"Jeszcze parę lat temu było to nie do pomyślenia". Pierwsze liceum w Wesołej doczeka się własnej siedziby

Autor:
kk
Źródło:
PAP
Burmistrz Wesołej o budowie nowego liceum
Burmistrz Wesołej o budowie nowego liceum TVN24
wideo 2/3
TVN24Burmistrz Wesołej o budowie nowego liceum

W Wesołej powstaje nowa siedziba liceum ogólnokształcącego. Władze miasta i dzielnicy wzięły w środę udział w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego. Placówka pomieści w przyszłości 600 uczniów. Na razie korzystają z budynku lokalnej szkoły podstawowej.

Wesoła jeszcze do niedawna była jedyną dzielnicą, która nie posiadała publicznego liceum. Sytuacja zmieniła się, gdy w 2019 roku radni powołali CLXIII Liceum Ogólnokształcące. Placówka nie ma jednak własnej siedziby, a jej podopieczni uczą się w budynku podstawówki numer 385 przy ulicy Klimatycznej. Obecnie to ponad 280 osób.

Od momentu utworzenia ogólniaka trwały jednak przygotowania do budowy odpowiedniego budynku na osiedlu Groszówka. Prace ruszyły w listopadzie 2021 roku i zgodnie z umową mają się zakończyć w listopadzie 2023 roku.

W środę na placu budowy przy ulicy Słowackiego 3 odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego i aktu erekcyjnego. Udział w niej wzięli między innymi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, jego zastępczyni Renata Kaznowska oraz burmistrz dzielnicy Wesoła Marian Mahor.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Nowa szkoła będzie "centrum aktywności młodzieżowej"

- Jest to moment szczególny, historyczny dla Wesołej, ale myślę, że też dla Warszawy. Wmurowanie kamienia węgielnego pod obiekt użyteczności publicznej to zawsze zwieńczenie wielu przygotowań. W przypadku kamienia węgielnego liceum w Wesołej to także zwieńczenie marzeń wielu rodzin, naszej młodzieży, całej społeczności lokalnej - mówił burmistrz dzielnicy Wesoła.

Jak zapowiedział Mahor, nowa placówka nie będzie tylko miejscem do "przekazywania i zdobywania wiedzy". - Będzie to także swoiste centrum aktywności młodzieżowej. Aktywności kulturalnej, sportowej i wszelkiej społecznej - zaznaczył.

- Jeszcze parę lat temu było to nie do pomyślenia. Za to dziękujemy bardzo, a ja w zamian przyjmuję zobowiązanie, że z tego liceum Warszawa będzie dumna - podkreślił Marian Mahor.

Wizualizacja nowej siedziby liceum w WesołejUD Wesoła

Nowy budynek pomieści 600 uczniów

Z kolei prezydent Warszawy wyraził nadzieję, że liceum przy ulicy Słowackiego w Wesołej będzie dobrze służyło wszystkim mieszkańcom. - Edukacja to jest nasz absolutny priorytet. Wydajemy na ten cel ponad pięć miliardów złotych i rzeczywiście bardzo mocno inwestujemy w szkoły i przedszkola - powiedział Rafał Trzaskowski.

- Nowa siedziba dla liceum była bardzo potrzebna. Dzielnica się bardzo dynamicznie rozwija i dlatego cieszę się, że będzie miała placówkę na 600 osób. Koszt tej inwestycji to ponad 34 miliony złotych - podał prezydent stolicy.

Budynek będzie jednopiętrowym obiektem o powierzchni ponad 6,3 tysięcy metrów kwadratowych. Prezydent wskazał, że w szkole znajdzie się między innymi aula widowiskowa na ponad 200 miejsc, świetnie wyposażona sala sportowa na 700 metrów kwadratowych, siłownia oraz wewnętrzne patio, gdzie "młodzież będzie mogła odpocząć pomiędzy lekcjami".

- Jednym z naszych celów jest walka z ociepleniem klimatycznym, więc szkoła będzie przyjazna dla środowiska. Panele fotowoltaiczne zgodnie z naszymi zobowiązaniami się znajdą. Co najważniejsze, wszystkie standardy nowoczesnej szkoły będą spełnione - zapowiedział Trzaskowski.  Ratusz podaje, że w projekcie budynku zastosowano pro-ekologiczne źródła ogrzewania - powietrzne pompy ciepła wspomagane kondensacyjnymi kotłami gazowymi.

Wizualizacja nowej siedziby liceum w WesołejUD Wesoła

Autor:kk

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Renata Kaznowska / Facebook

Pozostałe wiadomości