Powrót Lewicy do Rady Warszawy. Jest jedno zaskoczenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Czarzasty: wybory samorządowe były zawsze najtrudniejsze dla Lewicy 
Czarzasty: wybory samorządowe były zawsze najtrudniejsze dla Lewicy 
TVN24
Czarzasty: wybory samorządowe były zawsze najtrudniejsze dla Lewicy TVN24

W Warszawie Lewica wzmocniona przez kandydatów z ruchu Miasto Jest Nasze uzyskała dobry, ponad 13-procentowy wynik, co dało jej osiem miejsc w 60-osobowej Radzie Warszawy. Radnymi zostali m.in. ponownie Agata Diduszko-Zyglewska oraz debiutujący w tej roli Jan Mencwel. Zaskoczeniem jest brak reelekcji Marka Szolca.

Do niedzielnych wyborów samorządowych w Warszawie Lewica startowała ze wspólnej listy ze stowarzyszeniem Miasto Jest Nasze. Kiedy to ogłoszono, pod koniec stycznia tego roku, przewodnicząca MJN Barbara Jędrzejczyk podkreślała, że Lewica i ruchy miejskie mają wspólną wizję miasta. - Wiemy, jak miasto powinno się rozwijać, wiemy, co jest najlepsze dla mieszkańców. Chcemy działać i wprowadzić te zmiany jak najszybciej - mówiła.

Z kolei wspólna kandydatka Lewicy i MJN w wyborach na prezydenta Warszawy wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat podkreślała, że ta wizja to miasto przyjazne i otwarte dla wszystkich.

Trzeci wynik Lewicy

W wyborach do Rady Warszawy koalicja Lewicy i miejskich aktywistów zdobyła trzeci wyniki. Na ten komitet wyborczy zagłosowało łącznie 102 009 mieszkańców, co dało poparcie na poziomie 13,3 proc. i pozwoliło na wprowadzenie do rady miasta ośmioro kandydatów.

To powrót lewicowych działaczy do gremium obradującego w Pałacu Kultury i Nauki. Ostatnio samodzielny klub w Radzie Warszawy samorządowcy z Lewicy tworzyli w latach 2010-2014.

Transfer z dzielnicy

Z okręgu 1 obejmującego Śródmieście i Ochotę z listy Lewicy dostała się Agata Diduszko-Zyglewska, która uzyskała 6957 głosów (trzeci najwyższy wynik w okręgu). Do rady poprzedniej kadencji Diduszko-Zyglewska startowała z list Koalicji Obywatelskiej. W trakcie jej trwania wstąpiła do Wiosny - partii założonej przez Roberta Biedronia. W grudniu 2021 roku wraz z Markiem Szolcem zostali wykluczeni z klubu radnych KO, ponieważ wstrzymali się podczas głosowania nad budżetem miasta.

Na Pradze Południe (okręg nr 2) do rady miasta wybrano Martynę Jałoszyńską, którą Magdalena Biejat wskazała na swoją zastępczynię w przypadku wygranej w wyborach na prezydenta Warszawy. Przedstawiała ją jako osobę kompetentną w zakresie współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz pracy na rzecz środowisk seniorów, osób z niepełnosprawnościami i osób wykluczonych. Na Jałoszyńską zagłosowało 6707 wyborców.

W okręgu numer 3 obejmującym Mokotów, na radną z listy Lewicy wybrano Melanię Łuczak, czyli kandydatkę wywodzącą się wprost ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Ma doświadczenie w samorządzie. W poprzedniej kadencji zasiadała w Radzie Dzielnicy Mokotów. W niedzielnych wyborach uzyskała 8269 głosów, co było czwartym wynikiem w tym okręgu wyborczym.

Duże zaskoczenie na Woli

W okręgu czwartym na Woli kandydaci Lewicy uzyskali słabsze wyniki. Z liczbą 2805 głosów do Rady Warszawy dostała się startująca z drugiego miejsca Zofia Smełka-Leszczyńska, psycholożka i kulturoznawczyni. Jak podaje portalsamorzadowy.pl, zawodowo zajmuje się strategiami marketingowymi, w wolnym czasie pisze książki o kulturze.

W tym okręgu doszło do sporej niespodzianki. W radzie miasta nie zobaczymy startującego z miejsca pierwszego, wspomnianego wcześniej Marka Szolca. Zebrał tylko 2160 głosów, co nie wystarczyło na mandat. W poprzedniej kadencji Szolc dał się poznać, jako pracowity radny z dużą liczbą składanych interpelacji i zapytań.

Miała być ministrą, zostanie radną

Z Żoliborza i Bielan (okręg piąty) do rady miasta dostała się społeczniczka z Miasto Jest Nasze Marta Szczepańska. Znana szczególnie na Żoliborzu, bo tam została wybrana na dzielnicową radną poprzedniej kadencji. Główne tematy jej aktywności to zieleń, oświata i bezpieczeństwo pieszych. Szczepańska zdobyła 6422 głosy.

Z okręgu ósmego obejmującego Ursynów i Wilanów, czyli bastionów Koalicji Obywatelskiej, do Rady Warszawy z listy Lewicy weszła Karolina Zioło-Pużuk, doktor nauk humanistycznych i wykładowczyni. Po październikowych wyborach była typowana do objęcia teki ministra nauki. Nominacji nie otrzymała. W wyborach do Rady Warszawy zdobyła zaufanie 6621 wyborców.

W okręgu dziewiątym (Bemowo i Ursus) mandat zdobyła Kamila Gołebiowska. Polityczka Lewicy zadebiutuje w Radzie Warszawy. Uważa, że w mieście powinno wzmacniać się drobne biznesy poprzez tworzenie tzw. ulic handlowych z uspokojonym ruchem aut. Chciałaby, aby takie ulice powstawały w każdej dzielnicy. W wyborach poparło ją 3503 mieszkańców.

Znany aktywista zajmie miejsce w radzie

Ostatni mandat dla Lewicy zdobył w okręgu 10 obejmującym Pragę Północ i Targówek znany aktywista miejski, współzałożyciel MJN Jan Mencwel. Autor głośnych książek "Betonoza" oraz "Hydrozagadka. Kto zabiera polską wodę i jak ją odzyskać". Jego również Magdalena Biejat widziała w roli wiceprezydenta Warszawy. W kampanii wyborczej podkreślał jak ważna jest zieleń w dobie zmian klimatycznych.

Jan Mencwel i Magdalena Biejattvnwarszawa.pl

- Miasto, które jest odporne na zmiany klimatyczne, to jednocześnie miasto piękne i zdatne do życia. Najlepsze, co możemy zrobić, by zaadaptować się do lepszego klimatu, to zazielenić miasto - mówił. Postuluje "rozbetonowywanie" placów i sadzenie na nich drzew. W swoim okręgu zdobył 4603 głosy.

W okręgu szóstym obejmującym Białołękę oraz siódmym (Wawer, Wesoła i Rembertów) Lewica i MJN nie zdobyły mandatu.

Autorka/Autor:dg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Do groźnie wyglądającej kolizji doszło w sobotę na moście Siekierkowskim w Warszawie. Autokar, w którym były głównie dzieci i kilka osób dorosłych, uderzył w busa. Niektóre z dzieci mają niegroźne obrażenia.

Autokar z dziećmi zderzył się z busem na moście w Warszawie

Autokar z dziećmi zderzył się z busem na moście w Warszawie

Źródło:
tvn24.pl

Samolot lecący do Grecji musiał wrócić do Warszawy. Powodem była usterka techniczna. Lądowanie, jak zapewnia nas rzecznik LOT, odbyło się "w normalnym trybie".

Lecieli do Grecji, byli już nad Rumunią, gdy samolot musiał zawrócić do Warszawy

Lecieli do Grecji, byli już nad Rumunią, gdy samolot musiał zawrócić do Warszawy

Źródło:
Kontakt 24

- Równość małżeńska, godność osób transpłciowych, prawa dzieci wychowywanych w tęczowych rodzinach czy też skuteczne ściganie przestępstw z nienawiści to sprawy pilne, wymagające konkretów - podkreślają organizatorzy sobotniej Parady Równości. W sobotę swoje postulaty manifestowali na warszawskich ulicach. Ruszyli o godzinie 14.

Parada Równości na ulicach Warszawy. "Nie chcemy obietnic, chcemy konkretów"

Parada Równości na ulicach Warszawy. "Nie chcemy obietnic, chcemy konkretów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie zdarzenia w jednej ze szkół w Przasnyszu. W kwietniu z budynku ewakuowano 340 osób, a 15 trafiło do szpitala z objawami zatrucia. Śledczy próbują ustalić, co było przyczyną.

Uczniowie wymiotowali i mieli zawroty głowy. Próbują ustalić, co było przyczyną zatrucia

Uczniowie wymiotowali i mieli zawroty głowy. Próbują ustalić, co było przyczyną zatrucia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy gasili pożar poddasza w domu rodzinnym pod Piasecznem. Jak dowiedział się nasz reporter, przyczyną było uderzenie pioruna. Nikt nie ucierpiał.

Burza przeszła obrzeżami Warszawy. Pożar dachu domu po uderzeniu pioruna

Burza przeszła obrzeżami Warszawy. Pożar dachu domu po uderzeniu pioruna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niebezpieczny manewr zauważył czytelnik Kontaktu 24. Zamontowana w jego aucie kamera nagrała, jak kierowca nagle zjeżdża ze skrajnie lewego pasa trzypasmowej jezdni, żeby zaparkować. - Mignął kierunkowskazem i bez oglądania się na cokolwiek i kogokolwiek, przejechał przez dwa pasy, żeby wjechać na miejsce parkingowe - opisuje autor nagrania.

Mignął kierunkowskazem i przejechał przez dwa pasy, by zaparkować

Mignął kierunkowskazem i przejechał przez dwa pasy, by zaparkować

Źródło:
Kontakt 24

Sezon wakacyjny dopiero się rozpoczyna, a niektórym już udało się zrujnować urlopowe plany "żartami". Tylko na mazowieckich lotniskach było kilku takich "dowcipnisiów". Przepraszali, ale było na to za późno. Za każdym razem kończyło się to tak samo: wstydem wobec innych pasażerów, wycofaniem z rejsu i mandatem "na pamiątkę".

"Żarty" na lotnisku i zrujnowane wakacyjne plany

"Żarty" na lotnisku i zrujnowane wakacyjne plany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

33-letni kierowca volkswagena po kontroli drogowej trafił do więzienia. Okazało się bowiem, że ma cztery czynne zakazy prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, a do tego jest poszukiwany listem gończym za niestosowanie się do wyroków sądu.

Zatrzymany do kontroli kierowca miał cztery zakazy prowadzenia i był poszukiwany za ich łamanie

Zatrzymany do kontroli kierowca miał cztery zakazy prowadzenia i był poszukiwany za ich łamanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Józefowie (powiat legionowski) działa od 27 lat. Teraz może przestać istnieć. Już siedem lat powiatowy lekarz weterynarii stwierdził bowiem, że placówka nie spełnia wymogów. Teraz władze gminy zaczęły to egzekwować. Dyrekcja placówki chce prosić wójta o możliwość działania jeszcze przez dwa lata.

Opiekują się bezdomnymi zwierzętami od 27 lat. To może być koniec ich działalności

Opiekują się bezdomnymi zwierzętami od 27 lat. To może być koniec ich działalności

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Kolonia Śliwice powstała w latach 30. XX wieku. Miała być zalążkiem dużej dzielnicy mieszkaniowej, sięgającej Pelcowizny i nasypu kolejowego na Golędzinowie. Powstałe budynki są modernistyczne, oszczędne w formie, tym większe zdziwienie wzbudziły odkryte wymalowania na jednej z klatek schodowych - opisuje stołeczny konserwator zabytków.

W tym miejscu domy były "skromne, bez drogich okładzin elewacji". Praga znów zaskoczyła

W tym miejscu domy były "skromne, bez drogich okładzin elewacji". Praga znów zaskoczyła

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę oficjalnie ruszył sezon nad Wisłą. Ratownicy WOPR przyznają, że w sobotę nie mają dużo pracy przez pogodę, a straż miejska przypomina o zasadach bezpieczeństwa nad wodą.

"Sobotni poranek nie zachęca do wypoczynku"

"Sobotni poranek nie zachęca do wypoczynku"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy otrzymali zgłoszenie o zaginięciu dwóch chłopców w wieku pięciu i siedmiu lat. Obaj mieli się bawić na placu zabaw na Pradze, ale zniknęli. Chłopców odnaleziono około 2,5 kilometra dalej. Pojechali do sklepu, bo zgłodnieli.

Szymek i Leoś zniknęli z placu zabaw

Szymek i Leoś zniknęli z placu zabaw

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Nie tylko bezpośredni sprawcy wykroczeń na drodze mogą zostać ukarani mandatem. Również właściciele pojazdów ponoszą odpowiedzialność, jeżeli nie wskażą danych osoby, której powierzyli pojazd" - przypominają radomscy policjanci i podają przykład 31-letniego mieszkaniec Radomia, który został ukarany mandatem karnym w wysokości ośmiu tysięcy złotych.

Nie powiedział, kto driftował jego autem wokół nowożeńców. Kosztowało go to osiem tysięcy złotych

Nie powiedział, kto driftował jego autem wokół nowożeńców. Kosztowało go to osiem tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wąż wpełzł do domu przy Wieśniaczej na Bemowie i dotarł do salonu. Przestraszeni mieszkańcy zawiadomili policję, która poprosiła o pomoc Ekopatrol straży miejskiej.

W salonie zauważyli "groźnie wyglądającego węża"

W salonie zauważyli "groźnie wyglądającego węża"

Źródło:
PAP

Archidiecezja warszawska ostrzegła przed nieprawdziwą reklamą z udziałem kardynała Kazimierza Nycza. "To deepfake. Metropolita warszawski nigdy nie wziąłby udziału w reklamie" - napisano w oświadczeniu opublikowanym w piątek.

Kardynał Kazimierz Nycz w reklamie? Archidiecezja ostrzega: to deepfake

Kardynał Kazimierz Nycz w reklamie? Archidiecezja ostrzega: to deepfake

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zostawił w mieszkaniu bez opieki, wody i żywności sześć kotów. Martwe zwierzęta znaleziono po dziewięciu miesiącach. Właściciel kotów został skazany na rok więzienia za znęcanie się nad nimi ze szczególnym okrucieństwem.

Zostawił sześć kotów w mieszkaniu. Na dziewięć miesięcy, bez jedzenia i wody. Żaden nie przeżył

Zostawił sześć kotów w mieszkaniu. Na dziewięć miesięcy, bez jedzenia i wody. Żaden nie przeżył

Źródło:
PAP

Ponad dwa tysiące roślin zamiast przestrzeni wypełnionej wyłącznie betonem - tak wygląda plac wejściowy w Parku Akcji "Burza", z którego mogą już korzystać mieszkańcy. Jak zapowiada ratusz, w pełnej krasie ujrzą go również uczestnicy sierpniowych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Ponad dwa tysiące roślin zamiast betonu. Tak wygląda plac wejściowy do Parku Akcji "Burza"

Ponad dwa tysiące roślin zamiast betonu. Tak wygląda plac wejściowy do Parku Akcji "Burza"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać przebiegającego tuż przed samochodem łosia. Kierowcy udało się uchwycić zwierzę na drodze niedaleko Zwolenia.

Łoś przechodził tuż przed autem, nie spieszył się

Łoś przechodził tuż przed autem, nie spieszył się

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl