Jest umowa na sieć czujników smogu. Ratusz podał termin uruchomienia 165 urządzeń

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Ze spadkiem temperatur, wzrasta problem smogu
Ze spadkiem temperatur, wzrasta problem smoguTVN24
wideo 2/4
Ze spadkiem temperatur, wzrasta problem smoguTVN24

Do końca kwietnia przyszłego roku ma być gotowa sieć czujników jakości powietrza dla metropolii warszawskiej. Monitoring będzie prowadzony przy użyciu 165 urządzeń na terenie stolicy i ościennych gmin. Mieszkańcy będą mogli otrzymywać ostrzeżenia przed smogiem za pośrednictwem specjalnej aplikacji.

Ratusz poinformował w czwartek o podpisaniu umowy z firmą Airly Public, która będzie odpowiadała za stołeczną sieć czujników jakości powietrza. Wykonawca został wyłoniony w przetargu pod koniec listopada. Do jego zadań będzie należał zakup, montaż i uruchomienie urządzeń wraz z oprogramowaniem, a także utrzymanie całego systemu.

Prace przy montażu 165 czujników mają ruszyć na początku przyszłego roku. Urzędnicy zapowiadają, że w ciągu kilku tygodni firma przedstawi harmonogram instalacji urządzeń w poszczególnych lokalizacjach. Na finalizację zamówienia będzie miała łącznie cztery miesiące. "Wszystkie czujniki będą więc zamontowane i uruchomione do końca kwietnia przyszłego roku" - informuje stołeczny ratusz.

Wartość kontraktu to ponad cztery miliony złotych. Umowa z wykonawcą przewiduje możliwość zakupu stu dodatkowych czujników w przyszłości.   

OGLĄDAJ PROGRAM "ALARM DLA ZIEMI" W TVN24 GO

18 dzielnic stolicy i 17 partnerskich gmin

Zadaniem czujników będzie mierzenie zanieczyszczenia powietrza pyłami zawieszonymi PM10, PM2,5, PM1 oraz dwutlenkiem azotu. Dodatkowo 12 urządzeń zlokalizowanych z dala od ulic będzie mierzyło stężenie ozonu w powietrzu. Ratusz podkreślał wcześniej, że konstrukcja zamawianych urządzeń będzie pozwalała na wyeliminowanie wpływu warunków meteorologicznych na prowadzone pomiary. Dodatkowo czujniki będą poddawane okresowej, obowiązkowej weryfikacji.

Urządzenia zostaną zamontowane na terenie każdej z dzielnic oraz w 17 partnerskich gminach: Halinowie, Izabelinie, Karczewie, Konstancinie-Jeziornie, Lesznowoli, Milanówku, Nieporęcie, Nowym Dworze Mazowieckim, Otwocku, Piastowie, Radzyminie, Starych Babicach, Sulejówku, Wieliszewie, Wołominie, Ząbkach i Zielonce. Decyzje o lokalizacjach zapadały na podstawie wytycznych ekspertów z Politechniki Warszawskiej.

Mapa czujników jakości powietrzaUM Warszawa

Dotychczas pomiarami jakości powietrza zajmował się Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Dane o smogu dostarczało sześć warszawskich stacji. W ramach rozbudowy systemu w ubiegłym roku stolica wybudowała dwie nowe stacje przy ulicy Grochowskiej i alei Solidarności, w sąsiedztwie placu Bankowego. Obie mają przekazywać informacje do systemu Państwowego Monitoringu Środowiska. Sieć 165 czujników jakości powietrza będzie ich uzupełnieniem. Pozwoli to dokładnie śledzić, gdzie powstają zanieczyszczenia i jak się przemieszczają.

Dane ze wszystkich stacji referencyjnych oraz czujników będą prezentowane na warszawskiej platformie IoT oraz w aplikacji mobilnej Warszawa 19115. Mieszkańcy uzyskają informacje o poziomie zanieczyszczenia powietrza w czterostopniowej skali wraz z zaleceniami.

Stacja referencyjna przy ulicy GrochowskiejUrząd Miasta Warszawy

Pilotaż ruszył w 2018 roku

Przypomnijmy, że pierwszy raz o planach zakupu czujników napisaliśmy na początku marca 2018 roku. Rozpoczęto pilotażowe pomiary, wkrótce miał ruszyć przetarg. Ale został przełożony na 2019 rok, a potem po raz kolejny na rok 2020, gdy urzędnicy zapowiadali, że montaż urządzeń rozpocznie się jeszcze w trzecim kwartale. Opóźnienie ratusz tłumaczył stopniem skomplikowania zamówienia i tym, że rynek takich urządzeń bardzo dynamicznie się rozwija, więc trzeba uważnie przemyśleć, jakie rozwiązania techniczne będą najlepsze.

Przetarg został ostatecznie ogłoszony pod koniec kwietnia 2021 roku i dopiero tuż przed końcem roku udało się wybrać wykonawcę.

Autorka/Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl