Najnowsze

Pięć osób zatrzymanych w związku z reprywatyzacją. Zarzuty dla byłego burmistrza Włoch

Najnowsze

Autor:
dg/r/kwoj
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
TVN24CBA

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali jednego z warszawskich developerów, pracownika ratusza, radcę prawnego oraz osobę zajmującą się handlem roszczeniami. Zarzuty usłyszy również Artur W. - były burmistrz Włoch, zatrzymany wcześniej w związku z innym śledztwem.

Jak przekazuje CBA, zatrzymanych przewieziono do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, gdzie usłyszą zarzuty udzielenia korzyści majątkowych warszawskim urzędnikom. Agenci przeszukali także mieszkania zatrzymanych oraz jedną z kancelarii prawnych na terenie województwa mazowieckiego.

CBA poinformowało, że zarzut wręczenia korzyści majątkowej w tym śledztwie usłyszy także, zatrzymany do innego postępowania, były burmistrz Włoch Artur W.

Dwa dni temu w związku ze śledztwem prowadzonym w sprawie Artura agenci z CBA na polecenie prokuratury weszli do biura urzędu wojewódzkiego, gdzie zabezpieczyli dokumentację.

Sprawa Artura W.

Pod koniec października ubiegłego roku Artur W., były burmistrz Włoch, został zatrzymany na gorącym uczynku tuż po przyjęciu 200 tysięcy złotych łapówki.

Według CBA, Artur W. wziął pieniądze od przedsiębiorcy budowlanego Sabriego B. W zamian za łapówki miał wydawać korzystne dla dewelopera decyzje administracyjne.

Prokuratura przedstawiła Arturowi W. zarzut przyjęcia korzyści majątkowej w postaci pieniędzy w kwocie 200 tysięcy złotych w związku z pełnieniem funkcji publicznej. Podejrzany nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i odmówił złożenia wyjaśnień.

Na początku listopada rada dzielnicy Włochy podjęła decyzję o odwołaniu Artura W. ze stanowiska burmistrza. Wyrzucono go także z Platformy Obywatelskiej.

70 śledztw w sprawie reprywatyzacji

Funkcjonariusze warszawskiej delegatury CBA prowadzą obecnie pod nadzorem prokuratury około 70 śledztw dotyczących przestępstw związanych z reprywatyzacją w Warszawie, które dotyczą blisko 200 nieruchomości.

Jak podkreśla CBA, śledczy cały czas pracują nad zgromadzonym materiałem, a lista podejrzanych osób nie jest zamknięta.

CBA informuje, iż osoby, które udzielały korzyści majątkowej lub osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną, w szczególności - urzędnikom  - w ramach prowadzonych postępowań reprywatyzacyjnych mogą uniknąć odpowiedzialności karnej, korzystając z tak zwanej klauzuli niekaralności.

Biuro podkreśla, że warunkiem uniknięcia odpowiedzialności karnej, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną, jest dobrowolne zawiadomienie organów powołanych do ścigania przestępstw.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy również o szczegółach zatrzymania byłego burmistrza Włoch Artura W.:

Zatrzymanie burmistrza Włoch przez CBA

Artur W. usłyszał zarzut przyjęcia łapówki
Artur W. usłyszał zarzut przyjęcia łapówkiTVN24
wideo 2/6

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Autor:dg/r/kwoj

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości