Obchody na placu Piłsudskiego, hymn dla "Niepodległej"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Uroczystości na placu Piłsudskiego
Uroczystości na placu PiłsudskiegoTVN24
wideo 2/5
Uroczystości na placu PiłsudskiegoTVN24

Ze względu na obowiązujący stan epidemii tegoroczne oficjalne obchody Święta Niepodległości są skromniejsze niż w poprzednich latach. Mieszkańcy muszą się jednak przygotować na utrudnienia w ruchu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Okazją do zaakcentowania wspólnotowego wymiaru obchodów 11 listopada była akcja "Niepodległa do hymnu", w ramach której każdy mógł 11 listopada w samo południe przyłączyć się do wspólnego śpiewania Hymnu Państwowego. W Warszawie wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego było emitowane z dwóch miejsc: z placu Piłsudskiego oraz sprzed Zamku Królewskiego.

Przy Grobie Nieznanego Żołnierza obecni byli Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda, przedstawiciele rządu: Mateusz Morawiecki oraz szef MON Mariusz Błaszczak oraz marszałkowie Sejmu i Senatu: Elżbieta Witek i Tomasz Grodzki. Złożone zostały wieńce. Potem przedstawiciele władz przeszli przed pomnik Józefa Piłsudskiego. Tam odśpiewano pieśń I Brygady Legionów Polskich.

Obchody przy pomnikach

W ramach obchodów Święta Niepodległości rano strażnicy miejscy złożyli wieniec od prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego przy pomniku Wincentego Witosa przy placu Trzech Krzyży w Warszawie. Wcześniej w tym samym miejscu kwiaty złożyli wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski oraz prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz i poseł tego ugrupowania Dariusz Klimczak.

Po godzinie 10 rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka podała, że prezydent stolicy złożył wieńce przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

 

Obchody z udziałem prezydenta

Uroczystości z udziałem prezydenta RP rozpoczęły się po godzinie 9. Andrzej Duda złożył wieńce przy pomnikach ojców polskiej niepodległości: Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego.

Przed godziną 10 pojawił się przy grobie prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Złożył między innymi wiązanki przy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy pod Smoleńskiem w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. O godzinie 10 rozpoczęła się tam msza św. w intencji ojczyzny, której przewodniczy metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. Homilię wygłosił biskup polowy Wojska Polskiego gen. bryg. Józef Guzdek. Oprócz pary prezydenckiej we mszy uczestniczyli marszałkowie Sejmu i Senatu Elżbieta Witek i Tomasz Grodzki, marszałek senior Antoni Macierewicz i członkowie rządu.

Został też odmówiony "Akt dziękczynienia i zawierzenia Opatrzności Bożej". Zapłonęła również po raz czwarty Świeca Niepodległości ofiarowana Warszawie przez Piusa IX w 1867 r. z życzeniem, aby zapalono ją dopiero wówczas, gdy Polska będzie wolna.

Wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze złożył również prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Towarzyszyli mu przedstawiciele rządu i PiS, w tym szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki oraz szef Komitetu Wykonawczego partii Krzysztof Sobolewski, europoseł, wiceprezes PiS Joachim Brudziński i były marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Delegacja PiS złoży w środę wieńce także przed pomnikami innych ojców niepodległości Polski: Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego, Ignacego Daszyńskiego, Ignacego Paderewskiego, Stefana Grota-Roweckiego, Ronalda Reagana, Wincentego Witosa i kardynała Stefana Wyszyńskiego. Na koniec delegacja złoży wieniec przed pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego na placu marszałka Józefa Piłsudskiego.

Po godzinie 11 kwiaty przed pomnikami złożył premier Mateusz Morawiecki.

Jak poinformował Zarząd Transportu Miejskiego, w przypadku zamknięcia dla ruchu Alej Ujazdowskich i Belwederskiej od placu Trzech Krzyży do Spacerowej w godzinach 8-9 objazdami pojadą autobusy linii: 108, 109, 116, 118, 127, 166, 171, 180, 195, 222, 503 518. Natomiast w przypadku zamknięcia przejazdu przez plac Piłsudskiego oraz Królewską, około godziny 12 swoje trasy zmienią autobusy linii: 102, 106, 107, 111, 128 i 175.

Symboliczne świętowanie

Dzień wcześnie ratusz zapowiedział, że w trzech lokalizacjach: przy Placu Unii Lubelskiej, al. Jana Pawła II (Pasaż Muranów, róg ul. Nowolipki) oraz przy placu Piłsudskiego (Pasaż Niżyńskiego) na słupach ogłoszeniowych będą wisieć zaprojektowane na tę okazję plakaty, na których w dniach 10-11 listopada umieszczone zostaną biało-czerwone kotyliony.

"Przechodnie będą mogli je zdjąć i przypiąć do ubrania czy plecaka, świętując w ten symboliczny sposób" - czytamy w komunikacie. Przygotowano w sumie 3000 kotylionów.

Słupy z kotylionami w Warszawieurząd miasta

Przejazd narodowców

Również organizatorzy marszu narodowców mają zamiar obchodzić święto. Tegoroczna manifestacja ma przyjąć formę zmotoryzowaną.  Przejazd ma się odbyć Alejami Jerozolimskimi, mostem Poniatowskiego i aleją Poniatowskiego do ronda Waszyngtona, a później z powrotem tą samą trasą do Dworca Centralnego. Jak zapowiedzieli organizatorzy, przejazd ma rozpocząć po godzinie 13.30.

Planowana trasa przejazdu 11 listopadaMapy Google

Komenda Stołeczna Policji poinformowała o możliwych utrudnieniach w Śródmieściu. "W związku z wydarzeniami, jakie mają mieć miejsce, w centrum miasta może dochodzić do utrudnień w ruchu drogowym. Dotyczy to szczególnie ciągu Al. Jerozolimskie - Al. Ks. J. Poniatowskiego, na odcinku pomiędzy Rondem Zawiszy a Rondem Waszyngtona" - podała na Twitterze policja.

Z kolei firma Next Bike poinformowała, że od godziny 12 do końca dnia wyłączane będą stacje rowerów miejskich Veturilo: 9519 - Metro Centrum, 9520 - Marszałkowska - Al. Jerozolimskie, 9521 - Al. Jerozolimskie - rejon Rotundy, 9524 - Rondo de Gaulle'a, 9526 - Smolna - PKP Powiśle, 9681 - Wybrzeże Szczecińskie - Stadion Narodowy, 9715 - Veturilko - Rondo Waszyngtona - Stadion Narodowy, 9682 - Rondo Waszyngtona - Stadion Narodowy, 96821 - Rondo Waszyngtona - Stadion Narodowy 1.

Jak podał przed godziną 12 Zarząd Transportu Miejskiego, ruch w Alejach Jerozolimskich i w alei Poniatowskiego został wstrzymany na odcinku od ronda Dmowskiego do ronda Waszyngtona. "Tramwaje i autobusy mogą być kierowane na trasy objazdowe najbliższymi przejezdnymi szlakami komunikacyjnymi" - dodano w informacji.

ZTM poinformował również, że w związku z zamknięciem ulic wprowadzono wzajemne honorowanie wszystkich ważnych biletów ZTM Warszawa (ZTM), Kolei Mazowieckich – KM (KM) i Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (ŁKA) według określonych zasad. Bilety ZTM honorowane są w pociągach KM w oraz w pociągach ŁKA wyłącznie na odcinku Warszawa Zachodnia – Warszawa Wschodnia (w obu kierunkach).Bilety KM honorowane są w pojazdach ZTM Warszawa (pociągi SKM, autobusy, tramwaje, metro) na oraz w pociągach ŁKA wyłącznie na odcinku Warszawa Zachodnia – Warszawa Wschodnia (w obu kierunkach). Natomiast bilety ŁKA honorowane są w pociągach KM oraz SKM wyłącznie na odcinku Warszawa Zachodnia – Warszawa Wschodnia (w obu kierunkach).

Pasażerowie z biletami "kartonikowymi" ZTM, które nie zostały wcześniej skasowane, są obowiązani do ich skasowania przez trwałe napisanie na ich odwrocie daty i godziny w formacie 24-godzinnym, czyli np. 11.11.2020 r. godz. 09:55, a posiadacze biletów zakodowanych na WKM muszą je uprzednio aktywować.

Zmieniły się również trasy tramwajów linii: 7, 9, 22, 24, 25, a także autobusów linii 117 i 507.

102 lata temu, 11 listopada 1918 r., Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Po ponad 120 latach Polska odzyskiwała niepodległość.

Autorka/Autor:dg/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

We wtorek, tuż przed majówką, oczom warszawiaków i turystów ukazał się ogromy porcelanowy talerz z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Zastąpił on tarczę zegara na wieży Zamku Królewskim na placu Zamkowym. A to wszystko z okazji otwarcia wyjątkowej galerii - zapewnia muzeum.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciągnikiem rolniczym wjechał czołowo w bmw i zostawił pojazd, odchodząc razem z pasażerem. Cztery osoby z auta osobowego zostały ranne.

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, w Śródmieściu stolicy zapowiedziane są zgromadzenia publiczne, połączone z pochodami. Autobusy i tramwaje będą kursowały zmienionymi trasami - poinformował stołeczny ratusz.

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy, którzy przyjechali zweryfikować informację o nielegalnej wycince roślinności znaleźli niewypał - pocisk moździerzowy z nienaruszoną spłonką.

Wezwał ich z powodu hałasu. Znaleźli pocisk moździerzowy

Wezwał ich z powodu hałasu. Znaleźli pocisk moździerzowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S17 po czterech zdarzeniach ruch w kierunku Lublina odbywał się we wtorek jednym pasem. Jedna z kierujących nie czekała na udrożnienie drogi zawróciła i pojechała pod prąd. Kosztowało ją to dwa tysiące złotych i 15 punktów karnych.

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Potrącenie na przystanku Warszawa ZOO. Na odcinku Warszawa Gdańska - Warszawa Praga występują utrudnienia w ruchu wszystkich przewoźników.

Utrudnienia na kolei po wypadku na przystanku Warszawa ZOO

Utrudnienia na kolei po wypadku na przystanku Warszawa ZOO

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy, którzy rankiem patrolowali Śródmieście, zauważyli leżącego na ławce mężczyznę. Ten, gdy się dowiedział, że jadą też policjanci, stał się agresywny. Najbliższe 54 dni spędzi za kratami.

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka w związku z majówką prowadzą wzmożone kontrole. - Niechlubny rekordzista, kierowca porsche, pomylił drogę publiczną z torem wyścigowym i pędził z zawrotną prędkością 205 kilometrów na godzinę - poinformował rzecznik otwockiej policji sierżant sztabowy Patryk Domarecki.

"Kierowca porsche pomylił drogę z torem wyścigowym, pędził 205 kilometrów na godzinę"

"Kierowca porsche pomylił drogę z torem wyścigowym, pędził 205 kilometrów na godzinę"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Urzędnicy spotkali się z przedstawicielami fundacji prowadzącej sklep socjalny Spichlerz. Placówka ponad miesiąc temu informowała o problemach i grożącej jej eksmisji. Choć wynajęli lokal na preferencyjnych warunkach, zdaniem ratusza nie płacili czynszu. Dług osiągnął prawie 280 tysięcy złotych. Mimo spotkania, sytuacja sklepu wciąż jest niejasna.

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pożar stodoły w miejscowości Godlewo-Warsze niedaleko Ostrowi Mazowieckiej. Strażacy przekazali, że poszkodowane zostały dwie osoby: mężczyzna i kobieta.

Pożar stodoły, są poszkodowani

Pożar stodoły, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Był świadkiem, został oskarżonym. Drugi kierowca usłyszy wyrok w sprawie śmierci Beaty

Był świadkiem, został oskarżonym. Drugi kierowca usłyszy wyrok w sprawie śmierci Beaty

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Mężczyzna kierujący prywatną karetką został zatrzymany w piątek w alei Prymasa Tysiąclecia. Jak ustalił reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz, kierowca nie dość, że był pod wpływem narkotyków i miał je przy sobie, to dodatkowo jechał autem mimo sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Jechał prywatną karetką. Był pod wpływem narkotyków i miał zakaz prowadzenia samochodów

Jechał prywatną karetką. Był pod wpływem narkotyków i miał zakaz prowadzenia samochodów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pokazuje postępy na budowie trasy tramwajowej do Wilanowa. Jak zapowiada, już za kilka tygodni - od Puławskiej, przez Goworka, Spacerową, Gagarina, aż do Czerniakowskiej - pojadą pasażerowie, a także kierowcy.

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

68-letnia kobieta straciła przytomność w Parku Kazimierzowskim i przestała oddychać. Z relacji świadków wynikało, że upadła podczas spaceru z psem. Ktoś miał ją popchnąć. Reanimowali ją strażnicy miejscy.

Spacerowała z psem, ktoś ją popchnął. Reanimacja w parku

Spacerowała z psem, ktoś ją popchnął. Reanimacja w parku

Źródło:
tvnwarzawa.pl

Przez pierwsze pięć dni maja postój auta w warszawskiej Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego będzie darmowy.

Pięć dni darmowego parkowania w płatnej strefie

Pięć dni darmowego parkowania w płatnej strefie

Źródło:
PAP

Strażacy wyłowili ciała dwóch nastolatków z rzeki Bug w miejscowości Kamieńczyk obok Wyszkowa. Ze zgłoszenia, które otrzymali, wynikało, że chłopcy weszli do wody i już z niej nie wyszli. Mieli po 15 lat.

Weszli do wody i już z niej nie wyszli. Dwaj 15-latkowie utonęli w Bugu

Weszli do wody i już z niej nie wyszli. Dwaj 15-latkowie utonęli w Bugu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tajemnicza paczka, zaginione kafelki i happy end. Ta historia to gotowy scenariusz na film. Do Łazienek Królewskich wracają po latach oryginalne holenderskie płytki ceramiczne, które w XVII wieku zdobiły wnętrza dzisiejszego Pałacu na Wyspie - poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tajemnicza paczka z Kanady, a w niej zaginione kafelki z XVII wieku. "Niezwykle cenne eksponaty"

Tajemnicza paczka z Kanady, a w niej zaginione kafelki z XVII wieku. "Niezwykle cenne eksponaty"

Źródło:
PAP

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o szybowcu, który zawisł na drzewie w Płocku przy ulicy Bielskiej. Straż pożarna potwierdziła, że pilot awaryjnie lądował i jest pod opieką lekarzy.

Szybowiec awaryjnie lądował, zawisł na drzewie

Szybowiec awaryjnie lądował, zawisł na drzewie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Michał Olszewski odchodzi ze stanowiska wiceprezydenta Warszawy. Po 13 latach zakończył pracę w stołecznym ratuszu. Wiadomo już, kto go zastąpi. To działaczka Polski 2050.

Michał Olszewski nie będzie już wiceprezydentem Warszawy. Kto go zastąpi?

Michał Olszewski nie będzie już wiceprezydentem Warszawy. Kto go zastąpi?

Źródło:
Gazeta Stołeczna, tvnwarszawa.pl