Warszawa wróci nad Wisłę. W sobotę wielkie święto rzeki


Rejsy, regaty, koncerty, wystawy, pokazy sprzętu i ratownictwa, a także rekonstrukcja wodnego transportu Kolumny Zygmunta i holowanie łodzi w górę rzeki przez konie. Lista atrakcji tegorocznego Święta Wisły jest długa i różnorodna. W sobotę odbędzie się siódma już edycja tej lubianej imprezy.

Święto Wisły miało odbyć się w maju, ale zostało odwołane ze względu na wysoki stan wody. Ostatecznie zostało przełożone na 13 września i już można stwierdzić, że nie wpłynęło to negatywnie na program czy skalę imprezy. Odbędzie się ono w sobotę w godz. 12.00-22.00, na odcinku rzeki między mostami Łazienkowskim i Gdańskim.

Najważniejsze wydarzenia skumulowano w Porcie Czerniakowskim, na Płycie Desantu, plażach Saskiej, Poniatówce, La Playa, Żoliborz, na statkach przycumowanych przy brzegu oraz na samej Wiśle. Komunikację między punktami zapewnią tramwaj wodny, promy, statek pasażerski Stalmach i mniejsze, drewniane łodzie.

Przedwojenna tradycja Błękitnej Wstęgi

Organizatorzy Święta Wisły podzielili je na siedem stref. Największą z nich będzie Strefa Wisła, która – jak nazwa wskazuje – znajdzie się na rzece.

- Wracamy do dobrej tradycji ścigania się na okrętach bez klasyfikacji i przeliczników. Do udziału w regatach o Błękitną Wstęgę Wisły mamy zgłoszonych już 16 jednostek, z pewnością będą kolejne. W ramach regat św. Barbary wystartują łodzie tradycyjne: pychówki, baty, szalupy – mówi Andrzej Stański, koordynator żeglarskiej części Święta Wisły.

Nie zabraknie również wyścigów smoczych łodzi i pokazów ratownictwa wodnego.

- Będzie też masa kajakowa i regaty wioślarskie. O godz. 15 wszyscy wioślarze zamierzają spłynąć z Saskiej Kępy na wysokość klubu La Playa i zrobić sobie taka wspólną paradę wioślarzy. Wioślarz nie lubi jak mu się bełta wodę falą czy gdy mu się kajakarze pod wiosła zaczepiają – żartuje.

Wieczorne regaty z muzyką na żywo

Nowością będzie wieczorna parada River Light. Oświetlone jednostki będą płynąć przy akompaniamencie muzyki granej przez jazzmana Włodzimierza Kiniorskiego. - Mam nadzieję, że to zdopinguje władze do tego, żeby powróciła żegluga nocna, bo ona napędza ruch turystyczny – zauważa Stański.

W Porcie Czerniakowskim funkcjonować będzie Strefa Rekreacji Wodnej, a w niej szkółki kajakarska, wioślarska, kanadyjkarska oraz motorowodna. Przygotowano też rejsy łodziami tradycyjnymi oraz pokazy poduszkowców.

Znów przypłynie Kolumna Zygmunta

W Strefie Różnorodności Wiślanych na Płycie Desantu znajdą się przede wszystkim atrakcje dla najmłodszych. Do tej strefy przypłyną uczestnicy Flisu Świętokrzyskiego, którzy zrekonstruują dostarczenie do Warszawy Kolumny Zygmunta w 1644 roku. Na scenie klubu Sezon wystąpi Mamadou Diouf & Sama Yoon Yoon.

Plaża Saska Kępa tego dnia stanie się Strefą Tradycji Wiślanych. Będzie miejscem rekonstrukcji bindugi – tradycyjnego siedliska flisackiego, w którym będzie można spróbować łużyckich specjałów: sytochy i barszczu chrzanowego. Animatorzy wtajemniczą w zawody szkutnika, pszczelarza, garncarza i kowala, nauczą też wyplatania z wikliny.

- W tej strefie odbędzie się rzecz wyjątkowa - próba rekonstrukcji burłaczenia, czyli dawnej metody holowania łodzi w górę rzeki za pomocą zaprzęgu konnego. Nikt żyjący czegoś takiego nie pamięta – zapowiada Grzegorz Kitalski, dyrektora artystyczny Święta Wisły

Ekologia, sport i muzyka

W Strefie Eko na plaży Poniatówce na warszawiaków czekają warsztaty, które przypomną jak dbać o środowisko i cieszyć się jego bogactwem.

Plaża w pobliżu warszawskiego ogrodu zoologicznego, La Playa, stanie się w sobotę Strefą Sportu i Rekreacji. Będzie tam m.in. największy w Polsce tor skimboardowy, boiska do siatkówki, buli, frisbee czy badmintona. Stąd też wyruszą rejsy łodziami.

Ostatnia ze stref to Strefa Sztuki, w którą przemieni się plaża Żoliborz. Tam na chętnych czekają warsztaty z podstaw ruchu scenicznego, autoprezentacji, emisji głosu czy nauki gry na bębnach. Na scenie w Bogaloo Beach Bar zagrają gwiazda reggae Uwe Banton, soundsystem Mystic Roots oraz DJ Escambo z Brazylii.

Pobiegną wzdłuż rzeki

Wszystkim atrakcjom towarzyszy Bieg Wisły, który wystartuje już o godz. 10.30 między mostami Grota-Roweckiego i Gdańskim po prawej stronie rzeki. Zawodnicy na blisko 10-kilometrowej trasie będą ze sobą rywalizować w wyścigu, ale również w konkursie na najbardziej pomysłowy strój kojarzący się z Wisłą. Zawodnicy po starcie pobiegną na północ, w stronę mostu Grota-Roweckiego, następnie po długim łuku zmienią kierunek i udadzą się na południe, pod mostem Gdańskim, Śląsko-Dąbrowskim, następnie po moście pontonowym na kanale Portu Praskiego i dalej kolejno pod mostem Świętokrzyskim, Średnicowym i Poniatowskiego do linii mety znajdującej się na plaży Saska Kępa. Uczestnictwo w biegu jest bezpłatne, a rejestracja zawodników prowadzona na stronie www.biegwisly.pl trwa do piątku, 12 września.

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁOWY PROGRAM ŚWĘTA WISŁY

W tym samym czasie, w weekend, 13-14 września, na Cyplu Czerniakowskim odbędzie się wyjątkowa impreza patriotyczno-historyczna - festyn Tobie Ojczyzno.

Pokazy mają przybliżyć specyfikę działania służb
Pokazy mają przybliżyć specyfikę działania służbTomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl

bako/ran

Pozostałe wiadomości

Zatrzymali go, bo nie zapiął pasów bezpieczeństwa. Okazało się, że w ogóle nie powinien siadać za kierownicę, bo ma dwa aktywne zakazy prowadzenia aut. Grozi mu do pięciu lat więzienia.

Nie zapiął pasów, może trafić do więzienia

Nie zapiął pasów, może trafić do więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Gdzie jest burza? W sobotę 25.05 w wielu miejscach Polski pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Intensywnie pada, pojawia się grad i silnie wieje. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi, pada i wieje w wielu miejscach

Gdzie jest burza? Grzmi, pada i wieje w wielu miejscach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Policjant w czasie wolnym od służby zauważył kierowcę taksówki, który jechał slalomem. Zajechał mu drogę, by powstrzymać go od dalszej jazdy. Kierowca udawał, że źle się czuje. Badanie wykazało jednak, że był pod wpływem narkotyków.

Zajechał mu drogę, by go zatrzymać

Zajechał mu drogę, by go zatrzymać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy patrolujący rejon Pragi zauważyli dym unoszący się nad terenem dawnej jednostki wojskowej. W tej okolicy często gromadzą się osoby w kryzysie bezdomności. Z zagrożonego terenu wyprowadzono mężczyznę.

Nad dawną jednostką wojskową unosił się dym

Nad dawną jednostką wojskową unosił się dym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwaj 17-latkowie uciekli z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, a później ukradli trabanta, który był atrakcją dla gości karczmy i włamali się do kiosku. Wycieczkę zakończyli policjanci.

Uciekli z ośrodka, ukradli "atrakcję dla gości" i ruszyli na wycieczkę

Uciekli z ośrodka, ukradli "atrakcję dla gości" i ruszyli na wycieczkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zobaczył policjantów i uciekł do boksu z owczarkami kaukaskimi, gdzie próbował się ukryć. Nie udało się, został zatrzymany. Żona mężczyzny zgłosiła, że mąż znęca się nad nią od dłuższego czasu. Teraz grozi mu nawet pięć lat więzienia.

Ukrył się w boksie z owczarkami kaukaskimi

Ukrył się w boksie z owczarkami kaukaskimi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W podwarszawskim Józefowie przypadkowo odkryto cenny zabytek sprzed tysięcy lat. Podczas prac w ogrodzie mieszkaniec znalazł krzemienną siekierę pochodzącą prawdopodobnie z okresu neolitu.

W ogrodzie znalazł krzemienną siekierkę sprzed tysięcy lat. "Sensacja"

W ogrodzie znalazł krzemienną siekierkę sprzed tysięcy lat. "Sensacja"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy ogłosili dwa przetargi na realizację projektów z budżetu obywatelskiego. Zmiany dotyczą między innymi wolskich i bielańskich ulic. Celem zwycięskich projektów ma być poprawa komfortu pieszych i rowerzystów oraz estetyki przestrzeni miejskiej.

Będzie więcej zieleni, ma też być bezpieczniej. Zmiany na kilku ulicach

Będzie więcej zieleni, ma też być bezpieczniej. Zmiany na kilku ulicach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przeciwko mieszkańcowi powiatu mławskiego toczyło się lub wciąż toczy osiem postępowań karnych. Wszystkie dotyczą łamania sądowych zakazów prowadzenia pojazdów. Dlaczego tak notoryczne łamanie prawa jest w Polsce możliwe i co można zrobić, by to zmienić?

Zakaz złamał dziewięć razy, ma kolejne. "To dla drogowego recydywisty nie jest żadna kara"

Zakaz złamał dziewięć razy, ma kolejne. "To dla drogowego recydywisty nie jest żadna kara"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby interweniowały pod Piasecznem. Zgłoszenie dotyczyło pożaru grilla gazowego - informuje straż pożarna.

Najpierw zapalił się grill gazowy, później ogień przedostał się na poddasze

Najpierw zapalił się grill gazowy, później ogień przedostał się na poddasze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przechodnie spacerujący po Śródmieściu zauważyli na chodniku porzucony karton. W środku znajdowały się dokumenty. Okazało się, że ich zawartość była chroniona prawem.

Umowy i akty notarialnie w kartonie na chodniku

Umowy i akty notarialnie w kartonie na chodniku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek na krajowej "pięćdziesiątce", gdzie zderzyły się samochód ciężarowy, dostawczy oraz motocykl. Jedna osoba nie żyje, trasa była zablokowana.

Motocyklista uwięziony pod tirem po wypadku. Nie udało się go uratować

Motocyklista uwięziony pod tirem po wypadku. Nie udało się go uratować

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na jeziorku w Parku Szczęśliwickim w niektórych miejscach utrzymuje się beżowo-zielony kożuch. O stanie akwenu zaalarmował nas czytelnik na Kontakt 24. Urząd dzielnicy wyjaśnia, że to glony, które pojawiły się wraz ze wzrostem temperatury. W tym roku wyjątkowo wcześnie.

Beżowo-zielony kożuch na Jeziorku Szczęśliwickim. Co to jest?

Beżowo-zielony kożuch na Jeziorku Szczęśliwickim. Co to jest?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca miejskiego autobusu w Warszawie błyskawicznie ruszył z pomocą, kiedy na jezdni zobaczył jeża. Zatrzymał autobus i przeniósł zwierzę w bezpieczne miejsce - na pobliski pas zieleni.

Kierowca autobusu uratował jeża

Kierowca autobusu uratował jeża

Źródło:
tvnwarszawa.pl