Zabójstwo na Nowym Świecie. Policja zatrzymała dwóch poszukiwanych, jednemu postawiono zarzuty

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Zatrzymanie do sprawy zabójstwa na Nowym Świecie
Zatrzymanie do sprawy zabójstwa na Nowym ŚwiecieKSP
wideo 2/5
KSPZatrzymanie do sprawy zabójstwa na Nowym Świecie

Komenda Stołeczna Policji poinformowała o zatrzymaniu dwóch podejrzewanych o zabójstwo 29-latka na Nowym Świecie. Pierwszy to 23-letni Sebastian W., któremu przedstawiono zarzuty. Drugi - 24-letni Dawid M. - został zatrzymany za granicą. Czeka go ekstradycja.

Do morderstwa doszło 8 maja 2022 roku na Nowym Świecie.

Zatrzymani Sebastian W. i Dawid M.

"Podejrzany został doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, gdzie usłyszał zarzut zabójstwa z art. 148 par. 1 Kodeksu Karnego. Wraz z nim zatrzymany został również Radosław W., podejrzewany o udzielanie pomocy ukrywającemu się Sebastianowi W. Prokurator skierował do sądu wniosek o utrzymanie w mocy tymczasowego aresztowania wobec Sebastiana W. " - podała w komunikacie Komenda Stołeczna Policji.

Sebastianowi W. grozi dożywocie

- Prokurator po przesłuchaniu podejrzanego, skierował wniosek o utrzymanie w mocy tymczasowego aresztowania wobec Sebastiana W. wskazując na duże prawdopodobieństwo popełnienia przez niego zarzuconego mu czynu, obawę ucieczki oraz grożącą mu realnie surową karę - doprecyzował później Szymon Banna z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Z argumentacją prokuratury zgodził się Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie i uwzględnił wniosek w całości. - Sąd wydając decyzję podkreślił wagę zgromadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie materiału dowodowego oraz wskazał na ryzyko ukrycia się podejrzanego, co już miało miejsce, a także obawę matactwa procesowego z jego strony - przekazał Banna.

Do zabójstwa doszło na Nowym ŚwiecieTomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Dawid M. czeka na ekstradycję

"Aktualnie ustalone zostało miejsce pobytu trzeciego sprawcy - Dawida M., który ukrywał się zagranicą. Obecnie policjanci prowadzą czynności zmierzające do przekazania go polskim organom ścigania w ramach procedury ekstradycyjnej" - podała wcześniej KSP.

- Ostatnie zatrzymania to efekt wielotygodniowej pracy policjantów wydziału poszukiwań i identyfikacji osób KSP. Wydział funkcjonuje od niespełna sześciu miesięcy, a już ma wiele sukcesów na swoim koncie. Skuteczność policjantów wynika z faktu, że lubią pracować w ciszy. We wtorek w ich ręce wpadł ostatni z podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie w Warszawie - powiedział rzecznik prasowy KSP Sylwester Marczak.

Ujawnił też, że Dawid M. został zatrzymany blisko trzy miesiące temu. - Wpadł dzięki międzynarodowym poszukiwaniom 14 marca, co do dzisiaj było tajemnicą - wyjaśnił Marczak.

Pierwszy zatrzymany w styczniu

30 stycznia policjanci zatrzymali Łukasza G., pierwszego z podejrzewanych o dokonanie zbrodni w centrum Warszawy. Następnego dnia mężczyzna usłyszał zarzuty zabójstwa 29-latka poprzez trzykrotne ugodzenie go ostrym narzędziem w klatkę piersiową.

Wówczas Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa, na wniosek prokuratora, podtrzymał decyzję o zastosowaniu wobec niego tymczasowego aresztowania, które następnie zostało przedłużone przez Sąd Okręgowy w Warszawie o kolejne trzy miesiące.

Policja zatrzymała Łukasza G. poszukiwanego w związku z zabójstwem na Nowym Świecie KSP

Zabójstwo na Nowym Świecie

Do zabójstwa 29-latka doszło nad ranem 8 maja zeszłego roku na Nowym Świecie w Warszawie. Do jednego ze sklepów wszedł zakrwawiony mężczyzna. Na miejsce wezwano policję i pogotowie. Pomimo udzielonej pomocy i wysiłku ratowników mężczyzna zmarł.

28-letni Łukasz G. już wcześniej był znany organom ścigania. Mężczyzna był współpodejrzanym w procesie Krzysztofa U. ps. Fama, oskarżonego o podpalenie klubu przy ul. Foksal. 28-latek na początku lutego 2021 roku został skazany przez Sąd Okręgowy w Warszawie za współudział w podpaleniu klubu na trzy i pół roku więzienia. Sąd wymierzył mu także grzywnę. 6 maja 2022 roku sąd drugiej instancji zmniejszył 27-latkowi wyrok do trzech lat więzienia. Dwa dni po uprawomocnieniu się wyroku Łukasz G., wspólnie z dwoma kolegami, według śledczych, wzięli udział w zabójstwie na Nowym Świecie.

Z kolei 24-letni Dawid M to zawodnik mieszanych sztuk walki. W swojej karierze stoczył co najmniej kilkanaście walk, brał udział w galach.

Trzeci mężczyzna, 23-letni Sebastian W. również był znany stołecznym organom ścigania. W połowie sierpnia 2017 roku brał udział w pobiciu kierowcy autobusu na pętli autobusowej przy na Targówku.

"O dalszych postępach śledztwa Prokuratura Okręgowa w Warszawie będzie informowała na bieżąco. Na obecnym etapie postępowania przekazanie dalszych informacji w sprawie jest niemożliwe" - podkreśla w komunikacie komenda.

Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: KSP

Pozostałe wiadomości