Najnowsze

Po dwóch dekadach niewykończony biurowiec może zmienić właściciela

Najnowsze

Autor:
kk/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Niewykończony budynek EuRoPol GAZ-u
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plNiewykończony budynek EuRoPol Gazu

Niewykończony biurowiec w pobliżu węzła trasy S8 może wkrótce zmienić właściciela. Spółka EuRoPol Gaz potwierdza, że prowadzi negocjacje z potencjalnym nabywcą.

"Proces sprzedaży nieruchomości przy ulicy Literackiej 7 jest w toku. Na dzień dzisiejszy EuRoPol Gaz s.a. negocjuje umowę i przewiduje, że proces ten zakończy się w marcu bieżącego roku. Na tym etapie negocjacji spółka nie może podać więcej informacji" - informuje Biuro Organizacji EuRoPol GAZ.

Z nieoficjalnych ustaleń portalu Tu Stolica, który opisał we wtorek tę sprawę, wynika, że kupcem ma być firma deweloperska. Bielańskie Piaski nie mają jeszcze miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ale studium dopuszcza przeznaczenie terenu przy Literackiej na zabudowę mieszkaniową - dziś przeważa ona w sąsiedztwie biurowca.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Niewykończony budynek EuRoPol GazuMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Przerwana budowa

Budowa biurowca rozpoczęła się w 2000 roku. Miał być nową siedzibą spółki EuRoPol Gaz, która jest właścicielem polskiej części gazociągu jamalskiego. Dwa lata później przerwano realizację inwestycji, pozostawiając go w stanie surowym. Przez lata EuRoPol Gaz ponosił koszty utrzymania gmachu, ale nie czerpał z niego żadnych dochodów. Najpierw zapadła decyzja o jego sprzedaży. Ale starania zakończyły się fiaskiem. Potencjalni inwestorzy szacowali wartość nieruchomości na 70 milionów złotych - firma chciała dwa razy więcej. Do żadnej transakcji nie doszło. Potem udziałowcy uznali, że bardziej opłaca się go oddać miastu.

Ratusz brał pod uwagę przyjęcie darowizny i wykorzystanie budynku na pomieszczenia biurowe dla urzędników. Ostatecznie odmówił jednak jej przyjęcia, tłumacząc, że to zbyt drogie. Według obliczeń, oprócz zapłaty podatku od darowizny (około 26 milionów złotych), miasto musiałoby wyłożyć kilkadziesiąt milionów złotych na wykończenie biurowca.

Gdy dekadę temu rozgorzała dyskusja o przyszłości budynku, mieszkańcy Bielan proponowali, by ulokować tam Europejską Akademię Sztuk Pięknych. Według pomysłodawców, na Bielany mogłyby się przenieść stołeczne uczelnie artystyczne - Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Teatralna i Uniwersytet Muzyczny. Według nich w gmachu wystarczyłoby miejsca na akademiki, dom aukcyjny, galerie czy nowoczesną bibliotekę.

Autor:kk/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości