Właściciele hoteli i biurowców mają zadbać o wywóz swoich śmieci

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Nowe stawki za odbiór śmieci
Nowe stawki za odbiór śmieci
TVN24
Od marca obowiązują stawki za odbiór śmieciTVN24

Stołeczni radni zdecydowali, że właściciele "nieruchomości niezamieszkałych", czyli centrów handlowych, hoteli czy biurowców, od 1 sierpnia będą musieli sami zadbać o wywóz swoich śmieci. Jak dowodzi ratusz, dziś część kosztów tej operacji spada na mieszkańców.

Radni poparli w czwartek propozycję Koalicji Obywatelskiej, by zmienić uchwałę określającą zasady wywozu śmieci. Obecnie odpady są odbierane przez firmy wybrane przez miasto - zarówno od właścicieli nieruchomości zamieszkałych, jak i niezamieszkałych. Jednak od 1 sierpnia właściciele na przykład galerii handlowych, biurowców czy hoteli będą sami musieli podpisać umowę z operatorem na wywóz śmieci.

Zdaniem ratusza, nowelizacja państwowych przepisów dotyczących nieruchomości niezamieszkałych z lipca 2019 została przeprowadzona w sposób "chaotyczny" i doprowadziła do tego, że obecnie firmy płacą "rażąco niskie stawki" za wywóz śmieci.

Według radnego Koalicji Obywatelskiej Mariusza Frankowskiego, tylko w tym roku da to oszczędności na poziomie 100-150 milionów złotych, a w skali roku odpowiednio więcej. "Szacuje się, że wskutek zmian koszty systemu odpadów komunalnych z terenu Warszawy spadną o ok. 200-250 mln zł rocznie" - wyliczyli urzędnicy.

Czwartkowa decyzja radnych nie wpływa na sposób rozliczania nieruchomości w zabudowie mieszanej, jak na przykład salony fryzjerskie w kamienicach czy nieruchomości rekreacyjno-wypoczynkowe jak domki letniskowe. Tu pozostają dotychczasowe stawki.

Stawki według zużycia wody

Stołeczni radni na czwartkowej sesji mieli pochylić się nad projektem zmiany sposobu naliczania opłat za wywóz śmieci. Jeśli uchwała zostałaby przegłosowana, od lipca stawka byłaby uzależniona od ilości zużytej wody i mieszkańcy zapłaciliby 12,73 złotego za metr sześcienny zużytej wody. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wycofał jednak tę propozycję.

Urzędnicy nie zrezygnowali jednak całkowicie z tego pomysłu. Miasto musi teraz ponownie przeanalizować wysokość opłat, co zajmie około dwóch-trzech miesięcy.

- Musimy policzyć skutek wyłączenia tych nieruchomości z systemu. Przedsiębiorcy, którzy dziś produkują odpady na terenie stolicy, według ustawy muszą mieć podpisaną umowę na odbiór odpadów - mówi wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. - Rada miasta będzie musiała przyjąć uchwałę o maksymalnych stawkach, jaką firmy będą płaciły przedsiębiorcom prywatnym, którzy zajmą się zagospodarowaniem odpadów – dodaje.

Wotum nieufności, ale wobec kogo?

Wiceprzewodniczący Rady Warszawy Dariusz Figura z ramienia Prawa i Sprawiedliwości ocenił, że projekt radnych KO jest "wotum nieufności wobec ekipy ratusza" i próbą ratowania sytuacji po propozycji zmiany sposobu naliczania opłaty za wywóz śmieci. Jak dodał, zmiana ta oznaczałaby "drugą ogromną falę podwyżek" opłat za wywóz śmieci. Figura i inni radni PiS wskazywali też, że decyzja z 2012 roku o włączeniu nieruchomości niezamieszkałych do systemu była błędem i stanowiła próbę monopolizacji rynku odbioru odpadów komunalnych. Pytali także, czemu nieruchomości niezamieszkałych nie wyłączono z systemu choćby przed ostatnim podwyższaniem opłat.

Wiceprezydent stolicy Michał Olszewski, odnosząc się do wypowiedzi Figury, ocenił, że poparcie radnych PiS dla zaproponowanej przez KO uchwały jest jak "wotum nieufności dla rządu". Jak przekonywał, obowiązek włączenia nieruchomości niezamieszkałych do systemu gospodarki komunalnej wynika z planu krajowego gospodarki odpadami przyjętego przez rząd Beaty Szydło w 2016 roku.

Olszewski zapowiedział również, że ratusz przygotuje radnym między innymi materiały opisujące skutki wdrożenia tej uchwały.

Radni KO wskazywali z kolei, że przed zmianami ustawowymi uwzględnienie firm w systemie było opłacalne ekonomicznie. Przewodniczący klubu radnych KO Jarosław Szostakowski zastrzegał, że skutki wyłączenia nieruchomości z systemu mogą być różne, stąd ważne, że ma to poparcie także ze strony radnych PiS. Zaapelował przy tym do ratusza o monitorowanie przygotowania przedsiębiorców do gospodarowania odpadami.

Jedna podwyżka już za nami

Od 1 marca obowiązują nowe stawki opłat za gospodarowanie odpadami, przez co niektórzy warszawiacy płacą znacznie więcej niż wcześniej. Mieszkańcy budynków jednorodzinnych płacą 94 złotych miesięcznie, a mieszkańcy budynków wielorodzinnych - 65 złotych. W przypadku, gdy śmieci nie są segregowane, naliczona może zostać dwukrotność tych kwot dla wszystkich gospodarstw domowych w danej nieruchomości.

Autorka/Autor:mp/b

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W warszawskim Lesie Bródnowskim nożownik zaatakował dwóch nastolatków, którzy w wyniku obrażeń zostali przetransportowani do szpitala. - Trwa przesłuchanie 26-letniego napastnika - przekazała Komenda Stołeczna Policji.

Nożownik zaatakował dwóch nastolatków w lesie

Nożownik zaatakował dwóch nastolatków w lesie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nawałnica, która w weekend 13-14 lipca przeszła przez Warszawę, spowodowała duże zniszczenia w przyrodzie. Z większością skutków burz miejscy ogrodnicy już się uporali. Dokonali też bilansu wydarzeń sprzed ponad tygodnia.

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Plac zabaw przy Kopie Cwila na Ursynowie został zamknięty. Na huśtawce odkryto gniazdo os. Choć usunęli je strażacy, to władze dzielnicy apelują o ostrożność i unikanie miejsca w najbliższych godzinach. "W ciągu najbliższej doby osy mogą być bardziej rozdrażnione i skłonne użądlić" - ostrzegają.

Gniazdo os na placu zabaw. Urząd ostrzega: mogą być rozdrażnione

Gniazdo os na placu zabaw. Urząd ostrzega: mogą być rozdrażnione

Źródło:
PAP

W wyniku zderzenia dwóch samochodów w Mińsku Mazowieckim poszkodowane zostały cztery osoby, w tym dziecko.

"Poszkodowane zostały cztery osoby, w tym trzyletnie dziecko"

"Poszkodowane zostały cztery osoby, w tym trzyletnie dziecko"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypadek w miejscowości Legęzów pod Radomiem. Jak podała policja, siedmioletni rowerzysta wyjechał wprost pod nadjeżdżający samochód, którym kierował 65-latek. Chłopiec został przewieziony do szpitala.

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek ulicami Warszawy przeszedł Marsz Pamięci. Kilkuset uczestników zgromadziło się przy ulicy Stawki, by jak co roku oddać hołd ofiarom masowych wywózek Żydów z getta warszawskiego.

Pamięć, zaduma, wspomnienie rabinów. Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Pamięć, zaduma, wspomnienie rabinów. Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Oprawy, doping, indywidualne zachowania kibiców na stadionie czy w mediach społecznościowych nie są stanowiskiem klubu" - napisał w poniedziałkowym oświadczeniu stołeczny klub. Choć nie stwierdzono tego wprost, należy je traktować jako reakcję na wydarzenia z soboty. Podczas meczu Legii z Zagłębiem Lubin wywieszono oprawę uderzającą w uchodźców. Towarzyszyła jej wulgarna przyśpiewka.

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zderzenie tira z busem na trasie S8. Policja przekazała, że nie ma osób poszkodowanych. Są jednak utrudnienia w ruchu w kierunku Białegostoku.

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby wystawiły za nim czerwoną notę Interpolu i Europejski Nakaz Aresztowania. 40-latek z Armenii poszukiwany za przestępstwa narkotykowe wpadł na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Za przemyt narkotyków ścigał go Interpol. Wpadł na lotnisku w Warszawie

Za przemyt narkotyków ścigał go Interpol. Wpadł na lotnisku w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Popularna dzika plaża w Nieporęcie nad Jeziorem Zegrzyńskim została objęta tymczasowym zakazem kąpieli. Powodem są sinice. Komunikat w tej sprawie wydał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legionowie.

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje Warszawskie snują plany dotyczące przedłużenia linii tramwajowej, która obecnie kończy się na skrzyżowaniu Gagarina i Czerniakowskiej. W bliżej nieokreślonej na ten moment przyszłości, składy mają zawracać dzięki pętli przy Elektrociepłowni Siekierki.

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura umorzyła trzy postępowania dotyczące incydentów na placu Piłsudskiego. Chodzi o zabieranie kontrowersyjnego wieńca sprzed pomnika smoleńskiego oraz uszkodzenie znajdującej się na nim tabliczki. Policja wciąż prowadzi bliźniacze postępowanie dotyczące ostatniej uroczystości.

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z redakcją Kontaktu 24 skontaktowali się turyści, którzy utknęli na lotnisku w Majorce z powodu odwołanego sobotniego lotu powrotnego do Warszawy. Jedna z kobiet przekazała, że razem z mężem i małymi dziećmi musiała nocować na lotnisku. Powiedziała, że przewoźnik nie zapewnił im noclegu. Godzinę wylotu przesuwano kilka razy, ostatecznie udało się wylecieć w niedzielę po południu.

Koszmarny powrót z Majorki

Koszmarny powrót z Majorki

Źródło:
Kontakt 24

W ciągu jednej doby w województwie mazowieckim utonęły cztery osoby. Wśród ofiar jest mężczyzna, który nie wypłynął po skoku z mola na Jeziorze Zegrzyńskim.

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Woda z wodociągu w miejscowości Brok nie nadaje się do spożycia ani do celów higienicznych - poinformował miejscowy sanepid. Urząd gminy zapewnia wodę butelkowaną oraz z beczkowozu.

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Źródło:
PAP

Agama brodata zaskoczyła mieszkankę warszawskich Bielan, która wyszła na spacer z psem. Czworonóg wytropił egzotyczne zwierzę w parku. Gadem zaopiekowali się strażnicy miejscy.

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

Źródło:
PAP

W czasach Polski Ludowej 22 lipca był świętem państwowym. Tego dnia urządzano huczne imprezy plenerowe, władze otwierały największe inwestycje, m.in. Pałac Kultury i Nauki. W poniedziałek wieczorem odbędzie się niezwykły spacer z przewodnikiem - szlakiem warszawskiego socrealizmu.

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

"Sprawcy uderzali i kopali 32-latka, powodując obrażenia twarzy" - opisuje wydarzenia z soboty Komenda Stołeczna Policji. Powodem bandyckiego ataku było zwrócenie uwagi na zbyt głośne zachowanie w tramwaju.

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Skala tej inwestycji - jak na owe czasy - była potężna. Powstały o niej piosenki, zagrała też w wielu filmach. Właśnie mija pół wieku odkąd warszawiacy po raz pierwszy przejechali Trasą Łazienkowską.

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl