Wicepremier chce, by samorządy handlowały węglem. Jak reagują podwarszawskie miejscowości?

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Samorządy o apelu dotyczącym sprzedaży węgla
Samorządy o apelu dotyczącym sprzedaży węglaTVN24
wideo 2/8
Samorządy o apelu dotyczącym sprzedaży węglaTVN24

Otwock już sprzedaje mieszkańcom węgiel kupiony z państwowej spółki PGE Paliwa. A jak sytuacja wygląda w innych miastach stołecznego "obwarzanka"? Józefów i Wiązowna zapowiadają współpracę z Otwockiem. Pruszków i Piaseczno sprawdzają, na jakich zasadach mogą uruchomić własną dystrybucję. W Markach narzekają na brak odpowiedniej infrastruktury, a samorząd w Łomiankach przyznaje wprost, że państwowym węglem handlować nie będzie.

Kilka dni temu, podczas konferencji prasowej w Otwocku, wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin zwrócił się do samorządów, aby zaangażowały się w dystrybucję węgla, co miałoby też ograniczyć jego koszt dla klientów. - Zwróciliśmy się do samorządów z prośbą, aby zaangażowały się w dystrybucję węgla, mając spółki komunalne, różnego rodzaju przedsiębiorstwa. Dzięki temu mają możliwość kupować węgiel bezpośrednio u importera i sprzedawać go z dużo mniejszym narzutem - zaznaczył.

Konferencja nieprzypadkowo odbyła się w Otwocku. To miasto, które jako jedno z pierwszych rozpoczęło sprzedaż węgla dla mieszkańców. Pozyskuje go od PGE Paliwa. Surowiec sprowadzany był z Kolumbii do portu w Gdańsku, skąd trafił na plac Otwockiego Zakładu Energetyki Cieplnej. Sprzedano już ponad połowę z około 120 ton, które sprowadzono. Prezydent Otwocka Jarosław Margielski (też PiS) tłumaczy w mediach, że handel węglem "to nie zadanie z fizyki kwantowej", a jego partyjni koledzy zachwycają się w mediach jego sprawczością. Jego adwersarze zarzucają zaś "ustawkę" i korzystanie z uprzywilejowanej - według nich - pozycji.

W piątek w "Faktach po Faktach" w TVN24 prezydent Margielski tłumaczył, jak doszło do współpracy z państwową spółką. Mówił, że samorząd dostał informację o ofercie od państwowej spółki i przynależność partyjna nie miała tu żadnego znaczenia, bo podobne pisma dostali inni. Czy na pewno? Postanowiliśmy sprawdzić.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Pruszków czeka na ofertę handlową

Możliwość rozpoczęcia dystrybucji węgla analizuje samorząd Pruszkowa. - Jesteśmy na etapie rozmów, które prowadzi nasza spółka komunalna - Miejski Zakład Oczyszczania. Spółka wystąpiła do PGE Paliwa za pośrednictwem uruchomionej przez Grupę strony. Czekamy na ofertę handlową. Dalsze kroki w celu pozyskania węgla dla mieszkańców Pruszkowa będą wykonywane przez naszą spółkę - zapowiada Konrad Sipiera, zastępca prezydenta Pruszkowa (sam był kandydatem PiS w wyborach samorządowych w 2018 roku, natomiast obecny prezydent Paweł Makuch wywodzi się ze stowarzyszenia Wspólnie Pruszków Rozwijamy).

Dodaje, że władze Pruszkowa czekają na informacje dotyczące dostępności, kosztów węgla i terminów realizacji. Zastrzega jednocześnie, że jest za wcześnie, by mówić o logistycznych szczegółach całego przedsięwzięcia. - Podchodzimy do sprawy, jak w przypadku wcześniejszych działań związanych z COVID-19 czy wojną na Ukrainie. Jesteśmy w wyjątkowej kadencji samorządu i rządu. Rzeczy, które się wokół nas dzieją, są czymś nowym, więc jeżeli możemy w jakikolwiek sposób pomóc mieszkańcom, to trzeba do takich apeli podchodzić z pełną otwartością. My taką otwartość deklarujemy. W miarę możliwości chcemy pomóc - podkreśla Sipiera.

Piaseczno analizuje, czy może podjąć się sprzedaży węgla

Ofercie spółki PGE Paliwa przygląda się też Piaseczno. - Czy czuję się z tym wygodnie? Nie. Tego jeszcze nie robiliśmy, choć robiliśmy już bardzo dużo jako samorządy. Jedna ze spółek komunalnych - Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych - rozpoznaje temat. To nie jest takie proste, ponieważ spółka ma pewne ograniczenia, jeśli chodzi o działalność, która nie jest prowadzona na rzecz gminy. Nie wiemy jeszcze, czy przepisy na to zezwalają. Analizujemy tę sytuację - przekazał nam burmistrz Daniel Putkiewicz (Koalicja Obywatelska). Wyjaśnił też, że PUK stara się ustalić, jaka będzie końcowa cena produktu. Jak opisuje, w ofercie PGE Paliwa wskazano, że koszt tony węgla to około 2100 złotych plus VAT i akcyza. Trzeba będzie też opłacić transport, a do końca nie jest pewne, skąd będzie odbiór. Burmistrza Piaseczna martwi to, czy cena będzie dla mieszkańców przystępna. - Na pierwszy rzut oka nie jest ona tak atrakcyjna w porównaniu do cen, jakie można uzyskać na rynku - zaznacza Putkiewicz. - Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej stara się tę sytuację na bieżąco monitorować pod kątem najbardziej potrzebujących, którzy już teraz korzystają z pomocy przy zakupie węgla - dodaje.

Z szacunków urzędu wynika, że gmina Piaseczno liczy około 90 tysięcy mieszkańców, a tylko około 1,5 tys. gospodarstw starało się o dodatek węglowy w 2022 roku.

Burmistrz Piaseczna zauważa, że w ostatnim czasie nie jest to pierwszy taki przypadek, gdy rząd deleguje dodatkowe zadania dla samorządów. - W sytuacji kryzysowej możemy zrobić bardzo dużo. Pytanie, jaka jest teraz skala kryzysu, bo my tej wiedzy nie mamy i nie widzę chęci dzielenia się nią. Na pewno będziemy przygotowani na czarną godzinę - zapowiada.

Legionowo będzie sprzedawać węgiel, jeśli zmienią się przepisy

Do apelu wicepremiera Sasina ostrożnie podchodzą także władze Legionowa. - Zdajemy sobie sprawę, że obecna sytuacja w dostępie do węgla jest niezwykle trudna. Jesteśmy gotowi dla dobra mieszkańców na realizację takiego zadania, jednakże nie możemy zapominać o ramach prawnych, w których funkcjonuje samorząd. Obecnie nie ma w nich miejsca na pełnienie roli pośrednika w handlu węglem. Jeśli tylko zmianie ulegną przepisy - co jest zapowiadane przez rząd - zajmiemy się wspomaganiem mieszkańców w zakresie dostępu do niego - zapowiada Kamil Stępkowski, rzecznik Urzędu Miasta Legionowo.

Opisuje też, że Legionowo jest przygotowane do tego zadania pod kątem logistycznym. Na jego terenie działa miejska spółka - Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, która posiada odpowiednie zaplecze i specjalistyczną wiedzę.

Rzecznik zaznacza jednocześnie, że zapotrzebowanie na ten surowiec pośród mieszkańców Legionowa jest dużo mniejsze niż w innych miastach o podobnej wielkości. - Dzięki miejskiemu programowi wymiany pieców węglowych na gazowe na terenie miasta jedynie około 400 gospodarstw posiada jako główne lub jedyne źródło ciepła piec na paliwa stałe. Część z nich wspiera OPS poprzez zakup węgla jako pomoc socjalną - dodaje.

Wiązowna rozważa porozumienie z Otwockiem

Dystrybucji węgla na własną rękę nie będzie prowadzić gmina Wiązowna, leżąca około siedmiu kilometrów na północny wschód od Otwocka. - Nie mamy takiej możliwości. Na terenie naszej gminy nie ma żadnego punktu dystrybucji węgla - mówi nam wójt Janusz Budny (niezależny samorządowiec).

Jak wskazuje, na terenie gminy są ponad dwa tysiące gospodarstw ogrzewanych piecami węglowymi. - Mieszkańcy już do nas dzwonią i pytają, czy będziemy pomagali - dodaje.

- Jesteśmy dobrym samorządem i dbamy o swoich mieszkańców. Nie zostawimy ich bez pomocy. Sami nie stworzymy warunków technicznych do tego, by przyjmować i dystrybuować węgiel. Jednak większość gmin z naszego powiatu idzie w kierunku tego, by podpisać porozumienie z miastem Otwock. Jeżeli będzie ono miało płynny strumień dostaw, to chętnie wejdziemy we współpracę i będziemy koordynować transport węgla do naszych mieszkańców - zapowiada wójt.

Zastrzega jednocześnie, że gmina nie posiada własnych samochodów, więc będzie prawdopodobnie korzystać z usług lokalnych przedsiębiorców. Koszt transportu będzie natomiast leżał po stronie mieszkańców. 

- Jestem doświadczonym samorządowcem i to nie jest pierwsza sytuacja, kiedy którykolwiek rząd stawia nas pod ścianą. Tak ciężko nie było nigdy, ale sytuacja wewnętrzna i zewnętrzna powodują, że wszystko się kumuluje. Nie oceniamy i nie włączamy się w spory polityczne, dla nas najważniejsi są nasi mieszkańcy - podkreśla Janusz Budny.

Węgiel dostępny dla mieszkańców OtwockaMiasto Otwock

Mieszkańcy Józefowa pojadą po węgiel do Otwocka

W piątek prezydent Otwocka Jarosław Margielski wyjaśniał w "Faktach po Faktach", że gminy, które są mniejsze i nie dysponują odpowiednią spółką komunalną, mogą zawiązywać porozumienia międzygminne. - My dzisiaj zawarliśmy takie porozumienie z gminą Osieck - przekazał. Na Facebooku informowano również o porozumieniu z gminą Sobienie-Jeziory.

Wkrótce do Osiecka, Sobień i - być może - Wiązowny, dołączy Józefów. - Prezydent Otwocka zaproponował nam współpracę przy dystrybucji węgla i jesteśmy w trakcie przygotowywania się do podpisania listu intencyjnego - informuje Krystyna Olesińska, rzeczniczka Urzędu Miasta w Józefowie. - Mieszkańcy Józefowa, którzy w Centralnej Ewidencja Emisyjności Budynków zadeklarowali, że ogrzewają dom węglem, będą mogli pojechać do Otwocka i na tej podstawie kupić do dwóch ton - wskazała.

Marki: nie mamy możliwości zaangażowania się

W podobnej do Wiązowny sytuacji są Marki. - Nie posiadamy na swoim terenie samorządowego ani żadnego innego zakładu energetyki cieplnej. Nie mamy ani możliwej do wykorzystania infrastruktury, ani możliwości prawnych, ponieważ żadna z naszych spółek nie zajmuje się taką działalnością. Aktualnie nie mamy możliwości zaangażowania się w tę procedurę. Dopóki nie zostaną wprowadzone zmiany przepisów, mamy związane ręce - mówi nam Paweł Pniewski, zastępca burmistrza Marek (Mareckie Stowarzyszenie Gospodarcze).

Przyznaje też, że prowadzenie takiej działalności jest wyzwaniem organizacyjnym. - Nie mamy przystosowanego do przechowywania węgla placu ani samochodów, którymi można by go transportować czy choćby wagi, która jest niezbędna, żeby odpowiednią ilość węgla odmierzać i dystrybuować. Logistycznie będzie to bardzo duże wyzwanie. Najchętniej zlecilibyśmy to podmiotowi zewnętrznemu, jeśli takie możliwości prawne się pojawią - zaznacza Pniewski.

Zapowiada, że gdyby pojawiła się możliwość przystąpienia do partnerstwa z innym samorządem na terenie powiatu wołomińskiego, Marki chętnie by z niej skorzystały. - Jest to bardzo rozsądne rozwiązanie, jeżeli będzie ono dopuszczalne prawnie. Im więcej podmiotów przystąpiłoby do współpracy, tym łatwiej zorganizować sieć dystrybucji - ocenia wiceburmistrz. Wskazuje też, że najbliższą gminą, która posiada własne przedsiębiorstwo energetyki, jest w tym przypadku Wołomin.

Burmistrz Wołomina do Jacka Sasina: "Pana pomysły nie są ani logiczne, ani skuteczne"

Przypomnijmy, że burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan wystosowała przed weekendem list do wicepremiera Sasina. "Przyznaję, w pierwszym odruchu pomyślałam, że to ponury żart, ale naprawdę nie jest mi do śmiechu kiedy myślę, że moi sąsiedzi - mieszkańcy gminy Wołomin - mogą pozostać bez opału na zimę. Po etapie niedowierzania przyszło wspomnienie Pana poprzedniego pomysłu - wyborów kopertowych - i już wiedziałam, że po raz kolejny samorządowcy muszą zareagować, by uprzytomnić Panu, że Pana pomysły nie są ani logiczne, ani skuteczne - słynie Pan raczej z rozrzutności niż roztropności" - zaczęła swój list burmistrzyni.

Dalej zarzucała wicepremierowi i szefowi MAP nieudolność w kierowaniu rządowymi spółkami odpowiedzialnymi za pozyskiwanie i dystrybucję węgla. Sugeruje, że szuka też "samorządowych kozłów ofiarnych, które można złożyć na ołtarzu kryzysu energetycznego".

Burmistrz zadeklarowała, że plac wołomińskiego Zakładu Energetyki Cieplnej może zostać natychmiast użyczony państwowym spółkom, aby przyjąć węgiel przeznaczony dla mieszkańców. "To rząd/Pan dysponuje spółkami i siecią logistyczną (PKP i najwięksi gracze: PGE Paliwa, Węglokoks), które powinny węgiel przetransportować. I to rząd/Pan jest odpowiedzialny za cenę węgla, bo włączanie większej liczby dystrybutorów i pośredników tę cenę podnosi, a nie stabilizuje. Dostarczcie węgiel i zagwarantujcie jego cenę, chociaż raz dotrzymajcie słowa" - napisała.

Łomianki: nie jesteśmy zainteresowani

Przystąpieniem do dystrybucji węgla nie planują zajmować się władze Łomianek. Naczelniczka Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej Monika Jakubiak-Rososzczuk przekazała nam, że urząd dostał pismo od PGE Paliwa, ale "nie jest zainteresowany" tą możliwością.

Docelowo handel węglem przez spółki komunalne ma regulować ustawa. Ale jest ona dopiero w przygotowaniu. Jej wstępne założenia poznali przedstawiciele samorządów podczas wtorkowego spotkania z premierem. Ustawa ma działać wstecz.

Autorka/Autor:Klaudia Kamieniarz

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Jeden z podejrzanych usłyszał wyrok, śledztwo wobec drugiego zostało umorzone. Trzej ciągle czekają na decyzję sądu. Trwa postępowanie w sprawie oszustwa "na policjanta", którego ofiarami padły znane aktorki. O próbach przestępstwa informowały w mediach społecznościowych także Lara Gessler czy Anna Lewandowska. Kilka innych gwiazd straciło duże pieniądze. Sprawa objęta jest jednym postępowaniem.

Celebrytki oszukane metodą "na policjanta". Jest pierwszy wyrok

Celebrytki oszukane metodą "na policjanta". Jest pierwszy wyrok

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina operator schodów zniszczył kawałek skrzydła samolotu, który miał ruszyć do Grecji. Pasażerowie na wyspę Kos polecą inną maszyną.

Incydent na lotnisku. Operator schodów uszkodził skrzydło w samolocie

Incydent na lotnisku. Operator schodów uszkodził skrzydło w samolocie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy 30 miejscowości w powiecie sochaczewskim nie mogą wykorzystywać wody z tamtejszych wodociągów do picia i celów sanitarno-higienicznych z wyjątkiem spłukiwania toalet. Powód? W przebadanych próbkach stwierdzono obecność paciorkowców kałowych.

Woda nie nadaje się do picia ani do użycia. "Z wyjątkiem spłukiwania toalet"

Woda nie nadaje się do picia ani do użycia. "Z wyjątkiem spłukiwania toalet"

Źródło:
PAP

W sobotę wybuchł pożar na jednym z placów na Targówku. Jak informuje straż pożarna, paliły się opony.

Czarny dym nad Targówkiem. Paliły się opony

Czarny dym nad Targówkiem. Paliły się opony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkania szukała rok. Na oglądanie jednego w kolejce stało już kilkanaście osób. Miało być łatwiej, bo było już po remoncie. Kilka godzin po tym, jak się wprowadziła, zaczęły się pierwsze problemy. Z toalety regularnie wybijała woda, choć w akcie notarialnym poprzedni właściciel zaznaczył, że mieszkanie jest "wolne od wad" i "po remoncie". Na warszawskim rynku nieruchomości przybywa mieszkań wyremontowanych byle jak, tylko po to, by sprzedać je z zyskiem. Odpowiedzią miał być podatek od flipperów, który proponuje Lewica. Sejm w pierwszym czytaniu odrzucił projekt ustawy.

"Pudrują mieszkania", później je drogo sprzedają

"Pudrują mieszkania", później je drogo sprzedają

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Do niedzieli, 30 czerwca, trwa głosowanie w budżecie obywatelskim. To ostatni dzwonek, by oddać głos. By to zrobić nie trzeba być pełnoletnim. Wybrać można 15 projektów dzielnicowych oraz 10 projektów ogólnomiejskich.

Prawie 1200 projektów do wyboru. Ostatnie dni na głosowanie

Prawie 1200 projektów do wyboru. Ostatnie dni na głosowanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni strażacy potrzebują samochodów i sprzętu do usuwania skutków pożarów, wichur czy nawałnic. Zawalczą o niego w ramach budżetu obywatelskiego. - Od czasu likwidacji ustawy o obronie cywilnej nie ma fizycznie źródła finansowania takiego sprzętu. Miasto w zakresie obowiązków ma realizację zadań w zakresie obrony przeciwpożarowej, ale nie obrony cywilnej - opowiada Marek Przybysz z OSP Wesoła.

Strażacy potrzebują sprzętu, żeby pomagać. Mieszkańcy mogą ich wesprzeć swoimi głosami

Strażacy potrzebują sprzętu, żeby pomagać. Mieszkańcy mogą ich wesprzeć swoimi głosami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do szpitala trafiła piesza potrącona w Konstancinie-Jeziornie. Kobieta przechodziła przez przejście dla pieszych, gdy wjechał w nią samochód.

Wyprzedziła pojazdy, które zatrzymały się przed przejściem. Potrąciła kobietę

Wyprzedziła pojazdy, które zatrzymały się przed przejściem. Potrąciła kobietę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciemne, burzowe chmury zawisły nad Warszawą. W piątek mocno padało i wiał silny wiatr. Służby walczyły skutkami burzy. Zgłoszenia dotyczyły połamanych gałęzi, zalanych posesji i piwnic. W Podkowie Leśnej od uderzenia pioruna zapaliło się drzewo. W Warszawie kolej borykała się z problemami z zasilaniem sieci trakcyjnej.

W kilka chwil zrobiło się ciemno. Nawałnica przeszła nad Warszawą

W kilka chwil zrobiło się ciemno. Nawałnica przeszła nad Warszawą

Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvnmeteo.pl

Po gwałtownej burzy, która przeszła nad Warszawą w piątek, od 20:30 pociągi nie kursowały na linii średnicowej podmiejskiej i dalekobieżnej, pomiędzy Warszawą Zachodnią a Warszawą Wschodnią. Jeden z pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej stanął na wiadukcie nad ulicą Targową.

Awaria trakcji kolejowej po gwałtownej burzy, pasażerowie jednego z pociągów utknęli na wiadukcie

Awaria trakcji kolejowej po gwałtownej burzy, pasażerowie jednego z pociągów utknęli na wiadukcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

To największa tegoroczna inwestycja rowerowa w Warszawie i kluczowy odcinek dla całej śródmiejskiej sieci - podkreśla ratusz. Drogowcy podpisali umowę na przebudowę ulicy Andersa, gdzie powstanie wyczekiwana droga dla rowerów.

To największa w tym roku inwestycja rowerowa w Warszawie

To największa w tym roku inwestycja rowerowa w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pożar wybuchł w części silnikowej autobusu linii 136. Pojazd zatrzymał się na przystanku Etiudy Rewolucyjnej. Do akcji gaśniczej jako pierwszy przystąpił kierowca pojazdu. Wszyscy pasażerowie opuścili autobus o własnych siłach. Na miejscu działała straż pożarna.

Zapalił się autobus linii 136. "Kierowca poczuł dym"

Zapalił się autobus linii 136. "Kierowca poczuł dym"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uwagę stołecznych policjantów zwrócił kierowca toyoty, który w czasie jazdy korzystał z telefonu. Mężczyzna tłumaczył, że wiezie paczki z zabawkami i słodyczami. Szybko jednak okazało się, iż w kopertach są zapakowane i gotowe do wysyłki silne leki z grupy opioidów - oksykodon i morfina. 36-latek został zatrzymany.

W aucie miał paczki z opioidami, wpadł, bo w czasie jazdy korzystał z telefonu

W aucie miał paczki z opioidami, wpadł, bo w czasie jazdy korzystał z telefonu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybuch w bloku przy ulicy Petofiego na warszawskich Bielanach. Strażacy uspokajają, że nikomu nic się nie stało. Zapaliła się pralka w jednym z mieszkań. Mieszkańcy mówią o huku i powybijanych szybach.

Wybuch w wieżowcu na Bielanach. Zaczęło się od pożaru pralki

Wybuch w wieżowcu na Bielanach. Zaczęło się od pożaru pralki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieli odlecieć z Warszawy do Hurghady w czwartek rano, ale ich lot po raz kolejny przesunięto. Problem z wylotem na urlop dotknął około 200 osób, polecieli do Egiptu dopiero późnym wieczorem w piątek. Informację i zdjęcia z Okęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Ponad dobę czekali na wylot do Egiptu

Ponad dobę czekali na wylot do Egiptu

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

W związku z koniecznością wymiany rozjazdów i niektórych odcinków torów w najbliższy weekend tramwaje nie będą dojeżdżały do pętli przy stacji kolejowej Warszawa Służewiec. Natomiast od poniedziałku drobne utrudnienia czekają również na mieszkańców Powiśla oraz Saskiej Kępy.

W weekend tramwaje nie dojadą na Służewiec

W weekend tramwaje nie dojadą na Służewiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeszcze w lipcu rozpocznie się stopniowe zwężanie jezdni ulicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Ma to związek z rozpoczęciem budowy linii tramwajowej od Grójeckiej do Dworca Zachodniego. Kolejnych zmian w ruchu muszą spodziewać się też mieszkańcy Mokotowa i Wilanowa.

Zwężą ulicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku, by zbudować tramwaj do dworca

Zwężą ulicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku, by zbudować tramwaj do dworca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wawer i Białołęka. W tych dwóch dzielnicach mieszkańcy najczęściej nie są podłączeni do miejskiej kanalizacji, co skazuje ich na posiadanie szamb. Ale są tysiące adresów, gdzie istnieje możliwość wpięcia się do miejskiego systemu odprowadzania ścieków. Dlaczego właściciele nieruchomości z tego nie korzystają?

Wolą mieć szambo niż kanalizację. 18 tysięcy niepodłączonych nieruchomości

Wolą mieć szambo niż kanalizację. 18 tysięcy niepodłączonych nieruchomości

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwają poszukiwania mieszkanki gminy Rząśnik (Mazowieckie). Kristina Rucińska ostatni raz widziana była 6 maja. Poinformowała rodzinę o tym, że wyjeżdża do Grecji do swojego partnera. Od ponad miesiąca nie ma z nią kontaktu. Policja apeluje o pomoc.

Rodzinie powiedziała, że wyjeżdża do partnera do Grecji. Zaginęła 25-latka spod Wyszkowa

Rodzinie powiedziała, że wyjeżdża do partnera do Grecji. Zaginęła 25-latka spod Wyszkowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Rembertowie policja zatrzymała mężczyznę ujętego przez dwójkę mieszkańców odwiedzających cmentarz. 37-latek jest podejrzany o znieważenie miejsca spoczynku. Grozi mu do dwóch lat więzienia.

Zatrzymany na cmentarzu. Policja: umieszczał zdjęcia pornograficzne na pomnikach

Zatrzymany na cmentarzu. Policja: umieszczał zdjęcia pornograficzne na pomnikach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zderzenie dwóch samochodów na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich z Lindleya. Pogotowie przekazało, że poszkodowanych w wypadku zostało osiem osób, w tym jedna ciężko. Ostatecznie do szpitala trafiły trzy osoby. Jedno z aut uderzyło w psa, który stał na przejściu dla pieszych ze swoją opiekunką. Zwierzę nie przeżyło.

Poważny wypadek. Trzy osoby w szpitalu, nie żyje pies

Poważny wypadek. Trzy osoby w szpitalu, nie żyje pies

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Nietypowa kolizja na warszawskim Lotnisku Chopina. Pomost pasażerski uszkodził holowanego dreamlinera, który miał lecieć do Tokio. Zdarzenie potwierdził rzecznik Polskich Linii Lotniczych LOT.

Kolizja dreamlinera z pomostem pasażerskim na lotnisku

Kolizja dreamlinera z pomostem pasażerskim na lotnisku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Bielawa niedaleko Piaseczna pilot dromadera lądował awaryjnie w polu. Maszyna przewróciła się do góry kołami. Poszkodowanego do szpitala zabrał śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Służby potwierdziły, że samolot brał wcześniej udział w akcji gaśniczej pięciu hektarów łąk i młodnika.

Awaryjne lądowanie w polu, samolot gaśniczy koziołkował. Pilot w szpitalu

Awaryjne lądowanie w polu, samolot gaśniczy koziołkował. Pilot w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Prokuratura Krajowa poinformowała o ostatnich działaniach w ramach śledztwa w sprawie pożaru hali targowej przy Marywilskiej 44 w Warszawie. Dokonano już oględzin budynku biurowego. Na teren hali śledczy wejdą dopiero po przeprowadzeniu koniecznych prac rozbiórkowych.

Nowe informacje prokuratury w sprawie śledztwa po pożarze hali przy Marywilskiej 44

Nowe informacje prokuratury w sprawie śledztwa po pożarze hali przy Marywilskiej 44

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wraca sprawa Karla Pfeffera, Amerykanina skazanego na 25 lat więzienia za makabryczne zabójstwo matki. Ciało kobiety miało zostać poćwiartowane i wrzucone do Wisły. Sąd Apelacyjny uchylił w czwartek wyrok. Sprawa ma być ponownie rozpoznana. W uzasadnieniu SA wskazał na nienależytą obsadę sądu I instancji, uznając, że zasiadający w składzie sędzia Konrad Mielcarek został nieprawidłowo powołany.

Zwłok szukali w Wiśle agenci FBI. Sąd ponownie rozpozna sprawę Amerykanina skazanego za zabójstwo matki

Zwłok szukali w Wiśle agenci FBI. Sąd ponownie rozpozna sprawę Amerykanina skazanego za zabójstwo matki

Źródło:
PAP

Wypadek w Wieliszewie niedaleko Legionowa. Podczas prac załadunkowych śmieciarka wciągnęła rękę mężczyzny. Poszkodowany został przetransportowany do szpitala.

Podczas prac załadunkowych śmieciarka wciągnęła mu rękę

Podczas prac załadunkowych śmieciarka wciągnęła mu rękę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Rejonowa w Otwocku wszczęła postępowanie, a Narodowy Fundusz Zdrowia kontroluje już Mazowieckie Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy. To pokłosie naszego materiału, w którym ujawniliśmy okoliczności śmierci 11-miesięcznej dziewczynki.

W szpitalu nie było sprzętu, nie żyje 11-miesięczne dziecko. Ruszyła kontrola i postępowanie w prokuraturze

W szpitalu nie było sprzętu, nie żyje 11-miesięczne dziecko. Ruszyła kontrola i postępowanie w prokuraturze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Rejonowa w Ostrołęce prowadzi śledztwo dotyczące oszustw na łączną kwotę prawie 1,5 miliona złotych. W sprawie podejrzanym jest Mateusz M., 29-letni mieszkaniec Łomży, który miał oferować pośrednictwo przy zakupie i sprzedaży sprzętu rolniczego. Do finalizacji umów jednak nigdy nie dochodziło. M. miał też obiecywać pomoc w uzyskaniu odszkodowania za wypadek drogowy, powołując się na znajomość z lokalnym prokuratorem.

Fikcyjne umowy i powoływanie się na prokuratora. Śledztwo w sprawie oszustw na 1,5 miliona złotych

Fikcyjne umowy i powoływanie się na prokuratora. Śledztwo w sprawie oszustw na 1,5 miliona złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W przyszłym tygodniu na głównych stołecznych arteriach można spodziewać się utrudnień w ruchu. Swoje akcje protestacyjne zapowiedzieli aktywiści z Ostatniego Pokolenia.

"Będziemy siadać na drogach w największe upały"

"Będziemy siadać na drogach w największe upały"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W najbliższych dniach w całej Polsce temperatury mogą przekraczać 30 stopni Celsjusza. By zminimalizować skutki upału w mieście, wodociągowcy postawili zraszacze uruchamiane na przycisk. Kilka już pojawiło się w popularnych miejscach w centrum. Poidełka w 25 lokalizacjach zapewnił z kolei Zarząd Zieleni.

Warszawa przygotowana na upały. Ochłodę przyniosą zraszacze

Warszawa przygotowana na upały. Ochłodę przyniosą zraszacze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do stworzenia instalacji ROZKOSZT użyto metalowych regałów, drewna z odzysku i balotów z boczniakami. Ma zwrócić uwagę na koszty związane z planowaniem i użytkowaniem przestrzeni miejskiej.

Różowe grzyby wciśnięte w metalowe regały. Nowa instalacja na placu Pięciu Rogów

Różowe grzyby wciśnięte w metalowe regały. Nowa instalacja na placu Pięciu Rogów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Między Smolną a Alejami Jerozolimskimi powstanie sześciopiętrowa kamienica, która formą ma nawiązywać do budynku stojącego w tym miejscu przed wojną. Na parterze planowane są restauracje i kawiarnie, na wyższych kondygnacjach apartamenty na wynajem.

Zamiast skweru będzie kamienica. Ma nawiązywać do przedwojennej zabudowy

Zamiast skweru będzie kamienica. Ma nawiązywać do przedwojennej zabudowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl