Obchody na placu Piłsudskiego, hymn dla "Niepodległej"

Aktualizacja:
Autor:
dg/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Uroczystości na placu Piłsudskiego
Uroczystości na placu PiłsudskiegoTVN24
wideo 2/5
TVN24Uroczystości na placu Piłsudskiego

Ze względu na obowiązujący stan epidemii tegoroczne oficjalne obchody Święta Niepodległości są skromniejsze niż w poprzednich latach. Mieszkańcy muszą się jednak przygotować na utrudnienia w ruchu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Okazją do zaakcentowania wspólnotowego wymiaru obchodów 11 listopada była akcja "Niepodległa do hymnu", w ramach której każdy mógł 11 listopada w samo południe przyłączyć się do wspólnego śpiewania Hymnu Państwowego. W Warszawie wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego było emitowane z dwóch miejsc: z placu Piłsudskiego oraz sprzed Zamku Królewskiego.

Przy Grobie Nieznanego Żołnierza obecni byli Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda, przedstawiciele rządu: Mateusz Morawiecki oraz szef MON Mariusz Błaszczak oraz marszałkowie Sejmu i Senatu: Elżbieta Witek i Tomasz Grodzki. Złożone zostały wieńce. Potem przedstawiciele władz przeszli przed pomnik Józefa Piłsudskiego. Tam odśpiewano pieśń I Brygady Legionów Polskich.

Obchody przy pomnikach

W ramach obchodów Święta Niepodległości rano strażnicy miejscy złożyli wieniec od prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego przy pomniku Wincentego Witosa przy placu Trzech Krzyży w Warszawie. Wcześniej w tym samym miejscu kwiaty złożyli wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski oraz prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz i poseł tego ugrupowania Dariusz Klimczak.

Po godzinie 10 rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka podała, że prezydent stolicy złożył wieńce przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

 

Obchody z udziałem prezydenta

Uroczystości z udziałem prezydenta RP rozpoczęły się po godzinie 9. Andrzej Duda złożył wieńce przy pomnikach ojców polskiej niepodległości: Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego.

Przed godziną 10 pojawił się przy grobie prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Złożył między innymi wiązanki przy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy pod Smoleńskiem w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. O godzinie 10 rozpoczęła się tam msza św. w intencji ojczyzny, której przewodniczy metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. Homilię wygłosił biskup polowy Wojska Polskiego gen. bryg. Józef Guzdek. Oprócz pary prezydenckiej we mszy uczestniczyli marszałkowie Sejmu i Senatu Elżbieta Witek i Tomasz Grodzki, marszałek senior Antoni Macierewicz i członkowie rządu.

Został też odmówiony "Akt dziękczynienia i zawierzenia Opatrzności Bożej". Zapłonęła również po raz czwarty Świeca Niepodległości ofiarowana Warszawie przez Piusa IX w 1867 r. z życzeniem, aby zapalono ją dopiero wówczas, gdy Polska będzie wolna.

Wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze złożył również prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Towarzyszyli mu przedstawiciele rządu i PiS, w tym szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki oraz szef Komitetu Wykonawczego partii Krzysztof Sobolewski, europoseł, wiceprezes PiS Joachim Brudziński i były marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Delegacja PiS złoży w środę wieńce także przed pomnikami innych ojców niepodległości Polski: Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego, Ignacego Daszyńskiego, Ignacego Paderewskiego, Stefana Grota-Roweckiego, Ronalda Reagana, Wincentego Witosa i kardynała Stefana Wyszyńskiego. Na koniec delegacja złoży wieniec przed pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego na placu marszałka Józefa Piłsudskiego.

Po godzinie 11 kwiaty przed pomnikami złożył premier Mateusz Morawiecki.

Jak poinformował Zarząd Transportu Miejskiego, w przypadku zamknięcia dla ruchu Alej Ujazdowskich i Belwederskiej od placu Trzech Krzyży do Spacerowej w godzinach 8-9 objazdami pojadą autobusy linii: 108, 109, 116, 118, 127, 166, 171, 180, 195, 222, 503 518. Natomiast w przypadku zamknięcia przejazdu przez plac Piłsudskiego oraz Królewską, około godziny 12 swoje trasy zmienią autobusy linii: 102, 106, 107, 111, 128 i 175.

Symboliczne świętowanie

Dzień wcześnie ratusz zapowiedział, że w trzech lokalizacjach: przy Placu Unii Lubelskiej, al. Jana Pawła II (Pasaż Muranów, róg ul. Nowolipki) oraz przy placu Piłsudskiego (Pasaż Niżyńskiego) na słupach ogłoszeniowych będą wisieć zaprojektowane na tę okazję plakaty, na których w dniach 10-11 listopada umieszczone zostaną biało-czerwone kotyliony.

"Przechodnie będą mogli je zdjąć i przypiąć do ubrania czy plecaka, świętując w ten symboliczny sposób" - czytamy w komunikacie. Przygotowano w sumie 3000 kotylionów.

Słupy z kotylionami w Warszawieurząd miasta

Przejazd narodowców

Również organizatorzy marszu narodowców mają zamiar obchodzić święto. Tegoroczna manifestacja ma przyjąć formę zmotoryzowaną.  Przejazd ma się odbyć Alejami Jerozolimskimi, mostem Poniatowskiego i aleją Poniatowskiego do ronda Waszyngtona, a później z powrotem tą samą trasą do Dworca Centralnego. Jak zapowiedzieli organizatorzy, przejazd ma rozpocząć po godzinie 13.30.

Planowana trasa przejazdu 11 listopadaMapy Google

Komenda Stołeczna Policji poinformowała o możliwych utrudnieniach w Śródmieściu. "W związku z wydarzeniami, jakie mają mieć miejsce, w centrum miasta może dochodzić do utrudnień w ruchu drogowym. Dotyczy to szczególnie ciągu Al. Jerozolimskie - Al. Ks. J. Poniatowskiego, na odcinku pomiędzy Rondem Zawiszy a Rondem Waszyngtona" - podała na Twitterze policja.

Z kolei firma Next Bike poinformowała, że od godziny 12 do końca dnia wyłączane będą stacje rowerów miejskich Veturilo: 9519 - Metro Centrum, 9520 - Marszałkowska - Al. Jerozolimskie, 9521 - Al. Jerozolimskie - rejon Rotundy, 9524 - Rondo de Gaulle'a, 9526 - Smolna - PKP Powiśle, 9681 - Wybrzeże Szczecińskie - Stadion Narodowy, 9715 - Veturilko - Rondo Waszyngtona - Stadion Narodowy, 9682 - Rondo Waszyngtona - Stadion Narodowy, 96821 - Rondo Waszyngtona - Stadion Narodowy 1.

Jak podał przed godziną 12 Zarząd Transportu Miejskiego, ruch w Alejach Jerozolimskich i w alei Poniatowskiego został wstrzymany na odcinku od ronda Dmowskiego do ronda Waszyngtona. "Tramwaje i autobusy mogą być kierowane na trasy objazdowe najbliższymi przejezdnymi szlakami komunikacyjnymi" - dodano w informacji.

ZTM poinformował również, że w związku z zamknięciem ulic wprowadzono wzajemne honorowanie wszystkich ważnych biletów ZTM Warszawa (ZTM), Kolei Mazowieckich – KM (KM) i Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (ŁKA) według określonych zasad. Bilety ZTM honorowane są w pociągach KM w oraz w pociągach ŁKA wyłącznie na odcinku Warszawa Zachodnia – Warszawa Wschodnia (w obu kierunkach).Bilety KM honorowane są w pojazdach ZTM Warszawa (pociągi SKM, autobusy, tramwaje, metro) na oraz w pociągach ŁKA wyłącznie na odcinku Warszawa Zachodnia – Warszawa Wschodnia (w obu kierunkach). Natomiast bilety ŁKA honorowane są w pociągach KM oraz SKM wyłącznie na odcinku Warszawa Zachodnia – Warszawa Wschodnia (w obu kierunkach).

Pasażerowie z biletami "kartonikowymi" ZTM, które nie zostały wcześniej skasowane, są obowiązani do ich skasowania przez trwałe napisanie na ich odwrocie daty i godziny w formacie 24-godzinnym, czyli np. 11.11.2020 r. godz. 09:55, a posiadacze biletów zakodowanych na WKM muszą je uprzednio aktywować.

Zmieniły się również trasy tramwajów linii: 7, 9, 22, 24, 25, a także autobusów linii 117 i 507.

102 lata temu, 11 listopada 1918 r., Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Po ponad 120 latach Polska odzyskiwała niepodległość.

Autor:dg/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Przez cały czwartek w Warszawie królować będzie zimowa aura. Na stołeczne drogi wyjechało rankiem 170 posypywarek. Jeśli będzie potrzeba do akcji wkroczy więcej sprzętu.

Mroźny czwartek. Posypywarki pracują na ulicach i wiaduktach

Mroźny czwartek. Posypywarki pracują na ulicach i wiaduktach

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W Zespole Szkół Powiatowych w Kadzidle w powiecie ostrołęckim doszło do ataku nożownika. Trzy osoby zostały ranne, pierwszej pomocy udzielali im strażacy z OSP. Podejrzewany o atak został zatrzymany. W czwartek w szkole nie będą odbywały się zajęcia lekcyjne. Uczniowie i nauczyciele zostali objęci opieką psychologów.

Odwołane lekcje po ataku nożownika w szkole pod Ostrołęką. 18-letni uczeń zatrzymany. Ranne trzy osoby

Odwołane lekcje po ataku nożownika w szkole pod Ostrołęką. 18-letni uczeń zatrzymany. Ranne trzy osoby

Aktualizacja:
Autor:
dg,
ZiR/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

17-latek pobił starszego mężczyznę, po czym z koleżankami wymyślił historię mającą uchronić go przed odpowiedzialnością. Policjanci z Otwocka nie dali się nabrać i wykorzystali miejski monitoring, by dotrzeć do prawdy. Nastolatek został objęty policyjny dozorem, jest traktowany jak dorosły i grozi mu kara do trzech lat pozbawienia wolności - przekazał rzecznik otwockiej policji sierżant sztabowy Patryk Domarecki.

Twierdził, że pobił mężczyznę, bo ten molestował jego koleżanki. 17-latka zdradził monitoring

Twierdził, że pobił mężczyznę, bo ten molestował jego koleżanki. 17-latka zdradził monitoring

Autor:
katke
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do zderzenia łącznie trzech pojazdów doszło na trasie S8, na wysokości ulicy Jagiellońskiej. Jedna osoba została zabrana do szpitala. Zdarzenie spowodowało ogromny korek - ciągnął się aż do Bemowa.

Po kolizji na S8 kierowcy utknęli w ogromnym korku

Po kolizji na S8 kierowcy utknęli w ogromnym korku

Autor:
katke
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kolejarze otworzyli tunel pod torami kolejowymi w Sulejówku. Jednocześnie podpisano umowę na budowę kolejnego wraz z przebudową układu przyległych ulic.

Otworzyli tunel pod torami w Sulejówku, podpisali umowę na budowę kolejnego

Otworzyli tunel pod torami w Sulejówku, podpisali umowę na budowę kolejnego

Autor:
dg
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W rejonie Pałacu Kultury i Nauki, przy powstającym Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz planowanym budynku teatru TR Warszawa, pojawiły się glediczje trójcierniowe oraz wiśnie "Fukubana". Jedno z nowych drzew zasadził prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski

Do Warszawy przyjechały z Holandii. Nowe drzewka na placu Centralnym

Do Warszawy przyjechały z Holandii. Nowe drzewka na placu Centralnym

Autor:
katke
Źródło:
tvnwarszawa.pl

83-latek został oszukany metodą "na policjanta". Oszuści przekonali go, że jego pieniądze są zagrożone, a skan karty wpadł w ręce hakerów, którzy następnie wzięli kredyt na jego dane. Senior wykonał przelew na konto, na którym jego fundusze miały być bezpieczne. Nie były. Stracił prawie 70 tysięcy złotych.

83-latek stracił prawie 70 tysięcy złotych, uwierzył fałszywemu policjantowi

83-latek stracił prawie 70 tysięcy złotych, uwierzył fałszywemu policjantowi

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek policjanci z Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego ciechanowskiej komendy pomogli mężczyźnie w kryzysie bezdomności, który leżał na chodniku. 61-latek miał widoczne odmrożenia. Dzięki natychmiastowej reakcji policjantów udało się uniknąć tragedii i pomoc nadeszła w samą porę - podała tamtejsza policja.

Leżał na chodniku, miał widoczne odmrożenia. Pomoc nadeszła w samą porę

Leżał na chodniku, miał widoczne odmrożenia. Pomoc nadeszła w samą porę

Autor:
katke
Źródło:
PAP

Wykonawca trasy tramwajowej do Wilanowa kończy odtwarzanie pierwszej jezdni ulicy Spacerowej. Na początku grudnia pojadą tamtędy autobusy ośmiu linii, ale tylko w kierunku Mokotowa.

Jezdnia prawie gotowa, niebawem wróci tam ruch. Na razie autobusów i tylko w jednym kierunku

Jezdnia prawie gotowa, niebawem wróci tam ruch. Na razie autobusów i tylko w jednym kierunku

Autor:
dg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Nowy Świat autobus komunikacji miejskiej potrącił kobietę. Trafiła do szpitala.

Autobus potrącił kobietę, trafiła do szpitala

Autobus potrącił kobietę, trafiła do szpitala

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

11 obiektów zlokalizowanych na Starym i Nowym Mieście trafiło do rejestru zabytków ruchomych. Są to witrażowe lampiony, kinkiety, neony, a także szyldy. Jak podkreślił mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków stanowią one przykład rzemiosła artystycznego z lat 50. do 80. XX wieku.

Witrażowe lampiony, kinkiety, neony i szyldy trafiły do rejestru zabytków ruchomych

Witrażowe lampiony, kinkiety, neony i szyldy trafiły do rejestru zabytków ruchomych

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wystarczyła godzina, by kompletnie się upili. Nie przeszkadzało im to, że pracowali na ulicy i mogli spowodować wypadek. Jeden z pracowników miał w organizmie 2,9 promila alkoholu, drugi 3,5.

Robotnicy z miotłami zataczali się na ulicy. "Godzinę temu byli zupełnie trzeźwi"

Robotnicy z miotłami zataczali się na ulicy. "Godzinę temu byli zupełnie trzeźwi"

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wzrósł bilans ofiar tragicznego wypadku w alei Wilanowskiej, w którym uczestniczyły auto osobowe i autobus miejski. Nie żyją pasażer i kierowca samochodu. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie spowodowania wypadku. Śledczy analizują między innymi nagrania z monitoringu i przesłuchują świadków.

Po wypadku w alei Wilanowskiej w szpitalu zmarła druga osoba

Po wypadku w alei Wilanowskiej w szpitalu zmarła druga osoba

Aktualizacja:
Autor:
katke,
dg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia

Na początku grudnia Trakt Królewski rozświetli świąteczna iluminacja. W tym roku będzie nawiązywała do lat 50. i 60. XX wieku. Pojawią się między innymi rozświetlona syrena oraz motorower ryś. Ulice od palmy przy rondzie De Gaulle’a do kolumny Zygmunta III Wazy w weekendy i święta zmienią się w deptak. Inaczej pojedzie komunikacja miejska.

Rozbłyśnie świąteczna iluminacja w klimacie lat 50. i 60. Trakt Królewski będzie się zmieniał w deptak

Rozbłyśnie świąteczna iluminacja w klimacie lat 50. i 60. Trakt Królewski będzie się zmieniał w deptak

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd wydał wyrok w sprawie wypadku drogowego, w którym uczestniczył znany warszawski ratownik wolontariusz Marcin "Borkoś" Borkowski. W orzeczeniu stwierdzono, że poruszał się on pojazdem uprzywilejowanym, a winę za spowodowanie wypadku ponosi kierująca samochodem osobowym.

Śpiączka, długa rehabilitacja i powrót do pracy. Jest wyrok w sprawie wypadku ratownika "Borkosia"

Śpiączka, długa rehabilitacja i powrót do pracy. Jest wyrok w sprawie wypadku ratownika "Borkosia"

Autor:
Artur
Węgrzynowicz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Krzysztof S., znany muzyk jazzowy, zasiądzie na ławie oskarżonych w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Pragi-Południe. Śledczy zarzucają mu, że podczas warsztatów muzycznych wykorzystał seksualnie nieletnią. Proces rozpocznie się 30 stycznia.

Znany muzyk oskarżony o wykorzystywanie seksualne nieletniej. Sąd wyznaczył datę rozpoczęcia procesu

Znany muzyk oskarżony o wykorzystywanie seksualne nieletniej. Sąd wyznaczył datę rozpoczęcia procesu

Autor:
katke/gp
Źródło:
PAP

Policjanci z Sierpca zlikwidowali dwie nielegalne linie do produkcji alkoholu. Jedna z nich znajdowała się za tajnym przejściem. Zarekwirowali 160 litrów gotowych wyrobów alkoholowych i prawie 550 litrów zacieru.

Tajne przejście w ścianie, a za nią bimbrownia

Tajne przejście w ścianie, a za nią bimbrownia

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Skok adrenaliny zapewni sobotni 61. Rajd Barbórka. Najlepsi kierowcy będą mogli sprawdzić i pokazać swoje umiejętności. Jednak organizacja ich przejazdów będzie się wiązać z zamknięciem ruchu na ulicach i ograniczeniem parkowania. Pierwsze zmiany już od czwartku.

61. Rajd Barbórka w sobotę, pierwsze utrudnienia od czwartku

61. Rajd Barbórka w sobotę, pierwsze utrudnienia od czwartku

Autor:
mg/gp
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Podczas prac na placu Defilad odkopano miedzy innymi posadzkę jednej z kamienic, które przed wojną stały w miejscu, gdzie dziś powstaje plac Centralny. Mimo niesprzyjających warunków pogodowych wciąż prowadzone są tam prace archeologiczne.

Odkopują Warszawę, której już nie ma. Trafili na posadzkę dawnej kamienicy

Odkopują Warszawę, której już nie ma. Trafili na posadzkę dawnej kamienicy

Autor:
katke/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl