Zlikwidowano miejski punkt dla uchodźców na dworcu. Wolontariusze: to przedwczesna decyzja

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Uchodźcy z Ukrainy na Dworcu Zachodnim
Uchodźcy z Ukrainy na Dworcu ZachodnimTVN24
wideo 2/4
Uchodźcy z Ukrainy na Dworcu Zachodnim (wideo z 7 marca 2022 roku)TVN24

Ratusz wygasił działalność punktu informacyjnego dla uchodźców na Dworcu Autobusowym Warszawa Zachodnia. Wolontariusze twierdzą, że decyzja jest przedwczesna, bo wciąż pojawiają się osoby szukające wsparcia. Pozostaną tam nadal organizacje pozarządowe.

O zamiarze likwidacji punktu informacyjnego na Dworcu Autobusowym Warszawa Zachodnia zaalarmowali naszą redakcję wolontariusze. Dotychczas obsługiwali oni ten punkt, działając jako Ochotnicy Warszawscy, czyli osoby zrzeszone w ramach miejskiego wolontariatu.

Potwierdzają to urzędnicy. - Punkt informacyjny dla uchodźców na Dworcu Autobusowym Warszawa Zachodnia będzie wygaszony ze względu na stale zmniejszającą się liczbę uchodźców przybywających do Warszawy - informuje Marlena Salwowska z wydziału prasowego stołecznego ratusza. W sobotę na dworcu był reporter tvnwarszawa.pl i przekazał, że miejski punkt został zamknięty. - W przypadku zwiększenia napływu uchodźców jego działalność może zostać w krótkim czasie wznowiona, ale obecnie punkt w namiocie przy dworcu Warszawa Wschodnia jest całkowicie wystarczający i jego działalność będzie utrzymywana w zakresie odpowiadającym na potrzeby uchodźców przybywających do Warszawy - dodaje.

Na dworcach osoby uciekające przed wojną otrzymują od początku wojny w Ukrainie doraźną pomoc - ciepły posiłek, środki higieniczne, możliwość odpoczynku. Wolontariusze informują ich o tym, jakie muszą mieć dokumenty, by móc za darmo korzystać z komunikacji miejskiej i jakie formalności należy załatwić w związku z pobytem w Polsce. Tym, którzy muszą czekać dłużej na dalszą podróż, podpowiadają, gdzie znaleźć punkty recepcyjne z noclegami.

Wolontariusze: decyzja o wygaszeniu punktu jest przedwczesna

Wolontariusze przyznają, że w ostatnim czasie mniej osób z Ukrainy przyjeżdża do Polski, ale nie oznacza to, że wsparcie przestaje być potrzebne. Pomoc bywa przydatna także osobom, które decydują się na powroty do Ukrainy, a takich przybywa. W dodatku Dworzec Autobusowy Warszawa Zachodnia jest największym węzłem przesiadkowym umożliwiającym podróż za wschodnią granicę i to stąd odjeżdża większość połączeń w tamtym kierunku.

Ich zdaniem wygaszenie punktu informacyjnego jest przedwczesną decyzją. - To inna faza ucieczek. Liczbowo nie ma tak wielu osób, jak miesiąc czy dwa miesiące temu, ale wciąż odczuwamy ich napływ. W czasie zmiany mamy jeszcze mniej czasu dla siebie, ponieważ obecnie trafiają się nam "trudniejsze przypadki", to znaczy osoby wymagające indywidualnego podejścia i zaopiekowania. Nie chcielibyśmy przychodzić na dworzec, gdyby nie było to konieczne. Ludzie wciąż potrzebują noclegów, kierowania ich na właściwe perony, mają też więcej bagaży - opowiada w rozmowie z tvnwarszawa.pl pan Dariusz, jeden z Ochotników Warszawskich.

W pierwszej fazie inwazji Rosji na Ukrainę, do Polski przybywali uchodźcy z jasno określonym celem - wiedzieli dokąd chcą pojechać, często mieli tu znajomych lub rodzinę, pochodzili z miast i byli lepiej sytuowani. Wolontariusze obserwowali, że wraz z upływem czasu przybywało osób z coraz mniejszych miejscowości, takich którzy spędzili wiele dni w podróży i zastanawiają się, co dalej zrobić ze swoim życiem, bo stracili już wszystko. - W ostatnich dniach spotkałem na przykład ludzi z Charkowa, którzy dotarli do Polski po tygodniu podróży. Wcześniej miesiąc spędzili w metrze - mówi pan Dariusz. - Była też rodzina, wywieziona przez Rosjan w głąb ich kraju. Przeszli 700 kilometrów pieszo, żeby się stamtąd wydostać. Do Polski dotarli z dwoma reklamówkami i małym dzieckiem na ręku - dodaje.

Wolontariusze uważają, że wciąż mają ręce pełne roboty. Wskazują też, jakie trudności mogą czekać uchodźców - przykładowo od 1 czerwca zmieniają się zasady związane z darmowymi biletami kolejowymi. Dotychczas obywatele Ukrainy mogli podróżować pociągami PKP Intercity po całej Polsce. Spółka podaje, że od początku czerwca będą mieli taką możliwość tylko w relacjach od i do miast położonych przy wschodniej granicy (Chełm, Dorohusk, Lublin, Hrubieszów, Przemyśl, Jarosław i Rzeszów). Powracający do Ukrainy mają też problemy ze znalezieniem biletów kolejowych na najbliższe tygodnie, przez co decydują się na podróż autobusami i busami. Wtedy ich naturalnym wyborem jest odjazd z Warszawy Zachodniej.

Wraz z końcem maja nie będzie też darmowych przejazdów warszawską komunikacją miejską.

Kolejnym problemem jest przestrzeń do oczekiwania na dalsze połączenia - jak wskazuje nasz rozmówca, od pewnego czasu o godzinie 23 zamykana jest hala główna dworca, co jest równoznaczne z odcięciem dostępu do toalet. Pasażerom pozostaje oczekiwanie w ciasnej części pasażu handlowego i przenośne toalety na zewnątrz.

Uchodźcy z Ukrainy na dworcu autobusowym Warszawa Zachodnia (zdjęcie z początku marca 2022 roku)TVN24

Pomoc dla uchodźców na warszawskich dworcach

Na Dworcu Autobusowym Warszawa Zachodnia wciąż będą działały jednak organizacje pozarządowe, a także punkt urzędu wojewódzkiego.

Jak przekazała nam Edyta Sobolewska-Socha ze spółki PKS Polonus, która administruje dworcem, punkt informacyjny prowadzi również Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej. Poza tym jedzenie organizuje Grupa Żywimy na Zachodnim, punkt pomocy matkom z dziećmi prowadzi Fundacja Wspierania Migrantów na Rynku Pracy EWL, zaopatrzenie w artykuły chemiczne i higieniczne organizuje Front Pomocy Ukrainie. Obecni są także przedstawiciele Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva!                           

Przypomnijmy, że przy Dworcu Wschodnim, gdzie nadal ma działać miejski punkt informacyjny, przygotowane są namioty, postawione przy współpracy Warszawy, Norwegian Refugee Council i Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Dworzec Wschodni jest obecnie traktowany jako węzeł przesiadkowy, przy którym uchodźcy mogą zatrzymać się i odetchnąć przed dalszą podróżą. Wcześniej działała tam także hala, służąca jako punkt recepcyjny. Wielki namiot wyposażony między innymi w łóżka, zaplecze sanitarne oraz ambulatorium wybudowano dzięki wsparciu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wolontariusze przekazali nam, że obecnie jest ona zamknięta ze względu na mniejszą liczbę napływających do Warszawy osób.

Autorka/Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od trzeciego sierpnia przy ulicy Marywilskiej miało działać tymczasowe targowisko z 800 kontenerami i parkingiem na 400 samochodów. Tak się nie stanie. Nowy termin nie jest znany. Spółka Marywilska 44 zamieściła w tej sprawie komunikat.

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W Siedlcach doszło do pościgu niczym z filmów akcji. Jego bilans to poszkodowany policjant i dwa zniszczone radiowozy. Kierowca bmw zatrzymał się dopiero na blokadzie. Okazało się, że miał się czego obawiać.

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały częściowo otwarte, polecają się do odwiedzania. Zobaczyć można wystawę czasową, a także wysłuchać koncertów chopinowskich czy wziąć udział w Festiwalu Strefa Ciszy. Muzeum wprowadziło czasowo niższe ceny za wstęp.

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Do stołecznego ogrodu zoologicznego zawitali nowi mieszkańcy. To dwie pary zwisogłówek koroniastych. Są jednymi z najmniejszych papug na świecie. Odpoczywają i śpią w specyficzny sposób. W kwestii żywienia nie pogardzą owocami.

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy pomogli 15-latkowi, który zatruł się alkoholem. Miał dwa promile we krwi. Po ocuceniu awanturował się, odebrała go matka.

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana. Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące spowodowania wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wyszedł z więzienia, gdzie odbywał wyrok za kradzież i jeszcze tego samego dnia ukradł rower należący do 14-letniego chłopca i został zatrzymany.

Wolnością cieszył się kilka godzin

Wolnością cieszył się kilka godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2, w pobliżu węzła Opacz, doszło do zderzenia busa i samochodu ciężarowego. "Jedna osoba poszkodowana" - poinformowano w komunikacie, opublikowanym w mediach społecznościowych OSP Raszyn.

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas patrolowania rejonu ulicy Gołkowskiej strażnicy miejscy zauważyli, że ktoś skacze do Jeziorka Czerniakowskiego z mostu. Okazało się, że chętnych do kąpieli w niedozwolonym miejscu było więcej.

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Sielice koło Sochaczewa tir z naczepą zablokował drogę krajową numer 50. Służby miały problem z usunięciem pojazdu.

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cierpliwość mieszkańców Górnego Mokotowa po raz kolejny zostaje wystawiona na próbę. Tramwaje znikną z ulicy Puławskiej na cały miesiąc. To przez rozpoczynającą się budowę torowiska Rakowieckiej. W tym czasie zawieszona zostanie także oddana w maju linia na Sielce.

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agresywne zachowanie 45-latka na pokładzie samolotu z Londynu do Kowna sprawiło, że kapitan podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku w Modlinie. Interweniowali strażnicy graniczni.

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24