Pranie brudnych pieniędzy, oszustwa i fikcyjne faktury. Zatrzymani mają związki z agencją pracy dla cudzoziemców

Autor:
kk/r
Źródło:
PAP
Zatrzymania podejrzanych o pranie brudnych pieniędzy
Zatrzymania podejrzanych o pranie brudnych pieniędzy
Izba Administracji Skarbowej w Warszawie
Izba Administracji Skarbowej w WarszawieZatrzymania podejrzanych o pranie brudnych pieniędzy

Pięć osób zatrzymano w śledztwie dotyczącym prania brudnych pieniędzy oraz innych przestępstw podatkowych. Podejrzani byli związani z agencją pośrednictwa pracy, zatrudniającą pracowników tymczasowych z zagranicy. Z ustaleń funkcjonariuszy skarbówki wynika, że wartość wystawionych fikcyjnych faktur przekroczyła 40 milionów złotych.

Śledztwo w sprawie przestępstw podatkowych prowadzi Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy pod nadzorem Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga. Funkcjonariusze MUCS zatrzymali pięć osób. W czynnościach wspierała ich grupa realizacyjna Ministerstwa Finansów. W tym samym czasie przeprowadzone zostały przeszukania pięciu mieszkań podejrzanych na terenie Warszawy oraz siedzib powiązanych z nimi spółek.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty związane z oszustwami podatkowymi, posługiwaniem się fikcyjnymi fakturami oraz praniem brudnych pieniędzy. Cała piątka ma zdaniem śledczych związek z agencją zatrudnienia, zajmującą się rekrutacją pracowników tymczasowych z Ukrainy i Białorusi. - W latach 2018-19 jej działalność obejmowała teren całego kraju - podaje Justyna Pasieczyńska, rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Dwie osoby trafiły do aresztu

Dwie z pięciu zatrzymanych osób zostały tymczasowo aresztowane na trzy miesiące. W śledztwie przesłuchano już ponad 130 świadków. - Analizy naszych ekspertów wskazują, że działalność agencji naraziła Skarb Państwa na straty w wysokości co najmniej 13 milionów złotych - przekazała rzeczniczka. Chodziło między innymi o niewystawianie faktur oraz pozyskiwanie tak zwanych faktur kosztowych od współpracujących z agencją podmiotów i posługiwanie się nimi przed urzędami podatkowymi. Wartość fikcyjnych faktur przekroczyła 40 milionów złotych.

Śledztwo ma charakter rozwojowy i możliwe są kolejne zatrzymania.

Autor:kk/r

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Izba Administracji Skarbowej w Warszawie

Pozostałe wiadomości