Jaki los czeka zrujnowany stadion? Dzielnica wybrała wykonawcę koncepcji

Autor:
kk/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Zamknięto trybunę stadionu Marymontu
Zamknięto trybunę stadionu Marymontu
wideo 2/2
Zamknięto trybunę stadionu Marymontu

Żoliborski urząd dzielnicy ogłosił wyniki przetargu na wykonawcę koncepcji modernizacji stadionu na Marymoncie. Zwycięska oferta opiewa na kwotę 130 tysięcy złotych. Pozostałe firmy mają czas do 12 maja na ewentualne odwołania. Jeśli ich nie będzie, nastąpi podpisanie umowy.

Termin zgłaszania ofert na wykonanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej modernizacji kompleksu sportowego przy Potockiej minął w połowie kwietnia. Złożyły je trzy firmy, a ich propozycje wahały się od 130 do 132 tysięcy złotych. Przeważającym kryterium oceny ofert była cena (60 procent), znaczenie miało również doświadczenie projektanta (40 procent).

Wyniki przetargu zostały ogłoszone w miniony piątek. - Zadanie to zostanie powierzone spółce Chapman Taylor International Services z siedzibą przy Nowogrodzkiej w Warszawie – informuje Donata Wancel, rzeczniczka Żoliborza.

- Firmy biorące udział w postępowaniu o zamówienie publiczne (...) zostały poinformowane, że ich oferta została odrzucona i mają czas do 12 maja włącznie na wniesienie odwołania. Wpłynięcie ewentualnych odwołań i ich rozpatrzenie wydłuża cała procedurę oraz oddala termin podpisania umowy z wykonawcą – zastrzega Wancel.

Po podpisaniu umowy wykonawca będzie miał 120 dni na przygotowanie koncepcji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Tą metodą nie powstał jeszcze żaden wysokiej jakości projekt"

"Gdybyśmy mieli konkurs wpłynęłoby prawdopodobnie około 20 prac, mielibyśmy wybór, a tak, wybór jest 1 z 1, czyli nie ma. Ma być szybko, to będzie szybko. Tą metodą jeszcze nie powstał żaden wysokiej jakości projekt" – pisze Anna Kotowska z Miasto Jest Nasze, która w ramach inicjatywy "Ocalmy Marymont" zabiega od lat ratowanie obiektu. "Chciałabym żeby politycy zamiast starać się chwalić ilością lub szybkością realizacji inwestycji, zaczęli wreszcie zwracać uwagę na ich jakość. Te budynki zostaną z nami na wiele dekad" – zaznacza Kotowska.

Aktywistka zgłosiła do budżetu obywatelskiego na rok 2022 projekt konsultacji społecznych w sprawie koncepcji architektonicznej dla stadionu. Ale jej pomysł został negatywnie oceniony przez żoliborskich urzędników i nie zostanie dopuszczony do głosowania. W uzasadnieniu oceny wskazano, że nie spełnia on kryteriów, bo budżet obywatelski nie jest właściwą drogą do zgłaszania takich propozycji.

"Konsultacje są planowane i realizowane na bieżąco"

Władze Żoliborza odpierają jednak zarzuty, że prace nad modernizacją stadionu toczą się bez udziału strony społecznej.

- Chcemy przywrócić do dawnej świetności obiekty RKS Marymont, aby odpowiadały na potrzeby stowarzyszeń i klubów sportowych oraz spełniały oczekiwania mieszkańców. Zależy nam, aby w pełni wykorzystać potencjał tego miejsca, dlatego prowadzimy już rozmowy i konsultacje dotyczące przyszłości zabytkowego stadionu RKS Marymont. Od kwietnia (czyli już po ogłoszeniu przetargi – red.) zarząd dzielnicy Żoliborz oraz Dyrektor OSiR regularnie spotykają się z klubami sportowymi i ich przedstawicielami. Rozmowy dotyczą potrzeb i oczekiwań sportowców związanych z modernizacją terenu OSiR Żoliborz oraz funkcją i charakterem zmian czekających stadion RKS Marymont. Pytamy o potrzeby i oczekiwania sportowców zarówno w kontekście sportowym, jak i historycznym tego miejsca. Zebrane informacje zostaną przekazane wykonawcy koncepcji architektoniczno-urbanistycznej – zapewnia Wancel.

I wylicza, że dotychczas do rozmów zaproszone zostały następujące klubu związane z tym miejscem: Fundacja Akademia Aktywnego Rozwoju, Hutnik Warszawa, Klub Piłkarski Marymont Warszawa, Legia Soccer Schools, MKS Polonia Warszawa, Polonia Warszawa, Reprezentacja Piłkarska Dziennikarzy, Stowarzyszenie "Łuczniczy Marymont", UKS Gepard Warszawa, UKS Ronin Team, UKS Żoliborz Warszawa, Żoliborska Szkoła Boksu.

- Analizujemy także obowiązujące przepisy dotyczące wymagań dla obiektów sportowych w zakresie bezpieczeństwa, organizacji imprez i dostosowania dla osób z niepełnosprawnościami. Dlatego zaplanowane zostało również spotkanie przedstawicielem Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej – organizacją, która odpowiada za dopuszczanie stadionu piłkarskiego do użytku. Kolejne spotkania i konsultacje są planowane i realizowane na bieżąco – zaznacza rzeczniczka Żoliborza.

Plany modernizacji

O planach modernizacji stadionu Marymontu, które budzą niepokój społeczników, informowaliśmy na tvnwarszawa.pl w marcu. Z opisu zadania inwestycyjnego wynikało, że planowane jest "wykonanie prac rozbiórkowych trybun bocznych znajdujących się przy stadionie piłkarskim oraz przygotowanie odzyskanego terenu pod obiekt sportowy". Aktywiści obawiają się, że skończy się tak, że z zabytkowego obiektu ocaleje tylko trybuna główna. Tymczasem stadion znajduje się w gminnej ewidencji zabytków.

Rzeczniczka Żoliborza przekonywała nas, że rozważana jest jedynie likwidacja nasypu ziemnego, czyli pozostałości trybuny północnej.

Na modernizację stadionu oraz przylegających obiektów - boiska, trybun, szatni, pomieszczeń technicznych - zarezerwowano w budżecie na lata 2022 i 2023 niespełna dwa miliony złotych.

Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości