Zajętych jest 19 spośród 300 łóżek przygotowanych dla pacjentów na Stadionie Narodowym. Jak podają przedstawiciele szpitala MSWiA, wszystkie hospitalizowane w tymczasowej placówce osoby czują się dobrze. Wcześniej było jednak dwoje pacjentów, którzy zostali zabrani z powrotem na Wołoską, bo ich stan się pogorszył.
Pierwszy pacjent trafił do szpitala na Stadionie Narodowym w nocy z czwartku na piątek. Kilka godzin później wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że trafiło tam w sumie kilkunastu pacjentów ze szpitala MSWiA na Wołoskiej. Ich stan określany był jako lekki.
W poniedziałek w tymczasowej placówce przebywa 19 pacjentów. Jak przekazuje Iwona Sołtys, kierownik Działu Obsługi Pacjenta w szpitalu MSWiA, są to trzy kobiety powyżej 70. roku życia oraz szesnastu mężczyzn. - Wszyscy w stanie dobrym. Nie są na stałe podłączeni do respiratorów, choć w większości poddawani są tlenoterapii - informuje Sołtys. Zdiagnozowano u nich obustronne zapalenie płuc.
Kierowniczka przekazała też, że obecnie dostępnych jest 300 łóżek. Do tej liczby dostosowana została liczba personelu - 250 pracowników, wliczając w to osoby zatrudnione w administracji. Docelowo na pacjentów ma czekać 1200 łóżek, które będą dostawiane w kolejnych etapach. Nadal trwa też rekrutacja lekarzy, pielęgniarek, sanitariuszy i wolontariuszy.
Jacy pacjenci trafiają na Stadion Narodowy?
Tymczasowy szpital na Stadionie Narodowym ma służyć temu, by uwalniać miejsca w stacjonarnych szpitalach dla kolejnych ciężko chorych. W jednym z wywiadów kierujący tą placówką doktor Artur Zaczyński tłumaczył, że jest to miejsce pośrednie miedzy szpitalami dla pacjentów wymagających hospitalizacji w standardowych szpitalach, a niemogących ewentualnie odbywać izolacji w warunkach domowych lub izolatoriach.
- Wiadomo, że jednym z kryteriów przebywania w szpitalu tymczasowym jest możliwość samodzielnego poruszania się - dowiedział się Jan Piotrowski, reporter TVN24. Mimo to na Stadionie Narodowym powstał OIOM, ale ma on wyłącznie służyć doraźnej hospitalizacji pacjentów, których stan się pogorszy, a docelowo będą oni przewożeni z powrotem do innych placówek. W ubiegłym tygodniu było już dwoje pacjentów, którzy wymagali powrotnego przetransportowania do szpitala MSWiA przy Wołoskiej.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl