Dryfowali po zalewie, nie mogli wrócić na brzeg

Policjanci z komisariatu w Zakrzewie pomogli załodze dryfującej łodzi motorowej
Bezpieczeństwo nad wodą - wideo ilustracyjne
Źródło: KSP
Po zalewie dryfowała łódź z uszkodzonym silnikiem. Dwaj mężczyźni nie mogli wrócić na brzeg. Pomogli im policjanci z wodnego patrolu.

- Policjanci na wodzie i terenie przywodnym w okolicy Wólki Domaniowskiej dbają o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad zalewem. Zwracają szczególną uwagę na bezpieczeństwo w okolicach plaży i kąpieliska, w tym na osoby korzystające ze sprzętu motorowodnego - przekazuje w komunikacie Justyna Jaśkiewicz z radomskiej policji. - Specjalnie przeszkoleni funkcjonariusze przeprowadzają interwencje, pomagając wypoczywającym w rejonie zalewu osobom. Jedną przeprowadzili kilka dni temu. Patrolując policyjną łodzią okolice plaży w Domaniowie, zauważyli dryfującą łódź motorową. Popłynęli w jej kierunku, by sprawdzić, czy ktoś potrzebuje pomocy - dodaje.

ZOBACZ: Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Bezpiecznie dotarli na brzeg

Okazało się, że doszło do awarii silnika, co uniemożliwiło załodze sterowanie łodzią. Dzięki sprawnej akcji dwaj mieszkańcy Radomia (18 i 44 lata) bezpiecznie dotarli na brzeg.

Policjanci z komisariatu w Zakrzewie pomogli załodze dryfującej łodzi motorowej
Policjanci z komisariatu w Zakrzewie pomogli załodze dryfującej łodzi motorowej
Źródło: policja Radom

Do Komendy Miejskiej Policji w Radomiu dotarły podziękowania dla policjantów dbających o bezpieczeństwo nad zalewem w Domaniowie.

Podziękowania za akcję na zalewie
Podziękowania za akcję na zalewie
Źródło: policja Radom

Dbaj o bezpieczeństwo nad wodą

- Pływaj tylko w miejscach wyznaczonych i strzeżonych przez ratowników. Z policyjnych statystyk wynika, że do największej liczby utonięć dochodzi w miejscach niestrzeżonych, lecz nie zabronionych. W następnej kolejności wypadki utonięć występują podczas kąpieli w miejscach zabronionych, ogólnie pojętej nieostrożności nad wodą oraz braku rozwagi w czasie łowienia ryb. - Ogólnie pojęta nieostrożność nad wodą dotyczy zwłaszcza: kąpieli w miejscach niestrzeżonych, wskakiwania do wody bez schłodzenia ciała, wchodzenia do wody po spożyciu alkoholu lub środków odurzających, kąpieli w wodzie nieznanej, odpływania daleko od brzegu, kąpieli po zmroku lub podczas ograniczonej widoczności, nieznajomości zasad korzystania ze sprzętu pływającego, nieznajomości podstawowych zasad bezpieczeństwa na wodzie. - Statystyki policyjne wskazują, że do największej liczby utonięć dochodzi na rzekach. Kolejnym niebezpiecznym miejscem, gdzie odnotowano najwyższą liczbę utonięć są jeziora. Najwięcej zagrożeń dotyczących tonięcia policjanci odnotowali w godzinach popołudniowych. Zdarzenia najczęściej dotyczyły osób powyżej 50 roku życia oraz osób w przedziale wiekowym pomiędzy 31-50 rokiem życia.  - Nie spożywaj alkoholu w miejscach publicznych takich jak plaża. Pamiętaj, na nowo otwartym Moście pieszo-rowerowy w Warszawie obowiązuje zakaz spożywania alkoholu. Prowadzenie pojazdu mechanicznego w ruchu lądowym, wodnym bądź powietrznym po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka podlega karze aresztu lub grzywny nie niżej niż 2500 złotych.  - Szlak wodny to też droga! Przestrzegaj znaków na wodzie, bądź uprzejmy, pamiętaj o zasadzie ruchu prawostronnego. Pamiętaj, jeśli znajdujesz się na mniejszej jednostce pływającej z większą możliwością manewru, ustąp pierwszeństwa. - Zadbaj o prawidłowe wyposażenie na łodzi czy statku. Statek powinien być wyposażony w środki bezpieczeństwa zgodne z wpisem w dokumencie rejestracyjnym lub dokumencie bezpieczeństwa statku. W przypadku kiedy statek nie posiada dokumentu rejestracyjnego lub dokumentu bezpieczeństwa, powinien być wyposażony w środki bezpieczeństwa w liczbie odpowiadającej liczbie osób na nim przebywających. Zgodnie z Ustawą o Żegludze Śródlądowej statkiem jest urządzenie pływające o napędzie mechanicznym lub bez napędu mechanicznego.
przypominają stołeczni policjanci

ZOBACZ TAKŻE: Sezon na utonięcia. Kto najczęściej nie wychodzi z wody?

Czarna seria utonięć w całej Polsce. Im cieplej, tym gorzej
Źródło: Marzanna Zielińska/Fakty TVN
Czytaj także: