"Szukamy innych metod zazieleniania torów niż te, które już stosujemy"

Tramwajarze posadzili rozchodnik na kolejnym, ponad kilometrowym odcinku torów w centrum Warszawy
Rozchodnik pomaga oszczędzać wodę
Źródło: Tramwaje Warszawskie
Poletka doświadczalne, na których testowane są różne gatunki roślin, pojawiły się w alei Zielenieckiej. Tramwajarze chcą sprawdzić, które z nich sprawdzą się na zielonych torowiskach.

Rzecznik Tramwajów Warszawskich Michał Dutkiewicz wyjaśnił, że poletka doświadczalne w alei Zielenieckiej mają na celu sprawdzenie, jak zachowują się na torowiskach rośliny inne niż trawa albo rozchodnik. - Testowaniu przez trzy sezony będą podlegać wyselekcjonowane rośliny żyjące w miastach, byliny - tak zwane gatunki ruderalne. Będą też pędy rozchodnika w innej formie niż maty rozchodnikowe i niskie rośliny cebulowe - dodał.

Mają doświadczenie

Poletka będą rozmieszczone na długości ok. 230 metrów. - Szukamy innych metod zazieleniania torów niż te, które już stosujemy. Ale tak, jak wtedy gdy okazało się, że oprócz trawy możemy sadzić rozchodnik, trzeba przetestować nowy gatunek - wyjaśnił rzecznik.

Podkreślił, że tramwajarze mają spore doświadczenia ogrodnicze. - Zazieleniamy tory, sadząc na nich rozchodnik i trawę. Prowadzimy eksperymentalny program sadzenia pnączy na słupach. Najnowsze doświadczenie ogrodnicze to przesadzanie dużych drzew, o obwodzie pnia do 50 centymetrów, w ramach budowy tramwaju do Wilanowa. Do przesadzenia zakwalifikowaliśmy 59 sztuk, które trafiły w nowe miejsca na Mokotowie - powiedział.

Zielone tory w Warszawie

Zielone tory w Warszawie mają łączną długość 28 km. Po zakończeniu budowy nowych tras na Kasprzaka czy do Wilanowa przybędzie kolejne 10 km zielonych torów.

Na poletkach testowana będzie m.in. mieszkanka miejska, obejmująca rdest ptasi, komornicę zwyczajną, babkę średnią, kocanki piaskowe, koniczynę białą, babkę lancetowatą, kostrzewę czerwoną. Na innych poletkach pojawi się roślinność ruderalna i segetalna: babka zwyczajna, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, jasnota różowa, niezapominajka polna, pięciornik gęsi, przetacznik polny i rogownica pospolita. Pojawią się też rośliny jednoroczne, dwuletnie i byliny: acena, dąbrówka rozłogowa, ukwap, gęsiówka, stokrotka, bluszczyk kurdybanek, ubiorek, floks skrzydlasty, a także rośliny cebulowe: krokus, szafirek, cebulica. Na osobnym poletku testowane będą też różne gatunki rozchodnika w postaci kłączy.

Czytaj także: