Poczta Polska wystawia na licytację kolejną działkę na Woli. Działacze Platformy chcą kontroli w spółce

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Działka Poczty Polskiej przy Worcella ma trafić na licytację
Działka Poczty Polskiej przy Worcella ma trafić na licytację
Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
Działka Poczty Polskiej przy Worcella ma trafić na licytacjęMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Działacze warszawskich struktur Platformy Obywatelskiej domagają się wyjaśnień od rządzących w sprawie planowanej licytacji nieruchomości Poczty Polskiej przy ulicy Worcella na Woli. Dzielnica starała się o to, aby część tej działki została przeznaczona pod budowę szkoły.

Na stronie internetowej Poczty Polskiej pojawiła się informacja o wystawieniu na aukcję działki o powierzchni bisko 3,4 hektara przy ulicy Worcella na Odolanach. Jej cenę wywoławczą ustalono na 140 milionów złotych. Licytację zaplanowano na 1 czerwca.

"Działka posiada nieregularny kształt. Teren płaski, porośnięty roślinnością trawiastą oraz pojedynczymi drzewami, podjazdy i parkingi utwardzone asfaltem. Nieruchomość zabudowana kompleksem budynków magazynowych, biurowych, przemysłowych oraz technicznych. Budynki stanowią własność Poczty Polskiej S.A. z aranżacją na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej najemców (warsztatów samochodowych, magazynów technicznych). Plac użytkowany jako parking dla samochodów osobowych, autokarów oraz jako przestrzeń manewrowa. Niektóre z budynków nie są użytkowane" - czytamy w opisie działki na stronie Poczty Polskiej.

Zaznaczono w nim też, że "w odniesieniu do przedmiotowej nieruchomości występują roszczenia byłych właścicieli na podstawie Dekretu o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy".

Dzielnica chce wybudować szkołę

Jak wskazują działacze Platformy Obywatelskiej z Warszawy, rządzący zapowiadali, że na działce powstaną tanie mieszkania dla młodych, w ramach programu "Mieszkanie+", a część z niej miała trafić do samorządu, by powstała tam szkoła. - Konieczna jest kontrola i ustalenie przede wszystkim, kto przekonał zarząd poczty do sprzedaży nieruchomości - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Marcin Kierwiński, przewodniczący warszawskiej PO.

Z kolei jak przypomniał burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski, pomysł przekazania dzielnicy części tej nieruchomości pod budowę szkoły popierała nie tylko w oficjalnym stanowisku rada dzielnicy. Poparcie deklarował także wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Władze dzielnicy obawiają się, że decyzja Poczty Polskiej o sprzedaży działki niweczy plany budowy szkoły. "Przeznaczenie nieruchomości w tej części Odolan pod usługi publiczne, w tym usługi oświaty było nawet przedmiotem poprawek, jakie dzielnica zgłosiła do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Odolan" - czytamy w komunikacie.

Działka Poczty Polskiej przy WorcellaPoczta Polska

Poczta znalazła kupca na działkę w pobliżu

W ubiegłym roku Poczta Polska szukała kupca dla innej działki w pobliżu. Chodziło o 2,4 hektara przy ulicy Sowińskiego. Nieruchomość trafiła na licytację z ceną wywoławczą 110 milionów złotych. Wygrał ją deweloper - firma Matexi Polska Sp. z o.o., która zaoferowała nieco ponad 113 milionów. Początkowo Poczta Polska próbowała utajnić, kto złożył najkorzystniejszą ofertę, zasłaniając się tajemnicą handlową. Na samą licytację nie wpuszczono osób z zewnątrz, w tym dziennikarzy. Ostatecznie dane firmy ujawnił prezes Poczty Polskiej Krzysztof Falkowski w odpowiedzi na interwencję posła Koalicji Obywatelskiej Michała Szczerby.

Wcześniej plany wobec działki przy Sowińskiego były inne. Miało tam powstać 450 mieszkań na wynajem po niższych niż rynkowe cenach w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego Mieszkanie+. - Cieszę się, że to właśnie na gruntach Poczty Polskiej, jako pierwszej spółki Skarbu Państwa, rozpocznie się realizacja inwestycji - mówił w lipcu 2017 roku minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Żadne mieszkania z rządowego programu tam jednak nie powstały. Jak tłumaczyła przedstawicielka PFR Nieruchomości (wcześniej z BGK Nieruchomości), z którym Poczta Polska podpisała umowę inwestycyjną, wynikało to z "nieuregulowanego stanu prawnego nieruchomości".

Jak ustaliła "Gazeta Stołeczna", firma Matexi niedawno złożyła w stołecznym ratuszu wniosek o rozbiórkę istniejących zabudowań.

Działka Poczty Polskiej przy Sowińskiego Poczta Polska

Autorka/Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

W wielu miejscach na drodze krajowej numer 7 trwają teraz prace budowlane. Czasami kierowcy mają z tym problem. Tylko jednego dnia, w jednym powiecie, na przebudowywanych odcinkach doszło do czterech groźnych zdarzeń drogowych z udziałem w sumie ośmiu aut. Policja apeluje o ostrożność.

Cztery wypadki jednego dnia na przebudowywanej drodze

Cztery wypadki jednego dnia na przebudowywanej drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy pod Konstancinem-Jeziorną walczyli z pożarem dachu domu w zabudowie bliźniaczej. Nasz reporter dowiedział się, że przyczyną było uderzenie pioruna. W akcji udział brało 10 zastępów straży pożarnej.

Po uderzeniu pioruna palił się dach domu

Po uderzeniu pioruna palił się dach domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po policyjnej interwencji obezwładniony już mężczyzna trafił do szpitala. Tam po podaniu leków, mimo reanimacji, zmarł. O zdarzeniu poinformowano prokuraturę, Biuro Spraw Wewnętrznych Policji oraz wydziały kontroli komendy głównej i komendy stołecznej. Została zlecona sekcja zwłok.

Mężczyzna zatrzymany przez policjantów zmarł w szpitalu

Mężczyzna zatrzymany przez policjantów zmarł w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Andrzej Z., były wójt Raszyna został oskarżony o przekroczenie uprawnień związanych z dysponowaniem gminnymi nieruchomościami. Miał też nie dopełnić związanych z tym obowiązków. Chodzi o ośrodek zdrowia.

Były wójt stanie przed sądem. Z powodu ośrodka zdrowia

Były wójt stanie przed sądem. Z powodu ośrodka zdrowia

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski wystosował list do organizatorów wypoczynku wakacyjnego z apelem, aby zwrócili oni uwagę na problem fentanylu. W Polsce do tej pory po tym narkotyku zmarły co najmniej cztery osoby - w lutym trzy w Żurominie (Mazowsze), a pod koniec zeszłego roku jedna w Poznaniu.

List wojewody mazowieckiego do organizatorów letniego wypoczynku. W sprawie fentanylu

List wojewody mazowieckiego do organizatorów letniego wypoczynku. W sprawie fentanylu

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Był w toalecie, gdy autobus z jego kolegami odjechał. Chłopiec został sam w Miejscu Obsługi Pasażerów przy S7. Poprosił o pomoc przypadkową osobę. Przyjechali policjanci, wrócił też wycieczkowy autobus.

Odjechali bez jednego uczestnika szkolnej wycieczki

Odjechali bez jednego uczestnika szkolnej wycieczki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata oraz zadośćuczynienie w kwocie 28 tysięcy złotych - to wyrok dla kierowcy, który śmiertelnie potrącił na przejściu dla pieszych sześcioletnią dziewczynkę. W wypadku poszkodowane zostały również ciotka i młodsza siostra dziewczynki. Wymiar kary został uzgodniony z pełnomocnikiem pokrzywdzonych.

Sześciolatka zginęła pod kołami autobusu. Kierowca skazany bez procesu

Sześciolatka zginęła pod kołami autobusu. Kierowca skazany bez procesu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie interwencje strażników granicznych w samolotach na Lotnisku Chopina. W pierwszym przypadku pasażer musiał opuścić pokład w asyście jeszcze przed wylotem do Madrytu. W drugim inny pasażer został wyprowadzony z samolotu, który przyleciał ze Stambułu.

Jednego wyprowadzili z samolotu przed odlotem, drugiego po przylocie

Jednego wyprowadzili z samolotu przed odlotem, drugiego po przylocie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zielony teren pomiędzy ulicami: Łowicką, Wiktorską i Jana Józefa Lipskiego to już oficjalnie skwer imienia Wojciecha Młynarskiego.

Wojciech Młynarski ma w Warszawie swój skwer

Wojciech Młynarski ma w Warszawie swój skwer

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na popularnym portalu społecznościowym znalazł ofertę sprzedaży trzech biletów na mecze rozgrywane w czasie Euro 2024. Wpłacił całą kwotę i wtedy oferta zniknęła, podobnie jak sprzedający.

Kupił w sieci bilety na Euro 2024, ale mecze obejrzy w telewizji

Kupił w sieci bilety na Euro 2024, ale mecze obejrzy w telewizji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka zatrzymali 32-latka, podejrzanego o znęcanie się nad konkubiną. Mężczyzna był również agresywny podczas policyjnej interwencji. Miał wymusić na funkcjonariuszach zaniechanie wykonywania obowiązków służbowych oraz naruszyć ich nietykalność.

Znęcał się nad partnerką, był agresywny wobec policjantów

Znęcał się nad partnerką, był agresywny wobec policjantów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Mińskiem Mazowieckim zderzyły się dwa samochody osobowe. Jedna osoba trafiła do szpitala, druga jest reanimowana. Na miejscu pracuje straż pożarna.

Zderzenie dwóch aut. Jedna osoba reanimowana, druga w szpitalu

Zderzenie dwóch aut. Jedna osoba reanimowana, druga w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Rembertowie zderzyły się pojazd ciężarowy oraz samochód osobowy. Drugi z nich dachował. Na miejscu zjawiły się służby. Na szczęście nikt nie potrzebował pomocy medycznej.

Dachował po zderzeniu z ciężarówką

Dachował po zderzeniu z ciężarówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca na widok radiowozu nagle przyspieszył. Gdy został zatrzymany, okazało się, że jest pod wpływem narkotyków. Testy wykazały, że były to amfetamina, kokaina i opiaty.

Był trzeźwy, ale za to pod wpływem amfetaminy, kokainy i opiatów

Był trzeźwy, ale za to pod wpływem amfetaminy, kokainy i opiatów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W liczącym kilkanaście stron oświadczeniu wolontariusze szczegółowo odnieśli się do wyników kontroli przeprowadzonej po ich skardze w schronisku na Paluchu. Twierdzą, że wystąpienie pokontrolne zostało oparte na "wybiórczo dobranym materiale dowodowym".

Brak kontroli nad zbiórkami pieniędzy i skargi pracowników. Wolontariusze reagują na zarzuty  po kontroli w schronisku

Brak kontroli nad zbiórkami pieniędzy i skargi pracowników. Wolontariusze reagują na zarzuty po kontroli w schronisku

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Zniszczony, pokryty graffiti autobus miejski na krakowskich numerach rejestracyjnych od kilku miesięcy "straszy" na błoniach Stadionu Narodowego. Mieszkańcy składają w tej sprawie skargi, ale przedstawiciele operatora obiektu rozkładają ręce, bo parking jest ogólnodostępny. Sprawę przekazano straży miejskiej.

Porzucony i zdewastowany autobus przed Stadionem Narodowym

Porzucony i zdewastowany autobus przed Stadionem Narodowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy jednego z bloków komunalnych w Piasecznie dostali astronomiczne rachunki za ogrzewanie. Jedna z mieszkanek za 13-metrowe mieszkanie musi zapłacić ponad 20 tysięcy złotych. - Jesteśmy załamani - mówi Barbara Kosmala. Problemy pojawiły się, gdy wzrosły ceny gazu. Gmina zapewnia, że rozpatrzy indywidualne wnioski mieszkańców i wypracuje formułę ulg.

Za ogrzewanie 13-metrowego mieszkania komunalnego musi zapłacić ponad 20 tysięcy złotych. Sąsiedzi podobnie

Za ogrzewanie 13-metrowego mieszkania komunalnego musi zapłacić ponad 20 tysięcy złotych. Sąsiedzi podobnie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24, TVN24

15-letni chłopak na quadzie wjechał w zamkniętą bramę wjazdową do przedszkola. W stanie ciężkim trafił do szpitala.

"15-latek jechał quadem bez kasku. Uderzył w zamkniętą bramę przedszkola"

"15-latek jechał quadem bez kasku. Uderzył w zamkniętą bramę przedszkola"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W garażu podziemnym Galerii Północnej na poziomie -1 zapalił się samochód. Ogień został ugaszony. Trwa oddymianie.

Pożar na parkingu i ewakuacja centrum handlowego

Pożar na parkingu i ewakuacja centrum handlowego

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Stołeczni wodociągowcy wspólnie ze służbami biorą udział w ćwiczeniach Sokrates-24, które potrwają do wtorku. Ich celem jest sprawdzenie skuteczności działań spółki w razie zagrożeń.

"Całe Filtry obstawione wojskiem uzbrojonym po zęby i policją"

"Całe Filtry obstawione wojskiem uzbrojonym po zęby i policją"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl, Kontakt 24