Zlikwidowano miejski punkt dla uchodźców na dworcu. Wolontariusze: to przedwczesna decyzja

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Uchodźcy z Ukrainy na Dworcu Zachodnim
Uchodźcy z Ukrainy na Dworcu ZachodnimTVN24
wideo 2/4
Uchodźcy z Ukrainy na Dworcu Zachodnim (wideo z 7 marca 2022 roku)TVN24

Ratusz wygasił działalność punktu informacyjnego dla uchodźców na Dworcu Autobusowym Warszawa Zachodnia. Wolontariusze twierdzą, że decyzja jest przedwczesna, bo wciąż pojawiają się osoby szukające wsparcia. Pozostaną tam nadal organizacje pozarządowe.

O zamiarze likwidacji punktu informacyjnego na Dworcu Autobusowym Warszawa Zachodnia zaalarmowali naszą redakcję wolontariusze. Dotychczas obsługiwali oni ten punkt, działając jako Ochotnicy Warszawscy, czyli osoby zrzeszone w ramach miejskiego wolontariatu.

Potwierdzają to urzędnicy. - Punkt informacyjny dla uchodźców na Dworcu Autobusowym Warszawa Zachodnia będzie wygaszony ze względu na stale zmniejszającą się liczbę uchodźców przybywających do Warszawy - informuje Marlena Salwowska z wydziału prasowego stołecznego ratusza. W sobotę na dworcu był reporter tvnwarszawa.pl i przekazał, że miejski punkt został zamknięty. - W przypadku zwiększenia napływu uchodźców jego działalność może zostać w krótkim czasie wznowiona, ale obecnie punkt w namiocie przy dworcu Warszawa Wschodnia jest całkowicie wystarczający i jego działalność będzie utrzymywana w zakresie odpowiadającym na potrzeby uchodźców przybywających do Warszawy - dodaje.

Na dworcach osoby uciekające przed wojną otrzymują od początku wojny w Ukrainie doraźną pomoc - ciepły posiłek, środki higieniczne, możliwość odpoczynku. Wolontariusze informują ich o tym, jakie muszą mieć dokumenty, by móc za darmo korzystać z komunikacji miejskiej i jakie formalności należy załatwić w związku z pobytem w Polsce. Tym, którzy muszą czekać dłużej na dalszą podróż, podpowiadają, gdzie znaleźć punkty recepcyjne z noclegami.

Wolontariusze: decyzja o wygaszeniu punktu jest przedwczesna

Wolontariusze przyznają, że w ostatnim czasie mniej osób z Ukrainy przyjeżdża do Polski, ale nie oznacza to, że wsparcie przestaje być potrzebne. Pomoc bywa przydatna także osobom, które decydują się na powroty do Ukrainy, a takich przybywa. W dodatku Dworzec Autobusowy Warszawa Zachodnia jest największym węzłem przesiadkowym umożliwiającym podróż za wschodnią granicę i to stąd odjeżdża większość połączeń w tamtym kierunku.

Ich zdaniem wygaszenie punktu informacyjnego jest przedwczesną decyzją. - To inna faza ucieczek. Liczbowo nie ma tak wielu osób, jak miesiąc czy dwa miesiące temu, ale wciąż odczuwamy ich napływ. W czasie zmiany mamy jeszcze mniej czasu dla siebie, ponieważ obecnie trafiają się nam "trudniejsze przypadki", to znaczy osoby wymagające indywidualnego podejścia i zaopiekowania. Nie chcielibyśmy przychodzić na dworzec, gdyby nie było to konieczne. Ludzie wciąż potrzebują noclegów, kierowania ich na właściwe perony, mają też więcej bagaży - opowiada w rozmowie z tvnwarszawa.pl pan Dariusz, jeden z Ochotników Warszawskich.

W pierwszej fazie inwazji Rosji na Ukrainę, do Polski przybywali uchodźcy z jasno określonym celem - wiedzieli dokąd chcą pojechać, często mieli tu znajomych lub rodzinę, pochodzili z miast i byli lepiej sytuowani. Wolontariusze obserwowali, że wraz z upływem czasu przybywało osób z coraz mniejszych miejscowości, takich którzy spędzili wiele dni w podróży i zastanawiają się, co dalej zrobić ze swoim życiem, bo stracili już wszystko. - W ostatnich dniach spotkałem na przykład ludzi z Charkowa, którzy dotarli do Polski po tygodniu podróży. Wcześniej miesiąc spędzili w metrze - mówi pan Dariusz. - Była też rodzina, wywieziona przez Rosjan w głąb ich kraju. Przeszli 700 kilometrów pieszo, żeby się stamtąd wydostać. Do Polski dotarli z dwoma reklamówkami i małym dzieckiem na ręku - dodaje.

Wolontariusze uważają, że wciąż mają ręce pełne roboty. Wskazują też, jakie trudności mogą czekać uchodźców - przykładowo od 1 czerwca zmieniają się zasady związane z darmowymi biletami kolejowymi. Dotychczas obywatele Ukrainy mogli podróżować pociągami PKP Intercity po całej Polsce. Spółka podaje, że od początku czerwca będą mieli taką możliwość tylko w relacjach od i do miast położonych przy wschodniej granicy (Chełm, Dorohusk, Lublin, Hrubieszów, Przemyśl, Jarosław i Rzeszów). Powracający do Ukrainy mają też problemy ze znalezieniem biletów kolejowych na najbliższe tygodnie, przez co decydują się na podróż autobusami i busami. Wtedy ich naturalnym wyborem jest odjazd z Warszawy Zachodniej.

Wraz z końcem maja nie będzie też darmowych przejazdów warszawską komunikacją miejską.

Kolejnym problemem jest przestrzeń do oczekiwania na dalsze połączenia - jak wskazuje nasz rozmówca, od pewnego czasu o godzinie 23 zamykana jest hala główna dworca, co jest równoznaczne z odcięciem dostępu do toalet. Pasażerom pozostaje oczekiwanie w ciasnej części pasażu handlowego i przenośne toalety na zewnątrz.

Uchodźcy z Ukrainy na dworcu autobusowym Warszawa Zachodnia (zdjęcie z początku marca 2022 roku)TVN24

Pomoc dla uchodźców na warszawskich dworcach

Na Dworcu Autobusowym Warszawa Zachodnia wciąż będą działały jednak organizacje pozarządowe, a także punkt urzędu wojewódzkiego.

Jak przekazała nam Edyta Sobolewska-Socha ze spółki PKS Polonus, która administruje dworcem, punkt informacyjny prowadzi również Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej. Poza tym jedzenie organizuje Grupa Żywimy na Zachodnim, punkt pomocy matkom z dziećmi prowadzi Fundacja Wspierania Migrantów na Rynku Pracy EWL, zaopatrzenie w artykuły chemiczne i higieniczne organizuje Front Pomocy Ukrainie. Obecni są także przedstawiciele Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva!                           

Przypomnijmy, że przy Dworcu Wschodnim, gdzie nadal ma działać miejski punkt informacyjny, przygotowane są namioty, postawione przy współpracy Warszawy, Norwegian Refugee Council i Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Dworzec Wschodni jest obecnie traktowany jako węzeł przesiadkowy, przy którym uchodźcy mogą zatrzymać się i odetchnąć przed dalszą podróżą. Wcześniej działała tam także hala, służąca jako punkt recepcyjny. Wielki namiot wyposażony między innymi w łóżka, zaplecze sanitarne oraz ambulatorium wybudowano dzięki wsparciu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wolontariusze przekazali nam, że obecnie jest ona zamknięta ze względu na mniejszą liczbę napływających do Warszawy osób.

Autorka/Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu na Trasie Łazienkowskiej zderzyły się samochód osobowy i miejski autobus. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala.

Auto uderzyło w bok autobusu, są poszkodowani

Auto uderzyło w bok autobusu, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace na rondzie Tybetu rozpoczną się w nocy z wtorku na środę, a zakończą w niedzielę, 5 maja, nad ranem. W tym czasie będą objazdy i zmiany w ruchu.

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl