"Pisanie książek jest zadaniem bardzo poruszającym". Przyznano literackie nagrody stolicy

Źródło:
PAP
Przyznano Nagrodę Literacką Warszawy

W sobotę rozstrzygnięto 15. edycję Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Wśród nagrodzonych są: "Przewóz" Andrzeja Stasiuka, "O, tu jestem" Tomasza Bąka, "Tkaczka chmur" Katarzyny Jackowskiej-Enemuo i Marianny Sztymy, "Wstecz. Historia Warszawy do początku" Błażeja Brzostka oraz komiks "Twarz, brzuch, głowa" Wandy Hagedorn i Oli Szmidy.

Nagrody przyznano podczas gali, która odbyła się w sobotę na barce Nowa Fala przy Bulwarach Wiślanych.

Radna miasta Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska (KO) zauważyła, że z roku na rok liczba zgłaszanych do nagrody książek zwiększa się. - Bardzo się z tego cieszę, ponieważ nagroda jest coraz bardziej rozpoznawalna wśród osób zainteresowanych literaturą oraz samych autorów – powiedziała. Dyrektor Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy Artur Jóźwik zaznaczył, że "nagroda ma przedwojenną, bogatą tradycję. - Udaje się nam ją kontynuować i rozwijać - dodał. - Dzisiaj poznamy laureatów, ale już sama nominacja w każdej z kategorii jest gigantycznym wyróżnieniem. Wpłynęło ponad 700 propozycji, więc znalezienie się wśród nominowanych można już traktować jako nagrodę - podkreślił.

Nagrodzone książki

W kategorii prozatorskiej nagrodę otrzymał Andrzej Stasiuk za książkę "Przewóz" (Wydawnictwo Czarne). "Przewóz" to powieść wojenna, a jednocześnie bardzo współczesna, bo pokazuje, jak rodzi się dosztukowana duma narodowa. - Napisałem powieść wojenną. Ta wojna trwa cały czas i zapominamy o niej. A tam naprawdę giną ludzie, walczą moi przyjaciele. Chciałbym, abyśmy o tym nie zapomnieli, bo to przyjdzie tutaj, jak zapomnimy – powiedział laureat.

Wśród tomów poetyckich nagrodę otrzymał Tomasz Bąk za książkę "O, tu jestem" (Wydawnictwo WBPiCAK). W kategorii literatury dziecięcej nagrodzono tradycyjnie zarówno autora jak i ilustratora. Tegorocznymi laureatkami zostały Katarzyna Jackowska-Enemuo (tekst) oraz Marianna Sztyma (ilustracje) za książkę "Tkaczka chmur" (Albus). "Tkaczka chmur" to utkana na kanwie baśni opowieść o śmierci dziecka i symbolicznej wędrówce przez etapy żałoby. "Ilustracje Marianny Sztymy splatają się ze słowami Katarzyny Jackowskiej-Enemuo w misterną tkaninę dwuosnowową, poruszającą najczulsze struny duszy" - napisano o książce na stronie Nagrody Literackiej m.st. Warszawy.

W kategorii książki o tematyce warszawskiej nagrodę otrzymał Błażej Brzostek za książkę "Wstecz. Historia Warszawy do początku" (Muzeum Warszawy). - Pisanie książek jest zadaniem bardzo poruszającym, ponieważ książki są jak dzieci. Książka żyje swoim własnym życiem. Może ja jestem jej autorem, ale książka żyje w odbiorze, w tym co o niej mówią i jak ją czytają inni. W tym sensie ona nie jest moją własnością, a ja nie jestem jej autorem. Dlatego obiecuję, że pogłaszczę książkę na półce i przekażę jej podziękowania – zaznaczył historyk.

W tym roku po raz pierwszy przyznano nagrodę w kategorii komiks i powieść graficzna. Laureatkami zostały Wanda Hagedorn (tekst) i Ola Szmida (ilustracje) za komiks "Twarz, brzuch, głowa" (Kultura Gniewu). "W swoim memuarze graficznym Wanda Hagedorn opowiada na nowo historię ukobiecania - procesu społecznej tresury do bycia kobietą i różnych wymiarów rozgrywania ciała. Siłą tej opowieści jest gniew, ale też autoironia i dystans, które pozwalają autorce postawić pytania o jej własną pozycję i spojrzeć krytycznie, ale nie bez czułości, na własne neurozy, zaangażowania i role społeczne. Wszystko to wzmocnione szorstką, zaczepną kreską Oli Szmidy" - napisano o komiksie na stronie Nagrody Literackiej m.st. Warszawy.

Podczas gali przyznany został tytuł Warszawskiego Twórcy. Tegorocznym laureatem został poeta, eseista i tłumacz współczesnej poezji anglosaskiej Piotr Sommer. - Wyczytałem w internecie, że ta nagroda jest za całokształt. Pomyślałem sobie, że jak to jest za całokształt, to ten cały kształt musiał się podobać - powiedział Sommer. - Kłopot polega na tym, że mnie się podoba moja żona całokształtnie, jeszcze parę osób podoba mi się całokształtnie, jeśli natomiast miałbym zahaczyć o samego siebie, to nie wiem, czy się zdołam przekonać do całego kształtu własnego - mówił. - Nie wiem zresztą, czy będę próbował, bo ten kształt świata, do którego tak miło się przyzwyczailiśmy, tak się rozwala krok za krokiem i może coś jeszcze z tego będzie - powiedział.

Nagroda Literacka m.st. Warszawy

Nagroda Literacka m.st. Warszawy to wyróżnienie, którego historia sięga czasów przedwojennych. Konkurs jest kontynuacją tradycji nagrody o tej samej nazwie, przyznawanej w latach 1926-38, a przerwanej przez wybuch II wojny światowej. Pierwszym jej laureatem był najstarszy syn Adama Mickiewicza - Władysław, ostatnim zaś przed wojną - Leopold Staff. Nagrodą tą wyróżniono także twórców takich jak: Wacław Berent, Tadeusz Boy-Żeleński, Pola Gojawiczyńska, Maria Kuncewiczowa.

Nagroda Literacka m. st. Warszawy w obecnej formie przyznawana jest od 2008 r., kiedy to Rada Miasta Stołecznego Warszawy przyjęła uchwałę reaktywującą to wyróżnienie. Nagroda przyznawana jest w pięciu kategoriach. Szczególnym wyróżnieniem jest tytuł Warszawski Twórca, przeznaczony dla wybitnych pisarzy, w szczególny sposób związanych z Warszawą. Pierwszym uhonorowanym tym tytułem był Tadeusz Konwicki. Wśród laureatów i laureatek nagrody znajdują się m.in. Józef Hen, Marek Nowakowski, Janusz Głowacki, Janusz Tazbir, Joanna Kulmowa, Wiesław Myśliwski, Eustachy Rylski, Hanna Krall, Ewa Lipska, Łukasz Orbitowski, Justyna Bednarek, Anna Bikont oraz Jakub Żulczyk.

Informowaliśmy również o nagrodzie im. Jana Rodowicza "Anody":

Nagrody im. Jana Rodowicza "Anody"

W kategorii "wyjątkowy czyn" nagrodzony został Marek Czerwiński
W kategorii "wyjątkowy czyn" nagrodzony został Marek CzerwińskiMuzeum Powstania Warszawskiego
wideo 2/3

Autorka/Autor:kz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości

Cierpliwość mieszkańców Górnego Mokotowa po raz kolejny zostaje wystawiona na próbę. Tramwaje znikną z ulicy Puławskiej na cały miesiąc. To przez rozpoczynającą się budowę torowiska Rakowieckiej. W tym czasie zawieszona zostanie także oddana w maju linia na Sielce.

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Żyrardowie poleciały szyby. Zostały tam ostrzelane budynki KRUS oraz szkoły podstawowej. Policjanci złożyli wizytę 32-latkowi. Jak podali, w jego mieszkaniu znaleźli broń oraz narkotyki.

Strzelał do okien w budynkach szkoły podstawowej i KRUS

Strzelał do okien w budynkach szkoły podstawowej i KRUS

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Sielice koło Sochaczewa tir z naczepą zablokował drogę krajową numer 50. Służby mają problem z usunięciem pojazdu.

Droga krajowa zablokowana. Tir utknął w rowie, jest problem, by go wydostać

Droga krajowa zablokowana. Tir utknął w rowie, jest problem, by go wydostać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

45-letni robotnik spadł z rusztowania z wysokości piątego pietra. Wypadek miał miejsce na warszawskiej Woli. Mężczyzna z urazami został przewieziony do szpitala.

Robotnik spadł z piątego piętra. "Ma wielonarządowe urazy"

Robotnik spadł z piątego piętra. "Ma wielonarządowe urazy"

Źródło:
PAP

Agresywne zachowanie 45-latka na pokładzie samolotu z Londynu do Kowna sprawiło, że kapitan podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku w Modlinie. Interweniowali strażnicy graniczni.

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Źródło:
PAP

Do sądu skierowano akty oskarżenia wobec sześciu mężczyzn ze zorganizowanej grupy przestępczej. Są podejrzani o blisko 100 kradzieży do samochodów w Warszawie i okolicach.

W rok mieli ukraść prawie 100 aut. Policja: ponad 60 tomów akt

W rok mieli ukraść prawie 100 aut. Policja: ponad 60 tomów akt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24

Utrudnienia na drugiej linii metra. Z powodu pozostawionego bagażu zamknięte były trzy stacje na Targówku.

Porzucony bagaż w metrze, trzy stacje były zamknięte

Porzucony bagaż w metrze, trzy stacje były zamknięte

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu awarii urządzeń sterowania ruchem przez prawie trzy godziny występowały utrudnienia na kolejowej linii średnicowej w Warszawie. Jak podała Szybka Kolej Miejska część pociągów przekierowano z podmiejskiej na dalekobieżną średnicę.

Awaria semafora. Były utrudnienia na linii średnicowej

Awaria semafora. Były utrudnienia na linii średnicowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Modzelewskiego drzewo przewróciło się na stojący w pobliżu blok. Wybiło okna i zniszczyło elewację budynku do wysokości czwartego piętra. Interweniowała straż pożarna.

Drzewo runęło na blok. Wybite szyby, zniszczona elewacja

Drzewo runęło na blok. Wybite szyby, zniszczona elewacja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po poniedziałkowym zdarzeniu w Lasku Bródnowskim 26-letni mężczyzna usłyszał zarzut uszkodzenia ciała dwóch nastolatków. To nie koniec tej sprawy. Do sądu rodzinnego i dla nieletnich policjanci doprowadzili 15-latka i 16-latka oraz ich 13-letnią koleżankę. Dziewczyna trafiła do ośrodka wychowawczego. 

Zarzuty i nadzór kuratora dla nastolatków. Ich 13-letnia koleżanka trafiła do ośrodka wychowawczego

Zarzuty i nadzór kuratora dla nastolatków. Ich 13-letnia koleżanka trafiła do ośrodka wychowawczego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana.

Auto dachowało, kierowca nie żyje. Roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka wśród rannych

Auto dachowało, kierowca nie żyje. Roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka wśród rannych

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Do Kuratorium Oświaty w Warszawie wpłynęło dziesięć wniosków, dotyczących zamiaru likwidacji szkoły. W Zespole Szkół pod Mińskiem Mazowieckim nie ma nowych uczniów. Pod Żurominem w ósmej klasie był tylko jeden uczeń, a w całej placówce jest ich 17. Tę szkołę ocaliły jednak wyniki ostatnich wyborów samorządowych. Na warszawskich Bielanach szkoła jest likwidowana po to, by ją usamodzielnić.

W jednych już nigdy nie zabrzmi dzwonek, dla innych to nowe otwarcie. 10 szkół do likwidacji

W jednych już nigdy nie zabrzmi dzwonek, dla innych to nowe otwarcie. 10 szkół do likwidacji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie przez 63, jak we wcześniejszych latach, a tylko przez trzy dni będzie płonął ogień na kopcu Powstania Warszawskiego. To skutek uboczny modernizacji, jaką przeszedł Park Akcji "Burza", ale także - jak twierdzą urzędnicy - skarg okolicznych mieszkańców.

Wygaszanie tradycji. "Spektakularna iluminacja" zamiast ogniska pamięci

Wygaszanie tradycji. "Spektakularna iluminacja" zamiast ogniska pamięci

Źródło:
tvnwarszawa.pl