Oficjalna część uroczystości z udziałem prezydentów Polski i Izraela odbędzie się we wtorek o godzinie 14.00.
Wielkie widowisko
O 19.00 zobaczyć będzie można widowisko muzyczne "Gramy otwarcie!". Wstęp na nie jest wolny. Na koncert złożą się trzy części. W pierwszej usłyszymy legendarnego nowojorskiego klarnecistę, jednego z najważniejszych inspiratorów odrodzenia muzyki żydowskiej – Davida Krakauera.
Po nim aktorzy i studenci warszawskiej Akademii Teatralnej zaprezentują spektakl muzyczny "My, Żydzi Polscy" w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego.
Wielkim finałem wieczoru będzie występ Tomasza Stańki, który wykona napisaną specjalnie dla muzeum suitę "Polin".
Osiem galerii, 4 tysiące metrów kwadratowych
Stała wystawa muzeum zajmuje podziemny poziom i składa się z ośmiu galerii, które na powierzchni ponad 4 tys. metrów kwadratowych zobrazują tysiącletnią historię społeczności żydowskiej osiadłej na ziemiach polskich.
- Towarzyszyć jej będą, organizowane w powstałych już salach, wystawy czasowe. W budynku znajdują się także m.in. już przygotowane sale projekcyjne i warsztatowe Centrum Edukacyjnego oraz wielofunkcyjna sala: audytoryjna, kinowa i koncertowa- informują organizatorzy.
Muzeum Historii Żydów Polskich powstało naprzeciwko Pomnika Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie przy ul. Anielewicza 6. Autorem inicjatywy utworzenia placówki było Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny. W 2005 r. ogłoszono werdykt jury na projekt muzeum, który wygrał fiński architekt Rainer Mahlamaki. W 2006 r. została podpisana umowa pomiędzy Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i m.st. Warszawa a projektantami, zaś w czerwcu 2007 r. w obecności prezydenta Lecha Kaczyńskiego i byłego prezydenta Niemiec Richarda von Weizsaeckera odbyło się uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego.
Jak powstało muzeum?
Jak powstawało muzeum można od soboty zobaczyć na wystawie "Jak zrobić muzeum". Dokumentuje ona kolejne etapy powstawania placówki - od pierwszych działań podjętych przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w 1993 r., aż po ostatnie etapy przygotowywania wystawy stałej.
Szczegółowy harmonogram uroczystości:
WTOREK:
19.00 – POLIN - widowisko otwarcia
Usłyszymy legendarnego klarnecistę Davida Krakauera, pieśni i wiersze w spektaklu wyreżyserowanym przez Andrzeja Strzeleckiego, oraz dedykowany muzeum utwór znakomitego trębacza Tomasza Stańki. (WSTĘP WOLNY);
ŚRODA:
10.00–23.00 – zwiedzanie wystaw
Wystawa stała 1000 lat historii Żydów Polskich oraz czasowa Jak zrobić Muzeum? zapraszają zwiedzających do godz. 23.00 (ostatni goście wchodzą o godz. 22.00). Wymagana rezerwacja.
14.00–17.00 – Osiem galerii, osiem opowieści: spotkania z twórcami wystawy
Poznajcie twórców galerii wystawy stałej! W bezpośredniej rozmowie dowiecie się o wyzwaniach, z jakimi się mierzyli oraz o okresie w historii, którym się zajmowali. (WSTĘP WOLNY)
15.00 – projekcja filmu Wznieśmy dach: synagoga z Gwoźdźca
Pokaz specjalny filmu o rekonstrukcji dachu drewnianej synagogi – jednego z najbardziej spektakularnych obiektów na wystawie stałej. (WSTĘP WOLNY)
CZWARTEK:
10.00–23.00 – Zwiedzanie wystaw
Wystawa stała 1000 lat historii Żydów Polskich oraz czasowa Jak zrobić Muzeum? zapraszają zwiedzających do godz. 23.00 (ostatni goście wchodzą o godz. 22.00). Wymagana rezerwacja.
14.00–17.00 – Osiem galerii, osiem opowieści: żywa biblioteka
Poznajcie twórców galerii wystawy stałej! W bezpośredniej rozmowie dowiecie się o wyzwaniach, z jakimi się mierzyli oraz o okresie w historii, którym się zajmowali. (WSTĘP WOLNY)
21.30 – Chór Polin – koncert
Powołany specjalnie na tę okazję chór warszawiaków: profesjonalistów i amatorów zaprezentuje własny utwór inspirowany legendą Polin mówiącą o przybyciu Żydów do Polski. (WSTĘP WOLNY)
22.30 Ceratitis Capatita – koncert Pawła Szamburskiego
Paweł Szamburski – improwizator, twórca muzyki do spektakli i filmów Polańskiego postanowił z pomocą klarnetu wejść w dialog z tradycją muzyczną pięciu religii basenu Morza Śródziemnego. (WSTĘP WOLNY)
Zobacz mini przewodnik po muzeum.
W muzeum była już kamera TVN24:
Muzeum zostanie otwarte pod koniec października
su
Źródło zdjęcia głównego: MHŻP