We wtorek wielkie otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich


Stała wystawa w Muzeum Historii Żydów Polskich, którą będzie można oglądać od wtorku, prezentuje tysiąc lat historii Żydów polskich. Na ten dzień zaplanowano wiele atrakcji miedzy innymi widowisko muzyczne. W środę i czwartek odbędą się dni otwarte: wystawy będą czynne od rana do nocy. W całym muzeum odbędzie się szereg innych wydarzeń.

Oficjalna część uroczystości z udziałem prezydentów Polski i Izraela odbędzie się we wtorek o godzinie 14.00.

Wielkie widowisko

O 19.00 zobaczyć będzie można widowisko muzyczne "Gramy otwarcie!". Wstęp na nie jest wolny. Na koncert złożą się trzy części. W pierwszej usłyszymy legendarnego nowojorskiego klarnecistę, jednego z najważniejszych inspiratorów odrodzenia muzyki żydowskiej – Davida Krakauera.

Po nim aktorzy i studenci warszawskiej Akademii Teatralnej zaprezentują spektakl muzyczny "My, Żydzi Polscy" w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego.

Wielkim finałem wieczoru będzie występ Tomasza Stańki, który wykona napisaną specjalnie dla muzeum suitę "Polin".

Osiem galerii, 4 tysiące metrów kwadratowych

Stała wystawa muzeum zajmuje podziemny poziom i składa się z ośmiu galerii, które na powierzchni ponad 4 tys. metrów kwadratowych zobrazują tysiącletnią historię społeczności żydowskiej osiadłej na ziemiach polskich.

- Towarzyszyć jej będą, organizowane w powstałych już salach, wystawy czasowe. W budynku znajdują się także m.in. już przygotowane sale projekcyjne i warsztatowe Centrum Edukacyjnego oraz wielofunkcyjna sala: audytoryjna, kinowa i koncertowa- informują organizatorzy.

Muzeum Historii Żydów Polskich powstało naprzeciwko Pomnika Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie przy ul. Anielewicza 6. Autorem inicjatywy utworzenia placówki było Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny. W 2005 r. ogłoszono werdykt jury na projekt muzeum, który wygrał fiński architekt Rainer Mahlamaki. W 2006 r. została podpisana umowa pomiędzy Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i m.st. Warszawa a projektantami, zaś w czerwcu 2007 r. w obecności prezydenta Lecha Kaczyńskiego i byłego prezydenta Niemiec Richarda von Weizsaeckera odbyło się uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego.

Jak powstało muzeum?

Jak powstawało muzeum można od soboty zobaczyć na wystawie "Jak zrobić muzeum". Dokumentuje ona kolejne etapy powstawania placówki - od pierwszych działań podjętych przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w 1993 r., aż po ostatnie etapy przygotowywania wystawy stałej.

Szczegółowy harmonogram uroczystości:

WTOREK:

19.00 – POLIN - widowisko otwarcia

Usłyszymy legendarnego klarnecistę Davida Krakauera, pieśni i wiersze w spektaklu wyreżyserowanym przez Andrzeja Strzeleckiego, oraz dedykowany muzeum utwór znakomitego trębacza Tomasza Stańki. (WSTĘP WOLNY);

ŚRODA:

10.00–23.00 – zwiedzanie wystaw

Wystawa stała 1000 lat historii Żydów Polskich oraz czasowa Jak zrobić Muzeum? zapraszają zwiedzających do godz. 23.00 (ostatni goście wchodzą o godz. 22.00). Wymagana rezerwacja.

14.00–17.00 – Osiem galerii, osiem opowieści: spotkania z twórcami wystawy

Poznajcie twórców galerii wystawy stałej! W bezpośredniej rozmowie dowiecie się o wyzwaniach, z jakimi się mierzyli oraz o okresie w historii, którym się zajmowali. (WSTĘP WOLNY)

15.00 – projekcja filmu Wznieśmy dach: synagoga z Gwoźdźca

Pokaz specjalny filmu o rekonstrukcji dachu drewnianej synagogi – jednego z najbardziej spektakularnych obiektów na wystawie stałej. (WSTĘP WOLNY)

CZWARTEK:

10.00–23.00 – Zwiedzanie wystaw

Wystawa stała 1000 lat historii Żydów Polskich oraz czasowa Jak zrobić Muzeum? zapraszają zwiedzających do godz. 23.00 (ostatni goście wchodzą o godz. 22.00). Wymagana rezerwacja.

14.00–17.00 – Osiem galerii, osiem opowieści: żywa biblioteka

Poznajcie twórców galerii wystawy stałej! W bezpośredniej rozmowie dowiecie się o wyzwaniach, z jakimi się mierzyli oraz o okresie w historii, którym się zajmowali. (WSTĘP WOLNY)

21.30 – Chór Polin – koncert

Powołany specjalnie na tę okazję chór warszawiaków: profesjonalistów i amatorów zaprezentuje własny utwór inspirowany legendą Polin mówiącą o przybyciu Żydów do Polski. (WSTĘP WOLNY)

22.30 Ceratitis Capatita – koncert Pawła Szamburskiego

Paweł Szamburski – improwizator, twórca muzyki do spektakli i filmów Polańskiego postanowił z pomocą klarnetu wejść w dialog z tradycją muzyczną pięciu religii basenu Morza Śródziemnego. (WSTĘP WOLNY)

Zobacz mini przewodnik po muzeum.

W muzeum była już kamera TVN24:

Muzeum zostanie otwarte pod koniec października
Muzeum zostanie otwarte pod koniec października TVN24

su

Źródło zdjęcia głównego: MHŻP

Pozostałe wiadomości

Kłęby dymu, ogień i głośny wybuch wystraszyły mieszkańców jednej z ulic na Białołęce - informują strażnicy miejscy.

Płonął niewielki dom, słychać było wybuchy

Płonął niewielki dom, słychać było wybuchy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła inspekcję w Muzeum Narodowym w Warszawie. Ta wykazała, że w najważniejszym polskim muzeum zaginęło ponad 100 dzieł sztuki. Część udało się już odnaleźć.

Zaginięcie ponad 100 dzieł w Muzeum Narodowego. "Część udało się odzyskać"

Zaginięcie ponad 100 dzieł w Muzeum Narodowego. "Część udało się odzyskać"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Śledczy zakończyli postępowanie w sprawie znalezionego w przepompowni ścieków ciała noworodka. - Nie ustalono rodziców dziecka - przekazała prokuratura.

Ciało noworodka w przepompowni ścieków. Koniec śledztwa

Ciało noworodka w przepompowni ścieków. Koniec śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Zakończono prace nad dokumentacją projektową kina Tęcza" - poinformował w piątek ratusz. Od momentu jego budowy w 1929 roku, jako kotłowni centralnego ogrzewania, Tęcza przeszła wiele zmian i transformacji. Teraz przygotowuje się na kolejny etap swojej historii.

Projekt jest gotowy. Urzędnicy o nowym kinie Tęcza

Projekt jest gotowy. Urzędnicy o nowym kinie Tęcza

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, sobotę i niedzielę (29-31 marca) ulicami Warszawy przejdą drogi krzyżowe i procesje rezurekcyjne. W czasie uroczystości ruch na drogach może być chwilowo wstrzymywany.

Droga krzyżowa, procesje i rezurekcje. Może być wstrzymywany ruch

Droga krzyżowa, procesje i rezurekcje. Może być wstrzymywany ruch

Źródło:
PAP

Z utrudnieniami muszą się liczyć kierowcy podróżujący trasą S2. Przejazd blokuje auto leżące na dachu, na miejscu pracują służby.

Dachowanie na trasie S2

Dachowanie na trasie S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci północnopraskiej grupy Skorpion na gorącym uczynku zatrzymali 37-letniego mężczyznę, który usiłował włamać się do mercedesa. Zabezpieczyli narzędzia, którymi chciał pokonać zabezpieczenia pojazdu. 37-latek usłyszał trzy zarzuty, grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Akcja Skorpionów i zatrzymanie podczas próby włamania do auta

Akcja Skorpionów i zatrzymanie podczas próby włamania do auta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jak postępować w przypadku znalezienia młodego ptaka lub innego młodego zwierzaka? Okazuje się, że nasza pomoc nie zawsze jest potrzebna, a niekiedy może wręcz zaszkodzić.

Nie zawsze pomoc jest potrzebna, może nawet zaszkodzić

Nie zawsze pomoc jest potrzebna, może nawet zaszkodzić

Źródło:
PAP

Trwa budowa parku linearnego Suwak. Gotowa jest już część alejek spacerowych, posadzono też większość drzew i część zieleni niskiej. Docelowo roślinność zajmie w parku powierzchnię około 14 tysięcy metrów kwadratowych. Będzie można ją podziwiać, wypoczywając na ławkach, leżakach i hamakach.

Powstaje park linearny

Powstaje park linearny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Koparka połączyła nowy tunel dla pasażerów ze starym przejściem podziemnym na Dworcu Zachodnim. W grudniu Wola zyska nowe podziemne połączenie z Ochotą.

Podziemne połączenie Woli z Ochotą

Podziemne połączenie Woli z Ochotą

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Zachęta została metaforycznie wyczyszczona. Odgłosy sprzątania: szorowania, odkurzania, froterowania można było usłyszeć podczas symbolicznego odświeżania gmachu galerii w performansie "Czyszczenie Zachęty" Katarzyny Krakowiak–Bałki.

Symboliczne "Czyszczenie Zachęty"

Symboliczne "Czyszczenie Zachęty"

Źródło:
PAP

Kładka pieszo-rowerowa łącząca brzegi Wisły, została otwarta. Od teraz panoramę stolicy mogą z niej podziwiać mieszkańcy i turyści. Konstrukcja łączy ulicę Karową na Powiślu i Okrzei na Pradze. Nowy most ma 452 metry długości i pod tym względem stał się jedną z najdłuższych tego typu przepraw na świecie.

Pierwsi spacerowicze i rowerzyści na nowym moście

Pierwsi spacerowicze i rowerzyści na nowym moście

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Po awaryjnym lądowania na początku marca, niewielka awionetka nadal leży na podmokłym terenie w okolicy Zakola Wawerskiego. Prokuratura do wyciągnięcia samolotu z trudno dostępnego terenu rozważa wykorzystanie śmigłowca. Jak wynika z naszych informacji, zarówno policja jak i straż pożarna nie chcą podjąć się tego zadania, a koszt wynajęcia śmigłowca od prywatnej firmy jest dla prokuratury za wysoki. 

Uszkodzony  samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Uszkodzony samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1. Warszawską Brygadę Pancerną zasiliły czołgi Abrams. Do stolicy przyjechały z Poznania. Wojskowi pochwalili się nagraniem z odbioru sprzętu. Jest to kolejna dostawa amerykańskiego.

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24

Kolizja z udziałem nietrzeźwego kierowcy na Ochocie. Brały w niej udział cztery samochody osobowe, nikt nie ucierpiał.

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pojawił się nowy pomysł na zagospodarowanie kamienicy po Empiku, nieopodal ronda de Gaulle'a. Wicemarszałkini Senatu i kandydatka na prezydentkę Warszawy Magdalena Biejat zaproponowała, by urządzić tam dom rzemiosła.

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

ABW przeprowadziła w środę szereg czynności procesowych, w tym przeszukań na terenie Warszawy i Tychów - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński. Chodzi o śledztwo w sprawie ujawnionej działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji. Jak dodał Dobrzyński, zabezpieczono 48,5 tysiąca euro oraz 36 tysięcy dolarów.

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W 1998 roku zginął pracownik jednej z warszawskich hurtowni. Tej sprawy przez lata nie udawało się wyjaśnić. Teraz śledczy poinformowali o przełomie i zatrzymaniu podejrzanego o zbrodnię. Usłyszał już zarzuty i został aresztowany.

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z mieszkania w Śródmieściu zniknął zegarek warty 40 tysięcy złotych. Zostało puste pudełko, ale nie było żadnych śladów kradzieży.

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ostatni weekend marca Trakt Królewski zmieni się w deptak. Ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, zwyczajem poprzednich lat, będą zamykane dla ruchu samochodowego.

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl