"Panie marszałku kochany". Rusza budowa, której domagał się poseł

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Rafał Trzaskowski przed podpisaniem umowy
Rafał Trzaskowski przed podpisaniem umowyTVN24
wideo 2/2
Rafał Trzaskowski przed podpisaniem umowyTVN24

Umowa podpisana. 117 milionów złotych będzie kosztował remont trzech zabytkowych budynków, w których pracować i grać będzie Sinfonia Varsovia. Główną atrakcją kompleksu ma być wielka sala koncertowa, ale na jej budowę pieniędzy na razie nie ma. Siedem lat temu inwestycja znalazła się nieco przypadkiem w centrum sejmowej awantury.

- Panie marszałku kochany, muzyka łagodzi obyczaje - rozpoczął swoje wystąpienie w grudniu 2016 poseł Michał Szczerba z Koalicji Obywatelskiej. Tak próbował zgłosić poprawkę do projektu budżetu na kolejny rok. Lobbował za tym, by rząd zaangażował się finansowo w budowę siedziby Sinfonii Varsovii. Nic nie wskórał. Marszałek Marek Kuchciński (Prawo i Sprawiedliwość) odebrał mu głos i wykluczył z obrad. To przelało czarę goryczy i stało się zarzewiem poważnego kryzysu parlamentarnego, a także obywatelskiego protestu przed Sejmem. Ale potem dyskusja kręciła się już tylko wokół kondycji polskiej demokracji, a orkiestra pozostała bez pieniędzy na siedzibę i salę koncertową.

Spektakularny i drogi projekt sprzed 13 lat

Projekt został wyłoniony w międzynarodowym konkursie architektonicznym jeszcze w 2010 roku. Wygrała pracownia Thomasa Puchera z Grazu, ale jej koncepcja szybko okazała się dla miasta finansowo nie do udźwignięcia. Budową przesuwano z roku na rok, wręcz można było odnieść wrażenie, że przy corocznej próbie szukania oszczędności siedziba Sinfonii Varsovii była, obok równie drogich stadionu Polonii Warszawa i obwodnicy śródmiejskiej, na krótkiej liście pierwszych "do odstrzelenia".

Wreszcie zdecydowano się podzielić inwestycję przy Grochowskiej 272 na dwa etapy: remont zabytkowych budynków dawnego Wydziału Weterynarii SGGW oraz budowę sali koncertowej na 1800 słuchaczy w głębi działki. W środę podpisano umowę na ten pierwszy, choć jeszcze niedawno nawet on był zagrożony.

- Dbamy o to, by kultura rozwijała się po obu stronach Wisły. Te zabytkowe budynki będą służyć Sinfonii Varsovii. Powstaną bardzo nowoczesne przestrzenie edukacyjne, sale prób i dwie małe sale koncertowe. W tym miejscu będzie można także spędzić czas wolny, bo planujemy księgarnię muzyczną - zapowiedział podczas uroczystości podpisania umowy z wykonawcą prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. - Wykonujmy pierwszy krok, żeby orkiestra, która niesie nazwę miasta w świat, miała godną siedzibę - dodał.

Trzaskowski zauważył, że od czasu wystąpienia Szczerby nic się nie zmieniło w kwestii finansowania inwestycji z budżetu państwa.

- Nigdzie na świecie wielkich inwestycji, typu metro czy stadion, samorządy nie budują same. Rządzący starają się je realizować albo do nich dopłacać, bo stolica służy całemu krajowi. W ostatni czasach, z wiadomych względów, ciężko u nas o takie inwestycje - zauważył gorzko prezydent Warszawy. I dodał, że Warszawa ma 117 milionów złotych na realizację pierwszego etapu. Środki na drugi są co prawda zapisane w Wieloletniej Prognozie Inwestycyjnej, ale to jeszcze o niczym nie przesądza. Kiedy zatem może ruszyć budowa sali, na którą czekają warszawscy melomani? - Patrząc na sytuację rynkową, trudno obiecać konkretną datę. Ale miejmy nadzieję, że znajdzie się rząd, który będzie chciał współfinansować tego typu inwestycję w stolicy - odpowiedział Rafał Trzaskowski.

Na początek remont trzech zabytkowych budynków

W umowie zapisano, że w ciągu dwóch lat wyremontowane zostaną budynek główny oraz dwa parterowe pawilony narożne od strony Grochowskiej. Na głębi działki pozostają jeszcze dwa historyczne obiekty, które w przyszłości będą flankować salę koncertową. Ale ich modernizacja zostanie przeprowadzona, wraz z jej budową, w drugim etapie. Inne budynki i przybudówki, która pojawiły na działce w czasach PRL-u, zostaną rozebrane.

Zaznaczony na zielono zakres działań I etapu inwestycji Sinfonia Varsovia Wizualizacja: Atelier Thomas Pucher

- Do zrobienia jest bardzo dużo - nie ukrywała Andżelika Cieślowska, prezeska zarządu Korporacji Budowlanej Doraco, która przeprowadzi prace. - Oprócz tego, że przywrócimy świetność zabytkowym obiektom, to wejdziemy także w grunt i zbudujemy serce techniczne. To będzie przestrzeń niewidoczna dla użytkowników, znajdą się tam systemy, dzięki którym budynek będzie klimatyzowany, w pełni sterowany - opowiadała Cieślowska. Przyznała, że "każda renowacja zabytku jest trudna". - Czekają nas rozmowy z konserwatorem, wiemy, że procedura przy takich inwestycjach jest bardziej skomplikowana. Cieszę się, że Doraco pozostawi po sobie kolejny ślad w stolicy, bo mamy za sobą budynek Smyka, a dzisiaj robimy Bank Gospodarstwa Krajowego - zauważyła.

Widok od ul. GrochowskiejAtelier Thomas Pucher
Widok na narożnik Grochowska/TerespolskaAtelier Thomas Pucher

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wizualizacja: Atelier Thomas Pucher

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl