Najnowsze

Zyskała dwa piętra, ma już pierwszych lokatorów. Nowe oblicze starej kamienicy

Najnowsze

Autor:
dg/go
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Zrewitalizowana kamienica przy Grochowskiej 297
Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.plZrewitalizowana kamienica przy Grochowskiej 297

Komunalna kamienica przy Grochowskiej 297 przeszła gruntowny remont w ramach programu rewitalizacji prawobrzeżnej części miasta. Budynek zyskał dwa dodatkowe piętra. Powstało w nim 16 mieszkań.

Jak powiedział cytowany w komunikacie burmistrz Pragi Południe Tomasz Kucharski, od pomysłu do realizacji inwestycji minęło aż 14 lat. - Domkniemy pierzeję ulicy Grochowskiej. To bardzo ważna inwestycja, która przyczyni się do poprawy warunków mieszkaniowych lokatorów z dzielnicy - stwierdził.

Przedwojenny budynek był w fatalnym stanie technicznym. Prace modernizacyjne trwały dwa i pół roku i kosztowały sześć milionów złotych. - Kamienica została nadbudowana o dwa dodatkowe piętra. Pozwoliło to na urządzenie w budynku 16 mieszkań - poinformował wiceburmistrz dzielnicy Karol Kowalczyk.

Zrujnowana kamienica przy Grochowskiej przed przebudowąUrząd dzielnicy Praga-Południe

Elewacja pasująca do sąsiedztwa i winda

Dobudowanie dwóch pięter wymagało wzmocnienia konstrukcji budynku. W tym celu wykonano podbicie fundamentów oraz wymianę stropów. Rozebrano stary i nieszczelny dach. Budynek zyskał nowe okna i drzwi. Jasna elewacja została dopasowana do sąsiednich kamienic. Na elewacji zamontowano budki lęgowe dla ptaków. Budynek został wyposażony w nowe instalacje elektryczne i wodno-kanalizacyjne. A dzięki dodatkowym środkom finansowym kamienica została wyposażona w windę.

Kamienica przy Grochowskiej 297 w trakcie remontuUrząd dzielnicy Praga Południe

W kamienicy poza mieszkaniami powstał także jeden lokal użytkowy, który wkrótce zamieni się w bibliotekę. Jak podkreślono w komunikacie, połowa lokali jest całkowicie przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Największe z mieszkań ma blisko 49 m kw., najmniejsze niecałe 26.

W piątek, w obecności wiceprezydentki Warszawy Aldony Machnowskiej-Góry, pierwsi lokatorzy podpisali umowę i otrzymali klucze do jednego z 16 mieszkań.

Autor:dg/go

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości