Miłośnicy szaleństwa na rolkach, deskorolkach, hulajnogach i BMX nie powinni narzekać na brak miejsc do jazdy w Warszawie. W mieście od lat rośnie liczba zarówno krytych, jak i odkrytych skateparków zlokalizowanych w niemal wszystkich dzielnicach. Gdzie znajdziemy najpopularniejsze i najciekawsze skateparki w Warszawie? Które z nich są płatne, a w których pojeździmy za darmo?
● Skateparki to miejsca do jazdy na deskorolkach, rolkach, hulajnogach i BMX-ach. ● W Warszawie nie brakuje zarówno skateparków krytych, jak i na świeżym powietrzu. ● Kryte skateparki w Warszawie są płatne, zaś odkryte - zwykle bezpłatne.
Skateparki to miejsca stworzone do doskonalenia swoich umiejętności w jeździe na deskorolce, rolkach, rowerze BMX czy hulajnodze. Coraz więcej takich miejsc, skierowanych zarówno do początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników, można znaleźć w Warszawie.
Poniżej przedstawiamy subiektywny przewodnik po niektórych z najpopularniejszych i najciekawszych skateparkach w Warszawie - krytych oraz na świeżym powietrzu.
Skateparki w Warszawie - kryte
Zaletą krytych skateparków jest możliwość oferowania rozrywki przez cały rok i przy każdej pogodzie. Zwykle obiekty takie podzielone są na różne strefy z urozmaiconymi przeszkodami dostosowanymi do różnych poziomów zaawansowania.
Kryte skateparki oferują zwykle wysoką jakość, ale są płatne - cenniki i godziny otwarcia najlepiej sprawdzać na stronach internetowych wybranych miejsc, ponieważ mogą się okresowo zmieniać. Wiele z takich obiektów oferuje także możliwość zorganizowania urodzin w skateparku oraz lekcje jazdy i wykonywania trików. Osoby niepełnoletnie często mogą korzystać z takich miejsc jedynie po okazaniu pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego.
Do najbardziej znanych i popularnych krytych skateparków w Warszawie należą m.in.:
● Ave Park to całoroczny, płatny kryty skatepark przy ulicy Krakowiaków 80/98. To jeden z nowszych obiektów w Warszawie, ma około 3 tys. metrów kwadratowych powierzchni, jest ogrzewany i podzielony na strefy dla początkujących oraz mniej i bardziej zaawansowanych użytkowników. Z wewnętrznych stref (transferowa, parkowa, streetowa, Junior Park) można korzystać na deskorolkach, rolkach i hulajnogach. W skaterparku jest też przestrzeń dla miłośników akrobacji na BMX. Ponadto można jeździć na zewnątrz w Sekcji Latającej, wyposażonej w rezi-box, spine, rollin i dwa quartery oraz w Mini Parku zaprojektowanym z myślą o początkujących użytkownikach.
● Skatepark WoodPark to pierwszy w Polsce kryty, betonowy skatepark zlokalizowany przy ulicy Eskulapów 10a. Składa się z sekcji lotnej drewnianej, wyposażonej m.in. w roll-in, jumpbox, rezi jumpbox, quarter pipe z wallem i rezi, oraz z betonowej sekcji street. Tu też znajduje się najdłuższy w Polsce handrail. WoodPark jest płatny, mogą w nim jeździć zarówno początkujący, jak i doświadczeni amatorzy deskorolek, rolek, hulajnóg i BMX-ów.
● Skatepark Jutrzenka przy ulicy Rozbrat 5 w Śródmieściu to jeden z najstarszych w Warszawie płatny skatepark dla fanów jazdy na deskorolkach, rolkach, BMX-ach i hulajnogach. Na Jutrzence nie brakuje quarterów, banków, murków i raili. Jest długi funbox z łamanymi murkami, podjazdami i schodkami, a także piramidka, rampa oraz wall.
Skateparki w Warszawie - odkryte
Znajdujące się na świeżym powietrzu skateparki w Warszawie najczęściej są bezpłatne i zlokalizowane w parkach w różnych dzielnicach miasta. Zwykle nie są to obiekty całodobowe, a ich godziny otwarcia pokrywają się z godzinami otwarcia parku.
Wśród najpopularniejszych i najciekawszych odkrytych skateparków Warszawy warto wskazać m.in.:
● Skatepark Zachodni w Parku Zachodnim przy ulicy Szczęśliwickiej 42. Miejsce to ma kilka poziomów przeznaczonych do jazdy na rolkach, deskorolkach, hulajnogach oraz rowerach BMX. W różnych sekcjach skateparku znaleźć można m.in. bowl jednokomorowy, funbox i speedbump, nie brakuje również banków, quarterów, grindboxów i raili. Skatepark Zachodni cieszy się dużą popularnością, jest bezpłatny i otwarty przez cały rok.
● Skatepark przy Bażantarni na Ursynowie między stacjami metra Natolin i Kabaty. Miejsce skierowane jest do jeżdżących na rolkach, deskorolkach, hulajnogach i rowerach. To świetny obiekt do nauki jazdy: nie brakuje w nim miejsca i prostszych przeszkód. Skatepark jest bezpłatny, oświetlony i otwarty przez cały rok.
● Skatepark pod Mostem Świętokrzyskim jest niewielki, ale usytuowanie na Bulwarach Wiślanych przy Syrence Warszawskiej sprawia, że jest bardzo popularny, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Obok znajduje się także przygotowany dla rowerzystów pumptrack. Skatepark dostępny jest przez cały rok bezpłatnie. Obok znajduje się także siłownia plenerowa.
● Skatepark Żoliborz na ul. Potockiej wyróżnia się tym, że choć zlokalizowany jest na świeżym powietrzu, to jest zadaszony. Znacząco zwiększa to komfort jazdy podczas niekorzystnej pogody. Otwarty jest od wczesnej wiosny do późnej jesieni, zimą działa tam lodowisko. Od 2022 roku Skatepark Żoliborz przy Potockiej jest płatny.
Jesienią 2022 roku amatorom jazdy na deskorolce, hulajnogach, BMX-ach i rolkach zostanie także oddany do użytku największy w Warszawie skatepark na świeżym powietrzu - Odkryta Białołęka. Skatepark przy ul. Odkrytej będzie mieć ok. 2 tys. metrów kwadratowych powierzchni i zostanie wybudowany w ramach budżetu partycypacyjnego. Użytkownikom do zabawy oddane zostaną w parku m.in. funbox z murkiem, rurką i manual boxem, funbox z rainbow boxem i rurką, liczne platformy, raile i grindboxy.
Źródło: tvn24.pl