Muzeum Techniki i Przemysłu dostało wypowiedzenie umowy najmu. Placówka może działać w Pałacu Kultury i Nauki tylko do końca września. Powód: coraz większe zadłużenie.
Jak informuje zarząd PKiN, umowę najmu pomieszczeń wypowiedziano 6 czerwca z powodu narastających, bardzo poważnych zaległości finansowych. Zadłużenie Muzeum Techniki i Przemysłu NOT wynosi obecnie prawie 731 tys. złotych. Suma ta to wielomiesięczne zaległości czynszowe.
"Wzrastające zadłużenie"
"Od wielu miesięcy ZPKiN prowadził, także przy udziale władz Warszawy, rozmowy z przedstawicielami muzeum i NOT w celu znalezienia rozwiązania tej trudnej sytuacji. Tym niemniej, w związku ze wzrastającym zadłużeniem placówki i brakiem możliwości znalezienia finansowania przez Muzeum, Zarząd Pałacu z żalem podjął decyzję o rozwiązaniu podpisanej w 1998 roku umowy" – informuje zarząd PKiN.
Sebastian Wierzbicki, członek zarządu PKiN powiedział PAP, że umowa z muzeum została wypowiedziana 6 czerwca. Podkreślił, że co roku przez parę pierwszych miesięcy Muzeum nie płaciło za czynsz, ale zarząd PKiN "przymykał na to oko", ponieważ wiedział, że Muzeum dostanie ministerialną dotację. Jak dodał, zazwyczaj w maju wpływały pieniądze za zaległości.
- Teraz mamy informację, że oni z żadnego ministerstwa dotacji na ten rok nie dostaną, czyli po prostu nie będą mieli pieniędzy, żeby nam zapłacić - powiedział Wierzbicki.
Muzeum, zgodnie z wypowiedzeniem umowy najmu, w obecnej siedzibie w PKiN Muzeum Techniki i będzie mogło mieścić się do 30 września bieżącego roku. O kłopotach finansowych placówki informowaliśmy na portalu tvnwarszawa.pl.
Ponad 60 lat w Pałacu
W 1875 roku powstało Muzeum Przemysłu i Rolnictwa, które działało do pierwszej wojny światowej. W dwudziestoleciu międzywojennym, w 1929 roku powołano Muzeum Techniki i Przemysłu. Jednak zbiory uległy zniszczeniu w czasie drugiej wojny światowej. W 1952 roku, w czasie drugiego powojennego Kongresu Techników Polskich grono inżynierów wystąpiło z wnioskiem o potrzebę reaktywowania Muzeum. Opiekę nad nim powierzono Naczelnej Organizacji Technicznej.
Trzy lata później muzeum otrzymało siedzibę w nowym Pałacu Kultury i Nauki. Pierwsza wystawa nosiła nazwę „Postęp techniczny w służbie człowieka”. W ciągu ponad 60 lat powojennej działalności Muzeum Techniki zgromadziło cenne zbiory przede wszystkim z zakresu historii polskiej techniki: kolekcję motocykli ze słynnymi motocyklami marki „Sokół”, odbiorników radiowych - głównie pochodzących z krajowej produkcji, instrumentów geodezyjnych, przyrządów techniki biurowej, kolekcję mechanizmów grających. Niektóre z tych kolekcji są największe w kraju.
W zbiorach znajdują się także obiekty o szczególnej wartości historycznej, m.in. "Machina rachunkowa" konstrukcji warszawskiego zegarmistrza Izraela Abrahama Staffela ( z 1842 roku) czy pierwsza na świecie ręczna kamera filmowa Kazimierza Prószyńskiego (z 1911 roku).
PAP/skw/ran
Źródło zdjęcia głównego: Piotr Dabik / wikipedia / CC BY SA