OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO
O planach stworzenia na terenie Szpitala Praskiego specjalistycznej placówki dla osób w kryzysie informowaliśmy jesienią na tvnwarszawa.pl, wówczas nie wszystkim spodobał się taki pomysł na zagospodarowanie budynku B. Ratusz zapowiadał, że powstanie w nim miejsce, gdzie osoby starsze, bezdomne czy z niepełnosprawnościami będą mogły otrzymać wsparcie w rozwiązywaniu trudności życiowych. Ma tam być prowadzona działalność zbliżona do hospicjum, więc potrzebujący będą mogli skorzystać z całodobowej opieki medycznej czy rehabilitacji.
Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków przekazało w środę, że pod koniec roku ruszyły prace remontowe. "Budynek od dłuższego czasu nie był użytkowany, a jego stan techniczny jest zły. Zakres prowadzonych obecnie prac nie obejmuje zmian w zewnętrznej bryle, jedynie we wnętrzach. Do tej pory wykonawca zdemontował instalację elektryczną i sanitarną, zerwał wykładziny podłogowe, wymontował stolarkę okienną i drzwiową oraz podwieszane sufity. Zakończono także rozbiórkę ścian działowych oraz skuto tynki ze ścian pierwszego piętra i parteru" – czytamy w komunikacie.
Mozaiki i dawne klatki schodowe
Obecny budynek B jest elementem zabudowań Szpitala Praskiego rozmieszczonych na początku XX wieku na działce pomiędzy ulicami: Sierakowskiego, Jasińskiego, Panieńską i Olszową. Został wzniesiony około 1900 roku tuż obok budynku głównego. Zaprojektował go architekt Artur Oraczewski. Początkowo funkcjonował jako jednopiętrowy pawilon chirurgiczno-wewnętrzny. Natomiast w dwudziestoleciu międzywojennym nadbudowane zostały dwa kolejne piętra wraz z tarasami od strony zachodniej, które zabudowano po 1945 roku.
Jak opisują urzędnicy, podczas prac toczących się w roku 2005 wnętrza budynku B uległy znacznemu przekształceniu. "Z dawnego wystroju pozostały jedynie trzy zabytkowe klatki schodowe z ciekawymi balustradami. Stopnie na klatkach wykonane są z lastryko, a spoczniki wyłożone płytkami z terakoty" – podaje ratusz.
Obecnie wykonawca remontu zabezpieczył mozaikę z płytek oktagonalnych o wymiarach 15 na 15 centymetrów w kolorze biało-bordowym oraz biało-niebieskim. Pod koniec prac zostaną one oczyszczone i zakonserwowane na miejscu. Te, które okażą się uszkodzone, mają być wymieniane. Stołeczny konserwator zabytków nie wyklucza też możliwości rozebrania i powtórnego ułożenia mozaiki.
Prace remontowe toczą się pod nadzorem konserwatora zabytków, ponieważ cały zespół Szpitala Praskiego został wpisany do rejestru zabytków. Ratusz podaje, że koszt wykonania dokumentacji, remontu budynku wraz z wyposażeniem oraz zagospodarowanie terenu to blisko 30 milionów złotych.
Informowaliśmy też o pierwszym etapie modernizacji Bazaru Różyckiego:
Autorka/Autor: kk/ran
Źródło: tvnwarszawa.pl