"Narodził się od niewinnego pomysłu". "Pokój na lato" bawi i uczy od 10 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Pokój na lato ma 10 latPokój na lato / Facebook

Koncertem zespołu Mikromusic z gościnnym udziałem Julii Pietruchy i Miuosha zainauguruje działalność "Pokój na lato", czyli letnia rezydencja kulturalno-kawiarniana Muzeum Powstania Warszawskiego. Drewniany pawilon będzie działał do końca wakacji. W programie głównie muzyka, dyskusje, warsztaty.

W tym roku tymczasowy pawilon na zielonej skarpie obok muzeum świętuje swoje 10-lecie.

- Narodził się od niewinnego pomysłu wypełnienia jedynej zielonej przestrzeni w promieniu kilkuset metrów tymczasową konstrukcją letnią, jako przygotowania do rozbudowy Muzeum Powstania Warszawskiego. Pandemia bardzo zaszkodziła rozbudowie, która rozciągnęła się w czasie. Nagle okazało się, że "Pokój na lato" jest dla nas ważniejszy niż rozbudowa. Pawilon, który stanie tu w przyszłości, został zaprojektowany według doświadczeń "Pokoju na lato", on stał się referencją - mówił o początkach koncepcji i jej ewolucji Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Funkcja terapeutyczna

A jego zastępca wyjaśniał genezę nazwy i jej nowy kontekst, którego nadała wojna w Ukrainie. - Kiedy zaczynaliśmy, w nazwie "Pokój na lato" była gra słów, która wydawała nam się zabawna, bo "pokój" po polsku oznacza miejsce, ale też stan ducha. Wtedy wydawało się, że to komentarz, uzupełnienie historii, którą opowiadamy po drugiej stronie muru, gdzie mówimy o historii tragicznej i angażującej. Po latach historia dopisała nieoczekiwaną puentę do tej gry słów, dlatego że wojna jest czymś, czego się obawiamy - wyjaśniał Dariusz Gawin, wicedyrektor muzeum.

Stąd też hasło przewodnie tegorocznej edycji, czyli "Pokój na czas niepokoju", i jej symbol - gołąbek.

- Tegoroczny Pokój jest próbą odpowiedzenia i pokazania, że my, warszawiacy, odczuwamy różne lęki i niepokoje, martwimy się o to, co będzie w przyszłości. Pokój jest próbą wciągnięcia nas w świat rozrywki i zabawy, ale też ma funkcję terapeutyczną - uzupełnił Ołdakowski.

Pawilon jest lekki, efemeryczny, co roku rozmontowywany, ale to już solidna, zakorzeniona tradycja, wpisana w kulturalny pejzaż Warszawy

Muzyka i rozmowy

Ale nim zacznie się terapia, odbędzie się huczne otwarcie, podczas którego zagra świętujący 20-lecie zespół Mikromusic, wspierany wokalnie przez Julię Pietruchę i Miuosha. W kolejnych odsłonach muzycznych "Pokoju na lato" zagrają: Miętha, Frank Leen, Rubens i Daria ze Śląska. - Ten rok jest dla mnie ważny, bo to rok, w którym wydaję drugi album. Nie mogę się doczekać koncertu - zagram na nim także nowe piosenki, a wszystko, co wiąże się z nowością, jest dla mnie ekscytujące. Przebieram nogami - cieszył się Rubens.

W programie zaplanowano kilka cykli spotkań. "Już nigdy nie będzie takiego lata" - to tytuł dyskusji na temat sztucznej inteligencji, klimatu i wojny, które poprowadzi Olga Drenda. Goście i gościnie Mateusza Adamczyka będą rozmawiać o emocjach w języku ("Łączę wyrazy"). Na tematyke samorozwoju spojrzą krytycznym okiem rozmówcy i rozmówczynie Justyny Dżbik-Kluge ("Mity w które uwierzyliśmy"). Dziennikarka porozmawia także z autorkami książek wydanych w ostatnim czasie przez WAB. Szanse i zagrożenia, które przynosi sztuczna inteligencja, będą przedmiotem rozważań osób zaproszonych przez autorki podcastu Techstorie: Sylwię Czubkowską i Joannę Sosnowską ("Aj, to AI! by Techstorie").

- Błędem w myśleniu o technologiach jest przekonanie, że są to tylko opowieści o przyszłości. Technologie są bardzo mocno osadzone w tym, co tu i teraz, oraz w naszej przeszłości. Będziemy rozmawiali o tym, co nam technologia zrobiła, co nam robi dzisiaj i jak możemy się do przygotować do zmiany - zapowiada Sylwia Czubkowska.

Ponieważ "Pokój na lato" to także wegetariańska kuchnia, w programie nie mogło zabraknąć spotkań dotyczących kulinariów ("Kuchnia od kuchnia"). Odpowiadać będzie za nie Natalia Mętrak-Ruda.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, ale niektóre będą wymagać rejestracji

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Pokój na lato / Facebook

Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od trzeciego sierpnia przy ulicy Marywilskiej miało działać tymczasowe targowisko z 800 kontenerami i parkingiem na 400 samochodów. Tak się nie stanie. Nowy termin nie jest znany. Spółka Marywilska 44 zamieściła w tej sprawie komunikat.

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W Siedlcach doszło do pościgu niczym z filmów akcji. Jego bilans to poszkodowany policjant i dwa zniszczone radiowozy. Kierowca bmw zatrzymał się dopiero na blokadzie. Okazało się, że miał się czego obawiać.

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały częściowo otwarte, polecają się do odwiedzania. Zobaczyć można wystawę czasową, a także wysłuchać koncertów chopinowskich czy wziąć udział w Festiwalu Strefa Ciszy. Muzeum wprowadziło czasowo niższe ceny za wstęp.

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Do stołecznego ogrodu zoologicznego zawitali nowi mieszkańcy. To dwie pary zwisogłówek koroniastych. Są jednymi z najmniejszych papug na świecie. Odpoczywają i śpią w specyficzny sposób. W kwestii żywienia nie pogardzą owocami.

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy pomogli 15-latkowi, który zatruł się alkoholem. Miał dwa promile we krwi. Po ocuceniu awanturował się, odebrała go matka.

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana. Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące spowodowania wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wyszedł z więzienia, gdzie odbywał wyrok za kradzież i jeszcze tego samego dnia ukradł rower należący do 14-letniego chłopca i został zatrzymany.

Wolnością cieszył się kilka godzin

Wolnością cieszył się kilka godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2, w pobliżu węzła Opacz, doszło do zderzenia busa i samochodu ciężarowego. "Jedna osoba poszkodowana" - poinformowano w komunikacie, opublikowanym w mediach społecznościowych OSP Raszyn.

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas patrolowania rejonu ulicy Gołkowskiej strażnicy miejscy zauważyli, że ktoś skacze do Jeziorka Czerniakowskiego z mostu. Okazało się, że chętnych do kąpieli w niedozwolonym miejscu było więcej.

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Sielice koło Sochaczewa tir z naczepą zablokował drogę krajową numer 50. Służby miały problem z usunięciem pojazdu.

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cierpliwość mieszkańców Górnego Mokotowa po raz kolejny zostaje wystawiona na próbę. Tramwaje znikną z ulicy Puławskiej na cały miesiąc. To przez rozpoczynającą się budowę torowiska Rakowieckiej. W tym czasie zawieszona zostanie także oddana w maju linia na Sielce.

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agresywne zachowanie 45-latka na pokładzie samolotu z Londynu do Kowna sprawiło, że kapitan podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku w Modlinie. Interweniowali strażnicy graniczni.

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24