Niższe ceny w przetargach, można budować więcej. Plany drogowców na 2023 rok

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Jana Kazimierza na Odolanach przejdzie remont
Jana Kazimierza na Odolanach przejdzie remontMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
wideo 2/7
Jana Kazimierza na Odolanach przejdzie remontMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Stabilizacja rynku i powrót cen materiałów do stanu sprzed pandemii spowodowały, że miasto może zaoszczędzić na planowanych przebudowach sporą sumę. Oferty zaproponowane w przetargach okazały się niższe niż zaplanowane kosztorysy w przypadku kilku kluczowych inwestycji.

"W 2023 r. zrealizujemy kolejne inwestycje, które poprawią stan drogowej infrastruktury i bezpieczeństwo wszystkich użytkowników. Część z nich rozpoczęliśmy już w zeszłym roku, ale będą oczywiście nowe, które już w tym roku zapowiadaliśmy" - przekazał w mediach społecznościowych Zarząd Dróg Miejskich.

Stabilizacja rynku i kilkumilionowe oszczędności

Jak zaznaczyli drogowcy, nowe zadania zostaną zrealizowane dzięki środkom zapewnionym przez Radę Warszawy. Na ostatniej sesji w czwartek radni przegłosowali dodatkowe środki na przebudowę placu Trzech Krzyży i placu Na Rozdrożu, budowę tzw. placu Centralnego (czyli centralnej części placu Defilad, od Marszałkowskiej), czy doświetlenie 345 przejść dla pieszych.

ZDM wskazał, że w przypadku placu Trzech Krzyży dodatkowe środki pozwolą rozszerzyć przebudowę o zieleń. Natomiast w przypadku tzw. placu Centralnego i placu Na Rozdrożu - rozstrzygnąć przetargi.

Drogowcy podkreślają, że wymienione inwestycje to tylko przykłady, zaplanowanych na ten rok prac jest więcej. "Łączna wartość tych, które najistotniej wpływają na poprawę warunków poruszania się i bezpieczeństwo oraz poprawiają układy drogowe, przekracza pół miliarda złotych" - wskazali w komunikacie.

Co więcej, zaplanowane kosztorysy wskazanych inwestycji okazały się wyższe niż oferty zaproponowane w przetargach, co może dać kilkumilionowe oszczędności. "To efekt m.in. stabilizacji rynku i powrotów cen za materiały do stanu sprzed pandemii - wskazują.

Nowe oblicze placów i Marszałkowskiej

W przypadku budowy placu Centralnego kosztorys wyniósł 65,5 miliona złotych, natomiast najtańsza złożona oferta opiewa na kwotę 61,2 miliona. Jeśli miasto wybierze najtańszą propozycję zaoszczędzi ponad 4 miliony. Koncepcja przebudowy placu Defilad na osi ulicy Złotej zakłada, że przed Pałacem Kultury i Nauki powstanie miejsce na codzienne spotkania mieszkańców i organizację wydarzeń kulturalnych. Z dużej przestrzeni zostanie wykrojony bardziej kameralny plac, który uatrakcyjni ścisłe centrum miasta.

Z kolei przy przebudowie placu Na Rozdrożu oszczędność może wynieść 3,5 miliona złotych. Kosztorys oszacowano na kwotę 29,9 miliona, natomiast najtańsza oferta wyniosła 26,4 miliona. W ramach prac powstaną tu dodatkowe windy na przystanki autobusowe na Trasie Łazienkowskiej, droga dla rowerów i naziemne przejścia dla pieszych. W planach są też zmiany na peronach autobusowych.

Miasto może oszczędzić też na innej dużej przebudowie. Chodzi o zachodnią stronę ulicy Marszałkowskiej na odcinku od placu Bankowego do Królewskiej. Najkorzystniejsza oferta złożona w przetargu opiewa na kwotę 8,2 miliona, natomiast miasto na ten cel zabezpieczyło 9,7 miliona. Tutaj z kolei zmieni się układ jezdni, wyremontowane zostaną chodniki, a parkowanie będzie uporządkowane. Powstanie również droga dla rowerów i posadzone zostaną 63 drzewa.

Ucywilizują ulicę Jana Kazimierza

Do listy inwestycji, na których miasto może odzyskać kolejny milion, należy dopisać długo wyczekiwaną przez mieszkańców Odolan przebudowę Jana Kazimierza. W ostatni piątek ZDM otworzył oferty w tym przetargu. W kosztorysie zarezerwowano na ten cel kwotę 35,7 miliona a najtańszą ofertę złożyła firma Strabag na kwotę 34,5 milion. - W tej chwili będziemy sprawdzać oferty, których jest pięć. Strabagu jest najtańsza, a pozostałe nieznacznie ją przekraczają. Myślę, że w ciągu miesiąca, może półtora, powinniśmy wybrać wykonawcę - powiedział Łukasz Puchalski, dyrektor ZDM.

Na całej długości ulicy zostanie przebudowana jezdnia, chodniki oraz zjazdy na posesje. Powstanie też droga dla rowerów. Miejsca postojowe zostaną wyznaczone w zatokach parkingowych. Na przejściach pojawią się azyle (wyspy dzielące) o szerokości 2,5 m. Posadzonych zostanie 250 nowych drzew.

Ulica Jana Kazimierza na wizualizacjachZDM Warszawa

Autorka/Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: ZDM Warszawa

Pozostałe wiadomości

Powstaną dwa nowe ronda - u zbiegu ulic Krasińskiego z Przasnyską na Żoliborzu oraz ulic Augustówka i Zawodzie na Mokotowie. W audycie przejść dla pieszych to pierwsze dostało notę 1, a drugie 0. Ronda mają to poprawić sytuację. Do budowy pierwszego są chętne cztery firmy, drugiego - trzy.

To jedne z najgorzej ocenianych przejść dla pieszych w Warszawie. Ronda mają to zmienić

To jedne z najgorzej ocenianych przejść dla pieszych w Warszawie. Ronda mają to zmienić

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aspirant sztabowy Łukasz Ziębiński w drodze na służbę zauważył leżący na dachu w rowie pojazd, z którego wydobywał się dym. Zatrzymał się w bezpiecznym miejscu i pobiegł na ratunek uwięzionemu we wraku auta kierowcy.

W drodze do pracy uratował kierowcę

W drodze do pracy uratował kierowcę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest w ciąży, pobił ją partner, z którym mieszka. Uciekła przez okno i poprosiła przechodnia o pomoc. Kobieta trafiła do szpitala, a jej partner do aresztu. 

Pobił kobietę w ciąży, uciekła przez okno

Pobił kobietę w ciąży, uciekła przez okno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

41-latka zdenerwowało to, że w jego ocenie ktoś zaparkował swoje auto zbyt blisko niego. - Postanowił więc "ukarać" jego właściciela, urywając wycieraczkę, po czym wsiadł do swojego bmw i odjechał - opisuje rzeczniczka piaseczyńskiej policji. Wszystko nagrała kamera.

"Ukarał" kierowcę, bo zaparkował "za blisko", sam był winny

"Ukarał" kierowcę, bo zaparkował "za blisko", sam był winny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W stolicy przybywa doświetlonych przejść dla pieszych. To rozwiązanie, które ma poprawić bezpieczeństwo. Na niektórych z nich pojawiły się Bezpieczne Punkty Oświetleniowe. Wykorzystano w nich latarnie ze wzmocnionym słupem i oprawą oświetleniową. To nowe rozwiązanie testowane w pięciu dzielnicach.

Pozornie niczym się nie wyróżniają. W Warszawie jest ich na razie siedem

Pozornie niczym się nie wyróżniają. W Warszawie jest ich na razie siedem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypalanie traw może zakończyć się pożarem, przenieść na las lub zabudowania oraz zagrozić ludziom i zwierzętom. Policjanci przypominają, że może zostać uznane za wykroczenie, a nawet przestępstwo.

Niebezpieczne i zagrożone surową karą. Trawy i tak płoną

Niebezpieczne i zagrożone surową karą. Trawy i tak płoną

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ramach obchodów 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim w niedzielę, 21 kwietnia, w stolicy zaplanowano Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego. Jego uczestnicy przejdą trasą warszawskiego szlaku martyrologii żydowskiej, odmawiając psalmy. Marsz organizuje Polska Rada Chrześcijan i Żydów.

Dziś Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego

Dziś Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Ubiegająca się o funkcję rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska nie może kandydować, bo została ukarana karą dyscyplinarną - przekazał w piątek rektor uczelni prof. Zbigniew Gaciong. Jednocześnie poinformował, że sam wycofuje się z ubiegania o reelekcję. Cudnoch-Jędrzejewska stwierdziła, że może dalej ubiegać się o najważniejsze stanowisko na uczelni, bo decyzja o nałożonej na nią karze nie jest prawomocna.

Rektor ogłosił, że rywalka nie może startować, a sam się wycofuje. Zamieszanie na Uniwersytecie Medycznym

Rektor ogłosił, że rywalka nie może startować, a sam się wycofuje. Zamieszanie na Uniwersytecie Medycznym

Źródło:
PAP

Policjanci przetransportowali wątrobę, na którą czekał 49-letni pacjent. Organ został pobrany od dawcy w litewskim szpitalu. Krzysztof Zając z Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie podkreśla, że o losie pacjenta decydowały minuty.

Wątroba z Litwy była ostatnią szansą dla pacjenta warszawskiego szpitala

Wątroba z Litwy była ostatnią szansą dla pacjenta warszawskiego szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Pasażerowie podróżujący samolotem z Nowego Jorku do Warszawy mieli nieplanowany postój. Maszyna lądowała na Islandii.

Samolot z Nowego Jorku do Warszawy lądował na Islandii

Samolot z Nowego Jorku do Warszawy lądował na Islandii

Źródło:
PAP

W nocy z piątku na sobotę po raz pierwszy od 1973 roku tramwaj skręcił z ulicy Puławskiej w Goworka. To testowy przejazd, w drugiej połowie maja z otwartej po latach drodze z Dolnego na Górny Mokotów będą mogli skorzystać pasażerowie.

Z ulicy Puławskiej w Goworka. Powrót tramwajów, na razie testowy, po 50 latach

Z ulicy Puławskiej w Goworka. Powrót tramwajów, na razie testowy, po 50 latach

Źródło:
tvn24.pl

Sporo zmian szykuje się dla pasażerów Szybkiej Kolei Miejskiej od czerwca. Pociągi niektórych linii pojadą z większą częstotliwością, inne wrócą na swoje stałe, dłuższe trasy.

Dobre wieści dla pasażerów SKM: więcej pociągów i wydłużone trasy

Dobre wieści dla pasażerów SKM: więcej pociągów i wydłużone trasy

Źródło:
tvnwarszawa.pl