Inwazyjna roślina na budowie liceum. "Silnie się rozrasta, może niszczyć asfalt i chodniki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Burmistrz Wesołej o budowie nowego liceum
Burmistrz Wesołej o budowie nowego liceum TVN24
wideo 2/2
Burmistrz Wesołej o budowie nowego liceum TVN24

Na budowie liceum w Wesołej pojawiły się sadzonki rdestowca ostrokończystego - inwazyjnego gatunku obcego, który rozrasta się do dużych rozmiarów i może powodować szkody w infrastrukturze. Jeden z mieszkańców twierdzi, że władze dzielnicy działają opieszale w sprawie zwalczania rośliny. Urzędnicy odpowiadają, że likwidacja rdestowca odbywa się zgodnie z obowiązującymi przepisami.

W Wesołej trwa budowa pierwszego w dzielnicy publicznego liceum ogólnokształcącego. W czerwcu informowaliśmy o uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę. Budynek będzie jednopiętrowym obiektem o powierzchni ponad 6,3 tysiąca metrów kwadratowych. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski mówił, że w szkole znajdzie się między innymi aula widowiskowa na ponad 200 miejsc, wyposażona sala sportowa na 700 metrów kwadratowych, siłownia oraz wewnętrzne patio, gdzie "młodzież będzie mogła odpocząć pomiędzy lekcjami". Szkoła ma pomieścić 600 uczniów.

Inwazja rdestowca

Na początku października z redakcją tvnwarszawa.pl skontaktował się Michał Włudarczyk, prezes stowarzyszenia Mieszkańcy Wesołej. Twierdzi, że w wyniku "nieprawidłowo przeprowadzonej wizji lokalnej, przeoczone zostały na terenie budowy stanowiska bardzo inwazyjnej rośliny - rdestowca ostrokończystego". To gatunek przywleczony z Azji. Stanowi zagrożenie dla naturalnego ekosystemu. W Polsce występuje dość pospolicie. Ma tendencję do szybkiego rozprzestrzeniania się.

- Na teren budowy wjechał ciężki sprzęt budowlany, spychacze zbierały wierzchnią warstwę gleby, przy okazji rozdrabniając kłącza rdestowca na tysiące kawałków. Ziemię przy pomocy koparek i ciężarówek przeniesiono na teren obok budowy. Kilka dni później hałdy zaczęły porastać nowymi sadzonkami rdestowca - tłumaczy Włudarczyk. - Z każdej takiej sadzonki wyrasta w krótkim czasie roślina, która zajmuje kilka metrów kwadratowych powierzchni - wskazuje. Jak twierdzi, naziemne pędy rośliny osiągają wysokość kilku metrów, a kłącza wrastają głęboko w grunt, przez co "trwałe zlikwidowanie takiej rośliny jest praktycznie niemożliwe".

Mieszkaniec poinformował o sprawie zarząd dzielnicy, a także zwrócił się z prośbą o usunięcie zainfekowanej ziemi i jej utylizację. - W odpowiedzi hałdy przykryto fizeliną i poinformowano nas, że będą rozplantowane wokół liceum. Od lipca staramy się we wszystkich organach odpowiedzialnych za ochronę przyrody o usunięcie zainfekowanej ziemi, ponieważ nie chcemy mieszkać w dżungli z rdestowców. Do tej pory bez sukcesów - twierdzi Włudarczyk.

Likwidacja trudna i długotrwała

Władze dzielnicy przekonują, że na zgłoszenie zareagowały we właściwy sposób i zgodnie z obowiązującymi przepisami.

- Na skutek doniesień związanych z wystąpieniem tej rośliny na terenie budowy pierwszego publicznego liceum ogólnokształcącego, w ostatnim czasie teren budowy był kontrolowany przez RDOŚ, WIOŚ, PINB, PIP oraz Biuro Ochrony Środowiska m. st. Warszawy. Żadna kontrola nie znalazła uchybień bądź nieprawidłowości na terenie budowy - informuje wiceburmistrz Wesołej Krzysztof Kacprzak. - Działania polegające na likwidacji rdestowca na terenie budowy liceum i zapobieganiu jego rośnięciu spoczywają na wykonawcy inwestycji: firmie Rembud Sp. z o.o. - dodaje.

Kacprzak podkreśla, że likwidacja rdestowca została przeprowadzona zgodnie z wytycznymi rekomendowanymi przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. - Rdestowiec został wycięty i przekazany do utylizacji zgodnie z obowiązującymi przepisami. Odrosty korzeniowe roślin zostały zwalczone dolistnym herbicydem. Teren jest stale monitorowany, a wykonawca sporządza stosowną dokumentację. W przypadku pojawienia się nowych ognisk zostaną podjęte ponownie działania, mające na celu likwidację kłączy. Z uwagi na to, że likwidacja rdestowca jest trudna i proces jest długotrwały, podjęte czynności będą powtarzane i monitorowane - zaznacza wiceburmistrz Wesołej.

Michał Włudarczyk twierdzi, że podjęte przez dzielnicę działania nie są wystarczające. - Fizelina na jedną ze stu najbardziej inwazyjnych roślin na świecie to stanowczo za mało - ocenia mieszkaniec Wesołej. Uważa, że ziemia, na której pojawiły się nowe sadzonki, powinna zostać wywieziona.

RDOŚ weryfikuje zgłoszenie

W lipcu sprawa kłopotliwej rośliny została zgłoszona też w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Obrót dokumentów trwa. - 28 września 2022 roku do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie wpłynęło zgłoszenie zastępcy burmistrza dzielnicy Wesoła, dotyczące stwierdzenia obecności w środowisku IGO (inwazyjnego gatunku obcego - red.) – rdestowca japońskiego (ostrokończystego - red.). Przesłane zgłoszenie jest aktualnie weryfikowane pod względem formalnym - informuje Agata Antonowicz, rzeczniczka prasowa RDOŚ w Warszawie.

Zgodnie z artykułem 15 ustawy o gatunkach obcych pojawienie się IGO należy zgłosić wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta, którzy dokonują weryfikacji formalnej zgłoszenia, a następnie przekazują wymagane prawem zgłoszenie właściwemu organowi.

Ponadto RDOŚ podkreśla, że rdestowce czeski, japoński i sachaliński "są wymienione w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 9 września 2011 r. w sprawie listy roślin i zwierząt gatunków obcych, które w przypadku uwolnienia do środowiska przyrodniczego mogą zagrozić gatunkom rodzimym lub siedliskom przyrodniczym".

Kwitnący rdestowiecRegionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach

Niszczy asfalt i rozsadza beton

Jak opisuje doktor Wojciech Podstolski, kurator działu systematyki roślin w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego, rdestowiec bardzo szybko się rozrasta, tworzy liczne i długie rozłogi, a jego kłącza mogą wrastać na głębokość do półtora metra. Potrafi też zasiedlać bardzo różnorodne środowiska. - Jednocześnie bardzo łatwo się mnoży nawet poprzez bardzo małe fragmenty podziemnych kłączy, nawet tych z jednym pąkiem. Często jest zawlekany z transportami gleby z budów lub oderwanych fragmentów kłączy podczas powodzi. Rozsiewa się także za pomocą nasion - wskazuje Podstolski.

Pytany o to, jak należy go zwalczać, odpowiada, że "należy stosować różne techniki: wielokrotne wykaszanie w ciągu sezonu, zakrywanie gleby nieprzepuszczalnymi matami i opryski glifosatem". Naukowca zapytaliśmy też, czy rdestowiec może być groźny dla człowieka. - Niebezpośrednio, ale zwalczanie dużych obszarów rdestów środkami zawierającymi glifosat stanowi zagrożenie dla życia ludzi - przyznaje.

- Silnie rozrastające się podziemne pędy mogą prowadzić do niszczenia nawierzchni asfaltowych, rozsadzać chodniki i spękane konstrukcje betonowe, a także naruszają zabezpieczenia przeciwpowodziowe i budowle hydrotechniczne - dodaje.

Ponadto rdestowce zmieniają właściwości chemiczne i fizyczne gleby. Wykazują właściwości allelopatyczne, czyli w tym przypadku wytwarzają i uwalniają do otoczenia substancje hamujące rozwój innych roślin.

Autorka/Autor:dg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Michał Włudarczyk/Stowarzyszenie Mieszkańcy Wesołej

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl