Rolnicy protestowali w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Rolnicy jadą w kierunku Sejmu
Rolnicy jadą w kierunku SejmuTVN24
wideo 2/4
Rolnicy jadą w kierunku SejmuTVN24

W południe rozpoczęła się manifestacja rolników, którzy pojawili się w kilku miejscach w stolicy, między innymi na rondach w centrum. Następnie ruszyli w kierunku Sejmu. Nieco wcześniej w Alejach Ujazdowskich swój protest zorganizowali przedstawiciele branży targowej.

Rolnicy z Agrounii protestowali w środę od południa. To reakcja na nowelizację ustawy o ochronie zwierząt, która zakłada m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra i ograniczenie uboju rytualnego tylko do potrzeb krajowych związków wyznaniowych. Przed rozpoczęciem manifestacji organizatorzy przekazali informację o tym, gdzie zamierzają protestować. "Protest i blokady planowane są na Placu Zawiszy, w bliskim sąsiedztwie siedziby Prawa i Sprawiedliwości, Rondzie Romana Dmowskiego (blokada Alej Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej), Rondzie zgrupowania AK "Radosław" przy centrum handlowym Arkadia i na Placu Wilsona. Oprócz traktorów, ciągników do Warszawy przyjadą protestujący z całej Polski" - czytamy w oświadczeniu.

Punktualnie o godzinie 12 rolnicy rozpoczęli blokadę placu Zawiszy. Na rondzie zebrało się kilkadziesiąt osób i blokowało przejazd przez Aleje Jerozolimskie w kierunku Ochoty i centrum. Odpalili race i petardy. Jak relacjonowali obecni na miejscu reporterzy PAP, rolnicy mieli ze sobą biało-czerwone flagi i tabliczki m.in. z logo AGROunii. Samochody ustawili na skrajnym lewym pasie, a protestujący wysiedli z pojazdów i chodzili po jezdni. Protestujący przepuszczali tramwaje. Organizatorzy protestu zapowiadali, że blokada potrwa około dwóch godzin.

Jak przekazał dziennikarzom na miejscu Michał Kołodziejczak, lider Agrounii, rolnicy żądają rezygnacji z nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt zwanej "piątką Kaczyńskiego", dymisji ministra rolnictwa oraz wprowadzenie polityki jedności pomiędzy rolnikami.

Blokada odbyła się również na rondzie Dmowskiego. Po godzinie 12 był tam nasz reporter Mateusz Szmelter. - Kilkanaście samochodów stanęło na wewnętrznym pasie. Aleje Jerozolimskie są zablokowane w kierunku ronda de Gaulle’a. Tramwaje przejeżdżają przez rondo - relacjonował.

Utrudnienia występowały również na Młocinach, gdzie rolnicy blokowali okolice skrzyżowania Pułkowej i Muzealnej. Utworzyły się bardzo duże korki przy wjeździe do Warszawy. Stali też kierowcy próbujący wyjechać z miasta w kierunku Gdańska.

Rolnicy blokują ulice na MłocinachLech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

Z kolei na Trasie Łazienkowskiej przy wjeździe na plac Na Rozdrożu policjanci zatrzymali samochód, który ciągnął przyczepkę, na której była bela z napisem "karma dla kota wegańska".

Protest rolników w WarszawieLech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

Około godziny 14 protestujący przy placu Zawiszy rolnicy wsiedli do samochodów i bardzo wolnym tempem ruszyli w kierunku budynku Sejmu. Tam zmierzają również uczestnicy protestu przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

Po godzinie 15 rolnicy dotarli w okolice Sejmu. Na placu Trzech Krzyży, po krótkim przemówieniu, lider Agro Unii oficjalnie rozwiązał manifestację rolników.

Rolnicy jadą w kierunku Sejmu
Rolnicy jadą w kierunku SejmuTVN24

Zarząd Transportu Miejskiego informował o utrudnieniach. "W związku zablokowanym przejazdem w rejonie Placu Zawiszy, Pułkowa-Muzealna, Rondo Radosława, Rondo Dmowskiego, ul. Anody trwają utrudnienia w kursowaniu linii autobusowych oraz tramwajowych. W związku z dynamiczną sytuacją linie kierowane są najbliższymi przejezdnymi ciągami komunikacyjnymi" - czytamy w komunikacie.

Poprawki Senatu

We wtorek o godzinie 16 miało rozpocząć się posiedzenie sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, która miała rozpatrzyć uchwałę Senatu w sprawie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Senat zaproponował poprawki do tej noweli. Posiedzenie komisji zostało jednak odwołane. Według szefa komisji, posła PiS Roberta Telusa "rząd nie wypracował opinii" do noweli, stąd odwołanie posiedzenia.

Senat 14 października zaproponował 36 poprawek do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra, wprowadza ograniczenia uboju rytualnego i zabrania wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych. Wśród przyjętych poprawek jest wyłączenie uboju drobiu z ograniczeń dotyczących uboju rytualnego - co było propozycją rządową, a także wydłużenie o 2,5 roku wejścia w życie przepisów dotyczących zakazu hodowli na futra i o 5 lat wejścia przepisów dotyczących uboju rytualnego.

Protest branży targowej

W środę swój protest zorganizowali również przedstawiciele branży targowej. Jego organizatorem jest Komitet Obrony Przemysłu Targowego. Uczestnicy "spaceru dla branży targowej" zebrali się o godzinie 11 przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w Alejach Ujazdowskich. Mają przejść przed pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego.

Jak przekazał po godzinie 11 reporter tvnwarszawa.pl Mateusz Szmelter, naprzeciwko KPRM zebrało się kilkadziesiąt osób. - Jest spokojnie. Uczestnicy protestu stoją na chodniku, nie blokują ruchu. Mają ze sobą baner, na którym wypisane są ich żądania - przekazał.

Jak czytamy w oświadczeniu komitetu, branża targowa nie otrzymała dotychczas "wystarczającego wsparcia od rządu". "Pandemia i spowodowany nią kryzys kiedyś się skończy. Czy w nowej rzeczywistości odrodzą się w Polsce targi? Bez rządowego wsparcia będzie to niemożliwe. Aby przetrwać ten ciężki czas, firmy targowe muszą otrzymać od rządu pomoc sektorową. W tym celu złożą w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów petycję z żądaniami, co należy dziś dla nich zrobić" - czytamy w oświadczeniu.

Poprzednia duża manifestacja rolników odbyła się w Warszawie 13 października.

Protest rolników na ulicach miasta

Do rolników dołączają kolejne grupy protestujących
Do rolników dołączają kolejne grupy protestującychTVN24
wideo 2/8

Autorka/Autor:dg/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Policyjną kontrolą zakończyła się podróż 36-letniego mieszkańca Lublina. Mężczyzna pędził trasą S17 z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowała z nim dwójka małych dzieci. Kierowca został ukarany mandatem w wysokości 5 tysięcy złotych i 15 punktami karnymi.

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Źródło:
PAP

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu alei Wilanowskiej i Doliny Służewieckiej. Trzy osoby trafiły do szpitali.

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na stacji Natolin doszło do wypadku z udziałem pasażerki, a w pociągu na Stokłosach pasażer złamał biodro. Były utrudnienia, metro nie kursowało na ursynowskim odcinku.

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Autobus linii 317 blokował ulicę Wiertniczą na wysokości pętli. Przyczyną był błąd kierowcy. Były utrudnienia.

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Wiertniczej policja zatrzymała 54-letniego kierowcę. Mężczyzna wiózł busem do szkoły ośmioro dzieci. Okazało się, że jest pijany, wydmuchał dwa promile. Z ustaleń policji wynika, że mężczyzna ten był zatrudniony w firmie dowożącej dzieci do szkoły.

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

41-letni kierowca audi został dwukrotnie zatrzymany w ciągu kilku godzin. Okazało się, że za kierownicę nie powinien wsiadać. Miał zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo podczas drugiego "spotkania" z policjantami był pod wpływem środków odurzających.

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

80-letnia mieszkanka Konstancina-Jeziorny podczas zakupów straciła portfel. Dzięki nagraniom kamer monitoringu udało się zatrzymać podejrzaną. Jak podała policja, 60-latka była notowana za kradzieże.

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest już wstępne podsumowanie 50. kwesty na Starych Powązkach. W tym roku udało się zebrać ponad ćwierć miliona złotych. Jednak licznik jeszcze się nie zatrzymał. W internecie zbiórka na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków jeszcze trwa.

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Kardynał Kazimierz Nycz nie jest już arcybiskupem metropolitą warszawskim. Papież Franciszek mianował na to stanowisko dotychczasowego metropolitę katowickiego Adriana Józefa Galbasa.

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Źródło:
tvnwarszawa.pl. episkopat.pl, archidiecezjakatowicka.pl

Wypadek na drodze krajowej numer siedem w Dziekanowie Leśnym. Po zderzeniu auta osobowego z ciężarówką ranne zostało dziecko. Trasa jest zablokowana w kierunku Warszawy.

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

30-latek z Płońska (Mazowieckie) został obrabowany w swoim domu. Zamaskowani mężczyźni weszli do środka po wybiciu szyby w drzwiach wejściowych, rozpylili duszący gaz i ukradli laptopa. Zatrzymano czterech podejrzanych.

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy rozszerzyli strefę płatnego parkowania niestrzeżonego o Saską Kępę i Kamionek. Zmiany w parkowaniu obowiązują od poniedziałku, 4 listopada. Do parkowania w strefie uprawniają dwa rodzaje abonamentu: rejonowy i obszarowy.

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

230 lat temu wojska imperium rosyjskiego dokonały rzezi ludności warszawskiej Pragi. Był to jeden z ostatnich epizodów insurekcji kościuszkowskiej 1794 roku. Caryca Katarzyna II była zachwycona barbarzyństwem generała Aleksandra Suworowa.

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Źródło:
PAP

W poniedziałek, 4 listopada, zostaną wprowadzone zmiany w ruchu na ulicach: Sienkiewicza, Głębockiej i Sokołowskiej. Ponadto kolejarze zamkną ulicę Tunelową.

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poseł PiS Antoni Macierewicz miał złamać szereg przepisów drogowych podczas "rajdu" po centrum Warszawy. Polityk pytany o sprawę w Telewizji Republika stwierdził, że rozmawiał przez telefon, kiedy samochód stał, a nie podczas jego prowadzenia. Podkreślił, że jest do dyspozycji organów prowadzących czynności. Nie odniósł się jednak do innych sytuacji udokumentowanych przez media - np. do wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub jazdy po buspasie.

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego zderzył się z łosiem, który wbiegł na drogę krajową nr 48 pod Białobrzegami. Pojazd wjechał w drzewo. Na szczęście podróżującym autem nic się nie stało. Zwierzę nie przeżyło wypadku. Policja apeluje o ostrożność.

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

Źródło:
PAP

Polka i dwoje Ukraińców usłyszało zarzuty związane z handlem ludźmi i zmuszaniem pięciu obywateli Kolumbii do niewolniczej pracy w zakładzie mięsnym w Radomiu. Akt oskarżenia w tej sprawie prokuratura skierowała do miejscowego sądu – poinformował p.o. prokuratora rejonowego w Radomiu Cezary Ołtarzewski.

"Zmuszali do niewolniczej pracy". Jest akt oskarżenia

"Zmuszali do niewolniczej pracy". Jest akt oskarżenia

Źródło:
PAP

Gepardzica Wilma z warszawskiego zoo zamelduje się w Grecji. Spędzi tam emeryturę. Tak postanowił koordynator gatunku. Gepard to najszybsze zwierzę lądowe na świecie, podczas polowania rozpędza się do ponad 100 kilometrów na godzinę.

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Źródło:
PAP

Czekają na wpisy ocen, obrony, wymieniają się pismami z uczelnią. Nie wiedzą, które semestry mają zaliczone. Sytuacja studentów byłego Collegium Humanum (dzisiaj Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia) wciąż jest niepewna, choć zaczął się już nowy rok akademicki. Część zdecydowała się na pozew zbiorowy. Rzecznik Praw Obywatelskich zapewnia, że na bieżąco monitoruje sytuację.

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Źródło:
tvnwarszawa.pl