Bezcenne zbiory za zamkniętymi drzwiami. Muzeum Techniki nie otworzy się wraz z innymi

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Przygotowujemy się do wystawy otwarciowej"
"Przygotowujemy się do wystawy otwarciowej"Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
"Przygotowujemy się do wystawy otwarciowej"Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Rząd dał zielone światło do otwarcia galerii i muzeów 1 lutego. Ale w Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki drzwi pozostaną zamknięte. Dyrektor placówki zapewnia, że jego zespół nie próżnuje i zaprasza na otwarcie nowej wystawy we wrześniu.

W związku z antycovidowymi obostrzeniami w listopadzie zamknięto wszystkie muzea i galerie w Polsce. Ale w pracy placówki, która przez kilkadziesiąt lat pokazywała dorobek polskiej techniki, niewiele to zmieniło – pozostaje zamknięte od 2017 roku. To skutek problemów finansowych, w jakie popadło po tym, jak resort nauki odmówił dotacji. Rosnące zadłużenie sprawiło, że władze Pałacu Kultury wymówiły muzealnikom umowę na pomieszczenia, które zajmują od 1955 roku. Szybko pojawiły się obawy, że kolekcja może zostać wyprzedana, dlatego stołeczny konserwator zabytków zdecydował o jej zajęciu.

Kolekcja bezpieczna, długów brak

Na gruzach dotychczasowego muzeum resorty kultury i nauki oraz stołeczny ratusz powołały nowe. Dyrektor Narodowego Muzeum Techniki zapewnia, że tamte problemy to przeszłość.

- Ta kwestia została ostatecznie rozstrzygnięta. Cała kolekcja, która należała do Muzeum Techniki Przemysłu NOT, trafiła do Narodowego Muzeum Techniki. Większość eksponatów znajduje się w Pałacu Kultury i Nauki, natomiast w związku z tym, że muzeum w tym miejscu jest nieczynne, część kolekcji dotycząca motoryzacji została przewieziona do naszego oddziału zamiejscowego w Chlewiskach i tam można ją cały czas oglądać – mówi nam Mirosław Zientarzewski. - Muzeum nie przejęło żadnych zobowiązań i długów. Jest nową placówką z nowym budżetem, nie ma żadnych długów – zapewnia.

Otwarcie planowano na wiosnę 2020 roku, ale tego terminu nie udało się dotrzymać. I nie ma to związku z koronawirusem. - W muzealnictwie wiele rzeczy dzieje się wolniej, niż nam się wydaje. Muzeum jest w organizacji, trzeba przeprowadzić inwentaryzację zbiorów bibliotecznych, archiwalnych i muzealnych, to zajmuje czas, a mamy mały zespół – 18 etatów tutaj, licząc z oddziałem zamiejscowym – odpowiada Zientarzewski.

Czyszczenie piaskowca po 65 latach

Potrzebny był też remont, bo - jak zauważa dyrektor - skrzydło G, które zajmuje muzeum, poważnej renowacji nie przeszło nigdy wcześniej. Chodzimy po nowym parkiecie i patrzymy na odnowiony kamień na ścianach.

- Cały budynek jest wyłożony piaskowcem, wnętrza również. Szukaliśmy z konserwatorem zabytków i wykonawcą optymalnego rozwiązania, które pozwoli w jak najlepszym stanie zachować substancję tego budynku, a jednocześnie przywrócić jej dawny blask. Zastosowaliśmy technologię naniesienia specjalnej glinki, która wyciąga zanieczyszczenia z piaskowca, a potem sama odpada – opowiada nasz rozmówca. Kontrast widać, gdy pokazuje kawałek nieoczyszczonej ściany w pomieszczeniu technicznym.

Remontu doczekały się także toalety.

Zespół muzeum przygotowuje się do otwarcia nowej wystawy pod tytułem "Wkład Polaków w światowe dziedzictwo techniczne i naukowe". - Myślę, że nastąpi we wrześniu 2021. Młodzież wróci do szkół, my wrócimy do działalności wystawienniczej, miejmy nadzieję, że koronawirus będzie już wspomnieniem, a przynajmniej nie będzie tak groźny jak dziś – mówi Mirosław Zientarzewski. - Prace nad scenariuszem są skończone, ogłosimy niebawem konkurs na projekt ekspozycji – dodaje.

Remontu, ale już nie tak poważnego, wymagają wciąż pomieszczenia na pierwszym piętrze. Dyrektor ma nadzieję, że uda się go przeprowadzić jeszcze w tym roku. W tych przestrzeniach zaplanowano galerie poświęcone historii transportu i komputerów.

W sąsiedztwie Stadionu Narodowego

Na tym ambicje muzealników się nie kończą, bo w pałacowych wnętrzach jest im za ciasno. Dlatego wybiegają w przyszłość, snując wizję nowej siedziby, zbudowanego od podstaw gmachu. - Pracujemy nad koncepcją muzeum w nowej lokalizacji, która pozwoli stworzyć placówkę godną polskiego dorobku naukowego i technicznego. Rozważaliśmy wiele miejsc, ale optymalny wydaje się powrót do przedwojennego pomysłu, czyli błoń Stadionu Narodowego – podsumowuje dyrektor.

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP