Zdjęli stuletnie polichromie ze ścian zabytkowej willi. Wrócą tam po renowacji

Polichromie zostaną odnowione
Rewitalizacja zabytkowej willi przy Modlińskiej
Źródło: Urząd m.st. Warszawy
Główki aniołków, meandry, rozety i pęki kwiatów - polichromie z początku XX wieku znalezione w zabytkowej willi przy Modlińskiej przejdą renowację. Ze względu na zły stan budynku, malowidła zostały zdjęte ze ścian i przeniesione do pracowni, gdzie będą konserwowane.

Ponadstuletnie polichromie przeznaczone do renowacji zostały odkryte przez pracowniczkę Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków podczas oględzin willi. Ze względu na zły stan techniczny budynku malowidła przejdą konserwację poza nim, w pracowni. "Najpierw odpowiednio przygotowano ściany. Po wstępnym oczyszczeniu z wtórnych warstw farby malowidła wzmocniono specjalistycznymi preparatami oraz zabezpieczono powierzchnię bibułką japońską i bawełnianymi gazami. Po wykonaniu konstrukcji usztywniającej odcięto tynk z malowidłami wraz z trzciną i deskowaniem" - wyjaśnia w komunikacie Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków. Po zakończonej renowacji polichromie wrócą do budynku przy Modlińskiej.

"Wysoki poziom artystyczny"

Jak informuje biuro konserwatora, malowidła powstały na początku XX wieku na zlecenie właściciela wilii Leona Hajdzionego. Najprawdopodobniej polichromie zostały zamalowane w latach 20. i 30. XX w., gdy Hajdziony stracił majątek na rzecz Skarbu Państwa, a budynek stał się ośrodkiem dla "moralnie zaniedbanych kobiet", które znajdowały tam schronienie i mogły nauczyć się nowego zawodu.

Po odkryciu malowideł w 2016 roku zlecono badania konserwatorskie, które wykazały, że większość pomieszczeń oraz klatka schodowa jest nimi pokryta. Jak wskazuje Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków, szczególnie ciekawe i na wysokim poziomie artystycznym są malowidła znajdujące się na klatce schodowej. Przedstawiają główki aniołków, meandry, rozety i pęki kwiatów.

Remont willi przy Modlińskiej

Obecnie w budynku przy Modlińskiej 257 trwa remont. Prowadzone są prace przy wzmacnianiu fundamentów i budowie instalacji oraz trwa tynkowanie ścian zewnętrznych lewej oficyny. Zdemontowane zostały trzy z istniejących czterech pieców kaflowych. Dwa z nich zostaną zrekonstruowane. Materiałem wykończeniowym będą odzyskane, nieuszkodzone kafle.

Wyremontowane budynki będą przeznaczone na potrzeby centrum lokalnego z funkcjami kulturalno-oświatowymi. Urzędnicy zapowiadają, że remont zakończy się jesienią 2024 roku.

Zabytek składa się z budynku głównego i dwóch parterowych oficynek. Od 1914 do 1921 roku parter willi mieścił szkołę, pocztę oraz posterunek policji. Po 1921 roku budynek został przejęty przez Skarb Państwa i zaadoptowany na ośrodek "Przystań" dla młodych prostytutek. Dziewczęta po leczeniu w szpitalu św. Łazarza, trafiały na Modlińską, gdzie uczyły się ogrodnictwa, prania, gotowania, haftu, szycia i tkactwa. Dzięki nowym umiejętnością mogły wyjść z ubóstwa i uzależnień. W czasie II wojny światowej willa przy ul. Modlińskiej była również magazynem broni dla Armii Krajowej i schronieniem dla Żydów.

Budynki przetrwały wojnę. W latach 50. XX wieku ulokowano w nich Państwowy Dom Specjalny dla przewlekle chorych, a od 1960 roku Państwowy Dom Pomocy Społecznej dla dorosłych. Potem budynki pełniły funkcje usługowe – działał tam sklep z narzędziami, biblioteka.

Czytaj także: