Przygotuj się na:

MARATON WARSZAWSKI

W sobotę i niedzielę, 26 i 27 września, odbędzie się 42. Orlen Maraton Warszawski. Trasa tegorocznej edycji biegu będzie prowadziła 5-kilometrową pętlą, między innymi Krakowskim Przedmieściem, Miodową i Bonifraterską. Organizacja biegu wiąże się ze zmianami w ruchu i kursowaniu komunikacji miejskiej.

Bazar Różyckiego przechodzi zmiany. "Odliczamy dni do otwarcia"

TVN Warszawa | Praga Północ

Autor:
katke/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plRemont Bazaru Różyckiego

Kończy się pierwszy etap modernizacji bazaru Różyckiego. Jak przekonuje wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, już niedługo pojawi się tam ozdobna zieleń.

O postępie prac na terenie bazaru przy Targowej poinformował na Facebooku.

"Lada chwila zakończymy pierwszy etap prac modernizacji bazaru Różyckiego. Jeszcze ostatnie szlify przy budowie placu centralnego. Pojawi się tam też ozdobna zieleń. Odliczamy dni do otwarcia nowych pawilonów dla najemców. Mimo wakacji i obecnej sytuacji pandemicznej nie przerywamy odnowy kamienic i wspólnych przestrzeni w ramach Na_prawa Warszawa" - poinformował w poście.

Na udostępnionych zdjęciach widać zmiany, jakie przeszedł bazar. Postawione są nowe, zielone budki. Część terenu, która jest właśnie remontowana należy do miasta, drugą mają w posiadaniu spadkobiercy Juliana Różyckiego.

Prace w ramach dużego programu rewitalizacji prawobrzeżnej Warszawy rozpoczęto w lutym. Wówczas na teren bazaru wjechał ciężki sprzęt, zniknęły stare - charakterystyczne zielone budki.

Kolejny etap: zieleń

Jak zapowiadał stołeczny ratusz, modernizacja części miejskiej potrwa do końca roku. Będzie realizowana w dwóch etapach, by nie przeszkadzać kupcom w handlu. Pierwszy obejmuje większą część działki miejskiej, znajdującą się za Muzeum Pragi. Na nowym placu dla kupców dostępne będą łącznie 44 zielone budki. Koszt tej inwestycji to 5,8 miliona złotych. Oprócz nowych budek i odrestaurowanego placu, będzie też ogólnodostępna toaleta. W drugim etapie prac powstanie zielony skwer i plac zabaw z piaskownicą, huśtawką i linearium.

Sam projekt zmian to koszt blisko 76 tysięcy złotych.

Miasto zapewniło kupcom miejsce, w którym mogą handlować na czas trwania modernizacji. Tymczasowe targowisko znajduje się w pawilonach bliżej ul. Brzeskiej.

Bazar powstał jeszcze w zaborze rosyjskim, przetrwał dwie wojny światowe, II RP i PRL. Łaskawe były dla niego także początki III RP, ale wraz z powstaniem Jarmarku Europa na Stadionie X-lecia zaczął podupadać. Likwidacja tego handlowego giganta niewiele już mu pomogła.

Tak wyglądała rozbiórka starych budek:

Koparki na Bazarze RóżyckiegoLech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

Autor:katke/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Michał Olszewski / Facebook