W Centrum Zarządzania Kryzysowego odbyło się spotkanie w sprawie sytuacji w oczyszczalni ścieków "Cyraneczka". - Miasto nie jest w tej sprawie stroną, ale zależało nam na stworzeniu przestrzeni do wymiany informacji i stanowisk wszystkich zainteresowanych podmiotów i instytucji - powiedziała rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth.
Rzeczniczka przekazała, że w spotkaniu, które odbyło się 4 stycznia, wzięli udział przedstawiciele wszystkich zainteresowanych stron - czyli oczyszczalni, która jest obiektem prywatnym i pozostaje w zarządzie Zespołu Budowy Domów Jednorodzinnych i Wielorodzinnych Sp. z o.o., Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska oraz PGW Wody Polskie, a także burmistrzowie dzielnic Wawer i Wesoła. Spotkanie dotyczyło zanieczyszczenia Kanału Wawerskiego.
Interwencja radnego
O zdarzeniu poinformował na początku grudnia radny dzielnicy Wawer Piotr Grzegorczyk. "Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska zarządził kontrolę w oczyszczalni Cyraneczka, która potwierdziła nielegalne zrzuty nieczystości do kanału. Oczyszczalnia zapłaciła największy możliwy mandat: całe 500 zł" - napisał 8 grudnia na Facebooku Piotr Grzegorczyk.
Dodatkowo kilka dni temu rady z Wawra skierował do prezydenta Warszawy oraz do zarządów dzielnic Wawer i Wesoła apel o utworzenie sztabu kryzysowego w związku z zanieczyszczeniem Kanału Wawerskiego.
Najpilniejsze zadania
- Organizatorem spotkania było Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego stołecznego ratusza, chociaż miasto nie jest w tej spawie stroną, ale zależało nam na stworzeniu przestrzeni do wymiany informacji i stanowisk wszystkich zainteresowanych podmiotów i instytucji. Dzięki spotkaniu przy jednym stole, niezbędne działania będą lepiej skoordynowane - zaznaczyła.
Przekazała, że na spotkaniu ustalono, że najpilniejszym zadaniem oczyszczalni jest opróżnienie zbiorników retencyjnych oraz zabezpieczenie ich brzegów. - Wody Polskie natomiast skupiają się na skarpie Kanału Wawerskiego, która wymaga ustabilizowania. Sposób funkcjonowania oraz zabezpieczenia skarpy i zbiorników musi uwzględniać fakt, że w tym środowisku żyją bobry, które są pod ochroną i stanowią ważny element ekosystemu - dodała.
Poinformowała, że stan zbiorników retencyjnych, znajdujących się przy oczyszczalni "Cyraneczka", skontroluje w najbliższych dniach Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.
Awaria w Czajce. Niedzielna konferencja ratusza
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl