Kwiaty i znicze przy pomniku, ściana wściekłości przed Sejmem

Aktualizacja:
Autor:
dg/b/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Protestujący zebrali się przed Sejmem
Protestujący zebrali się przed SejmemTVN24
wideo 2/6
TVN24Protestujący zebrali się przed Sejmem

Poniedziałek był w Warszawie kolejnym dniem protestów przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Podczas popołudniowego szczytu komunikacyjnego zablokowano co najmniej kilka punktów w mieście. Krakowskim Przedmieściem przeszła demonstracja ludzi kultury poszkodowanych skutkami pandemii.

W niedzielę przedstawicielki Strajku Kobiet przedstawiły postulaty utworzonej właśnie Rady Konsultacyjnej, a w poniedziałek w różnych miastach Polski odbyły się kolejne protesty.

W Warszawie zapowiedziano je w czterech głównych lokalizacjach. Po godzinie 17 zablokowano Trasę Łazienkowską na wysokości placu Na Rozdrożu, rondo de Gaulle'a, plac Wileński i Puławską przy Goworka. Ale informacje o blokadach docierały do nas z różnych innych miejsc, m.in. Wesołej czy Ursynowa. Wszystkie miały związek z orzeczeniem w sprawie aborcji Trybunału Konstytucyjnego kierowanego przez Julię Przyłębską.

Na placu Zamkowym protestowali natomiast przedstawiciele środowiska artystycznego utożsamiający się z postulatami demonstrujących kobiet. Przeszli przed siedzibę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w symbolicznym kondukcie żałobnym. Miał on oddawać trudną sytuację, w jakiej znaleźli się ludzie kultury na skutek obostrzeń wprowadzanych w związku z pandemią.

Poniedziałkowe manifestacje zakończyły się przed Sejmem, gdzie przed Pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego złożono kwiaty i zapalono znicze. Obok powstała ściana wściekłości, gdzie można wpisywać swoje postulaty i hasła.

Tak relacjonowaliśmy demonstracje na tvnwarszawa.pl:

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 20:32

  Kończymy relację. Dziękujemy za uwagę.

 • 20:31

  Koniec protestu przed Sejmem potwierdza Jan Piotrowski z TVN24, który jest na miejscu. – Ten był nieco inny niż wcześniejsze. Protestujący przynieśli chryzantemy i znicze, które – gdyby nie zamknięcie cmentarzy – trafiły pewnie na groby. Pomnik Armii Krajowej został udekorowany w taki właśnie sposób - przekazuje reporter. Jak dodaje, przed barierkami okalającymi Sejm powstała ściana wściekłości, na której wpisywano hasła i postulaty.

 • 20:24

  Protestujący rozchodzą się sprzed Sejmu. Ulica Wiejska opustoszała.

 • 19:42

  Jak dowiedział się Artur Węgrzynowicz z tvnwarszawa.pl, tramwaje w całym mieście wróciły na swoje trasy. Jedynym wyjątkiem pozostaje Trasa W-Z, gdzie na wysokości Zamku Królewskiego trwa protest.

 • 19:39

  Zarząd Transportu Miejskiego: Zablokowany przejazd ciągiem ulic Piękna – Górnośląska – Myśliwiecka od Al. Ujazdowskich do ronda Sedlaczka.

 • 19:38

  Most Poniatowskiego i rondo de Gaulle'a przejezdne.

 • 19:19

  Przedstawiciele środowiska artystycznego w symbolicznym kondukcie żałobnym przeszli z placu Zamkowego przed siedzibę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy Krakowskim Przedmieściu. Szli pod hasłem "daj żyć kulturze". Przed gmachem resortu zostawili kwiaty i znicze.

 • 19:11

  Trasa W-Z nieprzejezdna w obu kierunkach. W pobliżu tunelu pod placem Zamkowym zebrało się kilkadziesiąt osób, które zablokowały ruch. Stoją także autobusy i tramwaje.

 • 19:09

  Przybywa osób na Wiejskiej.

 • 19:03

  Udrożniony został przejazd Trasą Łazienkowską w kierunku Pragi. Trwa blokada jezdni w stronę Ochoty.

 • 18:56

  - Policjanci zablokowali wjazd na Trasę Łazienkowską od strony Wisłostrady z obu kierunków. Nieprzejezdne są Aleje Ujazdowskie oraz plac Trzech Krzyży. Nie da się wjechać na most Poniatowskiego z Wisłostrady - przekazuje Artur Węgrzynowicz z tvnwarszawa.pl. Blokady rzutują na ruch w całym centrum miasta. Tworzą się duże korki.

 • 18:48

  Protestuje także Ursynów. Na przejściu dla pieszych przez ulicę Płaskowickiej kilkanaście osób chodzi z czarnymi parasolkami i transparentami, spowalniając ruch samochodów.

 • 18:46

  Po godzinie 18 setki protestujących, którzy wcześniej w ramach akcji zorganizowanej przez Ogólnopolski Strajk Kobiet blokowali rondo de Gaulle'a, przeszli po Sejm. Na transparentach i banerach widać hasła sprzeciwiające się zaostrzeniu prawa aborcyjnego, a także krytykujące partię rządzącą.

 • 18:34

  Na ulicy Wiejskiej przed gmachem parlamentu zaczynają gromadzić się protestujący. Jak ocenia Agata Zamęcka, reporterka TVN24, na razie jest tam około kilkuset osób. - Mają się tu kierować osoby protestujące w innych lokalizacjach. Policja odcięła drogi dojazdowe na Wiejską. Zjeżdżają posiłki - relacjonuje.

 • 18:07

  Trwa protest środowisk twórczych na placu Zamkowym.

 • 18:01

  "W związku z niezgłoszonymi zgromadzeniami publicznymi i przemarszami w wielu miejscach mogą występować utrudnienia w kursowaniu pojazdów WTP. Autobusy i tramwaje mogą być kierowane na trasy objazdowe najbliższymi przejezdnymi szlakami komunikacyjnymi. W miarę możliwości autobusy i tramwaje będą dowoziły pasażerów do najbliższych stacji metra jak również stacji kolejowych" - informuje Zarząd Transportu Miejskiego. Ponadto, wprowadzono wzajemne honorowanie biletów ZTM-KM w obu strefach biletowych.

 • 17:42

  Jak informuje reporter tvnwarszawa.pl, na Trasie Łazienkowskiej utworzono korytarz życia dla karetek. – Inne samochody nie są przepuszczane. Stoją autobusy miejskie, z których kierowcy wypuścili pasażerów. Na miejscu są nadzór ruchu ZTM i policja. Korek sięga już Grochowa, z drugiej strony rozlewa się na ulice Ochoty – relacjonuje Artur Węgrzynowicz.

 • 17:39

  Zarząd Transportu Miejskiego: Tramwaje linii 7, 9, 22, 24 i 25 zostały podzielone na dwie części. Po stronie Pragi kursowanie do Ratuszowej-ZOO i al. Zielenieckiej, po stronie Ochoty, Woli do pl. Starynkiewicza.

 • 17:38

  Zarząd Transportu Miejskiego ostrzega: zablokowane skrzyżowanie Puławska/Goworka, plac Wilsona, most Śląsko-Dąbrowski, rondo Czterdziestolatka.

 • 17:33

  W Warszawie nie ma obecnie dużych utrudnień w ruchu. Wedle danych Google, zakorkowana jest tylko Trasa Łazienkowska od Wisłostrady do alei Niepodległości (w obu kierunkach).

 • 17:19

  Trasa Łazienkowska zablokowana w obu kierunkach. - Trzy jadące wolno samochody zatrzymały się na wysokości placu Na Rozdrożu. Ktoś odpalił racę. Na ulicę weszło kilkanaście osób, które czekały na przystanku autobusowym. Trasą Łazienkowską nie da się przejechać ani w stronę Pragi, ani Ochoty - relacjonuje Artur Węgrzynowicz z tvnwarszawa.pl.

 • 17:10

  - Ponad sto osób zgromadziło się na placu Zamkowym. Trwa koncert bębniarzy pod Kolumną Zygmunta. Tutaj zacznie się wyjątkowa cześć Strajku Kobiet, spacer środowisk artystyczno-twórczych. Mają przyjść artyści, aktorzy, pracownicy teatrów, galerii i muzeów, żeby zwrócić sytuację, w jak trudnej sytuacji są w związku pandemią. Organizatorki Strajku Kobiet popierają ich postulaty. Kiedy wszyscy się zgromadzą ruszą prawdopodobnie w stronę ministerstwa kultury, ale wiele może się zmienić – relacjonuje Jan Piotrowski, reporter TVN24.

 • 17:08

  Rondo de Gaulle'a zablokowane.

 • 17:04

  - Trasa Łazienkowska jest wciąż przejezdna, nie widać protestujących - relacjonuje Artur Węgrzynowicz z tvnwarszawa.pl. Plac Na Rozdrożu był jednym z miejsc, które miały zostać zablokowane.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

12. dzień protestów

Poniedziałek jest 12. dniem protestów organizowanych w całej Polsce po tym, jak 22 października Trybunał Konstytucyjny, na czele którego stoi Julia Przyłębska, orzekł, że prawo do aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu jest niezgodne z ustawą zasadniczą.

Autor:dg/b/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości