Ratusz zapowiada walkę z bazgrołami. "Widzimy, jak Warszawa jest pomazana"

Źródło:
PAP
Usuwanie pseudograffiti z elewacji budynku

Stołeczni urzędnicy, konserwator i artyści zapowiedzieli w środę walkę z bazgrołami w Warszawie. - Dziś mamy świadomość, że to nie będzie sprint, tylko maraton. Maraton, który potrwa kilka lat - mówi wiceprezydentka stolicy.

Podczas środowej konferencji wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska podkreśliła, że problem bazgrołów na elewacjach warszawskich budynków dotyka wielu miast. - Chcemy walczyć z bazgrołami, które nie powinny być nazywane graffiti. Zaczynamy olbrzymią akcję przeciw bazgrołom - powiedziała wiceprezydent. - Dziś mamy świadomość, że to nie będzie sprint, tylko maraton. Maraton, który potrwa kilka lat - dodała.

Na razie program ma trwać pięć lat.

Wielopoziomowa kampania

Przekazała, że rocznie na walkę z bohomazami miasto wydaje prawie milion złotych, pieniądze te można wykorzystać na inne cele. - To tylko środki wydawane na czyszczenie miejskich kamienic - wyjaśniła dodając, że do tego trzeba jeszcze doliczyć pieniądze wydawane przez prywatnych właścicieli czy spółdzielnie mieszkaniowe.

- Zależy nam na tym, aby ta kampania była wielopłaszczyznowa. Nie chcemy walczyć z pseudograficiarzami, chcielibyśmy zacząć od edukowania - powiedziała.

Wyjaśniła, że miasto chce przygotować kampanię edukacyjną w warszawskich szkołach, ale również kampanię informacyjną. - Chcemy również, żeby powstały programy dla poszczególnych kamienic. Ważna też jest szybkość reakcji, aby po pierwszym bazgrole nie było przestrzeni i prowokowania do kolejnych. Przy zabytkach jest to o tyle trudne, że każda kamienica wymaga osobnego programu konserwatorskiego - dodała.

- Przy wsparciu konserwatorów przygotujemy dla każdej kamienicy osobny program, który będzie zatwierdzany na dłuższy okres czasu, żeby właściciel kamienicy czy dozorca mógł natychmiast zamalować bazgroł - wyjaśniła.

Przekazała, że będą również realizowane kampanie społeczne m.in. przy współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

"Widzimy jak Warszawa jest pomazana"

- Cieszę się, że ten program rusza właśnie teraz, bo widzimy, jak Warszawa jest pomazana, jak jest zniszczona przez pseudograficiarzy. Myślę, że przeszkadza to wszystkim warszawiakom i turystom - powiedziała przewodnicząca komisji kultury Rady Warszawy Agnieszka Wyrwał.

Przekazała, że Rada Warszawy co roku przekazuje kolejne miliony na renowację kolejnych warszawskich zabytków. - Niestety, niekiedy tuż po zdjęciu rusztowań, pojawiają się bazgroły - dodała. - Warszawa przez działania II wojny światowej zabytków ma niewiele, dlatego bardzo ważne jest, abyśmy o nie szczególnie dbali, by cieszyły nie tylko nas, ale również przyszłe pokolenia - podkreśliła.

"Szczególne DNA"

Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki podkreślił, że ochrony zabytków nigdy nie za mało. - Warszawa ma szczególnie DNA. Warszawa jest miastem unikalnym. Dlatego każdy warszawski zabytek powinien być chroniony nie tylko jako struktura architektoniczna ale również przed bazgrołami. Trzeba chronić zarówno te, które są w gorszej kondycji ale również te doskonale zachowane. Z przerażaniem obserwuję jak budynki wyremontowane dość szybko są pokrywane bazgrołami, które niejednokrotnie niszczą świeżo odremontowane elewacje. Taka akcja jest niezmiernie potrzebnym przedsięwzięciem - powiedział prof. Jakub Lewicki.

Wyjaśnił, że wraz z ratuszem wypracowywane są rozwiązania typowych programów konserwatorskich, które dość łatwo będzie można wykorzystać przy uzyskaniu indywidulanych pozwoleń. - Będziemy także chcieli uruchomić szybką ścieżkę dla pozwoleń w przypadku obiektów, które zostały zniszczone bazgrołami i które wymagają odnowienia - dodał.

Głos zabrał też przedstawiciel artystów, tancerz Michał Piróg.

- Sądzę, że zabytkowej architekturze należy się specjalny szacunek i ochrona. Powinniśmy generalnie dążyć do tego, aby wspólna przestrzeń byłą ładniejsza, czystsza, przyjemniejsza, przyjaźniejsza i bezpieczniejsza - powiedział.

Od 300 do 600 interwencji strażników miejskich

Zastępca burmistrza dzielnicy Śródmieście Paweł Martofel podkreślił, że dzielnica jest szczególnie dotknięta plagą mazanin. - Tu każdy bazgroł rzuca się od razu w oczy, szczególnie gdy powstaje ona na zabytkowej elewacji - ocenił.

Komendant straży miejskiej Magdalena Ejsmont przekazała, że co roku strażnicy podejmują od 300 do 600 interwencji związanych z niszczeniem przestrzeni publicznej przez malowanie bazgrołów, często też na wiatach przystankowych czy znakach drogowych. W 2022 roku strażnicy podjęli 427 interwencji z czego połowa to interwencje własne. Wyjaśniła, że ciężko jest złapać takich wandali po otrzymaniu zgłoszenia, dlatego większość interwencji odbywa się podczas patroli.

- W takich sytuacjach sprawcy przekazywani są policji - wyjaśniła.

W 2022 roku straż miejska złapała 10 takich wandali. W latach 2017 - 2020 interwencje dotyczyły głównie Ursusa i Ochoty. - Niestety w tym roku przeniosło się to do dzielnic śródmiejskich. I właśnie w Śródmieściu odnotowujemy największą liczbę dewastacji poprzez pozostawienie na budynkach bazgrołów - powiedziała komendant, dodając, że napisy są bardzo często rasistowskie, nawołujące do przemocy.

Nadmieniła, że w straży miejskiej jest wydział profilaktyki, którego pracownicy rozmawiają z dziećmi edukujące je w zakresie odpowiedzialności karnej za pozostawienie bohomazów.

Podkreśliła, że są w Warszawie miejsca, na których można wyrazić swoje emocje i sztukę. Lokalizacje tych miejsc są dostępne na stronie internetowej Zarządu Dróg Miejskich w zakładce free graffiti.

- Ulica Chmielna będzie projektem pilotażowym, na którym w ciągu najbliższych miesięcy - pierwsze prace ruszają jesienią tego roku - chcemy przećwiczyć różne modele czyszczenia oraz modele finansowania. Takie bazgroły to nie tylko niszczenie miasta tylko często działanie na szkodę prywatnych właścicieli, wspólnot mieszkaniowych, które ponoszą duże koszty - powiedział stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

Wyjaśnił, że sprawa jest jasna w przypadku obiektów miejskich, natomiast jeśli chodzi o obiekty prywatne, to jest propozycja zorganizowania akcji "Adoptuj kamienicę". - Biuro architektury wraz z dzielnicami będzie szukało kolejnych obiektów - graffiti zone, gdzie dopuszczalne będzie zostawianie bazgrołów - powiedział.

Po konferencji zaprezentowano trzy metody czyszczenia elewacji z bohomazów za pomocą technologii chemicznej, laserowej i piaskowania.

Autorka/Autor:kz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński, tvnwarszwa.pl

Pozostałe wiadomości

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło około godziny 13 przy ulicy Vogla w Wilanowie. Samochód osobowy uderzył w drzewo, po czym stanął w płomieniach. Jak informuje straż pożarna, w wyniku wypadku zginęły trzy osoby.

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Duże utrudnienia występowały w rejonie skrzyżowania Łopuszańskiej oraz Alej Jerozolimskich. W wyniku dwóch zdarzeń drogowych łącznie uszkodzonych zostało pięć samochodów. Jak poinformowała policja, nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń.

Kolizja radiowozu i taksówki, tuż obok dachowanie

Kolizja radiowozu i taksówki, tuż obok dachowanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

O godzinie 11 rozpoczął się doroczny Bieg Konstytucji 3 Maja. Start i metę pięciokilometrowej trasy biegu zlokalizowano na placu Trzech Krzyży. Niektóre ulice w Śródmieściu stolicy zostały zamknięte dla ruchu. W związku z obchodami rocznicy wprowadzenia Konstytucji 3 Maja na placu Zamkowym odbędą się uroczystości z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Pięć tysięcy zawodników wystartowało w biegu Konstytucji 3 Maja

Pięć tysięcy zawodników wystartowało w biegu Konstytucji 3 Maja

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci ze Zwolenia (Mazowsze) interweniowali wobec właścicieli królika, którego przetrzymywano w gołębniku bez dostępu do wody, pożywienia i światła dziennego. Za znęcanie się nad zwierzęciem grozi jej do trzech lat więzienia.

Królik uwięziony bez wody i jedzenia. Wezwano straż

Królik uwięziony bez wody i jedzenia. Wezwano straż

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sześć firm chce się podjąć przebudowy i zazielenienia 2,5 hektara ulic i placów w rejonie Złotej i Zgody. Miasto analizuje oferty, które wpłynęły. - Najkorzystniejszą złożyła firma Skanska - podał ratusz.

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy na bulwarze przy pomniku Syreny doszło do konfrontacji między patrolem policji a dwoma pijanymi mężczyznami. Jak podała komenda stołeczna, zaatakowali oni funkcjonariuszy. Agresorzy popychali i przewracali mundurowych. Poszło o zbyt głośne słuchanie muzyki.

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Prokuratura złożyła wniosek, by nastolatek odpowiadał jak dorosły. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do szpitala trafił kierowca mercedesa, który z stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. - Prawdopodobnie zasłabł za kierownicą - ustalił reporter tvnwarszawa.pl.

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. "Prawdopodobnie zasłabł"

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. "Prawdopodobnie zasłabł"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z hoteli w Płońsku (Mazowieckie) zapaliła się instalacja fotowoltaiczna. Ewakuowano 17 osób.

Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu. 17 osób ewakuowanych

Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu. 17 osób ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W centrum handlowym w podwarszawskim Piasecznie wybuchł pożar. Strażacy ewakuowali klientów oraz pracowników, w sumie około 250 osób. Ogień został opanowany, potem oddymiono pomieszczenia.

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Leszek Miller i Włodzimierz Cimoszewicz podczas czwartkowej uroczystości w Warszawie podpisali sprayem mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. - Chcieliśmy, żeby to był symbol radości, barwy i nadziei - podkreślał Miller. Cimoszewicz wspominał kulisy polityczne przed podpisaniem traktatu akcesyjnego. - Zmieniliśmy sposób negocjowania, żeby osiągnąć sukces. I ten sukces osiągnęliśmy - stwierdził.

Byli premierzy zostali grafficiarzami. Podpisali mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Byli premierzy zostali grafficiarzami. Podpisali mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Źródło:
TVN24

Policjanci odzyskali część historycznych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej. Wcześniej rozpracowali schemat działania i zatrzymali pięć osób. Wartość skradzionych woluminów oszacowano na blisko 4 miliony złotych.

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Źródło:
PAP

Był pijany, awanturował się na pokładzie samolotu i ostatecznie musiał zrezygnować wtedy z urlopu w Turcji. Teraz przyszły kolejne konsekwencje w postaci wyroku sądu za znieważenie strażników granicznych. 

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzy tygodnie temu opuścił więzienie i już wrócił za kraty. 46-latek jest podejrzany o rozbój i próbę wymuszenia. - Zagroził kastetem nastolatkowi i ukradł mu telefon oraz kartę płatniczą - informuje policja. Potem mężczyzna miał zażądać pieniędzy za zwrot rzeczy.

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z kościoła pod Radomiem zniknęły przedmioty liturgiczne. W sprawie pomocny okazał się monitoring, który w świątyni zamontowano dzień wcześniej. Policjanci dostrzegli na nim kobietę i szybko ustalili jej tożsamość.

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Praca musi nam zostawić trochę czasu na życie, na miłość, na siebie i czasu dla rodziny - powiedziała podczas obchodów Święta Pracy w Warszawie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. I zapewniła, że model czterodniowego tygodnia pracy w Polsce jest możliwy. - Pracujemy żeby żyć, a nie żyjemy żeby pracować - dodała.

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W pobliżu Mińska Mazowieckiego łoś przedostał się na autostradę. Podczas próby pokonania drogi w zwierzę uderzył kierowca samochodu osobowego. Pięć osób, w tym troje dzieci, trafiło do szpitala na badania. Łoś nie przeżył wypadku.

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl