Rolnicy protestowali w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Rolnicy jadą w kierunku Sejmu
Rolnicy jadą w kierunku SejmuTVN24
wideo 2/4
Rolnicy jadą w kierunku SejmuTVN24

W południe rozpoczęła się manifestacja rolników, którzy pojawili się w kilku miejscach w stolicy, między innymi na rondach w centrum. Następnie ruszyli w kierunku Sejmu. Nieco wcześniej w Alejach Ujazdowskich swój protest zorganizowali przedstawiciele branży targowej.

Rolnicy z Agrounii protestowali w środę od południa. To reakcja na nowelizację ustawy o ochronie zwierząt, która zakłada m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra i ograniczenie uboju rytualnego tylko do potrzeb krajowych związków wyznaniowych. Przed rozpoczęciem manifestacji organizatorzy przekazali informację o tym, gdzie zamierzają protestować. "Protest i blokady planowane są na Placu Zawiszy, w bliskim sąsiedztwie siedziby Prawa i Sprawiedliwości, Rondzie Romana Dmowskiego (blokada Alej Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej), Rondzie zgrupowania AK "Radosław" przy centrum handlowym Arkadia i na Placu Wilsona. Oprócz traktorów, ciągników do Warszawy przyjadą protestujący z całej Polski" - czytamy w oświadczeniu.

Punktualnie o godzinie 12 rolnicy rozpoczęli blokadę placu Zawiszy. Na rondzie zebrało się kilkadziesiąt osób i blokowało przejazd przez Aleje Jerozolimskie w kierunku Ochoty i centrum. Odpalili race i petardy. Jak relacjonowali obecni na miejscu reporterzy PAP, rolnicy mieli ze sobą biało-czerwone flagi i tabliczki m.in. z logo AGROunii. Samochody ustawili na skrajnym lewym pasie, a protestujący wysiedli z pojazdów i chodzili po jezdni. Protestujący przepuszczali tramwaje. Organizatorzy protestu zapowiadali, że blokada potrwa około dwóch godzin.

Jak przekazał dziennikarzom na miejscu Michał Kołodziejczak, lider Agrounii, rolnicy żądają rezygnacji z nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt zwanej "piątką Kaczyńskiego", dymisji ministra rolnictwa oraz wprowadzenie polityki jedności pomiędzy rolnikami.

Blokada odbyła się również na rondzie Dmowskiego. Po godzinie 12 był tam nasz reporter Mateusz Szmelter. - Kilkanaście samochodów stanęło na wewnętrznym pasie. Aleje Jerozolimskie są zablokowane w kierunku ronda de Gaulle’a. Tramwaje przejeżdżają przez rondo - relacjonował.

Utrudnienia występowały również na Młocinach, gdzie rolnicy blokowali okolice skrzyżowania Pułkowej i Muzealnej. Utworzyły się bardzo duże korki przy wjeździe do Warszawy. Stali też kierowcy próbujący wyjechać z miasta w kierunku Gdańska.

Rolnicy blokują ulice na MłocinachLech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

Z kolei na Trasie Łazienkowskiej przy wjeździe na plac Na Rozdrożu policjanci zatrzymali samochód, który ciągnął przyczepkę, na której była bela z napisem "karma dla kota wegańska".

Protest rolników w WarszawieLech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

Około godziny 14 protestujący przy placu Zawiszy rolnicy wsiedli do samochodów i bardzo wolnym tempem ruszyli w kierunku budynku Sejmu. Tam zmierzają również uczestnicy protestu przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

Po godzinie 15 rolnicy dotarli w okolice Sejmu. Na placu Trzech Krzyży, po krótkim przemówieniu, lider Agro Unii oficjalnie rozwiązał manifestację rolników.

Rolnicy jadą w kierunku Sejmu
Rolnicy jadą w kierunku SejmuTVN24

Zarząd Transportu Miejskiego informował o utrudnieniach. "W związku zablokowanym przejazdem w rejonie Placu Zawiszy, Pułkowa-Muzealna, Rondo Radosława, Rondo Dmowskiego, ul. Anody trwają utrudnienia w kursowaniu linii autobusowych oraz tramwajowych. W związku z dynamiczną sytuacją linie kierowane są najbliższymi przejezdnymi ciągami komunikacyjnymi" - czytamy w komunikacie.

Poprawki Senatu

We wtorek o godzinie 16 miało rozpocząć się posiedzenie sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, która miała rozpatrzyć uchwałę Senatu w sprawie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Senat zaproponował poprawki do tej noweli. Posiedzenie komisji zostało jednak odwołane. Według szefa komisji, posła PiS Roberta Telusa "rząd nie wypracował opinii" do noweli, stąd odwołanie posiedzenia.

Senat 14 października zaproponował 36 poprawek do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra, wprowadza ograniczenia uboju rytualnego i zabrania wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych. Wśród przyjętych poprawek jest wyłączenie uboju drobiu z ograniczeń dotyczących uboju rytualnego - co było propozycją rządową, a także wydłużenie o 2,5 roku wejścia w życie przepisów dotyczących zakazu hodowli na futra i o 5 lat wejścia przepisów dotyczących uboju rytualnego.

Protest branży targowej

W środę swój protest zorganizowali również przedstawiciele branży targowej. Jego organizatorem jest Komitet Obrony Przemysłu Targowego. Uczestnicy "spaceru dla branży targowej" zebrali się o godzinie 11 przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w Alejach Ujazdowskich. Mają przejść przed pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego.

Jak przekazał po godzinie 11 reporter tvnwarszawa.pl Mateusz Szmelter, naprzeciwko KPRM zebrało się kilkadziesiąt osób. - Jest spokojnie. Uczestnicy protestu stoją na chodniku, nie blokują ruchu. Mają ze sobą baner, na którym wypisane są ich żądania - przekazał.

Jak czytamy w oświadczeniu komitetu, branża targowa nie otrzymała dotychczas "wystarczającego wsparcia od rządu". "Pandemia i spowodowany nią kryzys kiedyś się skończy. Czy w nowej rzeczywistości odrodzą się w Polsce targi? Bez rządowego wsparcia będzie to niemożliwe. Aby przetrwać ten ciężki czas, firmy targowe muszą otrzymać od rządu pomoc sektorową. W tym celu złożą w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów petycję z żądaniami, co należy dziś dla nich zrobić" - czytamy w oświadczeniu.

Poprzednia duża manifestacja rolników odbyła się w Warszawie 13 października.

Protest rolników na ulicach miasta

Do rolników dołączają kolejne grupy protestujących
Do rolników dołączają kolejne grupy protestującychTVN24
wideo 2/8

Autorka/Autor:dg/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Pierwsze dni maja w Warszawie oznaczają wiele atrakcji sportowych. W czasie tych wydarzeń część ulic będzie jednak czasowo wyłączona z ruchu, a pojazdy komunikacji miejskiej pojadą objazdami.

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Komenda Stołeczna Policji przyjęła zgłoszenie w sprawie próby podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie. O sprawie informował też szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski.

"Ktoś próbował podpalić synagogę Nożyków przy pomocy koktajlu Mołotowa"

"Ktoś próbował podpalić synagogę Nożyków przy pomocy koktajlu Mołotowa"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W pobliżu Mińska Mazowieckiego łoś przedostał się na autostradę. Podczas próby pokonania drogi w zwierzę uderzył kierowca samochodu osobowego. Pięć osób, w tym troje dzieci, trafiło do szpitala na badania. Łoś nie przeżył wypadku.

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, w Śródmieściu stolicy zapowiedziane są zgromadzenia publiczne, połączone z pochodami. Autobusy i tramwaje będą kursowały zmienionymi trasami - poinformował stołeczny ratusz.

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Każde złamanie prawa zostanie rozliczone - oznajmił minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński we wpisie w mediach społecznościowych. Odniósł się w nim do dzisiejszej publikacji RMF FM, w której portal pisze, że "prezes Prawa i Sprawiedliwości ma odpowiedzieć za zniszczenie i kradzież wieńca sprzed pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej". Wniosek o uchylenie immunitetu Jarosława Kaczyńskiego miał już wpłynąć do Sejmu.

Kierwiński o immunitecie Kaczyńskiego: każde złamanie prawa zostanie rozliczone

Kierwiński o immunitecie Kaczyńskiego: każde złamanie prawa zostanie rozliczone

Źródło:
tvn24.pl, tvnwarszawa.pl, RMF FM

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Obserwowali go od jakiegoś czasu, w końcu zdecydowali się na odwiedziny i znaleźli narkotyki oraz kradziony rower. 37-latek został tymczasowo aresztowany.

"Magazyn" w piwnicy, a w nim spora ilość narkotyków i rower

"Magazyn" w piwnicy, a w nim spora ilość narkotyków i rower

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1155 projektów zgłoszonych w 11. edycji budżetu obywatelskiego zostało ocenionych pozytywnie. To najmniej ze wszystkich edycji, ale to może jeszcze ulec zmianie, gdyż do końca maja pomysłodawcy mają możliwość złożenia odwołania. W tej edycji do dyspozycji mieszkańców przeznaczono rekordową kwotę 105 milionów 782 tysięcy 530 złotych.

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Źródło:
PAP

Urzędnicy spotkali się z przedstawicielami fundacji prowadzącej sklep socjalny Spichlerz. Placówka ponad miesiąc temu informowała o problemach i grożącej jej eksmisji. Choć wynajęli lokal na preferencyjnych warunkach, zdaniem ratusza nie płacili czynszu. Dług osiągnął prawie 280 tysięcy złotych. Mimo spotkania, sytuacja sklepu wciąż jest niejasna.

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w pobliżu przystanku Warszawa ZOO na Pradze-Północ. Zginął tam rowerzysta potrącony przez pociąg.

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy, którzy rankiem patrolowali Śródmieście, zauważyli leżącego na ławce mężczyznę. Ten, gdy się dowiedział, że jadą też policjanci, stał się agresywny. Najbliższe 54 dni spędzi za kratami.

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pokazuje postępy na budowie trasy tramwajowej do Wilanowa. Jak zapowiada, już za kilka tygodni - od Puławskiej, przez Goworka, Spacerową, Gagarina, aż do Czerniakowskiej - pojadą pasażerowie, a także kierowcy.

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Źródło:
tvnwarszawa.pl