Wielka makieta i handlowe "szczęki". Muzeum Pragi gotowe na otwarcie

Spacer po Muzeum Pragi
Spacer po Muzeum Pragi
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Spacer po Muzeum PragiMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Oś czasu ilustrująca rozwój prawobrzeżnej Warszawy ze zdjęciami i rycinami, makieta XVIII-wiecznej Pragi i handlowe "szczęki", opowiadające wybrane fragmenty jej historii, znalazły się na wystawie stałej Muzeum Warszawskiej Pragi, która zostanie otwarta w weekend.

Wystawa stała muzeum zajmie przestrzeń w jego trzech zabytkowych kamieniczkach i oficynie przy ul. Targowej 50/52.

Wystawa składa się z pięciu części. "Praskie historie" i "Praskie świadectwa" to przedstawienie historii Pragi jako osady i miasta, prezentacja typowych dla niej tradycji rzemieślniczych, przemysłowych i kupieckich, zbiór nagrań z archiwum historii mówionej oraz ekspozycja fotografii i dokumentów ludzi związanych z Pragą. W sekcji "Praskie kultury" odwzorowano sale dawnych modlitewni żydowskich, które zdobią polichromie przedstawiające znaki zodiaku, modlących się pod Ścianą Płaczu w Jerozolimie Żydów oraz grób Racheli w Betlejem. "Praskie interpretacje" to pięć instalacji artystycznych - "Stadion", "Ulica", "Wideoteka", "Mieszkanie" oraz "Ciągle od nowa".

- Myślę, że rozpoczyna się dobry okres dla Pragi. Prawobrzeżna Warszawa przez to, że nie została zburzona, będzie taką fotografią przeszłości - powiedziała w czwartek na konferencji prasowej prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. - Mam nadzieję, że Muzeum będzie centrum kulturalnym Pragi - dodała. Wyraziła również nadzieję, że Muzeum stanie się miejscem, w którym "po prostu będą się spotykać ludzie".

Oś pokazująca zmiany

Na parterze Muzeum zaplanowano salę historii Pragi z tzw. osią czasu.

- To szczególna sala, bo w niej koncentrujemy się na chronologicznym przebiegu zdarzeń. Chcemy te praskie dzieje uporządkować, wskazać punkty z historii ogólnie znanej, do których się można odnieść np. datę pierwszej wolnej elekcji. Osi towarzyszą liczne ilustracje, grafiki, obrazy, zdjęcia i przebitki z kamer telewizyjnych, a także zdjęcia z Instagrama i małe "okienko" wychodzące na Targową, dające wgląd w to, co się dzieje na bieżąco na zewnątrz - mówiła Kuzko-Zwierz. Ideą osi czasu jest przybliżenie przemian zachodzących przez wieki na terenie Pragi i pokazanie, co interesowało ludzi je dokumentujących. Jej koncepcja ma też opowiedzieć jakich technik uchwycenia rzeczywistości używali. W centralnej części sali znajduje się też makieta XVIII-wiecznej Pragi. - Pokazuje ona Pragę stanowiącą jeszcze samodzielne miasteczko i w okresie, kiedy stała się częścią Warszawy. Niestety niedługo później została kompletnie zniszczona podczas insurekcji kościuszkowskiej. Z tamtej Pragi przetrwało niewiele, ale staramy się pokazać te punkty styczne np. zachowaną Kaplicę Loretańską przy ul. Ratuszowej. Będzie się też można dowiedzieć skąd pochodzi nazwa samej ulicy - opisywała kierowniczka.

"Szczęki" nawiązują do handlu

Kolejną częścią strefy "Praskich historii" jest znajdująca się na piętrze sala tzw. "Targu praskiego". Jej koncepcja nawiązuje do tradycji targowych dzielnicy.

- Kiedy teren uzyskał prawa miejskie w 1648 r. jednym z najważniejszych punktów przywileju królewskiego były prawa do urządzania targów. Sala "Targu praskiego" podejmuje tę kwestię nie tylko przez przedstawiane tematy, ale także przez umieszczone tam siedem tzw. szczęk handlowych nawiązujących do handlu ulicznego - powiedziała muzealniczka.

W "szczękach" są prezentowane wybrane wątki z historii Pragi pt. "Targi", "Fabryki i przemysł", "Parki, rekreacja, rozrywka", "Lokacja Pragi", "Infrastruktura miasta", "Rzemiosło" i "Aktywności społeczne".

Warsztaty i wspomnienia

Na drugim piętrze znajduje się sala nazywana "Praskim penthousem". - Nie jest to przestrzeń ściśle ekspozycyjna, raczej miejsce nastawione na pracę, warsztaty, spotkania, może kameralne wernisaże. Chcielibyśmy tu zapraszać do dyskusji o współczesnej Pradze. Ma być takim kontrapunktem do przedstawiania historycznych wątków, miejscem otwartym - podkreśliła kierowniczka.

Kolejną częścią wystawy stałej jest, obejmująca dwie mieszczące się w piwnicach przestrzenie, strefa tzw. "Praskich świadectw". To Archiwum Historii Mówionej, wynik projektu nagrywania wspomnień dawnych i obecnych mieszkańców Pragi prowadzonego od kilku lat przez muzeum.

- Drugą częścią "Praskich świadectw" jest Archiwum Historii Mieszkańców, gdzie prezentowane są historię kilku wybranych rodzin związanych z prawym brzegiem Wisły. - Mają one służyć jako przykład i stanowić zaproszenie do dzielenia się swoimi historiami. Jednym z elementów jest np. archiwum zakładu fotograficznego przy ul. Targowej 78 - dodała Kuzko-Zwierz.

W piwnicach o religiach

Ostatni segment to znajdująca się również w piwnicach "Strefa praskich kultur". Tworzą ją mają instalacje w artystyczny sposób podejmujące wątek wielokulturowości odwołujący się do trzech głównych religii obecnych w historii Pragi - katolicyzmu, prawosławia i wyznania mojżeszowego.

- To strefa mająca służyć uświadomieniu tej wielowątkowości historii Pragi i jej przemianom w historii. Częścią piwnic jest też Modlitewnia, czyli dwa zachowane i wyremontowane pomieszczenia dawnych modlitewni żydowskich, gdzie można oglądać na ścianach zachowane, niekiedy tylko w części, rysunki ze znakami zodiaku - opowiadała kierowniczka. W jednym z tych pomieszczeń można podziwiać główne malowidło przedstawiające Żydów modlących się przed Ścianą Płaczu z napisem mówiącym o jego fundatorach z 1934 r.

- Staraliśmy się tam zachować raczej surowy wystrój ułatwiający odbiór tego, co znajduje się w pomieszczeniach. Są tam też stanowiska tłumaczące, co się tam znajduje i pokazujące proces konserwacji tych przestrzeni - wyjaśniła muzealniczka.

A na dziedzińcu niedźwiedź

Strefą traktowaną jako uzupełnienie ekspozycji jest także muzealny dziedziniec. - Mamy tu z jednej strony figurkę niedźwiedzia odwołującą się do najbardziej znanych mieszkańców praskiego zoo. Jest też altana mogąca służyć jako stanowisko dla kapel podwórkowych dawniej nierozerwalnie związanych z Pragą. Liczymy, że niebawem zostanie otwarta kawiarnia, której część znajdzie się na dziedzińcu. Na tarasie stworzyliśmy miniogród, wyjątkowe miejsce do spędzania letnich wieczorów, organizacji instalacji, z którego jest fantastyczny widok na najbliższą Pragę - zaznaczyła Kuzko-Zwierz.

Na ekspozycji stałej pojawią się przedmioty różnego typu. Zobaczyć będzie można np. popiersie Franciszki Różyckiej, żony założyciela bazaru Juliana Różyckiego, dłuta znanego rzeźbiarza i jej brata Teodora Rydygiera. W sali "Targu praskiego" znajdą się elementy praskiego rzemiosła lub powstałe w tutejszych fabrykach np. pudełka po czekoladkach Wedla czy opakowania po bibułkach do papierosów.

Na pierwszym piętrze muzeum przewidziana jest przestrzeń na wystawy czasowe. - Pierwsza z nich jest dla nas bardzo ważna i zależało nam, by została otwarta równocześnie z ekspozycją stałą. Jest ona plonem już dziewięcioletniej działalności muzeum, które od początku apelowało do mieszkańców o dzielenie się pamiątkami, historiami i wspomnieniami. Zależało nam, by ta pierwsza wystawa pokazała, że muzeum powstawało przy udziale mieszkańców - podkreśliła kierowniczka.

Pamiątki od mieszkańców

Ekspozycja "Podarować rzecz do muzeum" składa się z podarowanych przez mieszkańców obiektów, z których każdy ma swoją historię.

- W większości to przedmioty codzienne, których przez lata używali mieszkańcy lub zostały wytworzone w praskich zakładach lub te, które towarzyszyły darczyńcom w szczególnych momentach. To np. lalka, która podczas okupacji nie tylko była towarzyszką małej dziewczynki mieszkającej wówczas na Pradze, ale też na której uczyła się tego, co stało się jej przyszłym zawodem. Przyszła pani doktor pracowicie ją opatrywała i zszywała - relacjonowała Kuzko-Zwierz. Innym eksponatem jest przedwojenny sztandar szkoły podstawowej przy ul. Bartniczej, z którego po wojnie wycięto część, gdzie prawdopodobnie znajdował się wizerunek Matki Boskiej. Kolejny z darów to przedwojenny szklany szyld zegarmistrza z ul. Ząbkowskiej.

Otwarcie w weekend

Wystawa będzie czynna do 15 listopada. Oficjalne otwarcie ekspozycji stałej odbędzie się w sobotę, wystawy czasowej - w niedzielę. Oprócz tego w ramach tzw. Weekendu Otwarcia w Muzeum Pragi odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących.

W sobotę goście będą mogli m.in. zobaczyć spektakl "Nowe legendy warszawskie" grupy Studnia O., wziąć udział w warsztatach komiksowych albo porządkowania domowego archiwum, a także zapoznać się z filmem dokumentalnym "Stopa" o współpracy młodej projektantki Eweliny Czaplickiej-Ruduchy i rzemieślników jednej z lokalnych spółdzielni obuwia.

Po otwarciu wystawy stałej odbędzie się koncert zespołu Pablopavo i Ludziki. Dzień zakończy przegląd praskich wideoklipów.

Na niedzielę zaplanowano m.in. warsztaty "Jak prowadzić badania genealogiczne", wspólny podwieczorek przy wielkim stole, koncerty zespołów Cała Praga Śpiewa i Czessbandu.

Tak wygląda wystawa stała w Muzeum Pragi
Tak wygląda wystawa stała w Muzeum PragiMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

PAP/jb

Pozostałe wiadomości

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych jest pięć stacji pierwszej linii metra. Uruchomiono komunikację zastępczą.

Wypadek w metrze, utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze, utrudnienia na pierwszej linii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

92-latka wybrała się do córki, ale zapomniała gdzie ona mieszka. Zbłąkaną seniorką zainteresowała się przechodząca kobieta. Z kolei 79-letnia mieszkanka Śródmieścia postanowiła wybrać się poza Warszawę i zgubiła się już na Muranowie. W upalne dni starsze osoby są szczególnie narażone, powinny unikać samotnych podróży i dłuższego przebywania na zewnątrz.

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarzuty usiłowania kradzieży oraz kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości usłyszał 33-latek, który w trakcie zakrapianej imprezy wtargnął na teren znajdującego się w pobliżu gospodarstwa i uruchomił ciągnik. Mężczyzna stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w inną maszynę rolniczą, a następnie w budynek.

Podczas imprezy wszedł na posesję sąsiadów i chciał odjechać ich ciągnikiem. Uderzył w maszynę i budynek

Podczas imprezy wszedł na posesję sąsiadów i chciał odjechać ich ciągnikiem. Uderzył w maszynę i budynek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kryminalni z Targówka zatrzymali 41-letniego mieszkańca dzielnicy, który nie tylko był poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności, ale też posiadał znaczną ilość narkotyków.

Właśnie miał odjeżdżać autem, został obezwładniony

Właśnie miał odjeżdżać autem, został obezwładniony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Młocku niedaleko Ciechanowa 46-latka kierująca renault wjechała do rowu. Miała ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Tłumaczyła policjantom, że była przekonana, że ktoś ją goni.

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Źródło:
PAP

Groźnie wyglądająca kolizja w okolicy Dworca Zachodniego. Zderzyły się tam cztery samochody osobowe, na miejsce przyjechały służby.

Kolizja przy Dworcu Zachodnim. Cztery auta rozbite, podróżowało nimi 11 osób

Kolizja przy Dworcu Zachodnim. Cztery auta rozbite, podróżowało nimi 11 osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

20 zastępów straży gasiło w nocy z wtorku na środę pożar hali w Nowym Dworze Mazowieckim. Nikt nie ucierpiał, ale straty finansowe są duże.

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP