Ogród Muzyki za wiszącym murem


Austriacki architekt Thomas Pucher zwyciężył w konkursie na projekt nowej siedziby orkiestry Sinfonia Varsovia. Dawne zabudowania SGGW przy ulicy Grochowskiej znikną w tajemniczym ogrodzie otoczonym wysokim murem, który... będzie unosił się w powietrzu.

Konkurs zakładał zaprojektowanie nie tylko sali koncertowej dla orkiestry, ale też centrum kulturalnego skupionego wokół siedziby Sinfonii Varsovii. Siedziby, na którą orkiestra czekała 25 lat.

"Szlachetny mur"

Jednogłośną decyzją jury wygrała koncepcja austriackiej pracowni Atelier Thomas Pucher. Projekt zatytułowany "Ogród muzyki" zakłada otoczenie całego terenu unoszącym się nad ziemią murem. Za nim ukryte będą zabytkowe budynki dawnego Instytutu Weterynarii, a także ogród i unikalna sala koncertowa. Mur tworzy pozorną granicę, ale "wisząc" nad ziemią, daje dostęp do ogrodu wszystkim, którzy zechcą się tam znaleźć.

- To szansa na przywrócenie murowi jego szlachetności, uwolnienie go od złych skojarzeń – komentował wizję na gorąco Bohdan Paczowski, przewodniczący jury - To bardzo ważne miejsce, które ma stworzyć klimat dzielnicy – podkreślał Paczowski.

Kompleks przy ulicy Grochowskiej będzie pełnił kilka różnych funkcji. Ma być nie tylko miejscem prezentacji muzyki poważnej i innych gatunków sztuki, ale też przestrzenią dla spędzania wolnego czasu, w której znajdą się multiteka, kawiarnia czy restauracja. - Będzie to miejsce otwarte dla ludzi i równocześnie miejsce pracy orkiestry – wyjaśniał Paczowski.

"Być w środku muzyki"

W projekcie samej sali zastosowano innowacyjne rozwiązania. Jest połączeniem dwóch rodzajów rozwiązań konstrukcyjnych stosowanych przy tworzeniu obiektów koncertowych: klasycznej prostokątnej sali i sali typu "winnica".

- Uzyskaliśmy w ten sposób salę koncertową, jakiej nie ma nigdzie indziej – zachwalał członek jury Eckhard Kahle, fizyk i akustyk.

Rzędy miejsc dla słuchaczy wiją się dookoła sali jak wstęgi, które gdzieniegdzie się stykają, innym razem się rozchodzą. Orkiestra jest doskonale widoczna ze wszystkich miejsc. Takie rozwiązanie pozwala łączyć efekt "bycia w środku muzyki" z nienaganną akustyką. - W każdym miejscu widowni będzie można usłyszeć wysokiej jakości dźwięk – zapewniał Eckhard Kahle.

Konkurs szansą na promocję

W konkursie wystartowało aż 349 pracowni z 46 krajów. - Zainteresowanie konkursem projektantów z tak wielu krajów to najlepsza promocja dla Warszawy – ocenił dyrektor orkiestry Janusz Marynowski.

Ostatecznie złożono 137 prac, które zakwalifikowano do I etapu konkursu. W jury konkursu zasiadali polscy i zagraniczni architekci, akustycy, konserwatorzy zabytków oraz muzycy orkiestry Sinfonia Varsovia.

Do drugiego etapu jury wybrało 10 projektów. Oprócz pierwszej nagrody, przyznano również 3 równorzędne II nagrody oraz 6 wyróżnień. Pula nagród wynosiła 556 tysięcy złotych.

Prawy brzeg kultury

Zwycięska koncepcja, która będzie realizowana przy Grochowskiej stanowi element szerszego projektu rozwijania oferty kulturalnej po prawej stronie Wisły.

- Praga ma być miejscem, w którym zechcemy się zatrzymać – podkreślała podczas konferencji towarzyszącej ogłoszeniu wyników konkursu prezydent miasta Hana Gronkiewicz-Waltz.

Siedziba orkiestry Sinfonia Varsovia dołączy do takich miejsc, jak powstające Muzeum Warszawskiej Pragi, Park Rzeźby na Bródnie, zmodernizowany Teatr Powszechny czy Centrum Promocji Kultury przy ul. Podskarbińskiej.

Własna siedziba po 25 latach

Zabytkowy budynek weterynarii na Grochowie wykupiło miasto. Musiało skorzystać z prawa pierwokupu, bo na teren dawnego Instytutu Weterynaryjnego przy Grochowskiej miała ochotę m.in. Wyższa Szkoła Handlu i Finansów Międzynarodowych. SGGW - poprzedni właściciel kompleksu - miała już nawet podpisaną umowę przedwstępną sprzedaży. Ostatecznie w marcu 2009 roku miasto wykupiło obiekt za 15 mln złotych, przeznaczając go dla Sinfonii Varsovii.

Tym samym najlepsza polska orkiestra symfoniczna, która występowała w najznakomitszych salach koncertowych na wszystkich kontynentach, po 25 latach tułaczki zyskała wreszcie własną siedzibę.

Wszystkie nadesłane prace można oglądać na wystawie pokonkursowej w Sinfonia Varsovia Centrum przy ul. Grochowskiej 272.

Wernisaż odbędzie się we wtorek, 16 listopada o godz. 19.00, a wystawa potrwa do 19 grudnia. 4 grudnia o godz. 12.00, również w SVC, odbędzie się publiczna debata pokonkursowa.

Joanna Smolińska roody

Źródło zdjęcia głównego: Atelier Thomas Pucher

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl