Przygotuj się na:

KOMUNIKACJA NA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

W sobotę 17 października na trasę wyruszają autobusy cmentarnej linii C40. Można będzie nimi dojechać na Cmentarz Północny. W kolejny weekend ZTM planuje wypuścić kolejne autobusy oraz tramwaje, które pojadą na warszawskie nekropolie.

Muzeum Techniki może stracić siedzibę. "Wzrasta zadłużenie"

Najnowsze

Piotr Dabik / wikipedia / CC BY SAWypowiedziano umowę najmu Muzeum Techniki

Muzeum Techniki i Przemysłu dostało wypowiedzenie umowy najmu. Placówka może działać w Pałacu Kultury i Nauki tylko do końca września. Powód: coraz większe zadłużenie.

Jak informuje zarząd PKiN, umowę najmu pomieszczeń wypowiedziano 6 czerwca z powodu narastających, bardzo poważnych zaległości finansowych. Zadłużenie Muzeum Techniki i Przemysłu NOT wynosi obecnie prawie 731 tys. złotych. Suma ta to wielomiesięczne zaległości czynszowe.

"Wzrastające zadłużenie"

"Od wielu miesięcy ZPKiN prowadził, także przy udziale władz Warszawy, rozmowy z przedstawicielami muzeum i NOT w celu znalezienia rozwiązania tej trudnej sytuacji. Tym niemniej, w związku ze wzrastającym zadłużeniem placówki i brakiem możliwości znalezienia finansowania przez Muzeum, Zarząd Pałacu z żalem podjął decyzję o rozwiązaniu podpisanej w 1998 roku umowy" – informuje zarząd PKiN.

Sebastian Wierzbicki, członek zarządu PKiN powiedział PAP, że umowa z muzeum została wypowiedziana 6 czerwca. Podkreślił, że co roku przez parę pierwszych miesięcy Muzeum nie płaciło za czynsz, ale zarząd PKiN "przymykał na to oko", ponieważ wiedział, że Muzeum dostanie ministerialną dotację. Jak dodał, zazwyczaj w maju wpływały pieniądze za zaległości.

- Teraz mamy informację, że oni z żadnego ministerstwa dotacji na ten rok nie dostaną, czyli po prostu nie będą mieli pieniędzy, żeby nam zapłacić - powiedział Wierzbicki.

Muzeum, zgodnie z wypowiedzeniem umowy najmu, w obecnej siedzibie w PKiN Muzeum Techniki i będzie mogło mieścić się do 30 września bieżącego roku. O kłopotach finansowych placówki informowaliśmy na portalu tvnwarszawa.pl.

Ponad 60 lat w Pałacu

W 1875 roku powstało Muzeum Przemysłu i Rolnictwa, które działało do pierwszej wojny światowej. W dwudziestoleciu międzywojennym, w 1929 roku powołano Muzeum Techniki i Przemysłu. Jednak zbiory uległy zniszczeniu w czasie drugiej wojny światowej. W 1952 roku, w czasie drugiego powojennego Kongresu Techników Polskich grono inżynierów wystąpiło z wnioskiem o potrzebę reaktywowania Muzeum. Opiekę nad nim powierzono Naczelnej Organizacji Technicznej.

Trzy lata później muzeum otrzymało siedzibę w nowym Pałacu Kultury i Nauki. Pierwsza wystawa nosiła nazwę „Postęp techniczny w służbie człowieka”. W ciągu ponad 60 lat powojennej działalności Muzeum Techniki zgromadziło cenne zbiory przede wszystkim z zakresu historii polskiej techniki: kolekcję motocykli ze słynnymi motocyklami marki „Sokół”, odbiorników radiowych - głównie pochodzących z krajowej produkcji, instrumentów geodezyjnych, przyrządów techniki biurowej, kolekcję mechanizmów grających. Niektóre z tych kolekcji są największe w kraju.

W zbiorach znajdują się także obiekty o szczególnej wartości historycznej, m.in. "Machina rachunkowa" konstrukcji warszawskiego zegarmistrza Izraela Abrahama Staffela ( z 1842 roku) czy pierwsza na świecie ręczna kamera filmowa Kazimierza Prószyńskiego (z 1911 roku).

Czytaj też o pomyśle stworzenia muzeum gier wideo:

Muzeum Gier Wideo ma być otwarte na rodzinyArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

PAP/skw/ran

Źródło zdjęcia głównego: Piotr Dabik / wikipedia / CC BY SA