Sprzeciwiają się ośrodkowi dla bezdomnych i uzależnionych. "Wszystko co niechciane, miasto kieruje na Pragę"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Serce Miasta wprowadziło się na Pragę
Serce Miasta wprowadziło się na Pragę Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Serce Miasta wprowadziło się na Pragę Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Ktoś założył hejterski profil przeciwko utworzeniu ośrodka dla uzależnionych i schroniska dla bezdomnych obok Szpitala Praskiego. Podejrzenia padły na Centrum Praskie Koneser, które przekonuje, że nie ma z tym nic wspólnego. Zupełnie otwarcie ośrodkowi sprzeciwiają się za to lokalni radni.

W budynku B na terenie obok Szpitala Praskiego miasto planuje stworzyć Centrum Redukcji Szkód dla osób uzależnionych od narkotyków oraz schronisko dla osób bezdomnych. - Ma to być specjalistyczna placówka dla osób w kryzysie, w tym bezdomności, które potrzebują wsparcia w rozwiązywaniu trudności życiowych, między innymi dla osób starszych, z niepełnosprawnościami i wymagających całodobowej opieki, w tym opieki medycznej oraz rehabilitacji. Charakter placówki będzie zbliżony do działalności hospicjum - poinformowała rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka.

I dodała, że budynek będzie niezależny od kompleksu szpitalnego. - Niemniej sąsiedztwo Szpitala Praskiego daje gwarancję szybkiego dostępu do specjalistycznej pomocy medycznej w sytuacjach tego wymagających. Należy dodać, że planowana placówka nie łączy się z budynkiem szpitala - wszyscy użytkownicy budynku B będą wchodzili na teren placówki wydzielonymi wejściami od ulicy Panieńskiej i Jasińskiego - zastrzegła Gałecka.

- Z kolei Centrum Redukcji Szkód dla osób uzależnionych będzie stanowiło formę opieki medycznej między innymi w leczeniu substytucyjnym (czyli wykorzystującym w leczeniu substancję podobną do tej, która spowodowała uzależnienie - red.) - przekazała rzeczniczka ratusza.

Opracowanie tej koncepcji miasto rozpoczęło już cztery lata temu. We wrześniu tego roku Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta wyłonił wykonawcę robót budowlanych, który rozpoczął już prace przygotowawcze pod inwestycję. - Została ona oszacowana na kwotę ponad 30 milionów złotych. Finansowanie części przedsięwzięcia, blisko pięciu milionów złotych, będzie pochodziło z Funduszu Dopłat z Banku Gospodarstwa Krajowego, o które miasto wnioskowało. Zakończenie modernizacji budynku planowane jest na przełomie 2022 i 2023 roku - podała Karolina Gałecka.

Zbierają podpisy

Wygląda jednak na to, że nie wszystkim podoba się ten pomysł. Kilka dni temu na Facebooku powstała strona, z pomocą której zbierane są podpisy pod internetową petycją przeciwko miejscu pomocy. Autorzy piszą o sobie tak: "Nasza inicjatywa to wspólna akcja wspólnot mieszkaniowych zlokalizowanych w bliskim sąsiedztwie Szpitala Praskiego. Jesteśmy mieszkańcami tych okolic i to my będziemy ponosić konsekwencje powstania nowego ośrodka dla narkomanów i bezdomnych".

Strona prowadzona jest przez użytkownika RatujmyPrage. Ze screenów, które udostępniali komentujący wynika, że na początku we wpisach na fanpage'u widniał adres mailowy założony na domenie "ratujmyprage.pl". Później został on zmieniony na mail ratujmyprage@gmail.com. Stowarzyszenie "Serce Miasta", które pomaga osobom bezdomnym, zwróciło uwagę, że właścicielem domeny ratujmyprage.pl jest firma CE Communication. To agencja, która obsługuje między innymi Centrum Praskie Koneser. W ten sposób na dewelopera padł cień podejrzeń.

"Serce Miasta" przeprosiło jednak później za te oskarżenia i wyjaśniło, że agencja reklamowa przekazała im, że hosting ratujmyprage.pl został założony na życzenie prywatnej osoby. "Musimy ze smutkiem stwierdzić, że Centrum Praskie Koneser po raz kolejny padł ofiarą kogoś, kto robi wszystko, aby inicjatywy związane z pomocą osobom w kryzysie bezdomności miały duże kłopoty" - napisało stowarzyszenie na Facebooku,

"Łączenie tej sprawy z Koneserem jest bezpodstawne"

Szczegóły wyjaśnił nam właściciel CE Communication Piotr Artymowski. - Kilka dni temu zgłosił się do nas klient, aby zakupić i przygotować stronę internetową. Nie przyjąłem zlecenia, bo mamy za dużo innych obowiązków. Zaproponowałem klientowi założenie - rezerwację - domeny oraz w przyszłości budowę strony. Nie odpowiadamy za treści publikowane na tej domenie i nie będziemy ich komentować - przekazał Artymowski.

Według jego relacji, Centrum Praskie Koneser nie ma nic wspólnego z zakupem domeny przez CE Communication, nie jest podmiotem, który ją zamówiło. - Łączenie powyższej sprawy z Centrum Praskim Koneser jest bezpodstawne i jest nadużyciem - podkreślił. - W ciągu ostatnich kilku miesięcy wobec Konesera podejmowane były podejrzane działania mające na celu uwikłanie tego miejsca w różne konflikty, między innymi poprzez fałszywą wysyłkę korespondencji do firm i instytucji. To listy z donosami na konkurencję i naszych sąsiadów. Obserwujemy też dużą liczbę komentarzy w social mediach, które są realizowane z fałszywych kont. Nie wykluczam, że znów mamy do czynienia z podobnym działaniem - stwierdził prezes agencji.

Zwrócił też uwagę, że Koneser angażuje się w różne akcje pomocowe. Ostatnim takim projektem jest pomoc w uruchomieniu Domu Antoniego, przy bramie Konesera. - Z kolei w wakacje Koneser realizował wraz z Habitat for Humanity Poland zbiórkę do sklepu charytatywnego ReStore. Całkowity dochód został przekazany na przeciwdziałanie bezdomności i zapewnienie większej liczby mieszkań dla osób niezamożnych - powiedział Artymowski.

Podjął on już działania, żeby wyłączyć domenę, jednak - jak zaznaczył - to procedura, która trwa. - Na tej domenie nic się nie dzieje, jest pusta i niezagospodarowana. Jej adres został jedynie podany na stronie na Facebooku. Ze wstępnych informacji od prawników, nie dysponuję narzędziami do podjęcia kroków prawnych. Będę tę sprawę dalej analizował - podsumował nasz rozmówca.

"Cios w samo serce, ogromna niesprawiedliwość"

W podobnym tonie wypowiedziała się Monika Piwońska z biura komunikacji Konesera. - Pojawienie się Konesera na tak szczególnym, lokalnym profilu w tak negatywnym świetle to jest cios w samo serce. Uważam to za ogromną niesprawiedliwość, bo poza działalnością stricte komercyjną, robimy ogrom rzeczy dla dzielnicy i dla jej mieszkańców, bo czujemy się częścią Pragi. Tym bardziej, że angażujemy się w również w wiele inicjatyw pomocy dla osób bezdomnych właśnie - zauważyła Piwońska.

Jej zdaniem dziwnym zbiegiem okoliczności te plotki pojawiły się akurat dzień przed rozpoczęciem kolejnej akcji pomocowej organizowanej przez Konesera. - Do końca listopada nasi wolontariusze będą rozwozić obiady najuboższym mieszkańcom dzielnicy. Angażujemy więc nasze środki i pracowników, którzy nie mają aktualnie innych zadań jak na przykład organizacja eventów, żeby wspierać osoby potrzebujące - podkreśliła i wymieniła inne prospołeczne inicjatywy Konesera: współpracę z Fundacją Godnie Żyć, świąteczne paczki dla osób potrzebujących czy wspomniane już przez Artymowskiego uruchomienie Domu Antoniego, gdzie można uzyskać wsparcie psychologiczne, prawne i zawodowe.

"Apeluję do władz, aby przemyślały swoje działania"

Obiekcje do lokalizacji ośrodka pomocowego dla osób bezdomnych i uzależnionych mają za to prascy radni i wiceburmistrz dzielnicy Dariusz Kacprzak, który poruszył ten temat we wtorek na Facebooku.

"Od dawna apeluję do władz Warszawy, aby przemyślały swoje działania i przeanalizowały sytuację związaną z systemem wsparcia osób w kryzysie bezdomności, ale też młodzieży potrzebującej pomocy psychologicznej czy osób przewlekle chorych, które wymagają stałej opieki medycznej" - napisał i poprosił mieszkańców o wypełnienie ankiety, w której pyta, "co powinno się znaleźć w Budynku B Szpitala Praskiego?". Można wybrać spośród dwóch odpowiedzi: oddział pediatrii i psychiatrii dziecięcej lub Centrum Redukcji Szkód dla osób uzależnionych od narkotyków oraz schronisko dla osób bezdomnych. Mieszkańcy pod wpisem pytają, czemu nie ma odpowiedzi, że powinny powstać obie te placówki.

Ale to, że władze dzielnicy sprzeciwiają się pomysłowi miasta, nie jest nowością. - 2 kwietnia 2019 roku rada dzielnicy Praga-Północ jednogłośnie przyjęła stanowisko, w którym sprzeciwia się powstaniu tam Centrum Redukcji Szkód dla osób uzależnionych od narkotyków oraz Schroniska dla osób bezdomnych. - Jednocześnie zaapelowała o zmianę przeznaczenia budynku i utworzenia w nim Oddziału Psychiatrii Dzieci i Młodzieży lub Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego - przypomniała rzeczniczka dzielnicy Karolina Jakobsche. Wyjaśniła przy tym, że depresje i próby samobójcze coraz częściej występują w młodszych grupach wiekowych, dlatego utworzenie nowoczesnego oddziału psychiatrii dziecięcej byłoby - jej zdaniem - dobrym rozwiązaniem.

"Miasto gotuje nam gehennę"

- Władze Warszawa mówią o rewitalizacji Pragi, ale tu nie chodzi tylko o rewitalizację budynków - to powinna być przede wszystkim rewitalizacja czysto ludzka. Jestem rodowitym prażaninem, przeżyłam inwazję sprowadzania wszystkich osób niechcianych na Pragę Północ i od lat zabiegam o to, żeby oblicze tej dzielnicy się zmieniało. Miasto tymczasem gotuje nam gehennę i w ścisłej zabudowie, gdzie brakuje miejsc szpitalnych i miejsc dla pediatrii, próbuje utworzyć takie centrum pomocy bez konsultacji z radnymi i mieszkańcami, a mieszkańcy mówią "nie" - stwierdził w rozmowie z tvnwraszawa.pl północnopraski radny oraz przewodniczący Stowarzyszenia "Kocham Pragę" Jacek Wachowicz.

Jego zdaniem "wszystko, co jest niechciane w innych dzielnicach, miasto kieruje na Pragę Północ". Jako przykład radny wskazał inwestycje takie jak spalarnia odpadów na Zabranieckiej (jest na Targówku - red.) czy oczyszczalnia ścieków Czajka (jest na Białołęce - red.).

- Tak to nie może wyglądać, to pogorszy sytuację na Pradze. Wystarczy posłuchać mieszkańców z lokalnych wspólnot i spółdzielni, nasza dzielnica to na pewno nie jest dobre miejsce na takie centrum. Trzeba głośno o tym mówić - podkreślił Wachowicz i zapowiedział, że jego stowarzyszenie wystosuje w tej sprawie pismo do prezydenta Warszawy. - Nie może tak być, że walczymy o rewitalizację, żeby Praga się zmieniała, a miasto gotuje nam coś takiego - podsumował.

Autorka/Autor:Marcela Pęciak

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

W warszawskim Lesie Bródnowskim nożownik zaatakował dwóch nastolatków, którzy w wyniku obrażeń zostali przetransportowani do szpitala. - Trwa przesłuchanie 26-letniego napastnika - przekazała Komenda Stołeczna Policji.

Nożownik zaatakował dwóch nastolatków w lesie

Nożownik zaatakował dwóch nastolatków w lesie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nawałnica, która w weekend 13-14 lipca przeszła przez Warszawę, spowodowała duże zniszczenia w przyrodzie. Z większością skutków burz miejscy ogrodnicy już się uporali. Dokonali też bilansu wydarzeń sprzed ponad tygodnia.

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Plac zabaw przy Kopie Cwila na Ursynowie został zamknięty. Na huśtawce odkryto gniazdo os. Choć usunęli je strażacy, to władze dzielnicy apelują o ostrożność i unikanie miejsca w najbliższych godzinach. "W ciągu najbliższej doby osy mogą być bardziej rozdrażnione i skłonne użądlić" - ostrzegają.

Gniazdo os na placu zabaw. Urząd ostrzega: mogą być rozdrażnione

Gniazdo os na placu zabaw. Urząd ostrzega: mogą być rozdrażnione

Źródło:
PAP

W wyniku zderzenia dwóch samochodów w Mińsku Mazowieckim poszkodowane zostały cztery osoby, w tym dziecko.

"Poszkodowane zostały cztery osoby, w tym trzyletnie dziecko"

"Poszkodowane zostały cztery osoby, w tym trzyletnie dziecko"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypadek w miejscowości Legęzów pod Radomiem. Jak podała policja, siedmioletni rowerzysta wyjechał wprost pod nadjeżdżający samochód, którym kierował 65-latek. Chłopiec został przewieziony do szpitala.

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek ulicami Warszawy przeszedł Marsz Pamięci. Kilkuset uczestników zgromadziło się przy ulicy Stawki, by jak co roku oddać hołd ofiarom masowych wywózek Żydów z getta warszawskiego.

Pamięć, zaduma, wspomnienie rabinów. Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Pamięć, zaduma, wspomnienie rabinów. Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Oprawy, doping, indywidualne zachowania kibiców na stadionie czy w mediach społecznościowych nie są stanowiskiem klubu" - napisał w poniedziałkowym oświadczeniu stołeczny klub. Choć nie stwierdzono tego wprost, należy je traktować jako reakcję na wydarzenia z soboty. Podczas meczu Legii z Zagłębiem Lubin wywieszono oprawę uderzającą w uchodźców. Towarzyszyła jej wulgarna przyśpiewka.

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zderzenie tira z busem na trasie S8. Policja przekazała, że nie ma osób poszkodowanych. Są jednak utrudnienia w ruchu w kierunku Białegostoku.

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby wystawiły za nim czerwoną notę Interpolu i Europejski Nakaz Aresztowania. 40-latek z Armenii poszukiwany za przestępstwa narkotykowe wpadł na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Za przemyt narkotyków ścigał go Interpol. Wpadł na lotnisku w Warszawie

Za przemyt narkotyków ścigał go Interpol. Wpadł na lotnisku w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Popularna dzika plaża w Nieporęcie nad Jeziorem Zegrzyńskim została objęta tymczasowym zakazem kąpieli. Powodem są sinice. Komunikat w tej sprawie wydał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legionowie.

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje Warszawskie snują plany dotyczące przedłużenia linii tramwajowej, która obecnie kończy się na skrzyżowaniu Gagarina i Czerniakowskiej. W bliżej nieokreślonej na ten moment przyszłości, składy mają zawracać dzięki pętli przy Elektrociepłowni Siekierki.

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura umorzyła trzy postępowania dotyczące incydentów na placu Piłsudskiego. Chodzi o zabieranie kontrowersyjnego wieńca sprzed pomnika smoleńskiego oraz uszkodzenie znajdującej się na nim tabliczki. Policja wciąż prowadzi bliźniacze postępowanie dotyczące ostatniej uroczystości.

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z redakcją Kontaktu 24 skontaktowali się turyści, którzy utknęli na lotnisku w Majorce z powodu odwołanego sobotniego lotu powrotnego do Warszawy. Jedna z kobiet przekazała, że razem z mężem i małymi dziećmi musiała nocować na lotnisku. Powiedziała, że przewoźnik nie zapewnił im noclegu. Godzinę wylotu przesuwano kilka razy, ostatecznie udało się wylecieć w niedzielę po południu.

Koszmarny powrót z Majorki

Koszmarny powrót z Majorki

Źródło:
Kontakt 24

W ciągu jednej doby w województwie mazowieckim utonęły cztery osoby. Wśród ofiar jest mężczyzna, który nie wypłynął po skoku z mola na Jeziorze Zegrzyńskim.

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Woda z wodociągu w miejscowości Brok nie nadaje się do spożycia ani do celów higienicznych - poinformował miejscowy sanepid. Urząd gminy zapewnia wodę butelkowaną oraz z beczkowozu.

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Źródło:
PAP

Agama brodata zaskoczyła mieszkankę warszawskich Bielan, która wyszła na spacer z psem. Czworonóg wytropił egzotyczne zwierzę w parku. Gadem zaopiekowali się strażnicy miejscy.

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

Źródło:
PAP

W czasach Polski Ludowej 22 lipca był świętem państwowym. Tego dnia urządzano huczne imprezy plenerowe, władze otwierały największe inwestycje, m.in. Pałac Kultury i Nauki. W poniedziałek wieczorem odbędzie się niezwykły spacer z przewodnikiem - szlakiem warszawskiego socrealizmu.

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

"Sprawcy uderzali i kopali 32-latka, powodując obrażenia twarzy" - opisuje wydarzenia z soboty Komenda Stołeczna Policji. Powodem bandyckiego ataku było zwrócenie uwagi na zbyt głośne zachowanie w tramwaju.

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Skala tej inwestycji - jak na owe czasy - była potężna. Powstały o niej piosenki, zagrała też w wielu filmach. Właśnie mija pół wieku odkąd warszawiacy po raz pierwszy przejechali Trasą Łazienkowską.

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl