Prawie pięć lat trwała kontrola ponad czterech tysięcy przejść dla pieszych w Warszawie. Celem badania była ocena bezpieczeństwa na zebrach. Każdemu miejscu przyznawano ocenę od 0 do 5. "Teraz czas na realizację rekomendacji" - zadeklarował wiceprezydent Michał Olszewski.
Audyt przejść dla pieszych rozpoczął się wiosną 2016 roku. Do sprawdzenia było w sumie 4250 zebr, dlatego kontrola była rozłożona w czasie. "Ostatecznie pod lupę trafiły 4093 przejścia. Pozostałe w oczekiwaniu na audyt zyskały sygnalizację świetlną lub zostały objęte przebudową" - przekazał ratusz.
Na każdym przejściu audyt przeprowadzało kilku kontrolerów. Badali poziom ruchu oraz otoczenie wokół. Każde przejście było oceniane w skali od 0 (najbardziej niebezpieczne) do 5. Audyt zawierał opis zagrożeń i propozycje rozwiązania problemów. Dzięki temu udało się uzyskać wiedzę, gdzie zmiany są najbardziej potrzebne.
"Wiemy, gdzie rozwiązaniem będzie przebudowa przejścia czy stworzenie azylu, a gdzie rozwiązaniem koniecznym jest budowa sygnalizacji świetlnej. Jeśli np. głównym problemem jest nadmierna prędkość kierowców, często najlepszym rozwiązaniem jest montaż progów. Jeśli zagrożenie stanowi słaba widoczność, być może konieczne jest uporządkowanie parkowania lub doświetlenie zebry" - tłumaczą urzędnicy.
Gdzie najwięcej niebezpiecznych przejść?
Pierwszą dzielnicą, w której pięć lat temu pojawili się audytorzy, było Śródmieście (368 przejść). Potem sprawdzona została Ochota (207) i Praga-Południe (351). W 2017 r. zbadane zostały przejścia na Bielanach (243), Mokotowie (347), Targówku (218) i Ursynowie (222). W 2019 r. pomiary i obliczenia objęły przejścia w Wawrze (348), we Włochach (229), na Pradze-Północ (155), Bemowie (171) i Żoliborzu (182). W zeszłym roku kontrolerzy sprawdzili przejścia na Białołęce (255), w Rembertowie (108), Wesołej (112), Ursusie (161), Wilanowie (117) i na Woli (299).
Trzy niskie noty - od 0 do 2 - otrzymało 481 zebr. Najwięcej niebezpiecznych przejść naliczono w Wawrze (36 zebr w 31 lokalizacjach), a najmniej - w Wesołej (12 przejść w 10 lokalizacjach).
"Czas na realizację rekomendacji"
Dane dotyczące kolejnych dzielnic spływały już w poprzednich latach, co pozwoliło wprowadzać pierwsze zmiany. "Tylko w zeszłym roku zmiany dotyczyły 100 przejść dla pieszych w 30 lokalizacjach" - zastrzegł ratusz.
Wiceprezydent Michał Olszewski, który właśnie objął nadzór nad Biurem Polityki Mobilności i Transportu zapowiedział kontynuację tego procesu. "Przed nami wciąż wiele pracy nad poprawą bezpieczeństwa oraz jakością i dostępnością przestrzeni publicznej. Jako Warszawa zakończyliśmy audyt 4093 nieosygnalizowanych przejść dla pieszych, w celu poprawy bezpieczeństwa. Był to najprawdopodobniej jeden z największych audytów przeprowadzonych w Europie, a sam proces trwał 5 lat. Teraz czas na realizację rekomendacji" - napisał na Facebooku.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl