Poczta Polska wystawia na licytację kolejną działkę na Woli. Działacze Platformy chcą kontroli w spółce

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Działka Poczty Polskiej przy Worcella ma trafić na licytację
Działka Poczty Polskiej przy Worcella ma trafić na licytację
Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
Działka Poczty Polskiej przy Worcella ma trafić na licytacjęMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Działacze warszawskich struktur Platformy Obywatelskiej domagają się wyjaśnień od rządzących w sprawie planowanej licytacji nieruchomości Poczty Polskiej przy ulicy Worcella na Woli. Dzielnica starała się o to, aby część tej działki została przeznaczona pod budowę szkoły.

Na stronie internetowej Poczty Polskiej pojawiła się informacja o wystawieniu na aukcję działki o powierzchni bisko 3,4 hektara przy ulicy Worcella na Odolanach. Jej cenę wywoławczą ustalono na 140 milionów złotych. Licytację zaplanowano na 1 czerwca.

"Działka posiada nieregularny kształt. Teren płaski, porośnięty roślinnością trawiastą oraz pojedynczymi drzewami, podjazdy i parkingi utwardzone asfaltem. Nieruchomość zabudowana kompleksem budynków magazynowych, biurowych, przemysłowych oraz technicznych. Budynki stanowią własność Poczty Polskiej S.A. z aranżacją na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej najemców (warsztatów samochodowych, magazynów technicznych). Plac użytkowany jako parking dla samochodów osobowych, autokarów oraz jako przestrzeń manewrowa. Niektóre z budynków nie są użytkowane" - czytamy w opisie działki na stronie Poczty Polskiej.

Zaznaczono w nim też, że "w odniesieniu do przedmiotowej nieruchomości występują roszczenia byłych właścicieli na podstawie Dekretu o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy".

Dzielnica chce wybudować szkołę

Jak wskazują działacze Platformy Obywatelskiej z Warszawy, rządzący zapowiadali, że na działce powstaną tanie mieszkania dla młodych, w ramach programu "Mieszkanie+", a część z niej miała trafić do samorządu, by powstała tam szkoła. - Konieczna jest kontrola i ustalenie przede wszystkim, kto przekonał zarząd poczty do sprzedaży nieruchomości - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Marcin Kierwiński, przewodniczący warszawskiej PO.

Z kolei jak przypomniał burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski, pomysł przekazania dzielnicy części tej nieruchomości pod budowę szkoły popierała nie tylko w oficjalnym stanowisku rada dzielnicy. Poparcie deklarował także wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Władze dzielnicy obawiają się, że decyzja Poczty Polskiej o sprzedaży działki niweczy plany budowy szkoły. "Przeznaczenie nieruchomości w tej części Odolan pod usługi publiczne, w tym usługi oświaty było nawet przedmiotem poprawek, jakie dzielnica zgłosiła do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Odolan" - czytamy w komunikacie.

Działka Poczty Polskiej przy WorcellaPoczta Polska

Poczta znalazła kupca na działkę w pobliżu

W ubiegłym roku Poczta Polska szukała kupca dla innej działki w pobliżu. Chodziło o 2,4 hektara przy ulicy Sowińskiego. Nieruchomość trafiła na licytację z ceną wywoławczą 110 milionów złotych. Wygrał ją deweloper - firma Matexi Polska Sp. z o.o., która zaoferowała nieco ponad 113 milionów. Początkowo Poczta Polska próbowała utajnić, kto złożył najkorzystniejszą ofertę, zasłaniając się tajemnicą handlową. Na samą licytację nie wpuszczono osób z zewnątrz, w tym dziennikarzy. Ostatecznie dane firmy ujawnił prezes Poczty Polskiej Krzysztof Falkowski w odpowiedzi na interwencję posła Koalicji Obywatelskiej Michała Szczerby.

Wcześniej plany wobec działki przy Sowińskiego były inne. Miało tam powstać 450 mieszkań na wynajem po niższych niż rynkowe cenach w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego Mieszkanie+. - Cieszę się, że to właśnie na gruntach Poczty Polskiej, jako pierwszej spółki Skarbu Państwa, rozpocznie się realizacja inwestycji - mówił w lipcu 2017 roku minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Żadne mieszkania z rządowego programu tam jednak nie powstały. Jak tłumaczyła przedstawicielka PFR Nieruchomości (wcześniej z BGK Nieruchomości), z którym Poczta Polska podpisała umowę inwestycyjną, wynikało to z "nieuregulowanego stanu prawnego nieruchomości".

Jak ustaliła "Gazeta Stołeczna", firma Matexi niedawno złożyła w stołecznym ratuszu wniosek o rozbiórkę istniejących zabudowań.

Działka Poczty Polskiej przy Sowińskiego Poczta Polska

Autorka/Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl