Dwóch chętnych na budowę wind i przejść dla pieszych na placu Na Rozdrożu

Autor:
katke
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Pomnik ma stanąć na placu Na Rozdrożu
Pomnik ma stanąć na placu Na Rozdrożu
Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.plPomnik ma stanąć na placu Na Rozdrożu

Zarząd Dróg Miejskich otworzył oferty w przetargu na przebudowę placu Na Rozdrożu. Zgłosiły się dwie firmy - poinformowano we wtorek. W ramach prac powstaną dodatkowe windy na przystanki autobusowe na Trasie Łazienkowskiej, droga dla rowerów i naziemne przejścia dla pieszych. W planach są też zmiany na peronach autobusowych.

"Obie oferty – firmy Strabag (26 436 402,26 zł) oraz Warszawskiego Przedsiębiorstwa Mostowego Mosty (34 021 670,74 zł) będą teraz przez nas analizowane. Przygotowany kosztorys prac zakładał, że będą one kosztować w sumie ok. 29 mln zł. Oznacza to, że oferta złożona przez firmę Strabag jest korzystna. To prawie 3 mln zł poniżej wyliczeń" - przekazał w komunikacie ZDM.

Na realizację zadania miasto przeznaczy prawie 11,5 mln zł. "Wiemy, jak ważny dla mieszkańców jest ten projekt. Brakujące środki ratusz chce pozyskać w formie dotacji na zadania miejskie w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Czekamy na rozstrzygnięcie wniosku złożonego w sierpniu" - poinformowali drogowcy.

Jeżeli uda się rozstrzygnąć postępowanie, to wykonawca będzie miał rok na zrealizowanie prac.

Windy, przejścia dla pieszych

Urzędnicy podkreślają, że w projekcie nowej organizacji ruchu uwzględnione zostały uwagi mieszkańców zebrane podczas konsultacji w 2019 roku. 

Planowana przebudowa placu ma obejmować budowę wind na przystanki autobusowe na Trasie Łazienkowskiej oraz przebudowę schodów i samych przystanków. Windy będą ogromnym ułatwieniem dla osób starszych, z niepełnosprawnościami czy opiekunów z dziećmi, dla których dziś to miejsce jest zupełnie niedostępne.

Perony autobusowe zostaną poszerzone, wyposażone w więcej miejsc do siedzenia oraz wyższy, profilowany krawężnik, który ułatwi wsiadanie do autobusu. Pojawią się też przejścia dla pieszych: po zachodniej stronie Alej Ujazdowskich, przez wlot ul. Koszykowej oraz w osi alei Wyzwolenia.

"Planujemy również powiększyć przestrzeń dla pieszych, likwidując powierzchnie wyłączone z ruchu i uporządkować ruch rowerowy na placu – powstanie łącznik rowerowy po zachodniej stronie placu i droga dla rowerów łącząca plac z wiaduktami nad Agrykolą, które obecnie przebudowuje Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta" - poinformował ZDM.

Budowa pomnika

Równolegle, w rejonie placu Na Rozdrożu, ma powstać zapowiadany pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 roku, upamiętniający zwycięską walkę na przedpolach stolicy. Pomnik zostanie wybudowany w ramach rządowego programu "Niepodległa". Obie inwestycje mają być realizowane w tym samym czasie.

Autor:katke

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZDM

Pozostałe wiadomości