W listopadzie był dzień otwarty remizy, w maju oficjalne otwarcie. Z udziałem polityków

Źródło:
TVN24
W Dawidach otwarto otwartą remizę
W Dawidach otwarto otwartą remizęTVN24
wideo 2/5
20230522_122301

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Dawidach w listopadzie doczekali się nowej remizy. Jej uroczyste otwarcie z udziałem oficjeli odbyło się ponad pół roku później. - W listopadzie, kiedy otrzymaliśmy z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego dokument o wszystkich odbiorach, w nowym budynku nie było jeszcze nic, żadnego wyposażenia. Trzeba było dopieścić systemy alarmowania i zamontować systemy łącznościowe - wyjaśnia prezes OSP w Dawidach. W ostatnim czasie to już kolejny uroczysty odbiór nowej-starej inwestycji.

W sobotę, 20 maja, odbyło się "oficjalne otwarcie Strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Dawidach", które było połączone z Gminnym Dniem Strażaka. Na wydarzenie w mediach społecznościowych zapraszał m.in. urząd gminy.

Jednostka powstała w 1966 roku z inicjatywy ludzi pracujących w Hodowlano-Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej Czerniaków. Początkowo była to straż przyzakładowa, jednak szybko przekształciła się w Ochotniczą Straż Pożarną. Do ubiegłego roku mieściła się w wynajmowanych pomieszczeniach na terenie spółdzielni.

W roku 2021 na gminnej działce rozpoczęła się budowa nowej remizy. Jak poinformowała rada gminy, kosztowała ponad sześć milionów złotych, ale jedną trzecią kosztów pokryła dotacja z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W dwukondygnacyjnym budynku na parterze znalazły się między innymi hale garażowe, punkt dowodzenia i magazyn sprzętu. Na piętrze zaprojektowano salę, z której będą mogli korzystać także mieszkańcy wsi. 

"Ta inwestycja to kolejny dowód jak istotne znaczenie dla rządu Prawa i Sprawiedliwości ma bezpieczeństwo" - podkreślił 20 maja na swoim Facebooku poseł Zdzisław Sipiera.

W sobotnim przecięciu wstęgi uczestniczyli m.in. włodarze gminy, wspomniany wcześniej poseł Zdzisław Sipiera (PiS) i posłanka Bożena Żelazowska (PSL), a także Szef Gabinetu Politycznego ministra spraw wewnętrznych i administracji Michał Prószyński. Zdjęciami z imprezy inauguracyjnej chętnie dzielili się w swoich mediach społecznościowych.

Druhom pogratulował listownie nowego gmachu także minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

"Jako reprezentant mieszkańców podwarszawskich miejscowości w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej cieszę się, że inicjatywy ważne dla tego regionu są skutecznie realizowane, także przy wsparciu Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych" - napisał.

W październiku zapraszali na dzień otwarty, na początku listopada - "długo wyczekiwany moment"

W rzeczywistości jednak strażacy korzystają z remizy już od wielu miesięcy. 28 października 2022 roku, na swojej stronie na Facebooku, zapraszali wszystkich zainteresowanych na 6 listopada na zwiedzanie strażnicy w ramach dnia otwartego.

6 listopada na Facebooku napisali: "Długo wyczekiwany moment!!!!". I dodali, że w "nowej remizie" gościli mieszkańców gminy Raszyn i sympatyków straży pożarnej.

Kilka dni później - 19 listopada - sygnalizowali przerwę w swojej działalności, której powodem - jak pisali strażacy w mediach społecznościowych - było przenoszenie sprzętu i "przełączenie systemów alarmowania i systemów teletechnicznych łączności". Jak udało nam się ustalić, swoją gotowość do działania zgłosili ponownie 23 grudnia.

Prezes OSP: trzeba było dopieścić systemy alarmowania i zamontować systemy łącznościowe

Dariusz Marcinkowski, przewodniczący Rady Gminy Raszyn, zapytany o powód organizacji wydarzenia pół roku po rzeczywistym otwarciu remizy, odparł, że nie wie, bo nie jest to jego inicjatywa.

- Nie byliśmy organizatorami tego wydarzenia. OSP Dawidy podlega nam operacyjnie, jednak wiodącym organem jest samorząd gminny - mówi nam - odpowiadając na to samo pytanie - mł. bryg. Karol Kroć, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pruszkowie. Dodaje, że budynki nierzadko, mimo wcześniejszego oddania, potrzebują jeszcze wielu miesięcy na ich doposażenie, co w tym przypadku mogło wpłynąć na odwleczenie imprezy inauguracyjnej.

Odpowiedzi na zadane im pytanie obaj polecili szukać u wójta gminy Andrzeja Zaręby. Mimo kilku podjętych prób nie udało nam się z nim skontaktować. W sprawie głos zabrał Jacek Kozerski, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Dawidach.

Czytaj też: Mieli zamknąć most, by premier mógł go otworzyć

- W listopadzie, kiedy otrzymaliśmy z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego dokument o wszystkich odbiorach, w nowym budynku nie było jeszcze nic, żadnego wyposażenia. Trzeba było dopieścić systemy alarmowania i zamontować systemy łącznościowe - wyjaśnia Kozerski.

Jak podkreśla, spotkania zarządów gminnych i powiatowych, na których wybierano datę uroczystości, odbyły się w styczniu.

- Wyznaczyliśmy ją na maj, aby zrobić to przy okazji obchodów Gminnego Dnia Strażaka, w sposób jak najbardziej uroczysty - tłumaczy.

Podczas sobotniej uroczystości odprawiono mszę świętą, a następnie zostały wręczone Odznaczenia za Zasługi dla Pożarnictwa, Odznaka Strażak Wzorowy oraz Krzyż św. Floriana na wstążce ustanowiony w setną Rocznicę Powstania Związku Floriańskiego. Po części oficjalnej strażacy ponownie otworzyli drzwi dla gości, którzy poza wycieczką po remizie mogli uczestniczyć w pikniku strażackim, organizowanym przez druhów i sołectwo.

Opóźnionych uroczystych "otwarć" jest więcej

To nie pierwszy raz, gdy oficjele odbierają inwestycję wiele miesięcy po jej otwarciu. W ubiegły czwartek premier uroczyście "otwierał" w Tylmanowej most na Dunajcu, z którego mieszkańcy korzystają już od wielu miesięcy. O "dokonaniu historycznego, pierwszego przejazdu przez Most Brzegu w Tylmanowej" Tadeusz Królczyk, wójt gminy Ochotnica Dolna, w swoich mediach społecznościowych informował pod koniec ubiegłego roku.

Czytaj też: Minister uroczyście przekazał używany radiowóz. "Padł rozkaz doprowadzenia do fabrycznej czystości"

W artykule z 28 kwietnia 2023 roku Konkret24 wskazał, że "politycy PiS ruszyli w Polskę, pozują do zdjęć i rozdają publiczne pieniądze", a także "odwiedzają też cieszących się powszechnym szacunkiem strażaków, którym przekazują wozy strażackie" i co ważne, "niekiedy 'przekazują' nawet te, które są w tych jednostkach użytkowane już od miesięcy".

Tego typu uroczystości zdarzały się już wcześniej. W maju 2022 roku Konkret24 opisał np. "uroczyste poświęcenie nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego" w OSP Sobótka, który w rzeczywistości służył jednostce od 2019 roku. We wrześniu 2022 roku minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek chwalił się natomiast uczestnictwem w "przekazaniu nowego samochodu" jednostce OSP w Goszczanowie, która pojazd użytkowała od blisko dwóch lat, zaś premier otwierał most na rzece Kamienica w Szczawie (woj. małopolskie), który do użytku oddano pod koniec grudnia 2021 roku.

Czytaj też: Ile razy można otwierać tę samą inwestycję? Długa historia zbiornika Świnna Poręba

Google Maps

Autorka/Autor:ng

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Gminy Raszyn

Pozostałe wiadomości

Pięć tysięcy złotych mandatu i 10 punktów karnych kosztowało 20-latka driftowanie na parkingu przed sklepem w Piasecznie. Wszystkiemu przyglądali się członkowie jego rodziny, a ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć".

Driftował na parkingu. Jego ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć"

Driftował na parkingu. Jego ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Skrzywdził rodzinę, odebrał ojca dzieciom - mówią o Łukaszu Ż. żona i matka zmarłego 37-letniego Rafała. Podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej w czwartek zostanie przewieziony z Niemiec do Polski. Prokuratura przedstawi mu zarzuty.

Matka ofiary wypadku na Trasie Łazienkowskiej o Łukaszu Ż.: zasługuje na najwyższą karę, jaka jest w Polsce

Matka ofiary wypadku na Trasie Łazienkowskiej o Łukaszu Ż.: zasługuje na najwyższą karę, jaka jest w Polsce

Źródło:
"Uwaga!" TVN, tvnwarszawa.pl

- Moją rolą, jako mamy, jest zadbać o to, żeby dzieci nie zapomniały, jaki był tatuś. Każdej nocy o tym rozmawiamy, krzyczymy: "tatusiu, kochamy cię" - tak mówi wdowa po panu Rafale, który zginął dwa miesiące temu w wypadku na Trasie Łazienkowskiej w Warszawie. Auto, którym jechała cała rodzina, staranował swoim samochodem Łukasz Ż. 14 listopada mężczyzna trafi z Niemiec prosto w ręce polskich służb.

"Każdej nocy krzyczymy do taty: dobranoc, tatusiu, kochamy cię"

"Każdej nocy krzyczymy do taty: dobranoc, tatusiu, kochamy cię"

Źródło:
Fakty TVN

W miejscowości Jedlińsk pod Radomiem dachowała karetka, która wracała z wezwania, bez pacjenta. "Jechało nią dwóch mężczyzn, jeden z nich poniósł śmierć na miejscu, drugi trafił do szpitala" - podała policja. Prokuratura wyjaśnia, kto był sprawcą wypadku.

Dachowała karetka, zginął ratownik. Prokuratura: ambulans wjechał na czerwonym świetle

Dachowała karetka, zginął ratownik. Prokuratura: ambulans wjechał na czerwonym świetle

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjant z Ostrołęki wracał po służbie do domu, gdy zobaczył siedzącego na poboczu mężczyznę. Pieszy był wyraźnie zdezorientowany, na nogach miał klapki. Funkcjonariusz pomógł wyziębionemu mężczyźnie, który miał zamiar pieszo dotrzeć do domu. Miał jeszcze 30 kilometrów.

Siedział na poboczu, na nogach miał klapki. Mówił, że idzie do domu

Siedział na poboczu, na nogach miał klapki. Mówił, że idzie do domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Twarz miał zakrytą szalikiem, a na głowie kaptur. Groził pracownikom stacji paliw przedmiotem przypominającym broń palną. Ukradł pieniądze z kasy i uciekł w kierunku drogi wojewódzkiej numer 7.

Pracownikom stacji paliw groził bronią, uciekł z gotówką

Pracownikom stacji paliw groził bronią, uciekł z gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie ataku w szkole w Kadzidle (Mazowieckie). 18-letni Albert G. zaatakował uczniów. Do szpitali trafiły trzy osoby. Tuż po zdarzeniu nożownik usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób. Po roku od zdarzenia stanie przed sądem.

"Planował zabójstwo co najmniej ośmiu uczniów"

"Planował zabójstwo co najmniej ośmiu uczniów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę przed Sądem Okręgowym w Warszawie mowy końcowe wygłosili obrońcy oskarżonych w sprawie o zabójstwo byłego premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony. To jedna z najgłośniejszych zbrodni początku lat 90. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku.

Zabójstwo Jaroszewiczów. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku

Zabójstwo Jaroszewiczów. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku

Źródło:
PAP

Policjanci wyjaśniają okoliczności poważnego wypadku pod Legionowem. Ranni zostali mężczyźni wykonujący prace na drodze. Obaj stali przed autem, w które wjechał inny kierowca.

Malowali pasy na drodze, w ich auto uderzył inny kierowca. Ranni

Malowali pasy na drodze, w ich auto uderzył inny kierowca. Ranni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Decyzją Mazowieckiego Konserwatora Zabytków wpisem objęte zostały brama główna wraz ogrodzeniem (trzy przęsła), budynek dyrekcji, hala kolebkowa, części hali spawalni, części hali tłoczni wraz z rampą wjazdową oraz główne ciągi komunikacyjne i teren położony przy ul. Jagiellońskiej w Warszawie" - poinformowano w środę.

Brama główna FSO wpisana do rejestru zabytków

Brama główna FSO wpisana do rejestru zabytków

Źródło:
PAP

Jak wynika z danych ratusza, przemoc domowa w dalszym ciągu jest silnie związana z płcią i zdecydowana większość osób jej doświadczających to kobiety. A w skrajnych przypadkach może być przyczyną bezdomności. Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności. One bardzo potrzebują wsparcia.

"Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności"

"Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Parking P+R przy stacji metra Młociny przejdzie kompleksową przebudowę. Wymieniona zostanie nawierzchnia, a obiekt zyska rozwiązania, które ograniczą zużycie energii.

Największy parking P+R do przebudowy

Największy parking P+R do przebudowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przesłuchała już wszystkich świadków w sprawie śmierci 31-latka na plebanii w Drobinie niedaleko Płocka (Mazowieckie). Śledczy mają otrzymać na początku lutego przyszłego roku wyniki badań toksykologicznych zmarłego.

Śmierć na plebanii. Przesłuchali wszystkich świadków, czekają na wyniki badań

Śmierć na plebanii. Przesłuchali wszystkich świadków, czekają na wyniki badań

Źródło:
PAP

75-latkę osaczali przez kilka dni. Przekonali ją, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Byli tak wiarygodni, że nie wierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali. Oszuści wpadli w zasadzkę, a teraz zostali oskarżeni o oszustwo, grozi im do 10 lat więzienia.

Zmanipulowali ją tak, że tylko im ufała. Oddała oszustom pół miliona. Wpadli w zasadzkę, staną przed sądem

Zmanipulowali ją tak, że tylko im ufała. Oddała oszustom pół miliona. Wpadli w zasadzkę, staną przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na terenie powiatu kozienickiego doszło do dwóch groźnych wypadków z udziałem dzikich zwierząt. W Magnuszewie kierowca zderzył się z łosiem, który wbiegł na jezdnię. W Zajezierzu kobieta potrąciła sarnę. Policja przestrzega przed wzmożonym ruchem zwierząt w rejonach zalesionych.

Groźne wypadki z udziałem dzikich zwierząt

Groźne wypadki z udziałem dzikich zwierząt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Studenci, którzy nie kupowali dyplomów, ale rzetelnie na nie zapracowali, mają poważne problemy. Po aferze korupcyjnej Collegium Humanum zmieniło nazwę, ale to tylko spotęgowało kłopoty. Część studentów zdecydowała się już na pozew zbiorowy przeciwko uczelni. Materiał Łukasza Łubiana z programu "Polska i Świat" TVN24.

Uczciwi oberwali rykoszetem. Problemy studentów byłego Collegium Humanum

Uczciwi oberwali rykoszetem. Problemy studentów byłego Collegium Humanum

Źródło:
TVN24

Urząd dzielnicy Mokotów zapowiedział, że w najbliższych miesiącach wybudowane zostanie 650 metrów nowej drogi rowerowej w ciągu ulic Domaniewskiej i Suwak. W ramach prac przebudowane zostaną chodniki oraz jedno z przejść dla pieszych.

Przedłużą ścieżkę rowerową w "Mordorze". Zbudują wyniesione skrzyżowanie

Przedłużą ścieżkę rowerową w "Mordorze". Zbudują wyniesione skrzyżowanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 23-letnią mieszkankę warszawskiego Targówka podejrzaną o posiadanie znacznej ilości mefedronu i marihuany. W mieszkaniu kobiety znaleziono m.in. pojemniki z poporcjowanymi narkotykami oraz wagę elektroniczną.

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna w niecałą godzinę dwukrotnie zatrzymali 44-letniego mężczyznę, który prowadził samochód nietrzeźwy i bez prawa jazdy. - Musiałem odwieźć partnerkę do domu - tłumaczył.

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Źródło:
PAP

Auto ciężarowe, dwa busy i samochód osobowy. W środę rano na autostradzie A2 doszło do poważnego wypadku. Są ranni.

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali czterech obywateli Turcji, w tym podejrzanego o brutalny atak nożem. 23-latek usłyszał już zarzuty: usiłowania spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, posiadania narkotyków oraz kierowania samochodem pod ich wpływem.

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

Źródło:
tvnwarszawa.pl