Jacy pacjenci mogą zostać przyjęci na Stadion Narodowy? Jest lista kryteriów

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Dworczyk: kolejne 200 łóżek zostanie oddane w niedzielę
Dworczyk: kolejne 200 łóżek zostanie oddane w niedzielęTVN24
wideo 2/7
Dworczyk: kolejne 200 łóżek zostanie oddane w niedzielęTVN24

Szpital Narodowy opublikował we wtorek listę kryteriów, które muszą spełniać przyjmowani do niego pacjenci. Na liście znalazło się także 14 dyskwalifikujących schorzeń i sytuacji. Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk zapowiedział, że w niedzielę pula łóżek dostępnych w tymczasowej placówce zostanie zwiększona do 500.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

- Chcielibyśmy dziś przekazać, że kolejne 200 łóżek zostanie oddane w niedzielę do użytkowania. W związku z tym zdolność operacyjną będzie miało już pół tysiąca łóżek w Szpitalu Narodowym. Oczywiście prace będą trwały dalej, żeby osiągnąć docelowo tę liczbę 1200 łóżek - poinformował podczas konferencji prasowej na Stadionie Narodowym Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

- To pierwszy szpital tymczasowy uruchomiony w Polsce. Jak mówił wielokrotnie premier Mateusz Morawiecki, te szpitale budowane w całym kraju są naszą czwartą, ostatnią linią obrony. Są budowane po to, by w sytuacji przeciążenia systemu, można było przyjąć pacjentów covidowych. One nie są po to, by zastąpić normalne szpitale - przypomniał Dworczyk. Dodał też, że w całym kraju budowanych jest w sumie 20 placówek tymczasowych.

RELACJA Z KONFERENCJI SZEFA KPRM I MINISTRA ZDROWIA W TVN24.PL >>>

Łóżka w Szpitalu NarodowymKrystian Maj / KPRM

Kryteria przyjmowania pacjentów do Szpitala Narodowego

O roli szpitala tymczasowego mówił także jego kierownik doktor Artur Zaczyński ze szpitala MSWiA. Jak opisywał, jest on "wentylem bezpieczeństwa". - Musimy to jednoznacznie powiedzieć: ten obiekt jest po to, by skompensować zbyt dużą liczbę zachorowań w stosunku do wydolności systemu ochrony zdrowia. Jeśli pamiętamy taki wykres z linią odcięcia, to my jesteśmy właśnie taką linią. My kompensujemy tę nadmiarowość pacjentów zarówno w szpitalach, jak i w szpitalnych oddziałach ratunkowych i izbach przyjęć, by bezpiecznie mogły dać miejsce kolejnym przywożonym pacjentom - wyjaśniał.

We wtorek na stronie Szpitala Narodowego zostały opublikowane zasady i kryteria przyjmowania pacjentów. Osoba, która trafi do tej placówki musi spełniać cztery kryteria. Po pierwsze konieczne jest rozpoznanie zakażenia koronawirusem na podstawie testu PCR lub testu antygenowego. Pozytywny wynik musi być potwierdzony nie później niż w ciągu 10 dni od początku objawów klinicznych. Pacjent może być w stanie wymagającym lub niewymagającym tlenoterapii, potrzebna jest informacja o jego saturacji. Skierowana do tej placówki osoba musi też mieć wynik badania obrazowego płuc z ostatnich pięciu dni (RTG lub tomografia komputerowa). Ostatni warunek to brak ostrych i przewlekłych chorób współistniejących, które wymagają specjalistycznego leczenia. Nie będą też przyjmowani pacjenci, którzy dopiero co zakończyli leczenie specjalistyczne lub są tuż po operacjach.

Dodatkowo pacjent nie może mieć żadnego spośród 14 kryteriów wymienionych jako dyskwalifikującego go do przyjęcia. Pośród nich wymieniono między innymi ciążę, niestabilność krążeniowo-oddechową, obraz ciężkiego zapalenia płuc, choroby psychiczne, odurzenie alkoholem czy współistniejące inne choroby zakaźne.

PEŁNA LISTA KRYTERIÓW, KTÓRE MUSZĄ SPEŁNIAĆ PACJENCI PRZYJMOWANI NA STADION NARODOWY

- Na stronie jest też podany telefon do centrum koordynacji, ale proszę tego numeru nie nadużywać niewłaściwymi zapytaniami. To centrum jest po to, by pomagać obywatelom i jest ściśle profesjonalną grupą osób, którzy konsultują każdy przypadek z województwa mazowieckiego - mówił doktor Zaczyński.

Jak dodał, zwiększa się lista szpitali zgłaszających się do centrum koordynacji Szpitala Narodowego. Precyzował też, jaki był cel utworzenia tego rodzaju dyspozytorni. - Są to stanowiska gotowe do szybkiej reakcji, nie tylko w zakresie kwalifikacji, ale też ewentualnie wspomagania i przekazywania do ośrodków o wyższej referencyjności - opisał.

"Nie przyjmujemy pacjentów bezpośrednio z miasta"

Kierownik szpitala tymczasowego przekonywał też, że spełnia on wszelkie kryteria bezpieczeństwa pod względem diagnostyki pacjentów z COVID-19. Jak wyliczał, wyposażono go w tomograf komputerowy, są stanowiska do badań RTG oraz USG, sprzęt do wspomagania oddechu. - Natomiast nie jest to szpital profesjonalnie wyposażony w stanowiska intensywnej terapii, jeżeli chodzi o dostęp do łóżek w szpitalach standardowych. Ten dostęp nadal jest w zakresie działalności szpitali standardowych, te łóżka się wypełniają. My jesteśmy po to, by kompensować nadmiar chorych przywożonych do szpitalnych oddziałów ratunkowych i blokujących zespoły ratownictwa medycznego - podkreślił.

- Nie przyjmujemy pacjentów bezpośrednio z miasta, niestabilnych, o których nie wiemy, czy wymagają operacji, czy działań jakichkolwiek interwencyjnych w postaci koronarografii, leczenia wewnątrznaczyniowego, leczenia udarów. Do tego działania są predysponowane szpitalne oddziały ratunkowe, my jesteśmy po to, by udrażniać drogę do tych miejsc - dodał.

Na Stadion Narodowy trafiają więc pacjenci, u których nie stwierdzono bezpośredniego zagrożenia życia. - W tej chwili skompensowaliśmy pojemność jednego oddziału, 30 łóżek. Mamy już dwie osoby wypisane, które są ozdrowieńcami - poinformował Zaczyński. Są jednak pacjenci, którzy musieli z powrotem wrócić do normalnych szpitali. Jak tłumaczy, doszło u nich do "załamania oddechowego, czyli tak zwanego przełomu koronawirusowego".  - Musieliśmy szybko reagować. Mamy tak zwany stały most łączący szpital tymczasowy ze szpitalem MSWiA przy Wołoskiej. Każdy pacjent jest przewożony karetkami o typie "S" (specjalistycznymi - red.) z pełną obsadą anestezjologiczną - przekazał.

Szpital Narodowy jest filią Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA przy Wołoskiej. Ma przyjmować pacjentów z całego województwa mazowieckiego.

Autorka/Autor:kk/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Krystian Maj / KPRM

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów. Wiedzą też ilu spacerowiczów interesuje się "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów. Wiedzą też ilu spacerowiczów interesuje się "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

Policjanci z warszawskiej Woli zatrzymali 46-latka, który popełnił wykroczenie drogowe. Okazało się, że jego prawo jazdy jest podrobione. Mężczyzna tłumaczył, że kupił je przez internet, bo właściwe mu odebrano. Grozi mu pięć lat więzienia.

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Źródło:
PAP

Kierowcy musieli się rozstać z 55 samochodami. Skonfiskowała je policja, na podstawie nowych przepisów, które weszły w życie 14 marca. Chodzi o nietrzeźwe osoby, które wsiadły za kierownicę. Część tych aut trafiła do "osób godnych zaufania".

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32-letni kierujący był tak pijany, że ledwo mówił i nie mógł dmuchnąć w policyjny alkomat. W nocy bez włączonych świateł wjechał pod prąd na jedną z głównych ulic w Piasecznie.

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najpierw było "złe spojrzenie" i żądanie przeprosin. Sytuacja szybko jednak eskalowała. Pojawiły się groźby i żądanie pieniędzy. Napastnicy dostali dwa złote, a po chwili zostali zatrzymani. Dwaj mężczyźni oraz kobieta usłyszeli zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani.

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Źródło:
tvn24.pl

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP

Pomimo stałych napraw, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort podróżnym, najstarszą nitkę podziemnej kolei w stolicy czekają spore prace modernizacyjne. Pojawią się nowe urządzenia sterowania ruchem, uszczelnione zostaną tunele i dylatacje. Wymienione zostaną też szyny.

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na włączenie do Systemu Informacji Parkingowej 18 parkingów. W ostatnim czasie dołączyły do niego też miejsca postojowe należącej do trzech prywatnych operatorów.

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwaj uczestnicy bójki na Nowym Świecie w centrum Warszawy zostali skazani na siedem lat więzienia. Sąd orzekł również nawiązkę po 10 tysięcy złotych. Wyrok usłyszał również kolega skazanych, który pomagał ukrywać się jednemu z nich - pięć miesięcy ograniczenia wolności. Głównego podejrzanego nie udało się sprowadzić z Turcji.

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w śledztwie dotyczącym korupcji zatrzymali 65-letniego adwokata Waldemara G., będącego jednocześnie rektorem jednej z warszawskich uczelni. Do czasu wyjaśnienia sytuacji jego obowiązku przejmuje prof. dr hab. Roman Wieruszewski.

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Był historykiem i członkiem opozycji demokratycznej w okresie PRL. Na elewacji budynku przy ulicy Rudnickiego 6 odsłonięto w środę mural pamięci prof. Karola Modzelewskiego. Biało-czarne dzieło zaprojektował znany artysta Wilhelm Sasnal.

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wernisaż wystawy "Dar Paderewskiego", zorganizowanej w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, odbędzie się w czwartek. Od piątku wystawa będzie dostępna dla zwiedzających. To prezentacja ponad 220 dzieł sztuki i pamiątek związanych z Ignacym Janem Paderewskim, jednym z największych polskich muzyków i mężów stanu XX wieku.

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

Źródło:
PAP

Już po raz dziesiąty wyłoniono laureatów corocznej Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Nagrody przyznano w pięciu głównych kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, nowe życie budynków, projektowanie przestrzeni publicznej oraz wydarzenie architektoniczne.

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl