Głaz upamiętniający generała Stanisława Maczka bez pamiątkowej tablicy. Jak się dowiedzieliśmy, ta zasunęła się i jest w stanie "uniemożliwiającym naprawę". Odnowienie pomnika nastąpi nie wcześniej niż w 2023 roku.
Tablica upamiętniająca generała Stanisława Maczka była przyczepiona do kamienia na Skwerze 1 Dywizji Pancernej Wojska Polskiego. Była, bo od jakiegoś czasu jest tam już tylko głaz ze śladem po niej.
Administratorem tego obiektu jest Zarząd Terenów Publicznych. Zapytaliśmy o przyczyny braku tablicy. – W lipcu bieżącego roku otrzymaliśmy zgłoszenie, iż tablica zsunęła się i rozsypała na kilkanaście części. Skala zniszczenia uniemożliwia jej naprawę – poinformował Arkadiusz Łapkiewicz, dyrektor ZTP.
"Zadanie inwestycyjne na rok 2023"
Jak dodał, "odtworzenie tablicy wymaga wpisania i zatwierdzenia nowego zadania inwestycyjnego w budżecie na rok 2023". Po otrzymaniu środków prace zostaną rozpoczęte.
Brał udział w I i II wojnie światowej oraz Bitwie Warszawskiej
Stanisław Maczek był generałem dywizji Wojska Polskiego oraz prekursorem polskiej broni pancernej. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Wojennego Virtuti Militari. Zmarł 11 grudnia 1994 r. w Edynburgu, w wieku 102 lat. Spoczął ze swoimi żołnierzami na cmentarzu w Bredzie.
Do wojska został powołany wraz z rozpoczęciem I wojny światowej. Trafił do austro-węgierskiej armii, odbył przeszkolenie i kilka specjalistycznych kursów. W czerwcu 1915 r. otrzymał przydział do elitarnego 2. Pułku Cesarskich Strzelców Tyrolskich. Po kapitulacji państw centralnych 11 listopada 1918 Maczek przedostał się do Krosna, gdzie wstąpił do odrodzonego Wojska Polskiego.
W 1920 roku był dowódcą batalionu szturmowego 1. Dywizji Jazdy, z którą wziął udział w Bitwie Warszawskiej. Jesienią 1938 roku Stanisław Maczek został dowódcą 10. Brygady Kawalerii – pierwszej jednostki zmotoryzowanej w Wojsku Polskim.
Podczas II wojny światowej dowodzona przez Maczka 1 Dywizja Pancerna przeszła szlak bojowy przez Francję, Belgię, Holandię i Niemcy. Na terenie Francji dywizja znalazła się na przełomie lipca i sierpnia 1944 roku. Walczyła w ramach kanadyjskiego 2. korpusu i odegrała znaczącą rolę w bitwie pod Falaise.
Stanisław Maczek uczestniczył także w wyzwalaniu Bredy oraz zdobyciu Wilhelmshaven.
mg/r
Źródło: tvnwarszawa.pl, Muzeum II Wojny Światowej
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl