Zlikwidowano miejski punkt dla uchodźców na dworcu. Wolontariusze: to przedwczesna decyzja

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Uchodźcy z Ukrainy na Dworcu Zachodnim
Uchodźcy z Ukrainy na Dworcu ZachodnimTVN24
wideo 2/4
Uchodźcy z Ukrainy na Dworcu Zachodnim (wideo z 7 marca 2022 roku)TVN24

Ratusz wygasił działalność punktu informacyjnego dla uchodźców na Dworcu Autobusowym Warszawa Zachodnia. Wolontariusze twierdzą, że decyzja jest przedwczesna, bo wciąż pojawiają się osoby szukające wsparcia. Pozostaną tam nadal organizacje pozarządowe.

O zamiarze likwidacji punktu informacyjnego na Dworcu Autobusowym Warszawa Zachodnia zaalarmowali naszą redakcję wolontariusze. Dotychczas obsługiwali oni ten punkt, działając jako Ochotnicy Warszawscy, czyli osoby zrzeszone w ramach miejskiego wolontariatu.

Potwierdzają to urzędnicy. - Punkt informacyjny dla uchodźców na Dworcu Autobusowym Warszawa Zachodnia będzie wygaszony ze względu na stale zmniejszającą się liczbę uchodźców przybywających do Warszawy - informuje Marlena Salwowska z wydziału prasowego stołecznego ratusza. W sobotę na dworcu był reporter tvnwarszawa.pl i przekazał, że miejski punkt został zamknięty. - W przypadku zwiększenia napływu uchodźców jego działalność może zostać w krótkim czasie wznowiona, ale obecnie punkt w namiocie przy dworcu Warszawa Wschodnia jest całkowicie wystarczający i jego działalność będzie utrzymywana w zakresie odpowiadającym na potrzeby uchodźców przybywających do Warszawy - dodaje.

Na dworcach osoby uciekające przed wojną otrzymują od początku wojny w Ukrainie doraźną pomoc - ciepły posiłek, środki higieniczne, możliwość odpoczynku. Wolontariusze informują ich o tym, jakie muszą mieć dokumenty, by móc za darmo korzystać z komunikacji miejskiej i jakie formalności należy załatwić w związku z pobytem w Polsce. Tym, którzy muszą czekać dłużej na dalszą podróż, podpowiadają, gdzie znaleźć punkty recepcyjne z noclegami.

Wolontariusze: decyzja o wygaszeniu punktu jest przedwczesna

Wolontariusze przyznają, że w ostatnim czasie mniej osób z Ukrainy przyjeżdża do Polski, ale nie oznacza to, że wsparcie przestaje być potrzebne. Pomoc bywa przydatna także osobom, które decydują się na powroty do Ukrainy, a takich przybywa. W dodatku Dworzec Autobusowy Warszawa Zachodnia jest największym węzłem przesiadkowym umożliwiającym podróż za wschodnią granicę i to stąd odjeżdża większość połączeń w tamtym kierunku.

Ich zdaniem wygaszenie punktu informacyjnego jest przedwczesną decyzją. - To inna faza ucieczek. Liczbowo nie ma tak wielu osób, jak miesiąc czy dwa miesiące temu, ale wciąż odczuwamy ich napływ. W czasie zmiany mamy jeszcze mniej czasu dla siebie, ponieważ obecnie trafiają się nam "trudniejsze przypadki", to znaczy osoby wymagające indywidualnego podejścia i zaopiekowania. Nie chcielibyśmy przychodzić na dworzec, gdyby nie było to konieczne. Ludzie wciąż potrzebują noclegów, kierowania ich na właściwe perony, mają też więcej bagaży - opowiada w rozmowie z tvnwarszawa.pl pan Dariusz, jeden z Ochotników Warszawskich.

W pierwszej fazie inwazji Rosji na Ukrainę, do Polski przybywali uchodźcy z jasno określonym celem - wiedzieli dokąd chcą pojechać, często mieli tu znajomych lub rodzinę, pochodzili z miast i byli lepiej sytuowani. Wolontariusze obserwowali, że wraz z upływem czasu przybywało osób z coraz mniejszych miejscowości, takich którzy spędzili wiele dni w podróży i zastanawiają się, co dalej zrobić ze swoim życiem, bo stracili już wszystko. - W ostatnich dniach spotkałem na przykład ludzi z Charkowa, którzy dotarli do Polski po tygodniu podróży. Wcześniej miesiąc spędzili w metrze - mówi pan Dariusz. - Była też rodzina, wywieziona przez Rosjan w głąb ich kraju. Przeszli 700 kilometrów pieszo, żeby się stamtąd wydostać. Do Polski dotarli z dwoma reklamówkami i małym dzieckiem na ręku - dodaje.

Wolontariusze uważają, że wciąż mają ręce pełne roboty. Wskazują też, jakie trudności mogą czekać uchodźców - przykładowo od 1 czerwca zmieniają się zasady związane z darmowymi biletami kolejowymi. Dotychczas obywatele Ukrainy mogli podróżować pociągami PKP Intercity po całej Polsce. Spółka podaje, że od początku czerwca będą mieli taką możliwość tylko w relacjach od i do miast położonych przy wschodniej granicy (Chełm, Dorohusk, Lublin, Hrubieszów, Przemyśl, Jarosław i Rzeszów). Powracający do Ukrainy mają też problemy ze znalezieniem biletów kolejowych na najbliższe tygodnie, przez co decydują się na podróż autobusami i busami. Wtedy ich naturalnym wyborem jest odjazd z Warszawy Zachodniej.

Wraz z końcem maja nie będzie też darmowych przejazdów warszawską komunikacją miejską.

Kolejnym problemem jest przestrzeń do oczekiwania na dalsze połączenia - jak wskazuje nasz rozmówca, od pewnego czasu o godzinie 23 zamykana jest hala główna dworca, co jest równoznaczne z odcięciem dostępu do toalet. Pasażerom pozostaje oczekiwanie w ciasnej części pasażu handlowego i przenośne toalety na zewnątrz.

Uchodźcy z Ukrainy na dworcu autobusowym Warszawa Zachodnia (zdjęcie z początku marca 2022 roku)TVN24

Pomoc dla uchodźców na warszawskich dworcach

Na Dworcu Autobusowym Warszawa Zachodnia wciąż będą działały jednak organizacje pozarządowe, a także punkt urzędu wojewódzkiego.

Jak przekazała nam Edyta Sobolewska-Socha ze spółki PKS Polonus, która administruje dworcem, punkt informacyjny prowadzi również Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej. Poza tym jedzenie organizuje Grupa Żywimy na Zachodnim, punkt pomocy matkom z dziećmi prowadzi Fundacja Wspierania Migrantów na Rynku Pracy EWL, zaopatrzenie w artykuły chemiczne i higieniczne organizuje Front Pomocy Ukrainie. Obecni są także przedstawiciele Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva!                           

Przypomnijmy, że przy Dworcu Wschodnim, gdzie nadal ma działać miejski punkt informacyjny, przygotowane są namioty, postawione przy współpracy Warszawy, Norwegian Refugee Council i Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Dworzec Wschodni jest obecnie traktowany jako węzeł przesiadkowy, przy którym uchodźcy mogą zatrzymać się i odetchnąć przed dalszą podróżą. Wcześniej działała tam także hala, służąca jako punkt recepcyjny. Wielki namiot wyposażony między innymi w łóżka, zaplecze sanitarne oraz ambulatorium wybudowano dzięki wsparciu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wolontariusze przekazali nam, że obecnie jest ona zamknięta ze względu na mniejszą liczbę napływających do Warszawy osób.

Autorka/Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W weekend drogowcy będą frezować prawy pas ulicy Puławskiej. Z kolei tramwajarze wyremontują zwrotnice przy dawnym kinie Femina. Remonty zaplanowano też w dwóch punktach Woli. Będą objazdy i zmiany w rozkładach komunikacji miejskiej.

Frezowanie i zwężenie Puławskiej, remonty na Woli i przy kinie Femina. Weekend z utrudnieniami

Frezowanie i zwężenie Puławskiej, remonty na Woli i przy kinie Femina. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek na krajowej "pięćdziesiątce", gdzie zderzyły się samochód ciężarowy, dostawczy oraz motocykl. Jedna osoba nie żyje, trasa była zablokowana.

Motocyklista uwięziony pod tirem po wypadku. Nie udało się go uratować

Motocyklista uwięziony pod tirem po wypadku. Nie udało się go uratować

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby interweniowały pod Piasecznem. Zgłoszenie dotyczyło pożaru grilla gazowego - informuje straż pożarna.

Najpierw zapalił się grill gazowy, później ogień przedostał się na poddasze

Najpierw zapalił się grill gazowy, później ogień przedostał się na poddasze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni urzędnicy wycofują się z pomysłu rozdawania uczniom opasek, które pozwalają na otwarcie bramek metra. Rzeczniczka ratusza Monika Beuth deklaruje, że nowe legitymacje, które zostaną zamówione przez warszawskie szkoły, będą miały elektroniczne warstwy umożliwiające zapis danych.

Urzędnicy wycofują się z pomysłu rozdawania uczniom opasek pozwalających wejść do metra

Urzędnicy wycofują się z pomysłu rozdawania uczniom opasek pozwalających wejść do metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przechodnie spacerujący po Śródmieściu zauważyli na chodniku porzucony karton. W środku znajdowały się dokumenty. Okazało się, że ich zawartość była chroniona prawem.

Umowy i akty notarialnie w kartonie na chodniku

Umowy i akty notarialnie w kartonie na chodniku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do 30 czerwca poszkodowani przedsiębiorcy mogą składać wnioski o pomoc finansową - przekazali stołeczni urzędnicy. Również w czerwcu powinna być gotowa część hali tymczasowej dla kupców, którzy stracili swoje stanowiska w pożarze centrum przy Marywilskiej.

Tymczasowa hala, wsparcie finansowe. Jaka pomoc dla kupców z Marywilskiej?

Tymczasowa hala, wsparcie finansowe. Jaka pomoc dla kupców z Marywilskiej?

Źródło:
PAP

Na jeziorku w Parku Szczęśliwickim w niektórych miejscach utrzymuje się beżowo-zielony kożuch. O stanie akwenu zaalarmował nas czytelnik na Kontakt 24. Urząd dzielnicy wyjaśnia, że to glony, które pojawiły się wraz ze wzrostem temperatury. W tym roku wyjątkowo wcześnie.

Beżowo-zielony kożuch na Jeziorku Szczęśliwickim. Co to jest?

Beżowo-zielony kożuch na Jeziorku Szczęśliwickim. Co to jest?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Losy pomnika upamiętniającego Bitwę Warszawską 1920 roku są niepewne. Wydane kilka miesięcy temu pozwolenie na budowę właśnie uchylił sąd. To efekt skargi mieszkańców ze znajdującej się w sąsiedztwie placu Na Rozdrożu wspólnoty.

Niepewny los pomnika Bitwy Warszawskiej. Sąsiedzi go nie chcą, wolą fontannę i zieleń

Niepewny los pomnika Bitwy Warszawskiej. Sąsiedzi go nie chcą, wolą fontannę i zieleń

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na krajowej "siódemce" zderzyło się pięć samochodów. Najpierw dwa osobowe, potem wjechały na siebie stojące w korku trzy pojazdy ciężarowe. Trzy osoby trafiły do szpitala. Wszyscy kierujący byli trzeźwi.

Najpierw zderzyły się dwa auta osobowe, potem trzy ciężarówki

Najpierw zderzyły się dwa auta osobowe, potem trzy ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci zlikwidowali "dziuplę" i zatrzymali 30-latka podejrzanego o kradzież auta elektrycznego. Zabezpieczyli też sprzęt, który pomagał mężczyźnie w kradzieży.

Auto zniknęło z parkingu. Zatrzymali złodzieja, zabezpieczyli urządzenia służące do kradzieży

Auto zniknęło z parkingu. Zatrzymali złodzieja, zabezpieczyli urządzenia służące do kradzieży

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek około godziny 11 rolnicy zablokowali rondo w miejscowości Zakręt pod Warszawą. Był to kolejny w tym roku protest przeciwko zapisom Zielonego Ładu. Ponadto rolnicy chcieli zwrócić uwagę na straty, jakie ponieśli w wyniku suszy. Jezdnię udrożniono około godziny 17.

Rolnicy protestowali na Mazowszu. Zablokowali drogę pod Warszawą

Rolnicy protestowali na Mazowszu. Zablokowali drogę pod Warszawą

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Kierowca miejskiego autobusu w Warszawie błyskawicznie ruszył z pomocą, kiedy na jezdni zobaczył jeża. Zatrzymał autobus i przeniósł zwierzę w bezpieczne miejsce - na pobliski pas zieleni.

Kierowca autobusu uratował jeża

Kierowca autobusu uratował jeża

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy prowadzili poszukiwania w stawie pod Płońskiem. Z wody wyciągnęli mężczyznę, już nie żył. Z ustaleń policji wynika, że 67-latek dzień wcześniej wyszedł na ryby.

Wyszedł na ryby. Do domu już nie wróci

Wyszedł na ryby. Do domu już nie wróci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Funkcjonariusze Mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali na Lotnisku Chopina obywatelkę Chin, która w swoim bagażu przewoziła w małych buteleczkach niedźwiedzią żółć. Kobieta nie miała zezwolenia na przewóz tej substancji. Grozi jej surowa kara.

60 fiolek z żółcią niedźwiedzią w bagażu pasażerki z Chin

60 fiolek z żółcią niedźwiedzią w bagażu pasażerki z Chin

Źródło:
PAP

W najbliższy weekend 25 i 26 maja na odcinku Warszawa Reduta Ordona – Warszawa Aleje Jerozolimskie zostaną wyłączone dwa tory Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Ponadto pociągi będą kursować dwukierunkowo po jednym torze od stacji Komorów do stacji Warszawa Aleje Jerozolimskie.

Pociągi WKD na skróconej trasie. Nie będzie komunikacji zastępczej

Pociągi WKD na skróconej trasie. Nie będzie komunikacji zastępczej

Źródło:
PAP

W weekend tramwajarze będą wymieniać zwrotnice u zbiegu alei "Solidarności" i alei Jana Pawła II. Drogowcy z kolei będą pracować na prawym pasie ulicy Puławskiej, na odcinku od Romera do Doliny Służewieckiej. Oznacza to utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej.

Wymiana zwrotnicy w alei "Solidarności", remont fragmentu Puławskiej. Weekendowe utrudnienia

Wymiana zwrotnicy w alei "Solidarności", remont fragmentu Puławskiej. Weekendowe utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnił stołeczny ratusz. Na nadzwyczajnej sesji, zwołanej na wniosek radnych PiS oraz Lewicy, Razem i Miasto jest Nasze, wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek przypomniał, że miasto ma propozycję dla każdej z grup mieszkających tam osób.

Przyszłość Osiedla Przyjaźń. "Nikt nikogo nie będzie wyrzucał z domu"

Przyszłość Osiedla Przyjaźń. "Nikt nikogo nie będzie wyrzucał z domu"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

40-latek uporczywie nękał kobiety w jednym z salonów fryzjerskich na Ursynowie. Przyglądał się im, zaczepiał i starał się do nich przytulać. Dostawał ostrzeżenia, te jednak nie zmieniły jego zachowania. Kiedy złamał zakaz zbliżania się, trafił do aresztu.

Przyglądał się kobietom w salonie fryzjerskim i "starał się do nich przytulać". Trafił do aresztu

Przyglądał się kobietom w salonie fryzjerskim i "starał się do nich przytulać". Trafił do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na A2, w okolicy Grodziska Mazowieckiego, w ciężarówce zapaliła się opona. Strażacy musieli zablokować autostradę, co spowodowało wielokilometrowy korek.

W ciężarówce zapaliła się opona. Korek na autostradzie miał kilkanaście kilometrów

W ciężarówce zapaliła się opona. Korek na autostradzie miał kilkanaście kilometrów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kobietę zatrzymano dzięki reakcji świadków. Podróżowała krajową "siódemką" w okolicach Płońska. Zaniepokojenie wzbudziło jej auto, wjeżdżające na przeciwległy pas. Okazało się, że była pijana. W dodatku nie jechała sama.

"Auto zjeżdżało na sąsiedni pas jezdni". Pijana wiozła 10-letniego syna

"Auto zjeżdżało na sąsiedni pas jezdni". Pijana wiozła 10-letniego syna

Źródło:
PAP

Nad Warszawą przeszła burza, mocno padało, było słychać też grzmoty. Mieszkańcy otrzymali alert RCB. Ulewa nie wyrządziła większych szkód - podała straż pożarna.

Gwałtowna burza przeszła nad Warszawą. "Ściana deszczu"

Gwałtowna burza przeszła nad Warszawą. "Ściana deszczu"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvnmeteo.pl

Blue City, spółka zarządzająca centrum handlowym przy Alejach Jerozolimskich 179 w Warszawie, złożyła w sądzie wniosek o otwarcie przyśpieszonego postępowania układowego z powodu braku porozumienia z bankami na przedłużenie finansowania - poinformowało w czwartek Blue City.

Poważne kłopoty dużego centrum handlowego. Jest wniosek do sądu

Poważne kłopoty dużego centrum handlowego. Jest wniosek do sądu

Źródło:
PAP

Pokłady samolotów opuścili w asyście strażników granicznych, którzy wręczyli im też mandaty. Wszystko z powodu tego, jak zachowywali się podczas rejsów z Neapolu i Barcelony.

Z samolotów wyprowadzili ich strażnicy graniczni

Z samolotów wyprowadzili ich strażnicy graniczni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga nie będzie już badała sprawy pożaru centrum handlowego przy Marywilskiej. Śledztwo zostało przejęte przez Prokuraturę Krajową.

Prokuratura Krajowa przejęła śledztwo w sprawie pożaru hali przy Marywilskiej

Prokuratura Krajowa przejęła śledztwo w sprawie pożaru hali przy Marywilskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl, RMF FM

Akcja policji i straży pożarnej w okolicy ulicy Żwirki i Wigury. Znaleziono porzucone odpady chemiczne.

Porzucone odpady chemiczne w okolicy ogródków działkowych

Porzucone odpady chemiczne w okolicy ogródków działkowych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia wydał wyrok w sprawie Franka Brody, prywatnie siostrzeńca byłego premiera Mateusza Morawieckiego. Chodzi o zatrzymanie aktywisty przez policję w Święto Niepodległości. "Sąd postanowił, że moje zatrzymanie było: Nielegalne! Niezasadne! Nieprawidłowe!" - napisał Broda.

Sąd orzekł, że zatrzymanie siostrzeńca Mateusza Morawieckiego przez policję było "nielegalne"

Sąd orzekł, że zatrzymanie siostrzeńca Mateusza Morawieckiego przez policję było "nielegalne"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, onet.pl

"Wiosna, ach to ty!" - to hasło przewodnie tegorocznego Święta Saskiej Kępy. Impreza odbędzie się w sobotę, 25 maja. Nie zabraknie tradycyjnej parady, a na scenie zaśpiewają artyści. Ulica Francuska zostanie zamknięta dla ruchu, będą też ograniczenia w parkowaniu. Autobusy pojadą objazdami.

Tradycyjna parada i muzyka na żywo. Święto Saskiej Kępy

Tradycyjna parada i muzyka na żywo. Święto Saskiej Kępy

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP