"Dajcie mi zbudować dom". Kazik na klęczkach przed białołęckim urzędem

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Kazik: jestem dobrej myśli, acz poharatany
Kazik: jestem dobrej myśli, acz poharatany TVN24
wideo 2/4
Kazik: jestem dobrej myśli, acz poharatany TVN24

Ukazał się teledysk do piosenki Kultu "Plan zagospodarowania przestrzennego dla Białołęki" z najnowszego krążka "Ostatnia płyta". Klip pokazuje zmagania bohatera z urzędniczą machiną, która odmawia mu budowy wymarzonego domu.

W piosence "Plan zagospodarowania przestrzennego dla Białołęki" Kazik Staszewski śpiewa: "Dajcie mi zbudować dom na tej ziemi, którą mam. Dajcie mi zbudować gniazdo, to jest także, także moje miasto". Premiera teledysku odbyła się w piątek wieczorem. W ciągu pierwszej godziny w serwisie YouTube odtworzyło go niemal pięć tysięcy osób.

Konwulsje przed urzędem dzielnicy

Głównego bohatera zagrał sam lider Kultu. Na początku wideoklipu widzimy go klęczącego przed urzędem dzielnicy Białołęka. Kazik składa ręce w błagalnym geście i bije pokłony. Podobne ujęcia powtarzają się też w dalszej części nagrania, tak samo jak sceny spotkań w sprawie pozwolenia na budowę domu.

W role kolejnych urzędników, do których dociera bohater, wcielają się m.in. muzycy Kultu: saksofonista Mariusz Dziedzina i puzonista Jarosław Ważny. Tego drugiego zdesperowany obywatel próbuje nawet przekonać butelką alkoholu. Bez skutku. Wszyscy kiwają tylko palcem, jasno komunikując: "nic z tego!". Bohater załamuje ręce nad stertami dokumentów, uderza pięściami w stół, rwie włosy z głowy, złorzeczy i odgraża się. Przed urzędem powalają go konwulsje. To stały motyw teledysków Staszewskiego, którego początki sięgają dwie dekady wstecz, gdy nawiązał współpracę z Zespołem Filmowym Skurcz.

Na koniec klipu bohater trafia do urzędu miasta w Konstancinie-Jeziornie. Tym razem wnosi ręce ku niebu w dziękczynnym geście i uśmiechnięty zmierza w stronę budynku, co sugeruje, że to na terenie bogatej podwarszawskiej gminy uda mu się wybudować dom. A przynajmniej ma taką nadzieję...

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Kilkanaście lat pracy, a planu nie ma

Wątek Białołęki pojawia się również w innej piosence z najnowszej płyty. Chodzi o "Zabiorę Ciebie w podróż naszą", gdzie słyszymy: "to Białołęka, 12 lat na plan tu czekam".

O co chodzi? "Prawdopodobnie nawiązuje on do planu zagospodarowania Białołęki Dworskiej część wschodnia. To ciekawa historia. Plan ten ma zostać uchwalony zgodnie z uchwałą z 2008 roku. No właśnie. 2008 roku. To już 13 lat. Na stronie internetowej miasta widnieje informacja, że prognozowane uchwalenie to 2024 rok. Zakładając, że wszystko pójdzie zgodnie z planem, będzie to 16 lat" - pisał na Facebooku, jeszcze przed premierą krążka, Filip Pelc. Procedowanie planów miejscowych przez kilka-kilkanaście lat to smutna rzeczywistość warszawskiego samorządu.

Radny przypomniał również, że w tej sprawie złożył trzy lata temu interpelację. "Ze względu na skomplikowany charakter planu, wynikający z objęcia opracowaniem terenów ewidencyjnie leśnych, zlokalizowanych na wzgórzach wydmowych, należących do prywatnych właścicieli, zainteresowanych przekształceniem działek w tereny budowlane, wyniki prac planistycznych budzą kontrowersje" - odpowiedział ówczesny zastępca dyrektora Biura Architektury Marek Mikos na interpelację Pelca.

"Prace obecnie nie są kontynuowane"

Pelc, idąc za ciosem, 11 maja ponownie zapytał w interpelacji o stan prac związanych ze sporządzeniem miejscowego planu zagospodarowania obszaru Białołęki Dworskiej w części wschodniej. Odpowiedź nadeszła 7 czerwca i wynika z niej, że... planu prędko nie będzie. Wicedyrektorka Biura Architektury Małgorzata Nowaczyk przyznaje w piśmie, że "Prace planistyczne dotarły do etapu wypracowywania rozwiązań projektu planu i obecnie nie są kontynuowane", a umowa z wykonawcą została rozwiązana.

"Zespół autorski projektantów planu wykonujący opracowanie przygotował wynikową koncepcję projektu planu. Podjęta w niej próba wskazania terenów, mających podlegać przekształceniu z leśnych na budowlane, nie spotkała się z pozytywnym przyjęciem właścicieli, tych nieruchomości, które nie znalazły się w obszarach wskazanych do zmian. Rozstrzygnięcia projektowe nie zostały zatem ostatecznie zaakceptowane" - tłumaczy Nowaczyk. Dalej wyjaśnia, że na przestrzeni lat zmieniło się postrzeganie środowiska, w efekcie czego "pierwotne (z początku XXI wieku) zamierzenie przekształcenia wszystkich terenów w Białołęce Dworskiej na budowlane, ewoluuje w kierunku ich ochrony, przynajmniej częściowej w odniesieniu do najcenniejszych przyrodniczo fragmentów".

W dokumencie czytamy, że trwają prace nad nowym Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania, które na nowo zdefiniują przyszłość tej części miasta. Do prac nad planem będzie można wrócić dopiero po przyjęciu studium. Terminów brak.

Autorka/Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: SP Records / YouTube

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl