Przygotuj się na:

KOMUNIKACJA NA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

W sobotę 17 października na trasę wyruszają autobusy cmentarnej linii C40. Można będzie nimi dojechać na Cmentarz Północny. W kolejny weekend ZTM planuje wypuścić kolejne autobusy oraz tramwaje, które pojadą na warszawskie nekropolie.

Muzeum Techniki zagrożone. Ministerstwo odmówiło dotacji

Najnowsze

Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.plKłopoty finansowe Muzeum Techniki

"W tym roku wniosek Naczelnej Organizacji Technicznej nie uzyskał pozytywnej opinii zespołu ekspertów, co przełożyło się na brak wsparcia" – poinformowało ministerstwo nauki. Placówka nie dostała 5 mln zł, o które wystąpiła. Teraz grozi jej likwidacja.

Znajdujące się w Pałacu Kultury i Nauki Muzeum Techniki jest w coraz większych tarapatach. Zarząd PKiN wypowiedział im umowę i z końcem września placówka musi się wyprowadzić. Przyczyna? Długi.

Muzeum nie płaci czynszu i pensji - zaległości wynoszą ponad 730 tys. zł. Jego dyrektor wyjaśnił w poniedziałek, że zadłużenie jest efektem braku dotacji z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na rok 2016.

Nie będzie dotacji

Ministerstwo potwierdza, że Naczelna Organizacja Techniczna prowadząca Muzeum Techniki i Przemysłu co roku, w ramach konkursu, występowała o finansowanie zadań mających na celu upowszechnianie nauki. Co roku też takie dofinansowanie otrzymywała.

"NOT złożyła taki wniosek również w ostatnim naborze. Zgłosiła zadanie pod nazwą: Upowszechnianie Polskiej Nauki i Techniki 2016, wnioskując o 5 000 000 zł. W tym roku wniosek NOT-u nie uzyskał pozytywnej opinii zespołu ekspertów, co przełożyło się na brak wsparcia w ramach DUN (działalności upowszechniającej naukę – red.) – czytamy w komunikacie ministerstwa.

Przyczyna odrzucenia wniosku nie została wyjaśniona. W rozmowie z PAP rzeczniczka ministerstwa podała jedynie, że muzeum nie spełniło warunków konkursu. Szczegóły odmowy mają się znaleźć w uzasadnieniu przygotowywanym przez resort.

Minister może udzielać wsparcia finansowego z budżetu państwa takim podmiotom jak Muzeum Techniki, ale tylko na ściśle określone formy działania. Finansuje zadania, które dotyczą upowszechniania działalności badawczo-rozwojowej, innowacyjnej i wynalazczej, a także zadania związane z utrzymaniem zasobów o dużym znaczeniu dla nauki i jej dziedzictwa.

"Należy pamiętać, że pieniądze na działalność upowszechniającą naukę są przyznawane w trybie projektowym, konkursowym, na określone we wniosku przedsięwzięcie. Dlatego też nie można za pomocą tych funduszy finansować bieżącej działalności instytucji" – podkreślają.

Pieniądze te nie są stałą dotacją. Na taką Muzeum Techniki raczej nie ma co liczyć, bo - jak mówi Katarzyna Zawada - nie jest placówką państwową. "Jej właścicielem jest organizacja pozarządowa. Zbiory są zatem prywatną kolekcją stowarzyszenia, a to uniemożliwia uzyskanie stałego finansowania z budżetu państwa" - napisano w informacji prasowej.

Resort nauki podkreślił, że zgodnie z ustawą Prawo o stowarzyszeniach, obowiązek dbania o Muzeum Techniki i Przemysłu NOT, spoczywa na organizatorze, czyli Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych – Naczelnej Organizacji Technicznej.

"Będziemy się odwoływać"

Co zamierza w takim razie dyrekcja muzeum? – Złożymy odwołanie od tej decyzji – zapowiada Piotr Mady, dyrektor placówki. – Dalej musimy się wspólnie zastanowić, co z tą sprawą zrobić. Tu nie ma prostego rozwiązania – dodaje.

Ewentualna likwidacja muzeum to koszty sięgające nawet 5 mln zł. Wchodzi w to spłata zaległości, odprawy, ale także transport zabytkowych przedmiotów i znalezienie miejsca, gdzie można by je przechować.

Władze Muzeum Techniki i Przemysłu podkreślają również, że Naczelna Organizacja Techniczna rozmawia na temat alternatywnego sposób finansowania. Wcześniej z Ministerstwem Gospodarki, teraz z resortem rozwoju. – Chodzi o współprowadzenie i współfinansowanie muzeum. Na to potrzebny jest jednak czas – zaznaczy dyrektor muzeum.

PKiN wypowiada umowę

Umowa z muzeum została wypowiedziana 6 czerwca. "Od wielu miesięcy ZPKiN prowadził, także przy udziale władz Warszawy, rozmowy z przedstawicielami muzeum i NOT w celu znalezienia rozwiązania tej trudnej sytuacji. Tym niemniej, w związku ze wzrastającym zadłużeniem placówki i brakiem możliwości znalezienia finansowania przez Muzeum, Zarząd Pałacu z żalem podjął decyzję o rozwiązaniu podpisanej w 1998 roku umowy" – poinformował zarząd Pałacu Kultury i Nauki.

kw/b