Większa Strefa Czystego Transportu. "Chcemy wyeliminować najbardziej trujące pojazdy"

Źródło:
TVN24
Warszawa powiększa Strefę Czystego Transportu
Warszawa powiększa Strefę Czystego Transportu
TVN24
Warszawa powiększa Strefę Czystego TransportuTVN24

Strefa Czystego Transportu w Warszawie jeszcze nie weszła w życie, a już została powiększona - ma być ponad dwa razy większa, niż wcześniej planowało miasto. Chodzi o obszar, do którego nie wjadą najbardziej trujące samochody, głównie stare diesle. Urzędnicy liczą, że strefa ruszy 1 lipca przyszłego roku. Materiał Łukasza Wieczorka z magazynu "Polska i Świat" TVN24.

Warszawa ma kolejny plan poprawy jakości powietrza. Po zakazie palenia węglem, chce ograniczyć spaliny samochodów. 1 lipca przyszłego roku ma wystartować Strefa Czystego Transportu. - Chcemy wyeliminować z warszawskich ulic te pojazdy, które są najbardziej trujące - mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Większy obszar strefy

Miasto planowało, że strefa do której nie wjadą najstarsze samochody obejmie głównie centrum. Po konsultacjach z mieszkańcami urzędnicy zaproponowali, by najbardziej trujące samochody wyrzucić nie tylko z centrum, ale również z całego Żoliborza, całej Pragi Północ oraz dużych części Ochoty, Pragi Południa, Mokotowa i Woli.

- W wyniku konsultacji dostaliśmy bardzo dużo głosów na temat tego, ze strefa którą zaproponowaliśmy była za mała. Z drugiej strony mieliśmy grupę mieszkańców, którzy w trosce o własną sytuację, jak oni się odnajdą po 1 lipca 2024 roku - wyjaśnia wiceprezydent Olszewski.

Miasto proponuje kompromis: większy obszar, ale mniejsze restrykcje. Dla mieszkańców strefy przez najbliższe cztery lata nic się nie zmieni. Mieszkający poza strefą, czyli część warszawiaków i wszyscy mieszkający poza stolicą, będą musieli sprawdzić, czy ich samochód może wjechać do SCT. Od lipca 2024 roku nie będą po niej mogły poruszać się samochody z silnikiem diesla starsze niż 18 lat i auta na benzynę starsze niż 27 lat. Ostateczną decyzję w najbliższych tygodniach podejmą radni.

Strefa Czystego Transportu w Warszawie - etapy wdrażaniaUM Warszawa

Mniej zwolnień lekarskich?

Na sesję Rady Warszawy wybiera się Nina Bąk, koordynatorka kampanii Clean Cities w Polsce. Chce apelować o jak najszybsze wprowadzenie strefy. - Im dalej odraczamy tę decyzję, tym bardziej oddalamy się od polityki, która poprawi jakość powietrza w naszym mieście - zauważa Bąk.

Ekspert Polskiego Alarmu Smogowego Bartosz Piłat przekonuje, że zniknięcie części samochodów z dużego obszaru miasta da duże efekty wszystkim. - Osiem-dziewięć tysięcy razy rzadziej będziemy brali zwolnienia lekarskie z powodu problemów zdrowotnych. Przez to, że nie będzie najbardziej emisyjnych diesli - prognozuje Piłat.

Co dwa lata miasto chce zaostrzać przepisy i wyrzucać z centralnych dzielnic coraz młodsze samochody. Za cztery lata pierwsze zmiany dotkną mieszkańców strefy. Nie będą mogli już dojechać samochodem benzynowym starszym niż 22 lata czy dieslem starszym niż 13 lat.

Ekostrefy w 320 miastach Europy

Warszawscy radnie jeszcze nie podjęli decyzji. Ale ci z Krakowa już tak. 1 lipca przyszłego roku całe miasto zamieni się w strefę czystego transportu. Przed wjazdem do miasta pojawią znaki informujące o SCT.

D-54 "strefa czystego transportu"

Podobne znaki stoją już w 320 miastach Europy. Najwięcej ekostref jest we Włoszech, Niemczech i Wielkiej Brytanii. - Dzięki strefie w Londynie szacuje się, że o około 18 procent spadły interwencje medyczne związane z chorobami układu oddechowego - twierdzi Nina Bąk. W Polce ekostrefę planują wprowadzić także Gliwice, Wrocław i Łódź.

Autorka/Autor:Łukasz Wieczorek

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl