"Mamy pieniądze, jest zgoda MWKZ. Teraz czekają nas kolejne kroki w ratowaniu niezwykłego warszawskiego zabytku, czyli Elizeum" - poinformował w mediach społecznościowych Stołeczny Konserwator Zabytków.
Dalej przypomniał, że Zarząd Zieleni m.st. Warszawy uzyskał już pozwolenie Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na przeprowadzenie prac. Ponadto urzędnicy dostali na ten cel dotację z "Rządowego programu odbudowy zabytków" w wysokości 3,5 mln zł. Wniosek o pozwolenie na budowę został już złożony.
"Teraz czekamy na pozytywne rozstrzygniecie naszego wniosku. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę. I ruszą prace mające na celu zabezpieczenie i osuszenie groty na podstawie projektu architektoniczno-budowlanego, który mamy gotowy już od 2022 r." - napisał konserwator.
Kominek, podziemny korytarz
Podziemna sala, zamknięta czterema półkolistymi niszami i przykryta kopułą, znajduje się w skarpie wiślanej, w parku przy Książęcej. Niegdyś była bogato zdobiona i wyposażona. Powstała w XVIII wieku w parku, należącym wtedy do księcia Kazimierza Poniatowskiego. Autorem projektu był Szymon Bogumił Zug.
Ceglaną budowlę w formie podziemnej rotundy zamykają cztery półkoliste nisze. Wokół przykrytej kopułą sali prowadzą położone wyżej korytarze przykryte sklepieniem kolebkowym. Światło dzienne dochodziło przez okrągły otwór w kopule, sala była też doświetlana świecami i kagankami. Do środka prowadzą drzwi umieszczone w masywie skarpy. W okresie świetności sala zimą była ogrzewana kominkiem, a podziemny korytarz łączył ją z tzw. Domkiem Imama, gdzie znajdowała się kuchnia.
W Elizeum prawdopodobnie odbywały się spotkania towarzyskie znanego z wystawnego stylu życia księcia Kazimierza. Gościom czas umilali muzycy ukryci na górnym korytarzu, który zapewniał dobrą akustykę. Elizeum, według niektórych przekazów, miało być też miejscem schadzek, a nawet spotkań loży masońskiej.
Jednak, jak już informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, Elizeum - czeka na remont. Jednym z jego etapów jest zabezpieczenie znajdujących się w jej wnętrzu malowideł, które są w złym stanie technicznym.
Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy również o wpisaniu do rejestru zabytków parku Żeromskiego:
Autorka/Autor: kz
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Stołeczny konserwator zabytków