Na świat przyszło dziecko 26-latki w kryzysie bezdomności, która zamieszkiwała betonową altanę na Białołęce. Poród odbył się w szpitalu dzięki zaangażowaniu ratowników z fundacji Ambulans z Serca, streetworkerów oraz organizacji pomocowych.
Historię 26-latki w kryzysie bezdomności opisywaliśmy na początku grudnia na tvnwarszawa.pl. Jej losy od pewnego czasu śledzili strażnicy miejscy, ratownicy medyczni oraz streetworkerzy. Kobieta była w zaawansowanej ciąży. Mieszkała wraz ze swoim partnerem w nieosłoniętej po bokach betonowej wiacie przy Myśliborskiej. Już pod koniec listopada trafiła do szpitala, gdzie lekarze z przyczyn medycznych zamierzali wywołać poród. Straż miejska relacjonowała, że nie doszło do tego, ponieważ przyszła matka na własne żądanie opuściła placówkę medyczną.
Rankiem 7 grudnia funkcjonariusze sprawdzali przy Myśliborskiej, w jakim znajduje się stanie. Wezwani na miejsce ratownicy medyczni orzekli, że powinna natychmiast trafić do szpitala. Początkowo kobieta oponowała, lecz ostatecznie udało się ją tam przetransportować.
Teraz ratownicy z fundacji Ambulans z Serca, czyli załogi niosącej pomoc osobom w kryzysie bezdomności, opisali dalszy ciąg tej sprawy. Z ich relacji wynika, że 26-latka urodziła dziecko w szpitalu.
Gdzie szukać pomocy dla osób w kryzysie bezdomności?
Ratusz podawał na początku grudnia, że w stolicy znajduje się około 1400 miejsc, zapewniających schronienie osobom w kryzysie bezdomności. Dostępne są trzy noclegownie: przy Kaczorowej 39, Kupieckiej 15 i Myśliborskiej 53. Każdy potrzebujący może skorzystać z nich w godzinach 18.00-8.00 Są tam wydawane posiłki - ciepła kolacja i śniadanie. Przy placówkach działają także ogrzewalnie.
Noclegownia przy Kupieckiej jest nowym puntem na mapie stolicy, ze schronienia może skorzystać tam jednocześnie 150 osób. Została otwarta w miejsce dwóch zlikwidowanych ostatnio punktów przy Polskiej i Marywilskiej.
Urzędnicy przypominają, że na zlecenie miasta Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej prowadzi także ogrzewalnię przy ul. Grochowskiej 111/113, która jest czynna przez siedem dni w tygodniu. Obok dostępne są także jadłodajnia i łaźnia.
Dodatkowo na terenie miasta działalność prowadzi 18 schronisk. Siedem z nich oferuje usługi opiekuńcze, a przyjęcie do nich następuje po przeprowadzonym postępowaniu w Ośrodku Pomocy Społecznej.
Pomoc medyczna, transport do placówek pomocowych i darmowa pralnia
Osoby dotknięte kryzysem bezdomności mogą także skorzystać ze specjalnego autobusu - Mobilnego Punktu Poradnictwa - zapewniającego transport między warszawskimi punktami pomocowymi. W zespole MPP pracują streetworkerzy bezdomności, a także psycholodzy i psychoterapeuci. Więcej informacji, w tym na temat aktualnej trasy autobusu, czasu przejazdu, przystanków - można znaleźć na profilu Mobilnego Punktu Poradnictwa na Facebooku.
Porady lekarskie i zabiegi ambulatoryjne dostępne są w Punkcie Pomocy Medycznej, prowadzonym na zlecenie miasta przez Stowarzyszenie Jesteśmy Nadzieją przy Wolskiej 172. Poradnia czynna jest od poniedziałku do piątku, w godzinach 9.00 do 15.00.
Nieodpłatna pralnia dostępna jest przy Grochowskiej 259A. prowadzi ją Stowarzyszenie Penitencjarne "Patronat". Z jej usług mogą korzystać placówki dla osób bezdomnych posiadające umowę dotacyjną z miastem oraz indywidualne osoby bezdomne na podstawie skierowania z OPS lub punktu poradnictwa.
Niesieniem pomocy zajmuje się także wspólnie ze streetworkerami straż miejska. Patrole działają na terenie wszystkich 18 dzielnic. Zajmują się m.in. rozwożeniem ciepłych posiłków.
Działania pomocowe na terenie miasta od ponad roku koordynuje Warszawskie Centrum Integracji "Integracyjna Warszawa". "W sytuacji, gdy Straż Miejska lub policja otrzymują zgłoszenie od mieszkańca, że w przestrzeni publicznej przebywa bezdomna osoba potrzebująca pomocy, służby kontaktują się bezpośrednio z pracownikiem WCI, który rozpoznaje jej stan zdrowia i kieruje służby do odpowiedniej placówki. Znacznie skróciło to czas interwencji podejmowanych przez służby. Miejski koordynator utrzymuje również stały kontakt ze szpitalami oraz placówkami ochrony zdrowia. Wskazuje odpowiednie miejsca noclegowe dla osób opuszczających szpitale lub mające trudności w poruszaniu się" - podaje ratusz.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Stołeczna straż miejska