Najnowsze

Jest przetarg na odcinkowe pomiary prędkości na S8

Najnowsze

Autor:
mp,
kk/r
Źródło:
PAP
Wpadł w poślizg na trasie S8
Wpadł w poślizg na trasie S8marcinoos / Kontakt24
wideo 2/6
Kolizje na trasie S8

Na trasie S8 będzie prowadzony odcinkowy pomiar prędkości. Główny Inspektorat Transportu Drogowego ogłosił przetarg na dostawę i instalację urządzeń na dwóch fragmentach drogi ekspresowej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Odcinkowy pomiar prędkości na trasie S8 będzie obejmował dwa odcinki: pierwszy pomiędzy węzłem Konotopa i węzłem Bemowo, a drugi między węzłem Łabiszyńska i węzłem Marki. - Są to orientacyjne na razie punkty, dlatego że szczegółowe lokalizacje urządzeń będą znane w późniejszym etapie - tłumaczy Monika Niżniak, rzeczniczka Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. - Kontrole będą prowadzone na wszystkich nitkach głównego ciągu w obu kierunkach. Miejsca zostały wytypowane we współpracy i porozumieniu z zarządcą drogi, czyli Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad - zaznacza.

Jak działa odcinkowy pomiar prędkości?

Rzeczniczka GITD wskazuje, że odcinkowe pomiary prędkości służą do monitorowania prędkości pojazdów na niebezpiecznych odcinkach dróg. - System wylicza średnią prędkość, bazując na pomiarze czasu przejazdu pomiędzy początkiem i końcem monitorowanej trasy. Kluczową zaletą OPP (odcinkowego pomiaru prędkości - red.) jest możliwość nakłonienia kierowców do ograniczenia prędkości na całej długości monitorowanego odcinka, co istotnie wpływa na poprawę poziomu bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu - wyjaśnia.

- Wdrożenie odcinkowego pomiaru prędkości jest bardziej skomplikowanym procesem, niż wprowadzenie do kontroli innego typu urządzeń rejestrujących. Wynika to z konieczności zastosowania rozbudowanego systemu nadzorującego ruch, między innymi sieci kamer dostosowanych do infrastruktury drogowej - mówi.

Podkreśla również, że zapewnienie prawidłowości wykonania pomiarów wymagało przeprowadzenia szeregu uzgodnień, analiz i oględzin prowadzonych na S8.

Odpowiedź na wypadki na S8

Dodała także, że na decyzję o montażu odcinkowego pomiaru prędkości na S8 miał wpływ między innymi wypadek autobusu na S8, który spadł z mostu Grota-Roweckiego na Wisłostradę.

- Rozmowy dotyczące wprowadzenia OPP na tych odcinkach zintensyfikowano po zdarzeniu z udziałem autobusu. Konieczność wprowadzenia nadzoru na trasie S8 z wykorzystaniem urządzeń rejestrujących potwierdziła również analiza bezpieczeństwa ruchu drogowego, która uwzględnia przede wszystkim natężenie występowania zdarzeń drogowych - poinformowała. 

Autor:mp, kk/r

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości