We wtorek wielkie otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich


Stała wystawa w Muzeum Historii Żydów Polskich, którą będzie można oglądać od wtorku, prezentuje tysiąc lat historii Żydów polskich. Na ten dzień zaplanowano wiele atrakcji miedzy innymi widowisko muzyczne. W środę i czwartek odbędą się dni otwarte: wystawy będą czynne od rana do nocy. W całym muzeum odbędzie się szereg innych wydarzeń.

Oficjalna część uroczystości z udziałem prezydentów Polski i Izraela odbędzie się we wtorek o godzinie 14.00.

Wielkie widowisko

O 19.00 zobaczyć będzie można widowisko muzyczne "Gramy otwarcie!". Wstęp na nie jest wolny. Na koncert złożą się trzy części. W pierwszej usłyszymy legendarnego nowojorskiego klarnecistę, jednego z najważniejszych inspiratorów odrodzenia muzyki żydowskiej – Davida Krakauera.

Po nim aktorzy i studenci warszawskiej Akademii Teatralnej zaprezentują spektakl muzyczny "My, Żydzi Polscy" w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego.

Wielkim finałem wieczoru będzie występ Tomasza Stańki, który wykona napisaną specjalnie dla muzeum suitę "Polin".

Osiem galerii, 4 tysiące metrów kwadratowych

Stała wystawa muzeum zajmuje podziemny poziom i składa się z ośmiu galerii, które na powierzchni ponad 4 tys. metrów kwadratowych zobrazują tysiącletnią historię społeczności żydowskiej osiadłej na ziemiach polskich.

- Towarzyszyć jej będą, organizowane w powstałych już salach, wystawy czasowe. W budynku znajdują się także m.in. już przygotowane sale projekcyjne i warsztatowe Centrum Edukacyjnego oraz wielofunkcyjna sala: audytoryjna, kinowa i koncertowa- informują organizatorzy.

Muzeum Historii Żydów Polskich powstało naprzeciwko Pomnika Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie przy ul. Anielewicza 6. Autorem inicjatywy utworzenia placówki było Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny. W 2005 r. ogłoszono werdykt jury na projekt muzeum, który wygrał fiński architekt Rainer Mahlamaki. W 2006 r. została podpisana umowa pomiędzy Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i m.st. Warszawa a projektantami, zaś w czerwcu 2007 r. w obecności prezydenta Lecha Kaczyńskiego i byłego prezydenta Niemiec Richarda von Weizsaeckera odbyło się uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego.

Jak powstało muzeum?

Jak powstawało muzeum można od soboty zobaczyć na wystawie "Jak zrobić muzeum". Dokumentuje ona kolejne etapy powstawania placówki - od pierwszych działań podjętych przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w 1993 r., aż po ostatnie etapy przygotowywania wystawy stałej.

Szczegółowy harmonogram uroczystości:

WTOREK:

19.00 – POLIN - widowisko otwarcia

Usłyszymy legendarnego klarnecistę Davida Krakauera, pieśni i wiersze w spektaklu wyreżyserowanym przez Andrzeja Strzeleckiego, oraz dedykowany muzeum utwór znakomitego trębacza Tomasza Stańki. (WSTĘP WOLNY);

ŚRODA:

10.00–23.00 – zwiedzanie wystaw

Wystawa stała 1000 lat historii Żydów Polskich oraz czasowa Jak zrobić Muzeum? zapraszają zwiedzających do godz. 23.00 (ostatni goście wchodzą o godz. 22.00). Wymagana rezerwacja.

14.00–17.00 – Osiem galerii, osiem opowieści: spotkania z twórcami wystawy

Poznajcie twórców galerii wystawy stałej! W bezpośredniej rozmowie dowiecie się o wyzwaniach, z jakimi się mierzyli oraz o okresie w historii, którym się zajmowali. (WSTĘP WOLNY)

15.00 – projekcja filmu Wznieśmy dach: synagoga z Gwoźdźca

Pokaz specjalny filmu o rekonstrukcji dachu drewnianej synagogi – jednego z najbardziej spektakularnych obiektów na wystawie stałej. (WSTĘP WOLNY)

CZWARTEK:

10.00–23.00 – Zwiedzanie wystaw

Wystawa stała 1000 lat historii Żydów Polskich oraz czasowa Jak zrobić Muzeum? zapraszają zwiedzających do godz. 23.00 (ostatni goście wchodzą o godz. 22.00). Wymagana rezerwacja.

14.00–17.00 – Osiem galerii, osiem opowieści: żywa biblioteka

Poznajcie twórców galerii wystawy stałej! W bezpośredniej rozmowie dowiecie się o wyzwaniach, z jakimi się mierzyli oraz o okresie w historii, którym się zajmowali. (WSTĘP WOLNY)

21.30 – Chór Polin – koncert

Powołany specjalnie na tę okazję chór warszawiaków: profesjonalistów i amatorów zaprezentuje własny utwór inspirowany legendą Polin mówiącą o przybyciu Żydów do Polski. (WSTĘP WOLNY)

22.30 Ceratitis Capatita – koncert Pawła Szamburskiego

Paweł Szamburski – improwizator, twórca muzyki do spektakli i filmów Polańskiego postanowił z pomocą klarnetu wejść w dialog z tradycją muzyczną pięciu religii basenu Morza Śródziemnego. (WSTĘP WOLNY)

Zobacz mini przewodnik po muzeum.

W muzeum była już kamera TVN24:

Muzeum zostanie otwarte pod koniec października
Muzeum zostanie otwarte pod koniec października TVN24

su

Źródło zdjęcia głównego: MHŻP

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl