Bezcenne zbiory za zamkniętymi drzwiami. Muzeum Techniki nie otworzy się wraz z innymi

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Przygotowujemy się do wystawy otwarciowej"
"Przygotowujemy się do wystawy otwarciowej"Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
"Przygotowujemy się do wystawy otwarciowej"Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Rząd dał zielone światło do otwarcia galerii i muzeów 1 lutego. Ale w Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki drzwi pozostaną zamknięte. Dyrektor placówki zapewnia, że jego zespół nie próżnuje i zaprasza na otwarcie nowej wystawy we wrześniu.

W związku z antycovidowymi obostrzeniami w listopadzie zamknięto wszystkie muzea i galerie w Polsce. Ale w pracy placówki, która przez kilkadziesiąt lat pokazywała dorobek polskiej techniki, niewiele to zmieniło – pozostaje zamknięte od 2017 roku. To skutek problemów finansowych, w jakie popadło po tym, jak resort nauki odmówił dotacji. Rosnące zadłużenie sprawiło, że władze Pałacu Kultury wymówiły muzealnikom umowę na pomieszczenia, które zajmują od 1955 roku. Szybko pojawiły się obawy, że kolekcja może zostać wyprzedana, dlatego stołeczny konserwator zabytków zdecydował o jej zajęciu.

Kolekcja bezpieczna, długów brak

Na gruzach dotychczasowego muzeum resorty kultury i nauki oraz stołeczny ratusz powołały nowe. Dyrektor Narodowego Muzeum Techniki zapewnia, że tamte problemy to przeszłość.

- Ta kwestia została ostatecznie rozstrzygnięta. Cała kolekcja, która należała do Muzeum Techniki Przemysłu NOT, trafiła do Narodowego Muzeum Techniki. Większość eksponatów znajduje się w Pałacu Kultury i Nauki, natomiast w związku z tym, że muzeum w tym miejscu jest nieczynne, część kolekcji dotycząca motoryzacji została przewieziona do naszego oddziału zamiejscowego w Chlewiskach i tam można ją cały czas oglądać – mówi nam Mirosław Zientarzewski. - Muzeum nie przejęło żadnych zobowiązań i długów. Jest nową placówką z nowym budżetem, nie ma żadnych długów – zapewnia.

Otwarcie planowano na wiosnę 2020 roku, ale tego terminu nie udało się dotrzymać. I nie ma to związku z koronawirusem. - W muzealnictwie wiele rzeczy dzieje się wolniej, niż nam się wydaje. Muzeum jest w organizacji, trzeba przeprowadzić inwentaryzację zbiorów bibliotecznych, archiwalnych i muzealnych, to zajmuje czas, a mamy mały zespół – 18 etatów tutaj, licząc z oddziałem zamiejscowym – odpowiada Zientarzewski.

Czyszczenie piaskowca po 65 latach

Potrzebny był też remont, bo - jak zauważa dyrektor - skrzydło G, które zajmuje muzeum, poważnej renowacji nie przeszło nigdy wcześniej. Chodzimy po nowym parkiecie i patrzymy na odnowiony kamień na ścianach.

- Cały budynek jest wyłożony piaskowcem, wnętrza również. Szukaliśmy z konserwatorem zabytków i wykonawcą optymalnego rozwiązania, które pozwoli w jak najlepszym stanie zachować substancję tego budynku, a jednocześnie przywrócić jej dawny blask. Zastosowaliśmy technologię naniesienia specjalnej glinki, która wyciąga zanieczyszczenia z piaskowca, a potem sama odpada – opowiada nasz rozmówca. Kontrast widać, gdy pokazuje kawałek nieoczyszczonej ściany w pomieszczeniu technicznym.

Remontu doczekały się także toalety.

Zespół muzeum przygotowuje się do otwarcia nowej wystawy pod tytułem "Wkład Polaków w światowe dziedzictwo techniczne i naukowe". - Myślę, że nastąpi we wrześniu 2021. Młodzież wróci do szkół, my wrócimy do działalności wystawienniczej, miejmy nadzieję, że koronawirus będzie już wspomnieniem, a przynajmniej nie będzie tak groźny jak dziś – mówi Mirosław Zientarzewski. - Prace nad scenariuszem są skończone, ogłosimy niebawem konkurs na projekt ekspozycji – dodaje.

Remontu, ale już nie tak poważnego, wymagają wciąż pomieszczenia na pierwszym piętrze. Dyrektor ma nadzieję, że uda się go przeprowadzić jeszcze w tym roku. W tych przestrzeniach zaplanowano galerie poświęcone historii transportu i komputerów.

W sąsiedztwie Stadionu Narodowego

Na tym ambicje muzealników się nie kończą, bo w pałacowych wnętrzach jest im za ciasno. Dlatego wybiegają w przyszłość, snując wizję nowej siedziby, zbudowanego od podstaw gmachu. - Pracujemy nad koncepcją muzeum w nowej lokalizacji, która pozwoli stworzyć placówkę godną polskiego dorobku naukowego i technicznego. Rozważaliśmy wiele miejsc, ale optymalny wydaje się powrót do przedwojennego pomysłu, czyli błoń Stadionu Narodowego – podsumowuje dyrektor.

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Policyjną kontrolą zakończyła się podróż 36-letniego mieszkańca Lublina. Mężczyzna pędził trasą S17 z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowała z nim dwójka małych dzieci. Kierowca został ukarany mandatem w wysokości 5 tysięcy złotych i 15 punktami karnymi.

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Źródło:
PAP

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu alei Wilanowskiej i Doliny Służewieckiej. Trzy osoby trafiły do szpitali.

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na stacji Natolin doszło do wypadku z udziałem pasażerki, a w pociągu na Stokłosach pasażer złamał biodro. Były utrudnienia, metro nie kursowało na ursynowskim odcinku.

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Autobus linii 317 blokował ulicę Wiertniczą na wysokości pętli. Przyczyną był błąd kierowcy. Były utrudnienia.

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Wiertniczej policja zatrzymała 54-letniego kierowcę. Mężczyzna wiózł busem do szkoły ośmioro dzieci. Okazało się, że jest pijany, wydmuchał dwa promile. Z ustaleń policji wynika, że mężczyzna ten był zatrudniony w firmie dowożącej dzieci do szkoły.

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

41-letni kierowca audi został dwukrotnie zatrzymany w ciągu kilku godzin. Okazało się, że za kierownicę nie powinien wsiadać. Miał zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo podczas drugiego "spotkania" z policjantami był pod wpływem środków odurzających.

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

80-letnia mieszkanka Konstancina-Jeziorny podczas zakupów straciła portfel. Dzięki nagraniom kamer monitoringu udało się zatrzymać podejrzaną. Jak podała policja, 60-latka była notowana za kradzieże.

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest już wstępne podsumowanie 50. kwesty na Starych Powązkach. W tym roku udało się zebrać ponad ćwierć miliona złotych. Jednak licznik jeszcze się nie zatrzymał. W internecie zbiórka na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków jeszcze trwa.

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Kardynał Kazimierz Nycz nie jest już arcybiskupem metropolitą warszawskim. Papież Franciszek mianował na to stanowisko dotychczasowego metropolitę katowickiego Adriana Józefa Galbasa.

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Źródło:
tvnwarszawa.pl. episkopat.pl, archidiecezjakatowicka.pl

Wypadek na drodze krajowej numer siedem w Dziekanowie Leśnym. Po zderzeniu auta osobowego z ciężarówką ranne zostało dziecko. Trasa jest zablokowana w kierunku Warszawy.

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

30-latek z Płońska (Mazowieckie) został obrabowany w swoim domu. Zamaskowani mężczyźni weszli do środka po wybiciu szyby w drzwiach wejściowych, rozpylili duszący gaz i ukradli laptopa. Zatrzymano czterech podejrzanych.

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy rozszerzyli strefę płatnego parkowania niestrzeżonego o Saską Kępę i Kamionek. Zmiany w parkowaniu obowiązują od poniedziałku, 4 listopada. Do parkowania w strefie uprawniają dwa rodzaje abonamentu: rejonowy i obszarowy.

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

230 lat temu wojska imperium rosyjskiego dokonały rzezi ludności warszawskiej Pragi. Był to jeden z ostatnich epizodów insurekcji kościuszkowskiej 1794 roku. Caryca Katarzyna II była zachwycona barbarzyństwem generała Aleksandra Suworowa.

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Źródło:
PAP

W poniedziałek, 4 listopada, zostaną wprowadzone zmiany w ruchu na ulicach: Sienkiewicza, Głębockiej i Sokołowskiej. Ponadto kolejarze zamkną ulicę Tunelową.

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poseł PiS Antoni Macierewicz miał złamać szereg przepisów drogowych podczas "rajdu" po centrum Warszawy. Polityk pytany o sprawę w Telewizji Republika stwierdził, że rozmawiał przez telefon, kiedy samochód stał, a nie podczas jego prowadzenia. Podkreślił, że jest do dyspozycji organów prowadzących czynności. Nie odniósł się jednak do innych sytuacji udokumentowanych przez media - np. do wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub jazdy po buspasie.

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego zderzył się z łosiem, który wbiegł na drogę krajową nr 48 pod Białobrzegami. Pojazd wjechał w drzewo. Na szczęście podróżującym autem nic się nie stało. Zwierzę nie przeżyło wypadku. Policja apeluje o ostrożność.

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

Źródło:
PAP

Polka i dwoje Ukraińców usłyszało zarzuty związane z handlem ludźmi i zmuszaniem pięciu obywateli Kolumbii do niewolniczej pracy w zakładzie mięsnym w Radomiu. Akt oskarżenia w tej sprawie prokuratura skierowała do miejscowego sądu – poinformował p.o. prokuratora rejonowego w Radomiu Cezary Ołtarzewski.

"Zmuszali do niewolniczej pracy". Jest akt oskarżenia

"Zmuszali do niewolniczej pracy". Jest akt oskarżenia

Źródło:
PAP

Gepardzica Wilma z warszawskiego zoo zamelduje się w Grecji. Spędzi tam emeryturę. Tak postanowił koordynator gatunku. Gepard to najszybsze zwierzę lądowe na świecie, podczas polowania rozpędza się do ponad 100 kilometrów na godzinę.

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Źródło:
PAP

Czekają na wpisy ocen, obrony, wymieniają się pismami z uczelnią. Nie wiedzą, które semestry mają zaliczone. Sytuacja studentów byłego Collegium Humanum (dzisiaj Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia) wciąż jest niepewna, choć zaczął się już nowy rok akademicki. Część zdecydowała się na pozew zbiorowy. Rzecznik Praw Obywatelskich zapewnia, że na bieżąco monitoruje sytuację.

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Źródło:
tvnwarszawa.pl