Ciężarna, która mieszkała w betonowej wiacie, urodziła. Dziecko przyszło na świat w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Bezdomność zimą
Bezdomność zimąTVN24
wideo 2/2
Bezdomność zimąTVN24

Na świat przyszło dziecko 26-latki w kryzysie bezdomności, która zamieszkiwała betonową altanę na Białołęce. Poród odbył się w szpitalu dzięki zaangażowaniu ratowników z fundacji Ambulans z Serca, streetworkerów oraz organizacji pomocowych.

Historię 26-latki w kryzysie bezdomności opisywaliśmy na początku grudnia na tvnwarszawa.pl. Jej losy od pewnego czasu śledzili strażnicy miejscy, ratownicy medyczni oraz streetworkerzy. Kobieta była w zaawansowanej ciąży. Mieszkała wraz ze swoim partnerem w nieosłoniętej po bokach betonowej wiacie przy Myśliborskiej. Już pod koniec listopada trafiła do szpitala, gdzie lekarze z przyczyn medycznych zamierzali wywołać poród. Straż miejska relacjonowała, że nie doszło do tego, ponieważ przyszła matka na własne żądanie opuściła placówkę medyczną.

Rankiem 7 grudnia funkcjonariusze sprawdzali przy Myśliborskiej, w jakim znajduje się stanie. Wezwani na miejsce ratownicy medyczni orzekli, że powinna natychmiast trafić do szpitala. Początkowo kobieta oponowała, lecz ostatecznie udało się ją tam przetransportować.

Teraz ratownicy z fundacji Ambulans z Serca, czyli załogi niosącej pomoc osobom w kryzysie bezdomności, opisali dalszy ciąg tej sprawy. Z ich relacji wynika, że 26-latka urodziła dziecko w szpitalu.

CZYTAJ TEŻ: Ambulans z Serca nie tylko zakłada opatrunki. Ambulans stara się zrozumieć

Ciężarna 26-latka mieszkała pod betonową wiatąStołeczna straż miejska

Gdzie szukać pomocy dla osób w kryzysie bezdomności?

Ratusz podawał na początku grudnia, że w stolicy znajduje się około 1400 miejsc, zapewniających schronienie osobom w kryzysie bezdomności. Dostępne są trzy noclegownie: przy Kaczorowej 39, Kupieckiej 15 i Myśliborskiej 53. Każdy potrzebujący może skorzystać z nich w godzinach 18.00-8.00 Są tam wydawane posiłki - ciepła kolacja i śniadanie. Przy placówkach działają także ogrzewalnie.

Noclegownia przy Kupieckiej jest nowym puntem na mapie stolicy, ze schronienia może skorzystać tam jednocześnie 150 osób. Została otwarta w miejsce dwóch zlikwidowanych ostatnio punktów przy Polskiej i Marywilskiej.

Noclegownia przy KupieckiejP. Dąbrowski / Urząd m.st. Warszawy

Urzędnicy przypominają, że na zlecenie miasta Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej prowadzi także ogrzewalnię przy ul. Grochowskiej 111/113, która jest czynna przez siedem dni w tygodniu. Obok dostępne są także jadłodajnia i łaźnia.

Dodatkowo na terenie miasta działalność prowadzi 18 schronisk. Siedem z nich oferuje usługi opiekuńcze, a przyjęcie do nich następuje po przeprowadzonym postępowaniu w Ośrodku Pomocy Społecznej. 

Noclegownia przy KupieckiejP. Dąbrowski / Urząd m.st. Warszawy

Pomoc medyczna, transport do placówek pomocowych i darmowa pralnia

Osoby dotknięte kryzysem bezdomności mogą także skorzystać ze specjalnego autobusu - Mobilnego Punktu Poradnictwa - zapewniającego transport między warszawskimi punktami pomocowymi. W zespole MPP pracują streetworkerzy bezdomności, a także psycholodzy i psychoterapeuci. Więcej informacji, w tym na temat aktualnej trasy autobusu, czasu przejazdu, przystanków - można znaleźć na profilu Mobilnego Punktu Poradnictwa na Facebooku.

Mobilny Punkt Poradnictwa dla osób bezdomnych (zdjęcie z 2019 roku)Urząd Miasta

Porady lekarskie i zabiegi ambulatoryjne dostępne są w Punkcie Pomocy Medycznej, prowadzonym na zlecenie miasta przez Stowarzyszenie Jesteśmy Nadzieją przy Wolskiej 172. Poradnia czynna jest od poniedziałku do piątku, w godzinach 9.00 do 15.00.

Nieodpłatna pralnia dostępna jest przy Grochowskiej 259A. prowadzi ją Stowarzyszenie Penitencjarne "Patronat". Z jej usług mogą korzystać placówki dla osób bezdomnych posiadające umowę dotacyjną z miastem oraz indywidualne osoby bezdomne na podstawie skierowania z OPS lub punktu poradnictwa.

Niesieniem pomocy zajmuje się także wspólnie ze streetworkerami straż miejska. Patrole działają na terenie wszystkich 18 dzielnic. Zajmują się m.in. rozwożeniem ciepłych posiłków.

Działania pomocowe na terenie miasta od ponad roku koordynuje Warszawskie Centrum Integracji "Integracyjna Warszawa". "W sytuacji, gdy Straż Miejska lub policja otrzymują zgłoszenie od mieszkańca, że w przestrzeni publicznej przebywa bezdomna osoba potrzebująca pomocy, służby kontaktują się bezpośrednio z pracownikiem WCI, który rozpoznaje jej stan zdrowia i kieruje służby do odpowiedniej placówki. Znacznie skróciło to czas interwencji podejmowanych przez służby. Miejski koordynator utrzymuje również stały kontakt ze szpitalami oraz placówkami ochrony zdrowia. Wskazuje odpowiednie miejsca noclegowe dla osób opuszczających szpitale lub mające trudności w poruszaniu się" - podaje ratusz.

Autorka/Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Stołeczna straż miejska

Pozostałe wiadomości

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl